Lietuviškas paradoksas: algos – mažiausios, baudos – didžiausios

ELTA nuotr.
Lietuva negali pasigirti aukštais atlyginimais, tačiau gali džiaugtis pirmaudama baudų, skiriamų už kaukių nedėvėjimą, dydžiu. Kai kuriems žmonėms gavus baudą, tenka atiduoti visą atlyginimą.
Už kaukių nedėvėjimą ar kitus karantino pažeidimus Lietuvos gyventojams numatytos baudos nuo 500 iki 1500 eurų tuo metu, kai minimalus atlyginimas šalyje siekia 460 eurų. „Vakaro žinios“ domėjosi, kokios baudos ir karantino reikalavimai gyventojams taikomi kitose šalyse. Tačiau nepavyko rasti daugiau valstybių, kuriose baudos už kaukių nedėvėjimą viršytų minimalų užmokestį šalyje.

 

PRANCŪZIJA

Štai, pavyzdžiui, Prancūzijoje, kur šiuo metu minimalus atlyginimas siekia 1219 eurų „į rankas“, kaukes dėvėti privaloma visiems gyventojams nuo

6 m. Už kaukės nedėvėjimą taikoma bauda – 135 eurai. Taigi, maždaug 11 proc. atlyginimo.

Atrodo, Prancūzijos gyventojai gyvena kiek laisviau nei Lietuvoje. Kaip „Vakaro žinioms“ pasakoja Prancūzijoje gyvenanti Živilė, nors čia nuo 18 val. skelbiama komendanto valanda, iki jos nėra draudžiama judėti kertant savivaldybes ir susitikti su artimaisiais ar giminaičiais. Tačiau atskiri miestai gali paskelbti karantiną ir apriboti patekimą į juos.

Mokyklos šalyje veikia įprastai. Neveikia kavinės, sporto klubai, kino salės, teatrai ir prekybos centrai, kurių plotas didesnis nei 20 tūkst. kvadratinių metrų. Maisto ir būtiniausių prekių parduotuvės atidarytos iki 18 val.

Dėl karantino sąlygų šalyje nuolat vyksta mitingai ir protestai. Neseniai vyko kavinių ir barų savininkų mitingas, reikalaujantis leisti dirbti.

VOKIETIJA

Ten kaukių dėvėjimas privalomas tik uždarose patalpose. Bauda už kaukių nedėvėjimą yra 250 eurų. Minimalus atlyginimas šalyje siekia maždaug 1100 eurų „į rankas“. Taigi baudos už kaukių nedėvėjimą siekia beveik 23 proc. minimalaus atlyginimo. Be to, Vokietijoje, kaip ir Prancūzijoje, judėti šalyje gyventojai gali laisvai, netaikomi jokie ribojimai.

Vokietijoje šiuo metu uždarytas beveik visas verslo sektorius. Artimiausiomis dienomis duris turėtų atverti kirpyklos. Taip pat šalyje neleidžiama būriuotis daugiau nei dviejų namų ūkių gyventojams. Skelbiama, kad nuo pirmadienio moksleiviai galės grįžti į mokyklas.

DIDŽIOJI BRITANIJA

Jungtinėje Karalystėje, kurioje minimalus atlyginimas siekia vidutiniškai daugiau kaip 1300 eurų, bauda už kaukių nedėvėjimą siekia 200 eurų, o sumokant baudą per 14 d. ji sumažėja iki 100 eurų. Tiesa, kaukės čia privalomos tik patalpose. Tad baudos dydis siekia maždaug 15 proc. minimalios algos.

Kaip pasakoja Jungtinėje Karalystėje gyvenanti Erida, už kitus karantino pažeidimus, pavyzdžiui, vakarėlių rengimą, galima gauti net iki 11 tūkst. eurų baudą.

„Nebūtiniausiomis prekėmis prekiaujančios parduotuvės, kirpyklos, manikiūro salonai, sporto salės ir viešbučių bei restoranų aptarnavimo lauke zonos, kaip alaus sodai, yra uždaryti. Taip pat uždarytos bibliotekos, muziejai, zoologijos sodai ir teminiai parkai. Mokyklos yra atvertos tik negalią turintiems vaikams arba kurių abu tėveliai dirba valstybės tarnyboje ar viešajame sektoriuje. Visi vaikai į mokyklas turėtų eiti nuo kovo 8 d.

