
Naujausios
Laiškai iš tremties sugrąžino viltį surasti pokario merginą
92-ąjį gimtadienį liepą švęsiantis Stanislovas Linauskis, kuršėniškis, gyvenantis Naujojoje Akmenėje, 70 metų išsaugojo romantiškus laiškus, rašytus jam gimnazistės Elytės Puzaraitės iš Sibiro tremties. Širdį ilgesiu veriantys netikėtai dingusios jaunos merginos laiškai iki šiol Stanislovui neduoda ramybės. Stanislovas tikisi, gal atsiras žmonių, kurie ką nors žino apie Kuršėnų gimnazijos gimnazistės tremtinės Elytės Puzaraitės likimą?
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Laiškas, rašytas prieš 70 metų
Stanislovas Linauskis į Kuršėnus atvažiuoja aplankyti artimųjų, buvusių pažįstamųjų kapų. Kuršėnai – jo tėviškė.
Dažniausiai Stanislovas į Kuršėnus atvyksta ne tuščiomis, o vis su kokiu prieškario ar pokario Kuršėnus ir jų gyventojus menančiu dokumentu ar nuotrauka, kurie vis papildo kuršėniškio istoriko Jono Kiriliausko archyvus ir knygų apie Kuršėnų istoriją puslapius.
„Šiaulių kraštas“ kiek anksčiau yra spausdinęs S. Linauskio archyvo nuotrauką, kurioje įamžintas Kuršėnų miesto centras 1943-iaisiais švenčiant Žolinę.
Šį kartą S. Linauskis savo archyve, kuris saugiai guli jo garaže, tarp gausybės kitų popierių, dienoraščių ir nuotraukų atrado prieš 70 metų rašytus laiškus iš tremties. Nebuvo jis jų pamiršęs niekada. Žinojo, kur jie yra. Tačiau juos vėl paėmus į rankas Stanislovas suprato, kad norėtų sužinoti juos rašiusios merginos likimą.
Jis užsuko į Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Kuršėnų filialą, pas jo vadovę Marytę Šadlauskienę – ieškojo tremtyje buvusių žmonių, kurie galbūt buvo sutikę Elytę Puzaraitę. Šiek tiek nuliūdo sužinojęs, kad daugiausia šio filialo narių yra arba daug jaunesni už Stanislovą, arba ne kuršėniškiai.
Vėliau 92-ąjį gimtadienį liepą švęsiantis S. Linauskis su trimis išlikusiais Kuršėnų gimnazijos gimnazistės Elytės Puzaraitės laiškais kreipėsi į kuršėniškį istoriką Joną Kiriliauską. Taip ir prasidėjo šios graudžios, skaudžios ir jausmingos istorijos tęsinys, atgaivinęs prieš 70 metų buvusius įvykius.
Begalinis ilgesys
Ant seno rudo popieriaus voko, adresuoto Stasiui Linauskiui į Kuršėnų Radijo mazgą, užrašytas ir atgalinis siuntėjo adresas: Tomsko sritis, Tomsko rajonas, Timiriazevo „mex- punkt“ 2-oi L. (Leso?) Z. (zavod?) 66 (kv. (kvartira?), pasirašiusi – Puz. El. (Puzaraitė Elytė, Elena?).
Laiškas datuotas 1948 metų birželio 6 dieną prasideda eilėraščiu: „Vėjai ūžia staugia už langų/ O man širdžiai ilgu... ilgu neramu/ Veidu nuriedėjo ašara viena/ O širdis vaitojo laisvės alkana“. Du puslapiai laiško, parašyto dailia rašysena, pasirašyti taip: „Jūsų labai išsiilgusi Elytė“.
„Och ilgesys.... ilgesys. Bet kas jį nuramins?!... Deja, tik švelnutis Vakarų vėjelis, atskridęs nuo tėviškės lankų, pakalbins švelniu balseliu...“, – rašo buvusi Kuršėnų gimnazijos gimnazistė dailia tarpukario manieros rašysena.
Mergina dėkoja Stanislovui už jo laišką, kuriame jis nustebino parašęs, kad „daugelis turėjo palikti gimtuosius namus ir aplankyti tą šalį, kur žiauru“. Elytė pasakoja, kad ir pas juos atėjo pavasaris, bet nelaimingas, liūdnas, „nors grožiu žavėjantis, bet klaikus“.
