Pajūris poilsiautojus pasitiks išaugusiomis kainomis

VE nuotr.
Vitos JUREVIČIENĖS nuotr. UŽSIENIEČIAI. Išaugusių Lietuvos poilsiautojų srautu besidžiaugianti Palanga tikisi, kad ir užsienio turistų skaičius sugrįš į priešpandeminį lygį.
Infliacijai Lietuvoje mušant rekordus, plačiau pinigines artėjantį poilsio sezoną turės atverti ir pajūrio lankytojai. Maitinimo įstaigos planuoja kainas didinti apie 30 procentų, o pigiausios nakvynės rezervuotos jau iki rugsėjo.

„Pigesni nakvynės variantai, pvz., galimybė 4 asmenims apsistoti už 100 eurų parai, jau rezervuoti iki rugsėjo mėn. pabaigos“, - situaciją apibūdina Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“ direktorė Edita Lubickaitė.

Anot jos, vyrauja ilgalaikės nuomos poreikis. Didelės grupės apgyvendinimui sezono metu jau dabar labai sunku rasti laisvą viešbutį. Prognozuojama, jog apgyvendinimo paslaugų kainos šiemet kils dėl bendrai kylančių energijos, paslaugų ir prekių kainų.

Pasak E. Lubickaitės, paslaugų kainų diapazonas Neringoje yra labai platus, kiekvienas gali rinktis jo poreikius labiausiai atliepiančią paslaugą.

Privačiame sektoriuje 2 kambarių butą parai galima išsinuomoti už 100-150 eurų. Apsistojant viešbutyje Nidoje 4 asmenų šeimai liepos ar rugpjūčio savaitgalį tai gali kainuoti nuo 350 iki 820 eurų, poilsio namuose - nuo 280 iki 390.

Tai patvirtina ir booking.com duomenų bazė. Joje nurodoma, kad pigiausiai dviem Nidoje šventinį Joninių savaitgalį galima apsistoti už 120 eurų nakčiai, brangiausi pasiūlymai siekia beveik 500 eurų.

Brangs maitinimas

Nidos centre esančios kavinės-baro „Kuršis“ administratorė Diana Starkutė-Kriukovė „Vakarų ekspresui“ sakė, kad jau artimiausiu metu peržiūrės patiekalų kainas.

„Planuojame, kad jos didės 20-30 procentų, nes maisto produktai brango ne centais, o eurais, pavyzdžiui, lašišos kilogramas - net 4 eurais“, - sako D. Starkutė-Kriukovė.

Anot jos, tikrai ateinantis savaitgalis gali būti paskutinis, kai „Kuršyje“ dienos pietus galima pavalgyti už 6 eurus.

Tačiau kavinė poilsiautojus žada pasitikti ne vien naujomis kainomis, bet ir atnaujintu meniu.

„Reaguojame į laiko tendencijas, bus daugiau vegetariškų patiekalų, sezono naujovė - burgeris su žuvimi“, - sako „Kuršio“ administratorė.

Laukia ir užsieniečių

Pastaruoju metu dėl pandemijos Lietuvos pajūryje pastebimai sumažėjo užsienio turistų. Šiemet baimintasi, kad įtakos gali turėti karas Ukrainoje.

Jau pasirodė informacija, kad atšaukiamos išankstinės rezervacijos.

Tačiau, pasak E. Lubickaitės, Neringos viešbučių atstovai, kurie dirba su grupėmis iš užsienio, pastebėjo, kad kelios turistų grupių iš Vokietijos, Austrijos rezervacijos atšaukiamos tik iki gegužės 15 d., vėliau į Neringą planuojama atvykti.

„Vakar pas mus valgė amerikiečių grupė, šiandien vokiečių, rytoj - šveicarų“, - vardina D. Starkutė-Kriukovė.

Neringos turimo agentūros „Maretravel“ vadovė Rita Zinkevičienė „Vakarų ekspresui“ sakė, kad jos turima informacija leidžia teigti, jog ateinančiai vasarai jau rezervuota apie 70 procentų Neringos poilsio apartamentų ir viešbučių.

„Taip pasitaiko, kad vieni atšaukia rezervacijas, tačiau tuomet rezervuoja kiti“, - sako R. Zinkevičienė.

Anot jos, gal šiek tiek baiminamasi labai iš anksto rezervuoti, tačiau neabejojama, kad, artėjant vasarai, kai visi pamatys, kad yra ramu - vietos užsipildys.

Pasikeitė planavimas

Palangos turizmo informacijos centro direktorė Rasa Kmitienė sako, kad taip pat girdėjo, jog kai kurios grupės iš Vokietijos atšaukė arba sustabdė apmokėjimą rezervuotam poilsiui Palangoje. Tačiau tai tikrai yra pavieniai atvejai ir Palangai tai nėra taip aktualu kaip Neringai. Taip pat nėra aišku, dėl ko rezervacijos atšauktos.

„Atšaukimo priežastys paprastai nėra nurodomos. Galime tik daryti prielaidą, kad tai susiję su saugumo situacija, nes saugumas yra vienas svarbiausių kriterijų renkantis atostogų lokaciją“, - svarsto R. Kmitienė.

Ji mano, kad labai svarbu komunikuoti, jog Lietuva yra Europos dalis, kurioje yra saugu ilsėtis.

R. Kmitienė mano, kad pandeminiais metais pasikeitė ir lietuvių atostogų planavimo įpročiai.

„Dabar dažnai atostogos planuojamos ne iš anksto, o tik likus 2-3 savaitėms, atsižvelgiant į orus, renginius ir kitus kriterijus“, - pastebi R. Kmitienė.

