Lietuvoje įsikūrė jau 315 ukrainiečių

EPA-ELTA nuotr.
Vidaus reikalų ministrė Agnė BIlotaitė teigia, kad šiuo metu Lietuvoje jau apgyvendinta 315 karo pabėgėlių iš Ukrainos. Anot ministrės, esant poreikiui, Lietuva pasirengusi priimti dar keliasdešimt tūkstančių piliečių.

 

 

„Kalbant apie mūsų pasirengimą, tai yra 11 tūkstančių vietų mūsų savivaldybėje. Labai aktyviai dirba visuomeninė iniciatyva „Stiprūs kartu“ ir yra pasiūlyta jau 5694 būstai, tai reiškia, kad gali apgyvendinti 23 tūkst. žmonių. 315 ukrainiečių jau įsikūrė”, – antradienį Vyriausybėje kalbėjo A. Bilotaitė.

Be to, anot A. Bilotaitės, šiuo metu dėl apgyvendinimo galimybių derinamasi ir su Viešbučių asociacija.

„Kalbėjome ir su Viešbučių asociacija dėl galimybių apgyvendinti viešbučiuose, su mobiliojo ryšio operatoriais sutarta dėl aprūpinimo telefono kortelėmis, su verslo asociacijomis kalbamės apie aprūpinimą maistu ir įdarbinimo galimybes“, – apie humanitarinę pagalbą ukrainiečiams kalbėjo ministrė.

I. Šimonytė: pabėgėlių gali labai stipriai padaugėti

Ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės teigimu, reaguojant į pastarųjų dienų įvykius, galimas Ukrainos karo pabėgėlių skaičius gali ženkliai išaugti. Tokius atveju, premjerė akcentuoja, būtų svarstoma ne tik apie būstus, tačiau ir pabėgėlių apgyvendinimą palapinėse.

„Turbūt vakar matėte, kaip atrodo Charkivo apšaudymas „Gradais“, ir jeigu tokio pobūdžio operacijos tęsis, o prielaida, kad tie karo nusikaltimai bus vykdomi ir toliau, manau, nėra nepagrįsta. Tuomet pabėgėlių skaičius gali labai ženkliai padidėti ir tada mes tiesiog kalbėsime ne apie būstus, kuriuos ar Lietuvos žmonės, ar „Stiprūs kartu“, ar savivaldybė yra paruošusi, o apie visiškai paprastas elementarias sąlygas, palapines ir panašius dalykus“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Anot ministrės pirmininkės, jei Ukrainos karo pabėgėlių skaičius ženkliai išaugtų, humanitarinės pagalbos suteikimas turėtų būti paskirstytas visoms Europos Sąjungos šalims.

„Tai čia mes jau susiprojektuoti lubų nelabai galime, nes tai jau bus labai didelė humanitarinė katastrofa, kurią reikės tiesiog dalintis visiems kaip išgalime“, – pridūrė ji.

ELTA primena, kad Vidaus reikalų ministerija į Lietuvą atvykstantiems karo pabėgėliams iš Ukrainos sudarys kuo palankesnes sąlygas greitai gauti būtinus dokumentus gyventi ir dirbti Lietuvoje.

Vidaus reikalų ministrės įsakymu Ukrainos pabėgėliams ir jų šeimos nariams, kurie neturės galiojančio kelionės dokumento, galės būti išduodamas užsieniečio registracijos pažymėjimas, kol spręsis jų teisinės padėties klausimas. Taip pat iš karo pabėgėlių nebus reikalaujama pateikti kelionės dokumentų, sveikatos draudimo ir kitų dokumentų, kurie suteikia teisę jiems atvykti ir būti Lietuvos Respublikoje.

Ukrainos piliečiai, besinaudojantys beviziu režimu, arba turintys galiojančią Šengeno vizą, taip pat Ukrainos piliečiai, gavę humanitariniais pagrindais išduotas nacionalines vizas arba leidimą laikinai gyventi Lietuvoje, turės teisę dirbti ir bus atleidžiami nuo pareigos įsigyti leidimą dirbti.

Pateikę prašymą išduoti leidimą laikinai gyventi Lietuvoje darbo tikslu, bus atleidžiami nuo pareigos gauti Užimtumo tarnybos sprendimą dėl užsieniečio darbo atitikties Lietuvos Respublikos darbo rinkos poreikiams ir galės pradėti dirbti iš karto.

Teisę dirbti taip pat turės ir Ukrainos piliečiai, pateikę prašymą suteikti prieglobstį Lietuvos Respublikoje.

Vidaus reikalų ministrės A. Bilotaitės įsakymu pabėgėliams iš Ukrainos bus užtikrinama teisė gauti būtinąją medicinos pagalbą ir kitas būtinas asmens sveikatos priežiūros paslaugas.