Lietuviškos braškės ir vilioja, ir baugina

Lietuviškos braškės ir vilioja, ir baugina

Lie­tu­viš­kos braš­kės ir vi­lio­ja, ir bau­gi­na

Šiau­lių cent­ri­nia­me tur­gu­je ir Lie­po­rių tur­ge­ly­je va­kar pa­si­ro­dė pir­mo­sios lie­tu­viš­kos braš­kės – po 8–12 eu­rų už ki­log­ra­mą. Pir­mą kar­tą sa­vo išau­gin­tas uo­gas par­duo­dan­tis Man­tas pre­kys­ta­lį pa­puo­šė net tris­pal­ve.

Per pus­die­nį di­džio­ji da­lis ūki­nin­kų at­vež­tų uo­gų bu­vo par­duo­ta. Kas pir­ko vai­kams, kas pa­ts pa­ska­nau­ti. Kas skai­čia­vo: „Vie­na uo­ga – 50 cen­tų!“ – ir su­ko pirk­ti len­kiš­kų po 3 eu­rus už ki­log­ra­mą.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Pir­ma die­na su lie­tu­viš­ko­mis

Pats vi­dur­die­nis, pie­tų me­tas. Ei­na­me į cent­ri­nį tur­gų pa­si­dai­ry­ti, ar jau yra vie­tos ūki­nin­kų braš­kių? Ša­lia esan­čia­me pre­ky­bos cent­re – tik len­kiš­kos ir is­pa­niš­kos: po 3,99 eu­ro už 400 gra­mų (ki­log­ra­mas – be­veik 10 eu­rų).

Tur­gu­je iš sep­ty­nių braš­kių par­da­vė­jų vie­na par­da­vi­nė­ja lie­tu­viš­kas braš­kes. Gra­žiai pri­si­rpu­sios švie­žu­tė­lės uo­gos su­dė­tos į in­de­lius. Eti­ke­tė­se nu­ro­dy­tas au­gin­to­jas – ūki­nin­kas Pra­nas Pet­rai­tis iš Šiau­lių ra­jo­no Auk­su­čių kai­mo.

„Pir­mą die­ną lie­tu­viš­ko­mis braš­kė­mis pre­kiau­ja­me, – sa­ko vy­ras, tal­ki­nan­tis par­da­vė­jai. – Tai pir­ma­sis ūki­nin­kas, at­ve­žęs į tur­gų braš­kių, ki­ti di­die­ji Šiau­lių ra­jo­no ūki­nin­kai pri­si­rpu­sių dar ne­tu­ri. At­ve­žė ry­te vie­ną dė­žę – 10 ki­log­ra­mų, o be­li­ko tik du ki­log­ra­mai.“

Kai­nos ne­si­ma­to – po kiek ki­log­ra­mas?

„Po 12 eu­rų“, – sa­ko par­da­vė­ja Auš­ra. Priė­ju­si gar­baus am­žiaus mies­tie­tė ne­dve­jo­da­ma pra­šo už 5 eu­rus pa­sver­ti jai ūki­nin­ko braš­kių.

Vi­lio­ja lie­tu­viš­kos braš­kės ir vie­ną po­rą. Stab­te­li, gal pirk­ti pu­sę kil­log­ra­mo? Bet vy­ras grei­tai pa­ly­gi­na kai­ną eu­rais ir li­tais: „6 eu­rai – 20 li­tų, ne­pirk­sim.“

Len­kiš­kos braš­kės ke­lis kar­tus pi­ges­nės: ir po 3,50 eu­ro, ir po 3,80 eu­ro už ki­log­ra­mą. Ant vie­no pre­kys­ta­lio yra dar grai­kiš­kų braš­kių – 3 eu­rai už ki­log­ra­mą.

Len­kiš­ko­mis braš­kė­mis pre­kiau­jan­ti Al­do­na ti­ki­na, kad jos ne­si­ski­ria nuo lie­tu­viš­kų: „Tos pa­čios rū­šys, tie pa­tys dai­gai, taip pat ūki­nin­kų au­gi­na­mos. At­ve­ža jas, su­skin­tas prieš die­ną. Va­ka­re sunk­ve­ži­miai iš­va­žiuo­ja į Len­ki­ją paim­ti uo­gų, o ry­te jos jau pas mus tur­gu­je“.