Tačiau ji sako, kad užsakant iš anksto yra didesnė galimybė pasirinkti bei rasti geresnį kainos ir kokybės santykį.

Palangos turizmo informacijos centro direktorė neabejoja, kad brangstantys energetiniai resursai ir maisto produktai turės įtakos ir poilsio paslaugų kainai. Tačiau ji nedrįso prognozuoti, kiek tai bus konkrečiai.

R. Kmitienė nemano, kad daliai poilsiautojų šiemet paslaugos gali būti neįperkamos.

„Pernai Palangoje buvo galima rasti nakvynę už 8-10 eurų, panašiai turėtų būti ir šiemet“, - sako R. Kmitienė.

Ji mano, kad pagrindinis viešbučių tikslas yra ne kuo brangiau parduoti kambarius, o pasiekti kuo didesnį užimtumą, nes uždirbti galima teikiant papildomas paslaugas. Todėl galima rasti ir nuolaidų, ir kitų rinkodaros priemonių.

Prognozės - optimistinės

„Visi žino, kad daug žmonių susirenka į 1000 kilometrų lenktynes, todėl tomis dienomis apgyvendinimo kainos auga 5-10 procentų“, - kainų svyravimo tendencijas akcentuoja R. Kmitienė.

Taigi šiemet Palanga poilsiautojus vėl kviečia grafo Tiškevičiaus šūkiu „Išsirink, ką myli“.

R. Kmitienė Palangos poilsiautojams siūlo apsilankyti atnaujintoje Gintaro muziejaus ekspozicijoje ir Birutės parke, kurhauze ir Koncertų salėje vykstančiuose renginiuose.

„Tikimės, kad Lietuvos lankytojų sulauksime tiek, kiek pernai, o užsieniečių tiek, kiek 2019 metais“, - optimistiškai nusiteikusi R. Kmitienė.

Ji pažymi, kad pastaraisiais metais Palangoje ženkliai padaugėjo lankytojų, kuriems patinka pavasarinė Palanga, besirenkančiųjų sveikatinimo ir SPA paslaugas.

„Mes sezoną pradedame jau gegužės 1 d., nors daug lankytojų sulaukėm ir per Velykas, ir mokinių atostogų metu“, - sako R. Kmitienė.

Birželio 3-5 dienomis Palangoje vyks kurorto festivalis „Myliu Palangą“.

Kainų įvairovė

Artėjantis savaitgalis paskutinis, kuomet rinkliava įvažiuoti automobiliu į Neringą yra tik 5 eurai. Gegužės mėnesį rinkliava bus jau 10 eurų, o nuo birželio 1 d. iki rugsėjo 15 d. reikės mokėti 30 eurų.

Keleivių pervežimą maršrutu Smiltynė-Nida vykdanti „Maretravel“ kainų kol kas kelti neplanuoja.

„Bilietas, kaip ir praėjusią vasarą, kainuos 5 eurus“, - teigia R. Zinkevičienė.

„Agilos“ vadovė E. Lubickaitė vardina ir kitas Neringos kurorto kainas.

Vakarienė viešbučio restorane asmeniui gali kainuoti 19 eurų, specifinė degustacinė vakarienė - 50 eurų. Standartiniai pusryčiai asmeniui kainuoja apie 10 eurų.

Valandos pasiplaukiojimas po Kuršių marias vienu iš Nidos uoste siūlomų laivų asmeniui kainuoja 10 eurų, 5 val. išvyka laivu į kitą marių krantą - 30 eurų.

Atsinaujinusi Nida

„Džiaugiamės iki vasaros planuojamais baigti Nidos centrinės Taikos g. tvarkymo darbais. Greta įrengtais dviračių ir pėsčiųjų takais poilsiautojai vėl patogiai pasieks paplūdimius ir kt. norimas vietas“, - sako E. Lubickaitė.

Pasak „Agilos“ vadovės, vasaros sezoną Neringos svečiams siūloma aplankyti atnaujintą Parnidžio kopos pažintinį taką. Naujieji laiptai į Parnidžio kopą nuo šiol ves per vakarinę Tylos slėnio pusę - taip atverdami dar neregėtas Kuršių nerijos panoramas, pakeliui įrengtos poilsio ir edukacinės veiklos vietos.

Itin lankomas Nidos švyturys vėl bus atviras Neringos svečiams. Į jį sugrįžta ir senoji švytuoklinė lempa su Frenelio lęšiais. Keliaujant į švyturį svečius pasitiks puikiai sutvarkyti pėsčiųjų takai, vedantys į Urbo kalną.

Preiloje lankytojams duris atvers rekonstruotas paveldo objektas - Kuršių marių krantinėje įsikūrusi Preilos biblioteka.

Ilgesnis sezonas

Akivaizdu, kad COVID-19 pandemija padarė didelę įtaką pajūrio kurortams, ir ta įtaka daugiausia teigiama. Ypač pasikeitė Neringa, kurioje pasijuto, kad užsienio turistus pakeitė vietiniai.

Tačiau yra skeptikų, kurie mano, kad Neringa praranda savo išskirtinumą, tampa panašesnė į Palangą. Tačiau akivaizdu, kad tiek verslas, tiek patys miestai stengiasi prisitaikyti prie žmonių poreikių ir suteikti jiems kuo daugiau galimybių ir pasirinkimo poilsiui.

Ypač svarbu yra tai, kad pailgėjo ir pats turizmo sezonas. Anksčiau jis buvo pamatuojamas 2-3 vasaros mėnesiais, o dabar jau kalbama apie beveik 5-6 mėnesius.