Lietuvos vaikų sukurtas Šviesos angelas saugo Ukrainos karius

Valdo KANČAUSKO asmeninio archyvo nuotr.
Iš Lietuvos atkeliavęs Lietuvos vaikų sukurtas ir ant vėliavos perkeltas Šviesos angelas saugo Ukrainos vaikus.
„53 brigada. Gynėjai – gyvi. Nėra nė sužeistųjų. Vėliava su Šviesos angelu nenukentėjo ir nepakliuvo priešui“, – tokią žinutę po to, kai Ukrainos kariai pasitraukė iš Avdejevkos, Ukrainos laisvę ginantis Lietuvos karys atsiuntė Kelmės specialiosios mokyklos mokytojui, VšĮ „Angelų sodai“ įkūrėjui Valdui Kančauskui.
Šio mokytojo ir autizmo spektro sutrikimą turinčios jo mokinės Anos Raketytės sukurtas Šviesos, Vilties ir Tikėjimo angelas Ukrainos Laisvės kariui vėliavos pavidalu iškeliavo į Ukrainą, kad saugotų kovotojus.

Angelas – saugumo, šviesos, vilties ir tikėjimo simbolis

„Labai džiaugiuosi, kad su Šviesos Angelu buvę kariai per pasitraukimo iš Avdejevkos pragarą nenukentėjo. Stebiuosi, kad net gresiant tokiam pavojui, jie nepaliko vėliavos priešui“, – sako specialiųjų poreikių vaikus vektorinio piešimo mokantis kelmiškis VšĮ„Angelų sodai“ įkūrėjas Valdas Kančauskas.

Apie įvairiapusišką šio mokytojo, fotografo ir visuomenininko veiklą bei ypatingų vaikų piešinių populiarinimą visame pasaulyje, kai vektorinės kūrybos darbai virsta didžiuliais aitvarais ar 314 kvadratinių metrų dydžio vėliavomis, rašyta jau ne kartą.

Šįsyk įgyvendinama mokytojo idėja drauge su kita humanitarine pagalba į Ukrainą siųsti Lietuvos vaikų sukurtas vėliavas su Šviesos Angelu, viliantis, jog jos karo naikinamoje šalyje apsaugos nuo pavojaus karius ir našlaičiais likusius vaikų namų gyventojus.

Pirmąsias vėliavas su Šviesos Angelu į Ukrainą fronte kovojantiems kariams nugabeno žurnalistas ir visuomenininkas Šarūnas Jasiukevičius, vežęs kovotojams už lietuvių suaukotus pinigus nupirktą ir specialiai kariams pritaikytą visureigį.

Pakeliui į frontą tris vėliavas su Vilties, Šviesos ir Tikėjimo Angelu jis perdavė Ukrainos karinei žvalgybai, Poltavos savanoriams ir Charkivo pasieniečiams.

Palendrių vienuolyne pašventintą Angelo vėliavą VšĮ „Mėlynai geltonas lašelis“ atstovai nuvežė į Lvivą ir perdavė našlaičių namams, kuriuose gyvena artimųjų netekę bei specialiųjų poreikių turintys vaikai.

Vėliava įteikta Ukrainos ambasadoriui Lietuvoje Petro Bešta. Ji kaip broliškos šalies karių palaikymo simbolis nukeliaus į Ukrainos parlamentą.

Šviesos, Vilties, ir Tikėjimo angelai, įteikti Estijos, Japonijos ir kitų šalių ambasadoriams atlieka ir pasaulio vienytojo vaidmenį. Vasario pabaigoje Vilties Angelo vėliava Ukrainos Laisvės kariui pristatyta JAV Detroito lietuvių, latvių, ukrainiečių ir amerikiečių surengtoje Ukrainos palaikymo akcijoje. Vėliavą norima perduoti ir JAV senatui Vašingtone.

