Latvija nebeprekiaus elektra su Baltarusija: S. Skvernelis dėkoja, A. Kubilius sveikina

EPA-ELTA nuotr.
Antradienį Latvijos premjeras Krišjanis Karinis pareiškė, kad šalis nebepirks ir nebeparduos elektros energijos Baltarusijai, jeigu bus paleista Astravo atominė elektrinė.
Premjeras Saulius Skvernelis dėkoja Latvijos vyriausybei už antradienį paskelbtą sprendimą nebeprekiauti elektra su Baltarusija, jei bus paleista Astravo atominė elektrinė (AE).

„Nuoširdžiai dėkoju Latvijos Vyriausybei ir savo kolegai, ministrui pirmininkui Krišjaniui Kariniui, už vakar paskelbtą sprendimą: latviai stabdys elektros prekybą su Baltarusija, jei Astravo AE pradės veikti“, – feisbuke teigia premjeras.

S. Skvernelis šį sprendimą vadino „akivaizdžiu ir tiesioginiu Baltijos valstybių solidarumo bei bekompromisio europinių vertybių paisymo pavyzdžiu.“

„Tikėjome, kad bus tokie sprendimai. Priešingu atveju, savo piliečių lėšomis mokėdami už nesaugią elektros energiją iš Baltarusijos, tiesiogiai remtume šios valstybės valdžios ambicijas brutaliais būdais neigti savo piliečių nuomonę dėl šalies ateities, taip pat mėginimus didinti įtampą regione imituojant menamą priešą – Baltijos valstybes“, – sako S. Skvernelis.

Jo teigimu, toks sprendimas prisidės prie Baltijos valstybių ir Lenkijos sėkmės užtikrinant energetinį regiono saugumą Baltijos šalims sinchronizuojant savo elektros sistemas su kontinentinės Europos tinklais.

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas sako, kad Latvijos pareiškimas priartina Baltijos šalis prie trišalio susitarimo.

„Šis labai aiškus principinis Latvijos sprendimas mus iš esmės priartina prie bendro tikslo. Tai labai aiški Latvijos deklaracija, kad elektra iš Baltarusijos neturėtų būti perkama paleidus Astravo AE. Taip, tai visiškai suartina mūsų pozicijas. Lieka techninio įgyvendinimo klausimai, bet iki šiol, nors derybų metu ir turėjome labai aiškius Latvijos patvirtinimus dėl vieno ar kito įsipareigojimo, šis labai aiškus Latvijos premjero pareiškimas mums palengvina apskritai trišalio susitarimo galimybes visų Baltijos šalių“, – Eltai sakė Ž. Vaičiūnas.

Anot jo, pačios derybos tarp Baltijos šalių dar tebevyksta.

„Pačios derybos tebevyksta, tekstas nėra galutinai užbaigtas, nes siekiame tokio susitarimo, kuris būtų ne tik stipri politinė deklaracija, bet būtų suderinti ir visi tokio sprendimo įgyvendinimo klausimai, kad visa sistema veiktų. Bet toks aiškus Latvijos įsipareigojimas, be abejo, sustiprina mūsų susitarimo galimybes“, – teigė ministras.

Latvijai neatmetant galimybės, kad toliau prekiaus elektros energija iš Rusijos, Ž. Vaičiūnas pabrėžia, kad svarbu, jog į šį elektros srautą neįsimaišytų baltarusiška elektros energija.

„Derybiniame procese dėl trišalės metodikos niekuomet ir neneigėme pačios galimybės iki Baltijos šalių sinchronizacijos prekiauti su Rusija elektra. Be abejo, pirmiausia užtikrinant, kad nepatektų į Rusijos sistemą baltarusiška elektra. Tai pirmiausia politinės valios klausimas, po to visi techniniai sprendimai tai įgyvendinti“, – Eltai sakė ministras.

„Yra pakankamai daug techninių klausimų ir turime daug dalyvių šiame procese“, – pridūrė jis.

Buvęs premjeras, europarlamentaras Andrius Kubilius Latvijos poziciją vadina racionalia ir suprantama.

„Tas pareiškimas yra svarbus ir galima tik pasveikinti Latvijos vyriausybę su tokiu sprendimu, kokio Lietuva tikėjosi jau seniai. Panašų sprendimą jau žymiai anksčiau yra paskelbę estai, lygiai tokį pat sprendimą, gal net griežtesnį, yra paskelbusi Lenkija. (...) Latvių pozicija yra racionali, suprantama ir gerai, kad jie ją vakar paskelbė“, – LRT radijui trečiadienį sakė A. Kubilius.

Tiesa, jis teigė, kad jam ankstesnė Latvijos pozicija šiuo klausimu buvo „keistoka“.

„Pasižiūrėjus į elektros gamybos ir suvartojimo balansus, tai tarp Baltijos valstybių vienintelė Lietuva yra ryškiai deficitinė. Kai latviai anksčiau neatsisakydavo planų pirkti Astravo AE elektrą, tai visada keldavau klausimą (...), kam tą elektrą pirksite, jei planuojate pirkti tik tam, kad ją po to pardavinėtumėte Lietuvai“, – sakė A. Kubilius.

Antradienį K. Karinis pareiškė, kad Latvija nebepirks ir nebeparduos elektros energijos Baltarusijai, jeigu bus paleista Astravo atominė elektrinė.

„Atsižvelgdami į įvykių raidą Baltarusijoje ir iš to išplaukiančius branduolinio saugumo klausimus, mes nusprendėme, jog jei bus paleista Baltarusijos AE Astravo rajone, tai mes nutrauksime elektros energijos prekybą su Baltarusija“, – sakė jis per spaudos konferenciją po vyriausybės posėdžio.

Anot premjero, šiuo atveju Latvija galbūt prekiaus elektros energija su trečiosiomis šalimis, naudodamasi Latvijos ir Rusijos jungtimi.

„Mūsų sprendimas reiškia, kad per šią jungtį mes nepirksime elektros energijos iš Baltarusijos. Tai neatmeta galimybės, kad mes toliau prekiausime – pirksime ir parduosime – elektros energiją iš Rusijos, mes tik eliminuosime Baltarusijos elektros energiją per šią jungtį“, – pažymėjo jis.

ELTA primena, kad energetinis Astravo AE paleidimas ir prijungimas prie Baltarusijos elektros energijos sistemos planuojamas ketvirtąjį šių metų ketvirtį.