Laikinai globoti vaikus norinčiųjų yra, tik neaiški mokesčių sistema

Laikinai globoti vaikus norinčiųjų yra, tik neaiški mokesčių sistema

Lai­ki­nai glo­bo­ti vai­kus no­rin­čių­jų yra, tik neaiš­ki mo­kes­čių sis­te­ma

Ket­vir­ta­die­nį Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės vai­kų glo­bos na­muo­se su­reng­tas su­si­ti­ki­mas su no­rin­čiais ir ga­lin­čiais tap­ti so­cia­li­niais glo­bė­jais. Su­si­ti­ki­mą or­ga­ni­za­vo mies­to Sa­vi­val­dy­bės So­cia­li­nės pa­ra­mos ir Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riai, Šiau­lių so­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ras ir Vai­kų glo­bos na­mai. Po­ten­cia­lūs glo­bė­jai spe­cia­lis­tams tu­rė­jo ne­ma­žai klau­si­mų – ir dėl ap­mo­kė­ji­mo, ir dėl vai­kų prie­žiū­ros.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Trūks­ta in­for­ma­ci­jos dėl mo­kes­čių

Su­si­ti­ki­mas bu­vo skir­tas so­cia­li­niams glo­bė­jams, žmo­nėms, ku­rie tė­vų glo­bos ne­te­ku­siu vai­ku rū­pin­sis iki vie­ne­rių me­tų. Lai­ki­nie­ji glo­bė­jai ga­lės pri­glaus­ti iki tri­jų vai­kų. Jei­gu glo­bė­jų šei­mo­je au­ga trys ar dau­giau sa­vų ar nuo­lat glo­bo­ja­mų vai­kų, tuo­met ga­lės pri­glaus­ti tik vie­ną ar du vai­kus, kad bū­tų ne dau­giau kaip pen­ki vai­kai šei­mo­je.

So­cia­li­nių pa­slau­gų sky­riaus ve­dė­ja Edi­ta Či­če­lie­nė in­for­ma­vo, kad so­cia­li­niai glo­bė­jai tu­rės iš­siim­ti in­di­vi­dua­lios veik­los pa­žy­mą ir su­da­ry­ti su­tar­tį su Glo­bė­jų cent­ru, ku­rio funk­ci­jas at­lie­ka Šiau­lių vai­kų glo­bos na­mai.

Glo­bė­jai gaus 400 eu­rų dy­džio vien­kar­ti­nę pa­šal­pą vai­ko vie­tai įkur­ti (įsi­gy­ti bū­ti­niau­siems daik­tams, na­mų apy­vo­kos reik­me­nims ir pan.). Pa­šal­pa ski­ria­ma kiek­vie­nam šei­mo­je įsi­ku­rian­čiam vai­kui. Jei­gu įsi­ku­ria du vai­kai, ski­ria­ma 800 eu­rų pa­šal­pa.

Kiek­vie­ną mė­ne­sį už glo­bo­ja­mą vai­ką glo­bė­jams bus mo­ka­ma mi­ni­ma­li mė­ne­si­nė al­ga. Jei­gu šei­mo­je glo­bo­ja­mi du vai­kai, mi­ni­ma­li mė­ne­si­nė al­ga dvi­gu­bi­na­si. Pu­sės mi­ni­ma­lios mė­ne­si­nės al­gos dy­džio iš­mo­ką kas mė­ne­sį glo­bė­jai gaus vai­ko lau­ki­mo lai­ko­tar­piu, kai šei­mo­je nė­ra ap­gy­ven­din­tas vai­kas. Lai­ki­nie­siems glo­bė­jams taip pat pri­klau­sys ir kas­me­ti­nės ato­sto­gos – bus su­tei­kia­ma lai­ki­no ato­kvė­pio pa­slau­ga. Jų me­tu taip pat bus mo­ka­ma pu­sė mi­ni­ma­lios al­gos.

Taip pat kas mė­ne­sį mo­ka­mi „vai­ko pi­ni­gai“ – 150 eu­rų, ir to­kio pat dy­džio prie­das už glo­bą.

Bū­si­miems glo­bė­jams dau­giau­siai klau­si­mų ki­lo, kaip nuo šių pa­ja­mų bus mo­ka­mi mo­kes­čiai.

E. Či­če­lie­nė sa­kė, jog į su­si­ti­ki­mą bu­vo kvies­ti ir Mo­kes­čių ins­pek­ci­jos spe­cia­lis­tai, bet jiems tai taip pat nau­ja, tad pir­miau­siai pa­tys tu­ri iš­siaiš­kin­ti. Spe­cia­lis­tai su­si­ti­ki­mą pa­ža­dė­ję su­reng­ti ne­to­li­mo­je atei­ty­je.

Tė­vams glo­bė­jų ad­re­so neatsk­leis

Bio­lo­gi­niai tė­vai ne­ži­nos, kur lai­ki­nai gy­ve­na jų vai­kas. Pa­sak Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus ve­dė­jo Do­na­to Ža­ka­rio, tė­vai bus in­for­muo­ja­mi apie vai­ko paė­mi­mą, bet glo­bė­jų ad­re­sas jiems ne­bus nu­ro­do­mas.

Vai­kai su sa­vo bio­lo­gi­nės šei­mos na­riais ga­lės su­si­tik­ti Šiau­lių so­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ro pa­da­li­ny­je, esan­čia­me Sto­ties gat­vė­je 9c. Į su­si­ti­ki­mus vai­ką at­veš glo­bė­jai, bet juo­se ga­lės ne­da­ly­vau­ti. Su­si­ti­ki­mai vyks pri­žiū­rint so­cia­li­niams dar­buo­to­jams.