Kelmės ir Vilniaus Specialiųjų poreikių vaikų sukurtoms Angelų vėliavoms plintant po pasaulį iš Ukrainos fronto, tiesiai iš apkasų atskrieja jautri kario žinutė: „Žiūrint į vėliavą ateina ramybė. Tos ramybės mums dabar labai reikia ir tai mums neapsakomai svarbu.“

Piešinys tarsi ikona

Akcijos siųsti Angelo vėliavas į Ukrainą, kad palaikytų karių kovinę dvasią ir civilių gyventojų viltį bei tikėjimą sumanytojas Valdas Kančauskas pasakoja, jog įkvėpė vilnietės mergaitės Anos Raketytės, turinčios autizmo spektro sutrikimą, piešiniai.

Prieš metus Ana nupiešė savotišką triptiką – tris angelus. Visi jie buvo nuostabūs. Bet vienas atrodė ypatingai, tarsi kažką labai svarbaus sakantis, Ukrainos vėliavos spalvų. Sakralus.

Anos mama dukros piešinį įsirėmino. Jai dukros darbas atrodė šventas tarsi ikona. Skleidžiantis šviesą ir vilties žinutę.

Tuomet aktyviam visuomenininkui Valdui ir kilo mintis savo mokinės piešinį perkelti ant vėliavos ir siųsti Angelą ten, kur labiausiai reikalinga jo apsauga – į Ukrainą.

„Norime ištransliuoti labai svarbią paprastos Lietuvos mergaitės ir visų pasaulio vaikų žinutę, kad mūsų pasaulis yra labai arti pražūtingos ribos, – mintimis dalijasi V. Kančauskas. – Kad visa pasaulio bendruomenė tik kartu ir drauge gali sustabdyti tą beprotybę ir apginti Ukrainos bei viso pasaulio vaikus nuo nesaugumo, smurto, prievartos ir žūties. Kad Ukrainos negalima palikti likimo valiai, nusigręžti nuo jos, nes nusigręšite ir nuo beginklių, bejėgių Ukrainos bei viso pasaulio vaikų! O kas gali būti svarbiau kiekvienam iš mūsų, už vaikus?“

Mokytojas ir pats netikėjo, kad projektas bus toks sėkmingas ir taip sutelks mokyklų, visuomeninių organizacijų bendruomenes. Su daugelio jų pagalba 30 Lietuvoje jau pagamintų ir Lietuvos vienuolynuose, netgi JAV bažnyčiose pašventintų vėliavų su Anos nupieštu Šviesos Angelu Ukrainos Laisvės kariui jau pasiekė sudėtingiausias Ukrainos karo vietas: ligonines, pasienio ruožus, slėptuves, vadavietes, karo bazes, mokyklas, apkasus. Viena vėliava kabo Ukrainos karinės žvalgybos būstinėje.

Oryhivo mieste, Zaporižės srityje, įveikusius daugiau kaip 2300 kilometrų Šviesos Angelus perėmė Ukrainos Lietuvos legiono kariai, kurie paskirstys vėliavas po brigadas, ligonines, fronto stabilizacijos centrus.

Atsiliepdama į iš Ukrainos Novovolinsko miesto vykdomojo komiteto gautą prašymą dėl humanitarinės pagalbos suteikimo, Kelmės rajono savivaldybė organizavo humanitarinės pagalbos rinkimą ir pristatymą į Novovolinską.

Kartu su būtinais daiktais į Ukrainos Novovolinsko miestą buvo nugabenti VšĮ,,Angelų sodai“ bei Kelmės „Kražantės“ progimnazijos ir Šaukėnų gimnazijos bendruomenių padovanoti Vilties, šviesos ir tikėjimo Angelai Ukrainos Laisvės kariui.

Didžiuliu augančios „Angelų Sodų“ bendruomenės įvertinimu V. Kančauskas laiko ir tai, kad ant vieno iš tapybos darbų – Ukrainos Pergalės Angelo pasirašė pats Ukrainos Prezidentas Volodimiras Zelenskis. Autografą paliko, kai lankėsi Ukrainos centre, Vilniuje.

„Angelų sodų“ įkūrėjas norėtų pagaminti ir perduoti Ukrainai 100 Šviesos, Vilties ir Tikėjimo Angelo vėliavų. Vienos pagaminimas su dėžute atsieina 35 eurus. Todėl prašo savo pajamas deklaruojančius žmones paremti iniciatyvą skiriant 1,2 procento savo sumokėto gyventojų pajamų mokesčio. Paramos gavėjo kodas: 305069302.