„Stasy... prieš ką tai viskas vyksta, tas žiaurus vežimas, lietuvėlių varginimas?“. Laiške mergina aprauda "lietuvėlius, Lietuvos jaunimą“. „Ar tai likimas ne per daug pasijuokė iš Jaunosios Lietuvos jaunimo? Vargina, tampo po svetimus kraštus...“, – rašo mergina.
Laiške Elytė svarsto, kad bus badas, jeigu į tremtį atveš dar daugiau lietuvių. Rašo, kad bulvių centneris tremtyje kainuoja 90 – 100 rublių, o, laukiant naujų tremtinių, „yra taisomi barakai, kur nespėja taisyti, tai remontuoja daržines, kūtes ir, atsiprašant, išvietes. Ot, koks gyvenimas bus“.
Elytė rašo, kad skubama, nes pas juos kalbama, kad ištrems „visą Lietuvą“.
Laišką Elytė baigia ketureiliu „Jauna kalinė būdama/ Kartą saldų sapną sapnavau/ Per šį saldų nakties sapną/ Brangią tėviškę regėjau“.
Kitame laiške Stasiui Elytė pasakoja apie Velykas, kurios „Lietuvoje pasipuošdavo melsvais žibučių žiedais, o Sibire baltu sniegu“.
Elytė dėkoja Stasiui už pasiūlymą atsiųsti jai į tremtį lietuviškų knygų, nes „rusiški laikraščiai ir knygos labai nusibodo“.
Tai tik kelios nuotrupos, siųstos Stanislovui prieš septynias dešimtis metų iš Sibiro tremties. Laiškų buvę nemažai, tačiau išlikę trys.
Trumputę romantišką istoriją sudraskė tremtis
Stanislovas pasakojo, kad pažintis su Elyte buvo trumputė, vos porą kartų palydėjęs, pasikalbėjęs ir „net nepabučiavęs“.
Netikėtai mergina dingusi. Stasys nesuprato, kas atsitiko, kur Elytė?..
Į nuomojamą butą kelis kartus Stasys Elytę buvo palydėjęs, todėl tiksliai žinojo, kur ji nuomojosi kambarį. Stasys nuėjo tiesiai į tą butą. Namo Kapų gatvėje, kuris yra išlikęs Kuršėnuose iki šiol, tuometinė šeimininkė Žvirblienė Stanislovui ir pasakiusi, kad Elytės nebėra – ji ištremta.
Būtent Žvirblienė Stasiui ir davė Elytės adresą tremtyje.
Jis pirmasis parašė Elytei laišką į Tomsko sritį, mergina, kankinama begalinio ilgesio, jam atsakė. Užsimezgė susirašinėjimas.
Tačiau taip likimas buvo suplanavęs, kad susirašinėjimas turėjo baigtis.
Po kurio laiko Stanislovas vedė, susilaukė dviejų dukrų. Ir tik sulaukęs 91-erių jis ryžosi nors ką nors sužinoti, apie romantiškų susitikimų ir ilgesingų laiškų draugę Elytę.
Biografijoje – ir kinas, ir Kuršėnų radijo mazgas
Jo paties likimas buvo susietas su Kuršėnais ir Naująja Akmene. Stasio gimtieji namai buvę Kuršėnuose, Užkapio gatvėje 5, dabar tai – Tylos gatvė. O į Naująją Akmenę iš Kuršėnų jis, jau vedęs savo išrinktąją, išvyko gyventi apie 1954 metus.
Pokariu Stasys dirbo Kuršėnų valsčiaus sekretoriumi, nes komunistų valdžios paskirtas tuometinis viršaitis buvęs beraštis, o Stasys buvo baigęs pradinę mokyklą – gerai mokėjo rašyti, vėliau – 1945 metų balandį baigė 70 valandų karinių išminuotojų kursus ir buvo kviečiamas į Kuršėnų apylinkes išminuoti laukų – pavojingo karo palikimo.
Stanislovas pasakojo, kad dirbdamas Kuršėnų viršaičio sekretoriumi yra padaręs ir pirmąjį po karo Kuršėnų gyventojų surašymą, kuris pirmiausia pasitarnavo išduodant po karo gyventojams korteles duonai ir druskai, o kiek vėliau – ir išduodant žmonėms naujus pasus. Tiksliai žino, kad yra išdavęs ir 10 pasų su savo parašu ir Lietuvos partizanams, kovojusiems miške. Jeigu apie tai būtų sužinojusi tuometinė Kuršėnų valdžia, Stasys neabejoja, būtų sušaudę vietoje.
