Liberalai traukiasi iš valdžios, kad vėl ateitų?

Liberalai traukiasi iš valdžios, kad vėl ateitų?

Liberalai traukiasi iš valdžios, kad vėl ateitų?

Byra Šiaulių miesto tarybos valdančioji koalicija – į opoziją apsisprendė trauktis liberalsąjūdiečiai. Svarstoma, kad tai gali įskelti kibirkštį formuoti naują valdančiąją koaliciją.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Keliai išsiskyrė

Liberalų sąjūdžio Šiaulių miesto skyriaus susirinkime antradienį priimtas sprendimas trauktis į opoziciją.

Skyriaus pirmininkas, Tarybos narys Vaidas Bacys „Šiaulių kraštui“ sakė, jog apie tai meras bus oficialiai informuotas, kad pagarsintų rugsėjo 19 dienos Tarybos posėdyje.

Argumentas palikti koaliciją – nesutampa liberalų ir koalicijos partnerių požiūris į miesto problemų sprendimo būdus.

„Tikslai suprantami vienodai, bet keliai išsiskiria, – sakė liberalų lyderis. – Pavyzdžiui, manome, kad pats taupymas nėra vertybė, kad dėl to reikia restruktūrizuoti tam tikrą veiklą mieste.“

Liberalo požiūriu, socialinėje, kultūros, švietimo srityse reikia pasitelkti nevyriausybininkus, finansuoti paslaugas, o ne dirbtinai išlaikyti biudžetines įstaigas. Esą Lauros Rimeikienės studija ar Antano Sireikos krepšinio akademija ne prasčiau atlieka darbą, nei biudžetinės įstaigos.

„Akivaizdu, kad tam nelabai pritariama, – sakė V. Bacys. – Dėl „Busturo“ siūlėme pasitelkti privačius vežėjus, nes mūsų tikslas – ne įmonę išlaikyti, o kad miestiečiai gautų geras transporto paslaugas.“

Įskels kibirkštį?

Liberalų sąjūdžio frakcijoje yra keturi nariai. Vienas iš jų – liberalcentristas profesorius Vincas Laurutis, kuris Taryboje likęs vienintelis savo partijos atstovas.

V. Laurutis teigė: „Aš neisiu į opoziciją, eisiu į kokią kitą frakciją.“

Jis svarsto, jog liberalų pasitraukimas „gal įskels kibirkštį naują koaliciją formuoti“. Neslepia, jog partnerių pokalbiuose tokia galimybė neatmetama. Ruošiantis naujiems rinkimams, iki kurių liko pusantrų metų, netgi svarstoma, jog reikėtų „nepartinio mero“.

Šią kadenciją visos partijos, turinčios atstovų Taryboje, po rinkimų suformavo valdančiąją koaliciją. Didžiausia yra Socialdemokratų frakcija, bet ir be jos kitos frakcijos galėtų suformuoti daugumą. Jai priklausytų 16 Tarybos narių iš 31.

Vienintelis dalykas, kuris stabdo – tokia naujoji dauguma būtų minimali ir neužtikrintų veiklos stabilumo. Vadinamajame šešioliktuke atskiri politikai ir dabar nuolat oponuoja bendrai pozicijai.

Kas prisiims atsakomybę?

„Šiaulių kraštui“ ne vienas frakcijų lyderis yra teigęs, jog „plačioje koalicijoje kažkas turi prisiimti atsakomybę, ir pirmiausia – socialdemokratai, meras.“ Tačiau meras Justinas Sartauskas priverstas laviruoti – savo frakcijoje ne visada sulaukia palaikymo.

Liberalams pasitraukus, neišvengiamos postų dalybos. Laisvas yra liberalams priklausęs Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo postas, ištuštės Tarybos Finansų ir ekonomikos  bei Sveikatos ir socialinių reikalų komitetų postai, kuriuos užėmė liberalai.

Pagal Tarybos veiklos reglamentą opozicijai turi priklausyti Kontrolės komitetas. Jo vadžias dabar laiko socialdemokratai.

Jono TAMULIO nuotr.

SPRENDIMAS: Liberalų sąjūdžio frakcijos nariai Artūras Kulikaukas (kairėje) ir Vaidas Bacys įsitikinę, jog laikas palikti valdančiąją koaliciją.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

GALIMYBĖ: Vincas Laurutis, liberalcentristų atstovas, į opoziciją nesitraukia: „Palauksiu, gal atsiras nauja koalicija?“