Startuoja kvietimas gyventojams ir verslui dėl paramos saulės elektrinėms nutolusiuose saulės parkuose įsigyti

ELTA nuotr.
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Trečiadienį startavo kvietimas gauti paramą gyventojams ir privačioms įmonėms, kurios nori įsigyti saulės elektrines nutolusiuose saulės parkuose.
Paraiškas galima teikti iki rugpjūčio 1 dienos.

„Startuoja dvi naujos priemonės. Gyventojai gali teikti paraiškas, kad galėtų įsigyti saulės elektrines nutolusiose saulės parkuose. Ši parama (...) duos papildomą impulsą pirmiausia tiems gyventojams, kurie nenori kvaršinti galvos dėl techninių detalių – yra alternatyva nusipirkti saulės elektrinę iš konkretaus parko“, – žurnalistams trečiadienį sakė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Kitas kvietimas skirtas privatiems juridiniams asmenims.

„Paramos intensyvumas yra 30 proc. Bene pirmą kartą skiriama privatiems juridiniams asmenims, iki šiol buvo skirta viešiesiems juridiniams asmenims: savivaldybėms, darželiams. Dabar gali pasinaudoti viešbučiai, prekybos, paslaugų ir kitos įstaigos. Tai padėtų išplėsti gaminančių vartotojų paletę“, – sakė energetikos ministras.

Energetikos ministro teigimu, daugiabučio gyventojas, įsigijęs saulės elektrinę nutolusiame parke, gali mokėti 3 kartus mažesnę sąskaitą už elektros energiją.  

„Svarbiausia žinia, kad reikia nusipirkti tiek, kiek reikia, nes tokiu atveju atsiperkamumas yra didžiausias. Tai jeigu vartotojas sunaudoja per metus 3 tūkst. kilovatvalandžių, tai užtektų 3 kilovatų galios saulės elektrinės ir tokiu atveju saulės elektrinė atsipirktų maždaug per 6–7 metus. Turint omenyje, kad tokiai elektrinei garantinis laikotarpis taikomas 20–30 metų, tai po 6–7 metų už elektros energiją reikės mokėti tik pasinaudojimo tinklais mokestį“, – sakė Ž. Vaičiūnas.

Kaip nurodo Energetikos ministerija, iš viso šiemet gyventojams, verslui ir savivaldybėms numatyta skirti iki 70 mln. eurų paramą. Iš jų beveik 40 mln. eurų bus skirta gyventojams saulės elektrinėms įrengti, apie 30 mln. – verslui, valstybės ir savivaldybės įstaigoms atsinaujinančią energiją gaminančioms elektrinėms įsirengti.

Ž. Vaičiūno teigimu, atsinaujinančią energiją gaminančių vartotojų daugėja.

„Lygiai prieš metus turėjome nepilnai 2 tūkst. gaminančių vartotojų Lietuvoje, dabar tris kartus daugiau – 6 tūkst. gaminančių vartotojų naudoja Lietuvoje saulės elektrines“, – sakė Ž. Vaičiūnas.

Instaliuotų saulės elektrinių galia, pasak jo, per metus taip pat išaugo – šiuo metu siekia 60 megavatų, o prieš metus tuo pačiu laikotarpiu siekė 30 megavatų.

Trečiadienį baigiasi skirtas laikas teikti paraiškas gyventojams, kurie nori įsigyti saulės elektrinę iš išsimokėtinai. Daugiausiai paraiškų pateikė Vilniaus miesto bei rajono, Kauno miesto bei rajono, Klaipėdos rajono ir Alytaus rajono gyventojai.