Apie 1946 metus Stasys dar pradėjo dirbti ir Kuršėnų radijo mazge, kuris buvo sename mediniame name prie turgaus aikštės, dabar tai – L. Ivinskio aikštė. Tarybiniais metais šio namo vietoje buvo pastatyta naujoji Kuršėnų valgykla su kulinarija ir konditerija, dabar šiame pastate įsikūrusi draudimo įmonė žvelgia tiesiai į L. Ivinskio paminklą.
Radijo mazgas, kuris turėjo du garsiakalbius dviejose aikštės pusėse, transliuodavo muziką ir žinias miestui, Stanislovas Linauskis mena, kad kuršėniškiai ateidavo į aikštę per garsiakalbius net ir futbolo rungtynių pasiklausyti.
Dirbo Stanislovas ir Pavenčių cukraus fabrike kino mechaniku. S. Linauskis iki šiol yra išlaikęs nemažą archyvą, išsaugojęs savo dienoraščius, kuriuose labai tiksliai yra surašyta, kiek ir kokių filmų kurią dieną parodydavo Pavenčių cukraus fabrike, kiek kuriame seanse buvę žiūrovų.
Rodydamas kiną Pavenčių cukraus fabrike jaunas Stasys ir susipažino su Elyte.
Viltis susitikti arba sužinoti
„Norėčiau susitikti Elytę, pasikalbėti, kaip susiklostė jos likimas. Gal yra žmonių, žinančių apie jos likimą tremtyje? Gal yra žinančių, ar ji sugrįžo į Lietuvą? Skaudu pagalvojus, kaip buvo sugriautas kultūringos, jautrios merginos likimas“, – „Šiaulių kraštui“ pasakojo Stanislovas Linauskis.
Stasys mena, kad Elytė buvusi ne kuršėniškė, tik mokėsi Kuršėnų gimnazijoje ir nuomojosi butą pas Žvirblienę, tačiau iš kur tiksliai Elytė buvo kilusi, Stasys nežino. Spėja, kad, greičiausiai, iš kokio gretimo Kuršėnams kaimo, o kad nereikėtų toli vaikščioti į gimnaziją, jai galėjo būti samdomas kambarys.
„Neklausiau Elytės, nepatogu buvo teirautis per vos kelis pirmus pasimatymus, iš kur ji, kiek jai metų“, – dabar šiek tiek apgailestaudamas sako Stanislovas.
Žino tik, kad ji buvusi gerokai jaunesnė už jį, gimusį 1926 metais.
Įsimintina Stanislovui buvo tai, kad Elytė buvo labai mandagi, labai kultūringa, tai įrodo ir romantiški jos laiškai, palikę Stanislovui didelį įspūdį.
„Žinau, kad sudėtinga ieškoti, nes laikai keitėsi, žmonės keitėsi, niekas netikėjo, kad tas Žemės rutulys ims ir atgal atsisuks, bet pabandyti verta“, – išmintimi dalijosi Stanislovas.
Stanislovas Linauskis viliasi, kad „Šiaulių krašto“ laikraštis, plačiai skleidžiantis žinią po visą kraštą, paklius ir į tų žmonių rankas, kurie galėtų ką nors jam papasakoti apie tremtinę Elytę Puzaraitę.
Vytauto RUŠKIO nuotr. laiškų kopijos
Naujojoje Akmenėje gyvenantis Stanislovas Linauskis išsaugojo vos kelis gimnazistės Elytės Puzaraitės laiškus, rašytus jam iš tremties.
Stanislovas Linauskis tikisi, kad atsiras žmonių, kurie žinotų Elytės Puzaraitės likimą.
Elytės Puzaraitės laiškai. Jausmingų, pilnų liūdesio ir ilgesio laiškų Stanislovas negali pamiršti.
Stanislovas Linauskis (kairėje) Kuršėnų radijo mazge.
Stanislovas Linauskis Kuršėnų radijo mazge.
Pavenčių cukraus fabriko kino mechanikas Stanislovas Linauskis. Rodydamas kiną jis ir susipažino su Elyte Puzaraite.
Istorinė nuotrauka – buvusio Kuršėnų radijo mazgo pastato nuotrauka. Su transparantais, vaizduojančiais Staliną prieš gegužės pirmosios demontraciją 1948 metais.
Elytės Puzaraitės laiškai iš tremties.
Elytės Puzaraitės laiškų vokai.