
Naujausios
Lėlių muziejus, Šiaulių pramonė ar „Versli Lietuva“?
Šiaulių miesto taryba šiandien spręs, ar suteikti Vilniaus gatvės bulvare patalpas VšĮ „Versli Lietuva“ bendradarbystės centrui įkurti. Tose patalpose nori likti Nacionalinių lėlių muziejus, į jas pretenduoja ir Šiaulių pramonininkų asociacija.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Du pretendavo – laimi trečias
Politikai antrą mėnesį laužo galvas, kam turėtų atitekti per 165 kvadratinių metrų patalpos prestižinėje miesto vietoje – bulvare, šalia Turizmo informacijos centro.
Trejus metus čia veikė Nacionalinių lėlių muziejus – vienintelis toks šalyje. Ekspozicijos pagrindą sudaro šiaulietės dovanota kolekcija. Ją pildo nacionalinės lėlės, siunčiamos iš kitų pasaulio šalių.
Patalpų panaudos sutartis baigiasi šių metų birželį. Muziejaus valdytoja VšĮ „Eurilika“ yra paprašiusi tęsti sutartį dar 10 metų.
Iš pradžių muziejus turėjo tik vieną konkurentą – Šiaulių pramonininkų asociaciją. Pramonininkai patalpų prašo verslo ekspozicijai įkurti ir perkelti savo būstinę.
Kol buvo du pretendentai, politikai linko į pramonininkų pusę. Tada iškelta ir toliau puoselėjama idėja, jog lėlių muziejaus ekspoziciją galima būtų perkelti į Savivaldybei priklausantį „Žiburio“ knygyną.
Knygyno veikla nuostolinga, o plotai esą dideli. Lėlių ekspozija gali tik daugiau pirkėjų pritraukti.
Dabar Savivaldybės administracija vienareikšmiai siūlo patalpas suteikti VšĮ „Versli Lietuva“ – trejiems metams pagal panaudą.
Centras – jaunam verslui skatinti
„Versli Lietuva“ yra laimėjusi europinę paramą įsteigti šalies regionuose penkis Bendradarbystės centrus.
Tarybai aiškinamajame rašte teigiama, jog tai bus jauno verslo vystymosi skatinimo centras, pritaikytas smulkiojo ir vidutinio verslo subjektams, vykdantiems veiklą ne ilgiau kaip 5 metus.
Centre verslininkams bus suteiktos nemokamos kompiuterizuotos darbo vietos su įranga, elektroninės platformos, teikiamos skaitmeninio, kūrybinių industrijų vystymo, socialinio verslo konsultacijos.
Reikia tik prestižinės vietos
Tarybos Finansų ir ekonomikos komitete pirmadienį aiškinta, jog VšĮ „Versli Lietuva“ centrui reikia tik prestižinės vietos.
Politikai tam pritarė ir svarstė, kad negerai „vieną šaką kirsti dėl kitos“, liepti „Žiburio“ knygynui dėl muziejaus „pasislinkti“. Saviems pramonininkams taip pat reikia kažką pasiūlyti.
Danutė Mažeikaitė, muziejaus vadovė, skeptiškai vertino idėją ekspoziciją perkelti į knygyną. Komiteto nariams ji teigė sunkiai įsivaizduojanti veiklą knygyne, nes reikia priimti turistų grupes po 20–30 žmonių, vykdyti edukacinę veiklą, rengti vasaros stovyklas vaikams.
„Susikrausime lėles į dėžes ir ieškosime kitos vietos“, – sakė D. Mažeikaitė.
Politikai pasvarstė, ir kodėl „Versliai Lietuvai“ neieškoma kitų vietų?
Pavyzdžiui, Savivaldybė pardavinėja Varpo gatvėje patalpas, iš jų iškeldinusi Sporto skyrių. Kitas pasiūlymas – pustuštis Verslo inkubatorius.
„Ne prestižinė vieta“, – nukirto politikų svarstymus Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Martynas Šiurkus.
„Versli Lietuva“, jo teigimu, pati norėjo centrą kurti Šiaulių universiteto bibliotekoje. Bet patalpų suteikimo procesas per ilgai užtruktų, o projektui patalpų reikia jau dabar.
Pramonininkai neliksiantys nuskriausti – ieškoma, ką pasiūlyti.
Prioritetas – ne „batų“ muziejai
M. Šiurkus „Šiaulių kraštui“ komentavo, jog „Versli Lietuva“ ne kabinetams vietos ieško.
Centrui reikia būtent bendros erdvės jauniems verslininkams – bendraudami idėjas generuotų, verslą pradėtų, naujus produktus kurtų. 10–15 verslių žmonių dirbtų vienu metu.
Esą tai nebus dar vienas verslo inkubatorius. Be to, ten patalpas reikia nuomoti, o čia verslininkams jos bus nemokamos.
Pabrėžė, jog „Versli Lietuva“ projektą įgyvendina ne tik jaunam verslui skatinti, bet ir emigrantams sugrąžinti.
„Ar pramonininkų ekspozicija, ar batų muziejai – mūsų prioritetas? Ar prioritetas – verslumą skatinti, didinti darbo užmokestį ir mažinti emigraciją? – argumentavo M. Šiurkus. – Turime Šiauliuose sudaryti tokią galimybę. Dabar, kas grįžta iš emigracijos, Vilniuje kuria verslus.“
Tikisi, jog svarstys alternatyvą
Šiaulių pramonininkų asociacijos prezidentas Alvydas Stulpinas „Šiaulių kraštui“ sakė, jog tikisi, kad Taryba svarstys ir alternatyvų pramonininkų projektą.
Jo nuomone, nesusikalbama dėl vertybių ir prioritetų.
„Turime idėją parodyti, ką Šiaulių ir viso regiono įmonės gamina, nes dabar net šiauliečiai nežino, ką darome, kaip pramonė yra pasikeitusi, – sakė pramonininkų lyderis. – Miesto įvaizdį turime kurti, jeigu norime situaciją keisti, žmones sugrąžinti, o versle turime ir pasaulinio lygio pavyzdžių. Tokia ekspozicija ir puoštų bulvarą, ir didintų trauką. Pamatysime, ar mums, ar kitiems prioritetą suteiks.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„PERSPEKTYVA": Prieš trejus metus Šiauliuose atidarant Nacionalinių lėlių muziejų tuometinis miesto meras Justinas Sartauskas sveikino idėjos įgyvendintoją Danutę Mažeikaitę, kuriai dabar lieka tik susikrauti lėles į dėžes.