D. Ža­ka­ris pa­ste­bė­jo, jog iš pra­džių tė­vų su­si­ti­ki­mai su vai­ku bū­na daž­nes­ni (kar­tą ar du per sa­vai­tę), vė­liau re­tė­ja, nes tė­vai ne­ro­do ini­cia­ty­vos.

Pas lai­ki­nuo­sius glo­bė­jus pa­te­kęs vai­kas ne­bū­ti­nai tu­ri pa­keis­ti mo­ky­mo­si ar ug­dy­mo įstai­gą.

Pa­sak Vai­kų glo­bos na­mų di­rek­to­riaus Ri­man­to Žą­si­no, vai­kui jau ir taip yra stre­sas bū­ti paim­tam iš šei­mos, to­dėl ge­riau neišp­lėš­ti jo dar ir iš įpras­tos mo­kyk­los ar dar­že­lio ap­lin­kos.

Jei­gu nė­ra ki­tos išei­ties, dėl mo­kyk­los ar dar­že­lio pa­kei­ti­mo ne­tu­rė­tų kil­ti pro­ble­mų. Spe­cia­lis­tai pa­ti­ki­no, jog glo­bo­ja­miems vai­kams net ir pil­nuo­se dar­že­liuo­se at­si­ras vie­ta, o jei­gu vai­kas paim­tas iš so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mos, už jo iš­lai­ky­mą dar­že­ly­je ne­rei­kės mo­kė­ti.

Po­ten­cia­lius glo­bė­jus do­mi­no, ar jie ga­lės dirb­ti ki­tą dar­bą.

Su­si­ti­ki­mo or­ga­ni­za­to­riai aiš­ki­no, kad vai­ko glo­ba ne­tu­rė­tų truk­dy­ti dar­bui, ne­bent į šei­mą bus nu­kreip­tas kū­di­kis ar ma­žas vai­kas, dar ne­lan­kan­tis dar­že­lio.

So­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ro, ku­ris vyk­do Glo­bė­jų (rū­pin­to­jų) ir įtė­vių mo­ky­mo ir kon­sul­ta­vi­mo (GIMK) pro­gra­mą, va­do­vė Vi­da Šal­nie­nė at­krei­pė dė­me­sį, jog glo­bė­jo an­ke­to­je ga­li­ma nu­ro­dy­ti, ko­kio am­žiaus vai­kus glo­bė­jas ga­lė­tų priim­ti. Spe­cia­lis­tė įsi­ti­ki­nu­si, kad at­si­ras įvai­rių glo­bė­jų, vie­ni mie­liau pri­glaus ma­žus vai­kus, ki­ti – vy­res­nius.

Pa­sak D. Ža­ka­rio, da­bar ne­bė­ra nuo­sta­tos, kad pas vie­ną glo­bė­ją bū­ti­nai tu­ri pa­tek­ti vi­si tos šei­mos vai­kai. Bro­liai ir se­se­rys ga­li bū­ti iš­skirs­ty­ti pas skir­tin­gus glo­bė­jus, at­si­žvel­giant į tai, ko­kio am­žiaus ir ly­ties vai­kai jau au­ga glo­bė­jų šei­mo­se.

Da­liai su­si­ti­ki­me da­ly­va­vu­sių ga­li­mų glo­bė­jų ne­ri­mo kė­lė adap­ta­ci­nis pe­rio­das: ar iš tė­vų paim­tas vai­kas leng­vai pri­si­tai­kys pas glo­bė­jus, ar ne­puls maiš­tau­ti ir pa­na­šiai.

Spe­cia­lis­tai sa­kė, jog ga­li bū­ti vis­ko, tad prieš tam­pant glo­bė­ju rei­kia vis­ką ge­rai ap­gal­vo­ti, at­sa­ky­ti sau, ar esi pa­si­ruo­šęs pri­siim­ti at­sa­ko­my­bę, ar su­ge­bė­si su­de­rin­ti šei­mą, dar­bą ir glo­bą. Ki­ta ver­tus, pa­sak D. Ža­ka­rio, tik la­bai re­tais at­ve­jais iš tė­vų pai­ma­mi vai­kai prie­ši­na­si ir vė­liau ke­lia rū­pes­čių glo­bė­jams, be to, vai­kui ir glo­bė­jams yra tei­kia­mos psi­cho­lo­go, so­cia­li­nio dar­buo­to­jo kon­sul­ta­ci­jos.

Vy­tau­to RUŠ­KIO nuo­tr.

Be­si­do­min­tiems lai­ki­ną­ja so­cia­li­ne glo­ba Šiau­lių vai­kų glo­bos na­muo­se su­reng­tas su­si­ti­ki­mas. Į po­ten­cia­lių glo­bė­jų klau­si­mus at­sa­ki­nė­jo (iš kai­rės) Vai­kų glo­bos na­mų va­do­vas Ri­man­tas Žą­si­nas, Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės So­cia­li­nių pa­slau­gų sky­riaus ve­dė­ja Edi­ta Či­če­lie­nė, Šiau­lių so­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ro va­do­vė Vi­da Šal­nie­nė ir Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus ve­dė­jas Do­na­tas Ža­ka­ris.

No­rin­čiuo­sius tap­ti so­cia­li­niais glo­bė­jais do­mi­no ne tik fi­nan­si­niai as­pek­tai, bet ir tai, ko­kios mo­ra­li­nės ir psi­cho­lo­gi­nės pa­gal­bos glo­bė­jai ga­li ti­kė­tis iš at­sa­kin­gų ins­ti­tu­ci­jų.