Len­kiš­kų braš­kių nu­si­pir­ku­si po­nia Ilo­na sa­ko, jog braš­kes ren­ka­si „pa­gal ko­ky­bės ir kai­nos san­ty­kį“. Lie­tu­viš­kos dar per bran­gios.

Jau­nam au­gin­to­jui – pir­ma pre­ky­ba

Pie­ti­nia­me ra­jo­ne Lie­po­rių tur­ge­ly­je lie­tu­viš­ko­mis braš­kė­mis taip pat pre­kiau­ta pir­mą die­ną. Pa­ma­tė­me ir braš­kes iš P. Pet­rai­čio ūkio, tik jų kai­na čia ma­žes­nė – 8 eu­rai už ki­log­ra­mą. Gal kad yra kon­ku­ren­tų?

Man­tas iš Bu­bių pir­mą kar­tą at­ve­žė į tur­gų sa­vo išau­gin­tų braš­kių ir pa­puo­šė sa­vo pre­kys­ta­lį tris­pal­ve. Jau­nuo­liui braš­kes par­duo­ti pa­de­da ma­ma Zi­ta.

Man­tas – pra­de­dan­tis au­gin­to­jas, jam tai pa­pil­do­ma veik­la prie pa­grin­di­nio dar­bo ir pir­mas iš­ban­dy­mas. Šei­mos ūky­je anks­ty­vą­sias braš­kes ėmė au­gin­ti šilt­na­my­je, iš­ban­dy­da­mas nau­jas tech­no­lo­gi­jas. „Dviem aukš­tais, mai­šuo­se au­gi­nu, jo­kių che­mi­ka­lų – tik lais­ty­mas van­de­niu“, – sa­ko jau­nuo­lis.

Jo braš­kės su­dė­tos į ma­žus in­de­lius – 250 gra­mų uo­gų par­duo­da po 2,5 eu­ro. Pro ša­lį ei­da­ma vie­na sen­jo­rė su­skai­čia­vo: „Vie­na uo­ga – 50 cen­tų“.

Ta­čiau ne vi­sus pir­kė­jus kai­na bai­do. Man­tas at­si­ve­žė 9 ki­log­ra­mus ry­tą su­skin­tų braš­kių, ir  dau­gu­mą iki pie­tų jau bu­vo par­da­vęs.

„Dau­giau­sia net ne­svars­ty­da­mi žmo­nės per­ka mū­sų braš­kes vai­kams“, – sa­ko po­nia Zi­ta.

Jos žo­džiais, pir­mų­jų lie­tu­viš­kų braš­kių kai­na tu­rė­tų bū­ti net dar di­des­nė, nes jas išau­gin­ti bran­gu.

Su Man­tu kon­ku­ruo­ja ūki­nin­kas Al­gir­das iš Nau­jo­sios Ak­me­nės Dau­no­rių so­dų bend­ri­jos. Jis par­duo­da braš­kes po 8 eu­rus už ki­log­ra­mą. Kol kal­ba­mės, vie­nam pir­kė­jui kai­ną su­ma­ži­na iki 7 eu­rų, no­ri grei­čiau par­duo­ti.

„Šiau­liuo­se pir­mą die­ną pre­kiau­ju, o Nau­jo­joje Ak­me­nė­je prieš 10 die­nų pir­mą­sias braš­kes par­da­viau už pa­na­šią kai­ną“, – pa­si­da­li­ja ak­me­niš­kis.

Gir­dė­jęs, kad Vil­niu­je pir­mą­sias lie­tu­viš­kas braš­kes par­da­vi­nė­jo už 20 eu­rų. „Fan­tas­ti­ka, bet Šiau­liai ar Ak­me­nė – ne Vil­nius“, – sa­ko Al­gir­das.

