Li­go­ni­nė­je – svei­kas, na­muo­se lau­kė mir­tis

Li­go­ni­nė­je – svei­kas, na­muo­se lau­kė mir­tis

Ligoninėje – sveikas, namuose laukė mirtis

Į Naujosios Akmenės ligoninę greitosios medicinos pagalbos automobiliu atvežtam Edvardui Eidimtui vidaus ligų gydytojas Virginijus Ramanauskas diagnozavo: „Esat sveikas, eikit namo.“

Kitą dieną žmogus mirė, o netrukus po to gydytojas, diagnozavęs sveikatą, paskirtas laikinai vadovauti vienam iš ligoninės skyrių.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

Ligonis gydytojo neįtikino

„Neabejotina, kad gyvybę buvo galima išgelbėti, jeigu Naujosios Akmenės ligoninės vidaus ligų gydytojas Virginijus Ramanauskas būtų bent minimaliai atlikęs savo pareigas, jeigu ne pašaipiai pasiuntęs namo ligonį, o būtų paguldęs į palatą bent ilgesniam tyrimui“, – rašoma laiške redakcijai.

Naujojoje Akmenėje gyvenęs 77 metų E. Eidimtas iki ligos jautėsi sveikas, darbingas, žvalus. Nekalbėjo apie negalavimus. Tačiau kai ryžosi pirmą kartą gyvenime išsikviesti greitąją medicinos pagalbą, namiškiai iškart pamatė kodėl: trūko oro, juto skausmus.

„Greitukė“ nuvežė į Naujosios Akmenės ligoninės Priėmimo skyrių.

Vyrą atlydėjusi žmona Nina teigia, kad gydytojas Virginijus Ramanauskas pasakė: „Na, aišku, žymiai paprasčiau greitąją išsikviesti, nei užsiregistruoti pas šeimos gydytoją.“

„Ši frazė iki šiol skamba mano ausyse. Negalėjau patikėti tuo, ką girdžiu“, – rašo laiške moteris.

Užpildęs popierius, gydytojas paliko ligonį. Jam slaugytojos pamatavo kraujo spaudimą, atliko širdies kardiogramą, padarė lašelinę, nulydėjo padaryti rentgeno nuotrauką.

Visą tą laiką vyro savijauta negerėjo, žmonai skundėsi silpnumu, ji matė: vyrui trūksta oro. Tačiau pasiskųsti priėmusiam gydytojui negalėjo – jis vis nesirodė.

„Neabejojau, kad vyras bus paguldytas į ligoninę nakčiai, bus stebimas“, – sakė žmona.

Tačiau gerokai po pietų atėjęs Virginijus Ramanauskas pasakė: „Esat sveikas, eikit namo.“

Gydytojo sprendimo nepakeitė ir dėstomi argumentai, kad ligonis jaučiasi labai prastai, dėl silpnumo sunkiai eina.

Į namus parėjo mirti

Nuo ligoninės iki Eidimtų namų apie keturi šimtai metrų, tačiau vyras kelis kartus prisėdo pailsėti. Kol pasiekė butą trečiame daugiabučio namo aukšte, irgi keliskart sėdo ant laiptų.

Po nakties būklė nepagerėjo. Iš ankstaus ryto žmona nuskubėjo į polikliniką ieškoti pagalbos jau pas šeimos gydytoją.

Išgirdo, kad anksčiausia priėmimo data – po dviejų savaičių.

Užregistravo.

Namuose vyrą rado parklupusį ant grindų, sunkiai kvėpuojantį. Žmona skubiai paskambino bendruoju pagalbos telefonu.

Iki šiol moteriai skamba ausyse vyro vis kartojami žodžiai: „Dar nenoriu mirti.“

Atvyko du greitosios medicinos pagalbos ekipažai. Medikai darė dirbtinį kvėpavimą. Tačiau gyvybė užgeso.

Apie pasirinkimus

Nina Eidimtas laiške dėl jos vyro netekties kaltina gydytojo V. Ramanausko abejingumą.

Kitame laiške redakcijai velionio artimieji rašo, jog girdėję aplinkinių žmonių nuomonę, kad į ligoninę reikėjo neštis „vokelį“. Tada gydytojai būtų atidžiau apžiūrėję, priėmę palankesnius sprendimus.

„Bet juk ne apie vokelį galvoji, kai bėda užgriūva, o pirmiausia bandai padėti artimajam, – rašoma laiške. – O kai jau pasimato pagerėjimas, tada jau gali eiti su „padėka“ už pagalbą artimajam.“

Kalčiausia – etika?

Ligoninėje sudaryta speciali komisija nustatinėjo E. Eidimto gydymo aplinkybes.

Komisijos pirmininkė gydytoja Sofija Katauskienė ir nariai Regina Gaidžiūnienė, Raimondas Peleckas praėjusią savaitę pateikė išvadas.

Jomis remdamasi nuolat veikianti ligoninės gydymo taryba posėdžiavo vakar.

„Išanalizavus dokumentus nenustatyta esminių gydymo klaidų, o didžiausios bėdos dėl gydytojo V. Ramanausko etikos“, – sakė ligoninės direktoriaus pavaduotoja gydymui, vidaus medicininio audito grupės vadovė Irena Vorevičienė.

