
Naujausios
Lietuvos ateitis – senjorų Šveicarija?
Lietuva sensta – statistika negailestinga. Valstybės ateitis gali būti ne mokyklų, o senjorų globos namų statybos. Kiekviename rajone ir dabar jų yra po keletą – savivaldybių, parapiniai, privatūs. Patekti į juos – ilgos eilės.
Privačių Baisogalos senjorų namų idėją tada dar studentei baisogalietei Aistei Janovič gimė pamačius Šveicarijos senjorų globos namus. Gal gražios gamtos, švaraus oro ir vis tuštėjanti Lietuva galėtų tapti Europos senjorų Šveicarija?
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Pokalbių kambarys
Baisogalos (Radviliškio r.) privatūs senjorų globos namai įsikūrę trečiajame aukšte – virš miestelio Slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės.
Labinamės su dviem senjorėmis, sėdinčiomis ant baltų fotelių prie apvalaus stalo: klausiame, kur rasti šių namų direktorę Aistę Janovič. Tyla. Tik viena iš moterų po pauzės lėtai atgręžia akis į garsą. Žvilgsnis be emocijos, be suvokimo. Visa tai iš buvusių dailių veidų pasiglemžė ir negrįžtamai nusinešė senatvė.
Vyriausioji šių namų gyventoja – 106-erių. Praėjusį pavasarį dar išeidavo pasivaikščioti po senjorų namus.
Po pietų niekas neskuba į savo kambarius. Pokalbiai prie arbatos, klegesys.
Ponia Irena elegantiškai caksi batelių kulniukais vestibiuliu. Šypsosi, perbraukia dailiu manikiūru pagražintais pirštais pusbrangių akmenukų karolius. Ponia Irena pasipuošusi, nes šiandien bus švenčiamas 93-iasis Stefutės gimtadienis. Bus tortas, visi namų gyventojai susirinks pasveikinti.
Vilnietė Irena treti metai gyvena Baisogalos senjorų namuose.
„Geriau neradau niekur“, – juokiasi. Irenos balsas – malonaus tembro, ji yra dirbusi pranešėja Filharmonijoje, televizijoje.
Ponia Irena pasakoja Aistei, kad artimieji atvyks savaitgalį jos aplankyti ir vešis porai dienų pasisvečiuoti į Vilnių. Abi juokiasi – turbūt vėl vešis į kavinę, kurioje gyvena jos mylimos katės.
„Dabar jau atpratau nuo kačių. Bet anksčiau... man be katino būtų buvę baisiai liūdna“, – šypseną keičia melancholiška nuotaika.
Globos namuose išleido tris knygas
Ponas Pranas – žurnalistas, dirbęs Pakruojo, Joniškio, Šilalės, Radviliškio ir kitų Lietuvos miestų laikraščių redakcijose. Jis – vienas pirmųjų šių namų gyventojų. Pasirinko sau vienutę, kurią vadina kabinetu. Kviečia į svečius, sodina į minkštakrėslį prie šventųjų paveikslų, skaičiuojame bendrus pažįstamus žurnalistus, redakcijas, kuriose jam teko dirbti.
Ponas Pranas yra išleidęs šešias knygas, tris iš jų – gyvendamas Baisogalos senjorų namuose. Paskutinė vadinasi „Lobių ieškojimas ir suradimas“. Dabar rengiasi rašyti dar vieną. Galvoje ji jau yra – tai bus epinis pasakojimas-monologas apie savo gyvenimą.
Ponas Pranas pats pasirinko gyvenimą globos namuose po to, kai stipriai sušlubavo sveikata. Liga užklupo staiga, skausmas sukaustė judesius. Vienas gyventi savo bute nebegalėjo, artimiesiems našta nenorėjo būti. Pradėjo ieškoti pagalbos ir priežiūros. Nebenorėtų vienas gyventi, nes liūdesys išvesdavo į miestą, iš kurio ne visada grįždavo toks, koks išėjo.
„Senjorai senatvės nebijo! Toks mano šūkis! Jeigu ne sveikata, pagal metus dar galėčiau ženytis – dabar aš tam turiu laiko“, – juokiasi septyniasdešimt penktojo gimtadienio laukiantis ponas Pranas.
Rašydamas knygas jis nelabai turėjo laiko bendrauti, iš savo kambarėlio išeidavo tik pavalgyti, susitikti su kunigu ir būtinai – į sporto užsiėmimus.
„Tie sporto užsiėmimai atrodo juokas – pirštukus pajudini, rankas truputį, kojas. Bet kaip mes visi laukiame! Nuostabi mūsų trenerė“, – pasakoja ponas Pranas.
Dvi pasakos
Pono Antano namai – netoli Baisogalos. Jis ten apsilanko, bet gyventi pasirinko senjorų namus. „Užkliuvau, pagriuvau – gipsas. Nebe tas amžius gyventi vienam. Reikia priežiūros“, – sako.
