Lietuvos nota – Baltarusijai: Astravo elektrinė pradeda darbą nesaugiai

Mariaus MORKEVIČIAUS (ELTA) nuotr.
Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius patikino, kad Lietuva išsiųs notą Baltarusijai dėl Astravo atominės elektrinės fizinio paleidimo.
Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius patvirtino, kad Lietuva šiandien išsiųs notą Baltarusijai dėl Astravo atominės elektrinės pirmojo bloko reaktorių fizikinio paleidimo.

„Be abejo, mes taip reaguosime į šį faktą, kuris nėra netikėtas, nes apie jį buvome įspėti. Tai pavyzdys, kad elektrinė atidaroma ne pagal saugumo standartus, o pagal kažkokį kitokį kalendorių, likus kelioms dienoms iki Baltarusijos prezidento rinkimų“, – Eltai po pokalbio su prezidentu Gitanu Nausėda sakė L. Linkevičius.

Lietuvos užsienio reikalų ministras teigia, kad Baltarusija taip pat manipuliavo su licencijavimo procesu.

„Reikia pabrėžti, kad jie prieš tai pakeitė licencijavimo proceso tvarką. Elektrinės veikimui apskritai licencija turi būti išduota atskirai. Šiuo atveju buvo padalintas procesas ir išduota licencija tik fizikiniam paleidimui. Po to dar turi būti energetinis paleidimas, komercinis paleidimas, o tai užtrunka apie pusę metų. Bet tai tikrai rodo, kad, nepaisant visko, norima padaryti elektrinės startą būtent dabar. Manipuliavimas su licencijavimo procesu rodo, kad tai forsuojamas procesas. Turime atkreipti tarptautinių bendruomenių dėmesį“, – sakė jis.

L. Linkevičius Eltai taip pat teigė, kad ketvirtadienį apie situaciją Baltarusijoje jis kalbėjosi su ES vyriausiuoju įgaliotiniu užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepu Borrelliu bei Lenkijos užsienio reikalų ministru Jaceku Czaputowicziumi.

Ministras kolegas informavo apie artimiausiu metu numatomą Astravo atominės elektrinės paleidimą ir jo skubinimą saugumo sąskaita, delsiant atsakyti į Europos branduolinę saugą reguliuojančių institucijų grupės pateiktus klausimus. L. Linkevičius taip pat akcentavo, kad Lietuva tikisi aktyvaus ES institucijų įsitraukimo į šią problemą. Baltarusijai svarbus bendradarbiavimas su ES, būtent todėl šalis privalo vykdyti įsipareigojimus.