Lauko kavinės bulvare veiks iki 2-os valandos

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Lauko kavinių darbo laikas Šiauliuose iki 2-os valandos nakties prailgintas bulvaro verslininkų prašymu.

Šiaulių miesto savivaldybės taryba nusprendė pakoreguoti Prekybos ir paslaugų teikimo Šiaulių miesto savivaldybės viešosiose vietose taisykles ir leisti lauko kavinėms veikti ilgiau – iki 2 valandos nakties. Lauko kavinių darbo laikas pratęstas tik vasaros sezono laikotarpiu – nuo balandžio 1-osios iki spalio 31 dienos.

Laikas, kada galima groti muziką ir transliuoti garsą nepasikeitė – kavinėse tai leidžiama nuo 10 iki 22 valandos. Visais atvejais privaloma laikytis Triukšmo prevencijos Šiaulių miesto savivaldybės viešosiose vietose taisyklių ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių triukšmo valdymą.

Savivaldybė skelbė, kad toks sprendimas priimtas reaguojant į Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvaro verslininkų prašymą. Tarybos narys Edvardas Žakaris pareikalavo pateikti prašymo kopiją, kurioje pratęsti kavinių veiklą iki 2 valandos kreipėsi kavinių ir restoranų savininkai, motyvuodami, kad Vilniuje ir Kaune taip yra. Politiką nustebino, kad kavinių laiko pratęsimo savo parašu pageidauja AB Šiaulių bankas, parduotuvė, prekiaujanti avalyne ir rankinėmis, optika, internetinė parduotuvė, savininkai, įsigiję buvusį „Laiko“ kino teatrą, ant kurio ir šiandien kabo užrašas apie išnuomojamas patalpas.

E. Žakaris Tarybos posėdyje kalbėjo, kad verslininkams reikėtų gerbti Tarybą ir negalvoti, kad politikai neskaito dokumentų.

„Puikiai suprantu verslininkus, kurie nori dirbti iki 2-os valandos nakties, nes panaikinus PVM lengvatą jiems yra sunku. Yra nemažai žmonių, kurie nori ilgiau pasėdėti lauko kavinėje, pabendrauti su bičiuliais, tačiau visuomet yra ir „bet“, – akcentavo politikas.

Jis pažymėjo, kad policijos pateiktame rašte teikiamos išvados dėl lauko kavinių laiko prailginimo iki 24 valandos, nes, matyt, Savivaldybė iš pradžių teiravosi dėl tokio laiko, tačiau vėliau nusprendė jį ilginti dar labiau.

Policijos pažymoje pabrėžiama, kad reikia ieškoti balanso, kad ne tik verslininkai turėtų naudą, bet neblogėtų ten gyvenančių žmonių gyvenimo kokybė. E. Žakaris mano, kad patys verslininkai turėtų kalbėtis su bendruomene, galbūt gauti šalia gyvenančių žmonių sutikimo parašus.

„Sprendimas dėl lauko kavinių darbo laiko pratęsimo iki 24 valandos turėtų būti priimamas atsižvelgiant į konkrečios vietos kontekstą ir subalansuojant verslo interesus su aplinkinių gyventojų teisėmis ir gyvenimo kokybe. Būtina įvertinti galimą triukšmo lygį, viešosios tvarkos pažeidimų rizikas ir ekonominę naudą. Svarbu įtraukti vietos bendruomenės nuomonę ir ieškoti kompromisinių sprendimų. Pavyzdžiui, galėtų būti nustatytos specialios triukšmo lygio ribos vėlyvuoju metu, apribotas lauko staliukų skaičius tam tikrose zonose arba leistas pratęstas darbo laikas tik tam tikromis dienomis ar laikotarpiais (pvz., savaitgaliais, vasaros sezonu)“, – rašoma policijos rašte.

Prie rašto pridėtoje pažymoje nurodoma, kad laikotarpyje nuo praėjusių metų gegužės 1-osios iki rugsėjo 1 dienos buvo užregistruota 119 pranešimų, galimai susijusių su kavinių adresais, dėl kurių pradėti 8 ikiteisminiai tyrimai, 15 administracinių teisenų bei rinktos 2 medžiagos. Dažniausiai buvo registruojami pranešimai dėl konfliktų tarp asmenų bei chuliganizmo (29 pranešimai), alkoholio vartojimo viešojoje vietoje arba buvimo neblaiviam (26 pranešimai), smurto prieš asmenį arba muštynių (25 pranešimai) bei keliamo triukšmo (24 pranešimai). Daugiausia pranešimų buvo gaunama liepos ir rugpjūčio mėnesiais, šeštadieniais ir sekmadieniais bei nuo 00 iki 03 valandos. Daugiausia pranešimų apie įvykius gauta Vilniaus g. 225 ir Vasario 16-osios g. 42 adresais (atitinkamai 26 ir 22 pranešimai).

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė, atsakydama į Savivaldybės užklausimą, informavo, kad dėl Šiaulių mieste veikiančių kavinių skleidžiamo triukšmo nuo 2022 metų buvo gauti 7 gyventojų skundai, iš kurių, gyventojams sudarius sąlygas atlikti triukšmo lygio matavimus, buvo išnagrinėti 3. Iš minėtų skundų 2 skundai dėl per garsiai grojančios muzikos gyvenamojoje aplinkoje buvo pagrįsti.

„Nors NVSC Šiaulių departamente nurodytu laikotarpiu registruota nedaug gyventojų skundų dėl kavinių keliamo triukšmo, situacija didžiausiuose Lietuvos miestuose, kitų NVSC departamentų duomenimis, yra daug sudėtingesnė. Atkreiptinas dėmesys, kad didesnė ūkio subjektų koncentracija tam tikroje vietovėje lemia suminį triukšmo lygio padidėjimą, net jei ir kiekvienas subjektas atskirai neviršija leistinų normų“, – komentuoja S. Abromavičienė, pridurdama, kad žmonių keliamo triukšmo ši įstaiga nematuoja.

Nors E. Žakaris siūlė nepriimti sprendimo, pasitarti dėl jo su miesto bendruomene, Šiaulių meras Artūras Visockas buvo kitokios nuomonės.

„Šis sprendimas yra priimamas tikintis, kad žmonės yra kultūringi ir tai nesukels kažkokių ypatingų pasekmių. O jeigu sukels, šis sprendimas bus tiesiog panaikintas“, – žadėjo miesto galva.

Už lauko kavinių darbo prailginimą iki 2 valandos nakties balsavo 25 politikai, 2 – susilaikė.