Jam būtinai prireikė rašomojo stalo, nes mėgsta naršyti internete. Direktorė klausė, kokį rašomąjį stalą nupirkti, ponas Antanas nustebo: jokio, jis nori tik savo rašomojo! Stalas buvo atgabentas, stovi jo kambaryje ir primena namus.
Ant stalo ir spintelės – stirtos knygų. Ponas Antanas labai mėgsta skaityti – taip laikas eina žymiai įdomiau. Ant rašomojo stalo, lentynos – svarbiausios gyvenimo nuotraukos. Vienoje jų – ponas Antanas, švenčiantis savo 85-ąjį gimtadienį kolegų apsuptyje.
„Nemažai metų dirbau kolūkio pirmininku, tai su jubiliejumi mane sveikino kitų buvusių kolūkių pirmininkai“, – rodo jubiliejinę nuotrauką.
Išrikiuotos ir pačių artimiausiųjų nuotraukos. Pono Antano filosofija tokia – vaikai turi gyventi savo gyvenimus, o jis – savo.
Kai ponui Antanui kas nors primena pasaką apie tai, kaip vaikai rūpinosi rogutėmis, kad turėtų kuo savo senus tėvus išvežti į mišką, kai šie pasens, jis turi ką atsakyti.
„Yra visai kita pasaka“, – ramios išminties nestokoja ponas Antanas.
Jis pasakoja apie varną, kuri turėjo tris varniukus. Juos reikėjo perskraidinti į kitą ežero pusę. Skrenda varna virš ežero ir klausia savo varniuko: ar tas ją taip pat senatvėje nešios, kaip ji jį dabar. Varniukas prižada – neš, bet varna jį pliumpt į ežerą. Lygiai taip ir su antruoju varniuku. Skrenda virš ežero su trečiuoju snape ir to paties klausia. O varniukas atsako: nenešiosiu, nes man savo varniukus reikės nešioti. Varna tą savo vaiką saugiai pernešė per ežerą.
Už durų – antra tiek
Devyniolikos vietų UAB „Senjorų namai“ atidaryti 2013-ųjų rudenį. Jų įkūrėja ir direktorė Aistė Janovič ir socialinė darbuotoja Inga Januševičienė sako, kad dar apie dvidešimt žmonių laukia eilėje.
A. Janovič žino, kad prie beveik visų valdiškų senjorų globos namų rikiuojasi dar ilgesnės eilės.
„Sensta ne tik Lietuva, visa Europa. Aišku, kad reikia ir reikės senjorų globos namų“, – įsitikinusi globos namų vadovė.
Pasak A. Janovič, nebūtinai globos namus renkasi vieniši žmones. Pagrindinė priežastis – ligos. Keturis mėnesius per metus ligoti žmonės gali gyventi savivaldybių įsteigtuose geriatrijos centruose. Po šio termino žmonės tiesiog neturi kur eiti – arba jų artimieji turi išeiti iš darbo, kad slaugytų ligonį.
Dalis artimųjų gyvena emigracijoje, todėl sutinka mokėti už artimųjų gyvenimą senelių globos namuose.
A. Janovič sulaukia skambučių su klausimais: ar būtina parduoti namus, kad galėtų apsigyventi senelių globos namuose?
„Reikia aiškinti, kad niekas nieko neprivalo parduoti. Yra daugybė mitų apie gyvenimą globos namuose. Mums nerūpi jokie namai ir butai“, – tikino A. Janovič.
Dažniausiai mokestį už gyvenimą globos namuose sudaro globotinio pensija, slaugos pinigai, jeigu slauga žmogui yra paskirta, o likusią sumą pagal galiojančius įstatymus dengia arba artimieji, arba valstybė.
Jauna moteris sako, kad iš mažų globos namų, kokie yra jų, didelio pelno neįmanoma gauti. Matematika paprasta: devyniolika gyventojų, kurie, pagal savo sveikatos būklę moka nuo 570 iki 670 eurų per mėnesį. Įstaigoje dirba vienuolika darbuotojų.
„Jeigu tokie nedideli namai būtų Vilniuje ar kitame didmiestyje, jie tikrai neišsilaikytų arba tektų didinti kainą gyventojams. Provincijoje yra didelis nedarbas ir pigesnis pragyvenimas. Pirmoji mano įdarbinta darbuotoja devyneris metus buvo be darbo. Aš labai gerai jaučiausi sukūrusi savo gimtinėje vienuolika darbo vietų“, – sako A. Janovič.
Šveicarija – Baisogaloje
A. Janovič – vilnietė, dviejų vaikų mama, turinti trijų universitetinių studijų – verslo vadybos, finansų inžinerijos ir socialinio darbo – diplomus. Jai – trisdešimt vieneri. Baisogala yra jos gimtinė, tėvų namai. Po staigios ir skaudžios tėčio, žinomo politiko Vitolio Januševičiaus netekties, Baisogaloje liko gyventi mama.