Negalime svečiuotis pas draugus ar artimuosius, draudžiama judėti iš vienos apskrities į kitą. Tačiau tai nėra taip tikrinama, kaip Lietuvoje. Policija tiesiog gali sustabdyti ir paklausti, kur keliauji“, – pasakoja Jungtinėje Karalystėje gyvenanti Erida.

ISPANIJA

Ten kaukės privalomos visur. Baudos už jų nedėvėjimą svyruoja nuo 100 iki 300 eurų. Minimalus atlyginimas „į rankas“ siekia 950 eurų. Tad bauda gali siekti ir beveik trečdalį algos.

Ispanijoje keliauti į kitus regionus, čia vadinamus autonominėmis zonomis, be pateisinamos priežasties negalima. Taip pat galioja komendanto valandos, kurios taip pat priklauso nuo autonominės zonos, bet dažniausiai – nuo 22 iki 6 val.

Vietos verslininkai Ispanijoje nuolat rengia mitingus. „Ypač padaugėjo mitingų, kai uždarė restoranus, viešbučius ir pan. Ispanijoje svetingumo sektorius yra didelis, jame dirba daug žmonių, todėl tai ypač paveikė visuomenę. Buvo daug protestų, susijusių su pramogų verslo uždarymu anksčiau. Bet iš esmės žmonės eina į gatves, rengia protestus“, – pasakoja Ispanijoje gyvenanti Ema.

LENKIJA

Kaimynams už kaukių nedėvėjimą gali tekti sumokėti irgi didelę algos dalį, tačiau viso atlyginimo, kaip Lietuvoje, atiduoti gyventojams nereikia. Kaukes čia reikalaujama dėvėti tiek viešose vietose lauke, tiek patalpose, tačiau nereikia dėvėti parkuose, miškuose, paplūdimiuose ir panašiose vietose. Bauda už kaukių nedėvėjimą Lenkijoje siekia apie 220 eurų. Minimalus atlyginimas „ant popieriaus“ čia siekia apie 620 eurų.

Be to, Lenkijoje netaikomi jokie judėjimo ribojimai gyventojams. Daliai verslo buvo uždrausta veikti. Pastaruoju metu Lenkijos teismai masiškai naikina baudas, skirtas verslui dėl karantino ribojimų nesilaikymo. Kai kuriems verslams tarnybos buvo skyrusios net iki 30 tūkst. eurų siekiančias baudas, kai šie, nepaisydami karantino ribojimo, atnaujino veiklas. Verslai kreipėsi į teismus ir buvo nustatyta, kad pagrindo verslo ribojimui šalyje nebuvo. Sausio pabaigoje Varšuvos teismas patenkino 20 verslų skundų ir panaikino jiems skirtas baudas, pripažįstant, kad jos buvo neteisėtos.

SLOVĖNIJA

Šiuo metu kaukių dėvėjimas privalomas visur, kur neįmanoma išlaikyti 2 m atstumo tarp žmonių. Kaukės privalomos tiek viešose atvirose vietose, tiek patalpose. Baudos už kaukių nedėvėjimą šalyje yra nuo 400 eurų, taigi beveik pusę algos, nes minimalus atlyginimas šalyje – 1024 Eur.

Judėjimo draudimo tarp savivaldybių šalyje nėra. Tačiau namo reikia grįžti iki komendanto valandos, kuri paskelbta nuo 21 val. ir 6 val. Su giminėmis ar artimaisiais galima susitikti grupėmis iki 10 asmenų. Tačiau didesnės šventės ir susibūrimai draudžiami. Taip pat ir protestai.

Šalyje be apribojimų dirba visos parduotuvės, tačiau darbuotojai turi reguliariai testuotis, būti persirgę COVID-19 arba pasiskiepiję.

NORVEGIJA

Norvegijoje kaukių dėvėjimas yra rekomendacinis. Tačiau už kaukių nedėvėjimą viešajame transporte gali būti skirta bauda, siekianti 195 eurus. Minimalus atlyginimas Norvegijoje priklauso nuo atliekamo darbo. Pavyzdžiui, valytojos valandinis atlyginimas – apie 18 eurų, tad mėnesio alga – apie 2500 eurų. Išeitų, bauda už kaukes čia siekia vos 8 proc. algos.

Kaip „Vakaro žinioms“ pasakojo Norvegijoje gyvenantis Albertas, baudos gali būti taikomos ir dėl kitų karantino pažeidimų: „Baudos dydis gali siekti beveik 2000 eurų pagal nusižengimo lygį, kurį nustato policija. Už labai sunkius nusižengimus dėl taisyklių nesilaikymo gali tekti pasėdėti iki pusės metų kalėjime.“