Seimas pritarė Konstitucijos pataisai, leisiančiai R. Paksui siekti Seimo nario mandato

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Nušalintasis prezidentas Rolandas Paksas.
Antradienį Seimas po pateikimo pritarė Konstitucijos 74 straipsnio pataisai, kuri atvertų Rolandui Paksui kelią į Seimą. Pristatinėdamas Konstitucijos pataisą, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis teigė, kad pakeitimu siekiama įgyvendinti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) Didžiosios kolegijos 2011 m. sausio 6 d. sprendimą byloje Paksas prieš Lietuvą.


Už įstatymo pataisą balsavo 93 Seimo nariai, prieš – 2, susilaikė – 5.
Projektu siūloma papildyti Konstitucijos 74 straipsnį nuostata, kad asmuo, kurį Seimas už šiurkštų Konstitucijos pažeidimą arba priesaikos sulaužymą apkaltos proceso tvarka pašalino iš einamų pareigų ar panaikino Seimo nario mandatą, gali būti renkamas Seimo nariu ne anksčiau kaip po dešimties metų nuo tokio asmens pašalinimo iš einamų pareigų ar Seimo nario mandato panaikinimo.


Pagal projektą, toks asmuo negali būti renkamas Respublikos prezidentu, taip pat negali eiti jokių kitų Konstitucijoje nurodytų pareigų, kurių ėjimo pradžia pagal Konstituciją yra susieta su Konstitucijoje numatytos priesaikos davimu.

Anot V. Pranckiečio, teikiamais Konstitucijos pakeitimais siekiama įgyvendinti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) Didžiosios kolegijos 2011 m. sausio 6 d. sprendimą byloje Paksas prieš Lietuvą, kuriuo Lietuva pripažinta pažeidusi Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos pirmojo protokolo 3 straipsnį, garantuojantį teisę į laisvus rinkimus.
Tai, kad nebuvo pataisa priimta jau prieš dešimt metų, pasak

Andriaus Mazuronio, yra Lietuvos gėda prieš visą ES.
"Dar kartelį reikėtų atsiriboti nuo diskusijoje minėtų pavardžių, kaip pono Pakso, ponios Venckienės, pono Karaliaus ir šnekėti apie patį principą, dėl ko šie Konstitucijos pataisymai yra būtini. Šioje vietoje mes kalbame ne apie tris pavardes, mes kalbame apie teisės viršenybės principą ir šio pricipo galiojimą bei taikymą mūsų valstybėje. Tai, kad dešimt metų šis klausimas nėra išsprendžiamas, yra viena didžiausių gėdų Lietuvos valstybei", – teigė A. Mazuronio.

Siūlomas 10 metų draudimo būti renkamam Seimo nariu terminas, projekto autorių nuomone, būtų proporcingas ir leistų tinkamai atsižvelgti į EŽTT sprendime byloje Paksas prieš Lietuvą pateiktus išaiškinimus dėl "pasyviosios" rinkimų teisės į parlamentą ribojimo.
Beje, priėmus Konstitucijos pataisą, Seimui reikės pakeisti ir Seimo rinkimų įstatymą.

Tarp 95 Seimo narių, kurie teikia Konstitucijos pataisą, yra Seimo nariai Viktoras Pranckietis, Gabrielius Landsbergis, Julius Sabatauskas, Vanda Kravčionok, Vytautas Kamblevičius, Ramūnas Karbauskis, Rimantas Sinkevičius, Algirdas Butkevičius, Irena Šiaulienė, Gediminas Kirkilas, Viktorija Čmilytė- Nielsen, Eugenijus Gentvilas, Ingrida Šimonytė, Aušrinė Armonaitė.

Konstitucijos pataisos turi būti svarstomos ir dėl jų balsuojama Seime du kartus. Tarp šių balsavimų turi būti daroma ne mažesnė kaip trijų mėnesių pertrauka. Įstatymo projektas dėl Konstitucijos keitimo laikomas Seimo priimtu, jeigu kiekvieno balsavimo metu už tai balsavo ne mažiau kaip 2/3 visų Seimo narių.

Toliau klausimas bus svarstomas gruodžio 10 dieną.
 

Komentarai

Taip taip...    Ket, 2019-09-26 / 09:27
Būtinai reikia "atverti" kelią į Seimą tapšnotojui, nušalintąjam prezidentui... Būtinai.

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.