A. Janovič, studijuodama Vilniaus Gedimino technikos universitete, buvo išvykusi pusmečiui pagal „Erasmus“ programą į Šveicariją. Gavo laikiną būstą profesionalaus socialinio darbuotojo šeimos namuose. Būtent su šia šeima Aistė keliavo po daugelį Šveicarijos įstaigų, kur dirba socialiniai darbuotojai. Tarp jų buvo ir senelių globos namai.
Grįžusi iš Šveicarijos 2006 metais Aistė jau nebenurimo dėl to, kad reikia steigti senelių globos namus.
Baisogaloje, pasak A. Janovič, už Ligonių kasų pinigus buvo šildomas apleistas trečiasis Baisogalos ligoninės aukštas. Aistės vyras Slavomir konsultuoja dėl Europos Sąjungos projektų. „Darom!“ – sutarė jauna šeima.
Europos Sąjunga senjorų namų steigimą remia tik regionuose – tai buvo dar viena priežastis kurtis Baisogaloje.
Maždaug pusė trečiojo aukšto rekonstrukcijai būtinų lėšų buvo Aistės artimųjų ir žmogaus, kuris sutiko paskolinti pinigų, lėšos, kita pusė – ES pinigai. Netruko nė metų, kai patalpos buvo suremontuotos ir apsigyveno pirmieji senjorai.
Paskolinęs pinigus žmogus buvo tapęs dalies akcijų savininku. Dabar Aistė jau yra išpirkusi visas jo turėtas akcijas.
Kol kas patalpų nuomos kaina iš Savivaldybės nėra didelė, varžytuvių provincijoje dėl tokių patalpų – nebuvo.
„Edeno sodai“
Užsiėmusi globos namų verslu, A. Janovič važinėjo po užsienio šalių senelių globos namus.
Ji pasakojo, kad ekonomiškai stipriose šalyse senelių globos namai yra sukurti taip, kad senoliai nejaustų, jog gyvena globos namuose. Didžiuliuose globos namuose yra ne tik parduotuvės, į kurias jie eina pirkti, bet ir kino teatrai.
Lietuviškoji realybė kuklesnė, bet kambariuose yra sukuriama namų atmosfera – „naminės“ lovos, užuolaidos, gėlėti tapetai, paveikslai.
Vienoms gyventojoms, pasak A. Janovič, periodiškai reikia padaryti manikiūrą, nes ir nebegalėdamos pakilti iš lovos, jos tebegyvena kažkada buvusį gyvenimą. Yra gyventojų, kurie kas vakarą primena nepamiršti palesinti vištų ir jų suvaryti į tvartą. Ir slaugytojos padėjėjos skuba uždaryti tų „vištų“.
Senjorų namai turi „Facebook“ paskyrą, kurioje gausu nuotraukų iš švenčių, išvykų į renginius.
„Kartais tortų būna daugiau, nei žvakučių“, – rašoma prie vienos gyventojos gimtadienio nuotraukų.
„Facebook“ paskyra yra skirta artimiesiems, kurie matytų, kokia yra jų artimųjų kasdienybė.
A. Janovič didelį įspūdį paliko režisieriaus Algimanto Puipos filmas „Edeno sodas“ apie ateities Lietuvą – į ją oriai savo senatvę sutikti ir ramiai nugyventi likusias dienas atvyksta ir turtingi lietuviai, kurie apsigyvena prabangiame, ant ežero kranto įsikūrusiame pensione, įrengtame senoviniame dvare.
– Gali būti taip, kad Lietuva taps ne tik „savų senelių“, bet ir turtingų užsieniečių senatvės šalimi? – klausiu Aistės.
– Atsimenu, kaip mes su seserimis vaikystėje žiūrėjome filmą, kur veikėjai bendraudavo per ekraną. Stebėdavomės, kad negali taip būti. Šiandien mes tai darome per „Skype“ programą.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
Baisogalos senjorų namuose gyvena 19 globojamų žmonių, buvusių vadovų, diktorių, kompozitorių, žurnalistų.
Globos namuose senjorams kuriama namų aplinka su tikra virtuve, namų aplinka. Devyniolika senjorų aptarnauja vienuolika darbuotojų.
Aistė Janovič sako, kad ji daug ką galėtų daryti, pavyzdžiui, dangoraižių langus plauti, bet ji dabar mato socialinio darbo ir savanorystės prasmę – greta kelių socialinių ir verslo veiklų ji dar savanoriauja „Vaikų linijoje“.
Ponas Antanas žino, kad vaikai turi gyventi savo gyvenimą, o tėvai – savo, todėl senjorų globos namai yra labai reikalingi.
Bendri pietūs senjorams užsitęsia pokalbiais, prisiminimais.
Žurnalistu visą gyvenimą dirbęs ponas Pranas senjorų globos namuose išleido jau tris knygas.
Buvusiose nenaudojamose patalpose Baisogalos ligoninėje, trečiajame aukšte, jau ketvirtus metus veikia senjorų globos namai.