Se­zo­nas truks iki lie­pos pa­bai­gos

„Ne­daug dar braš­kių par­duo­du – šian­dien tik 20 ki­log­ra­mų, – sa­kė te­le­fo­nu at­si­lie­pęs ūki­nin­kas Pra­nas Pet­rai­tis. – Pre­ky­bi­nin­kai pa­tys kai­nas nu­sta­ti­nė­ja, nes aš ne­tu­riu ga­li­my­bių pa­ts tur­gu­je pre­kiau­ti, tad už kiek par­duo­ti – jų rū­pes­tis, su­ta­ria­me tik, kiek aš gau­siu.“

Jis ly­gi­na, jog ūky­je pir­mo­sios uo­gos pa­si­ro­dė pa­na­šiu lai­ku kaip per­nai. Pa­tys šei­mo­je jų ra­ga­vo dar ge­gu­žės 18 die­ną. Anū­kai pir­mie­ji ska­na­vo. Au­gi­na braš­kių ir šilt­na­my­je, ir lau­ke.

Ži­nąs, kad ki­ti Šiau­lių ra­jo­no ūki­nin­kai su sa­vo uo­go­mis šeš­ta­die­nį ar ki­tą sa­vai­tę pa­si­ro­dys.

„Kai pa­si­ro­dai su pir­mo­mis uo­go­mis ir jos žmo­nėms pa­tin­ka, tai ir vė­liau sa­vo uo­gas leng­viau par­duo­ti, – sa­ko ūki­nin­kas. – 20 me­tų vien braš­kes au­gi­na­me šei­mos ūky­je: žai­džiam su anks­ty­vo­mis, pa­skui su vė­ly­vo­mis – taip il­giau pre­kiau­ja­me iki pat lie­pos pa­bai­gos.“

P. Pet­rai­tis sa­ko, jog braš­kes ap­si­mo­ka au­gin­ti. Žmo­nės ver­ti­na, kad jos švie­žios, tą pa­čią die­ną skin­tos.

„Len­kų braš­kės pi­ges­nės, nes jiems leng­viau jas išau­gin­ti, ge­res­nis kli­ma­tas, tik nie­kaip ne­sup­ran­tu, kaip jie jas iš­lai­ko to­kias kie­tas, – svars­to ūki­nin­kas. – Juk tas pa­čias veis­les au­gi­na­me. Po­ra die­nų juk praei­na, kol at­ve­ža su­si­skin­tas, o ma­no braš­kės po po­ros die­nų jau bū­tų pra­ra­du­sios pre­ki­nę iš­vaiz­dą.“

Kai­nų dos­jė

Per­nai pir­mo­sios braš­kės Šiau­lių cent­ri­nia­me tur­gu­je pa­si­ro­dė pa­na­šiu lai­ku ir bu­vo par­duo­da­mos po 8–9 eu­rus, o Lie­po­rių tur­ge­ly­je – po 7 eu­rus už ki­log­ra­mą.

Bir­že­lio vi­du­ry­je ki­log­ra­mas lie­tu­viš­kų braš­kių kai­na­vo 3–6 eu­rus.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Man­tas pir­mus me­tus au­gi­na braš­kes šei­mos ūky­je Šiau­lių ra­jo­ne, Bu­biuo­se, ir pa­ts at­va­žia­vo jų par­duo­ti.

Cent­ri­nia­me tur­gu­je par­da­vė­ja Auš­ra ati­da­rė lie­tu­viš­kų braš­kių pre­ky­bos se­zo­ną – par­duo­da Šiau­lių ra­jo­no ūki­nin­ko Pra­no Pet­rai­čio au­gin­tas uo­gas.

Lie­tu­viš­kų braš­kių kai­na ne vi­siems įkan­da­ma.

Len­kiš­kos kon­ku­ren­tės.

Lie­po­rių tur­ge­ly­je, pa­ly­gin­ti su cent­ri­niu tur­gu­mi, vi­sos kai­nos ma­žes­nės, braš­kių – taip pat.

Braš­kė iš ūki­ni­nin­ko ran­kų.

Par­da­vė­ja Al­do­na sa­ko, jog pir­miau­sia tur­gu­je pre­kia­vo grai­kiš­ko­mis braš­kė­mis, da­bar – len­kiš­ko­mis: „Jos taip pat ūki­nin­kų au­gin­tos, ir veis­les tas pa­čias au­gi­na, kaip mū­sų ūki­nin­kai.“