Todėl rytoj posėdžiaus ligoninės etikos komisija, kurioje yra devyni nariai, pirmininkaujami ekonomistės Irenos Avižiutės.

Remdamasi visų trijų svarstymų išvadomis, ligoninės administracijos vadovybė spręs gydytojo atsakomybės klausimą.

„Jau dabar žinau viena, kad gydytojo išmesti iš darbo negaliu, – sakė ligoninės direktorius Tomas Skučas. – Drausminė nuobauda bus, tik neaišku kokia.“

Dėl treti metai Naujosios Akmenės ligoninėje dirbančio V. Ramanausko darbo atliekamas ne pirmas tyrimas.

Gydytojas neigia kategoriškumą

V. Ramanauskas vakar „Šiaulių kraštui“ aiškino, kad ligoniui nesakęs „esate sveikas“, nes, anot mediko, praktiškai nėra sveikų žmonių.

„Ligoniui pasakiau, kad šiuo metu viskas yra normos ribose ir galite eiti į namus“, – sakė V. Ramanauskas.

Jis neigia ir priekaištavęs, kam E. Eidimtas iškvietė greitąją medicinos pagalbą, o neprisiregistravo pas šeimos gydytoją:

„Kai pasakiau, kad tyrimo rezultatai normalūs ir pridūriau: tokiu atveju buvo galima kreiptis ir į šeimos gydytoją, bet kadangi atvežė, tai mes ištirsime.“

Autoriaus nuotr.

VILTIS: Naujosios Akmenės ligoninės stebėjimo palatoje laikomas ligonis vylėsi gydytojo supratingumo.

KOMISIJA: Naujosios Akmenės ligoninėje sudaryta komisija išsiaiškino, kad gydytojas Virginijus Ramanauskas galėjo pažeisti tik etiką.


Komentarai

Naujosios Akmenės ligoninės direktoriaus pavaduotoja gydymui, vidaus medicininio audito grupės vadovė Irena VOREVIČIENĖ:

– Abejotinas gydytojo V. Ramanausko sprendimas ligonį E. Eidimtą laikyti stebėjimo palatoje tik šiek tiek daugiau kaip keturias valandas. Tuo metu Priėmimo skyriuje nebuvo kitų ligonių antplūdžio, dėl ko reikėjo skubėti ar trūko laiko apžiūrai, vietos gydymui.

Akivaizdūs deontologijos pažeidimai. Juk nereikia prie ligonio kalbėti viską, ką mąstai. Tuo labiau dėl žmogaus sprendimo. Jei pasirenkama kreiptis į ligoninę, tai nereikėtų daryti kliūčių. Net turėtume džiaugtis, kad galime uždirbti pinigus gydydami.

Mąsčiau, kaip pati būčiau elgusis. Po apžiūrėjimo būčiau pasakiusi, kad einu pasikviesti medicinos seserį, todėl palaukite. Bet kai nieko nesakęs daktaras atsistoja ir išeina, o žmogus nežino kodėl, tai jam ir kyla visokių minčių. Grįš ar negrįš? Kas čia nutiko?

Pagaliau siunčiamam namo ligoniui galėjo pasakyti: „Čia pat gyvenate, jei blogai bus, grįžkite atgal ar vėl kvieskite greitąją medicinos pagalbą“, tada ligonio ir jo šeimos reakcija būtų kitokia.


Naujosios Akmenės ligoninės direktorius Tomas SKUČAS:

– Atsitiktinis sutapimas, kad V. Ramanauskas paskirtas laikinai atlikti vieno iš ligoninės skyrių vedėjo pareigas, o kitą dieną gavome skundą iš sveiku pripažinto ligonio šeimos.

Jam skiriant pareigas buvo iškelta sąlyga keisti charakterį, t. y. labiau bendrauti su ligoniais, jie neturi skųstis. Pasakėme: nesikeisi, ilgai nedirbsi.

Ligonio tyrimo pagrindiniai metodai yra apklausa ir apžiūra, o visa kita – pagalbiniai, pavyzdžiui, nustatyti kraujo spaudimą ar užrašyti kardiogramą. Tad gydytojo žaibiškas bendravimas su ligoniu, o paskui jį ilgam palikti – nepateisinama.

Ne kartą pabrėžtinai esu daktarams sakęs: jei ir matote, kad ligonio nereikia gydyti stacionariai, bet jis primygtinai prašo, – tai palaikykite, stebėkite. Tad nesuvokiama, kodėl reikėjo iš ligoninės išstumti E. Eidimtą.

Jei kyla „vokelio“ klausimas, kaip visada sakau: pateikite oficialiai informaciją apie kyšį,  kad galėčiau inicijuoti tyrimą, bet niekada nesu gavęs tokio signalo.

Pagal dabartinę mūsų šalies sveikatos apsaugos sistemos situaciją, vis dėlto ligonis pats save administruoja. Jei jis to nesuvokia, o daktarui nelabai skundžiasi, yra kantresnis – tai ir turime tokius atvejus. Pastarasis nėra išimtis.