Laikas mokėti žemės mokestį

Šiaulių AVMI iliustr.
Šiaulių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Šiaulių AVMI) informuoja, kad žemės mokesčio deklaracijos suformuotos ir išsiųstos visiems žemės savininkams. Žemės mokestį reikia sumokėti iki lapkričio 15 dienos.

Šiais metais žemės mokestis apskaičiuotas Šiaulių apskrities 67 tūkst. privačios žemės savininkų, kurie į savivaldybių biudžetus sumokės apie 4,9 mln. eurų: apie 4,2 mln. eurų sumokės gyventojai, 660 tūkst. eurų – įmonės. Šiaulių apskrities žemės savininkai jau sumokėjo 215 tūkst. eurų.

Šiaulių miesto 18,3 tūkst. gyventojų iš viso turi sumokėti 783 tūkst. eurų, o 387 juridiniai asmenys – 109 tūkst. eurų. Šiaulių rajono 12,4 tūkst. gyv. – 557 tūkst. eurų, o 198 jurid. asmenys – 63 tūkst. eurų. Akmenės rajono 3,3 tūkst. gyventojų – 154 tūkst. eurų, o 66 jurid. asmenys – 33 tūkst. eurų. Joniškio rajono 7,3 tūkst. gyv. – 722 tūkst. eurų, o 61 jurid.asmuo – 99 tūkst. eurų. Kelmės rajono 8,6 tūkst. gyv. – 525 tūkst. eurų, 91 jurid. asmuo – 21 tūkst. eurų. Pakruojo rajono 6,1 tūkst. gyv. – 605 tūkst. eurų, 87 jurid. asmenys – 240 tūkst. eurų. Radviliškio rajono 10,2 tūkst. gyv. – 873 tūkst. eurų, o 109 jurid. asmenys – 93 tūkst. eurų,

Didžioji dalis žemės savininkų deklaracijas gali rasti prisijungę prie Elektroninio deklaravimo sistemos (EDS). Tie žemės savininkai, kurie e. paslaugomis nesinaudoja, žemės mokesčio deklaracijų sulauks klasikiniu paštu. Primenama, kad gyventojai žemės mokesčio sumą gali sužinoti ir prisijungę prie Mano VMI, paskambinę 1882 ar telefonu 85 21 91 777 ir nuspaudę 4 (t. y. pasirinkę temą „Žemės mokestis: mokėtina suma“), o kilus klausimams dėl mokesčio apskaičiavimo turėtų spausti 5 (pasirinkti temą „Žemės mokesčio apskaičiavimas”).

Kaip ir ankstesniais metais, išlieka labai svarbus gyvenamosios vietos adresų teisingumas (vietovė, gatvė, namo numeris, pašto kodas), nes tik tada laiškai su žemės mokesčio deklaracijomis pasiekia gyventojus. Pasitikrinti adresą gyventojai gali seniūnijose arba prisijungę prie Elektroninių valdžios vartų.

Žemės mokestį paprasčiausia sumokėti per Mano VMI. Taip pat nurodžius mokesčio sumą ir įmokos kodą – 3011, tai galima padaryti bankiniu pavedimu, pašto skyriuose, MAXIMA LT kasose, „Perlo“ terminaluose, spaudos kioskuose, kitose mokėjimų įstaigose. Mokant už kitą asmenį svarbu nurodyti žemės savininko vardą, pavardę, asmens kodą bei žemės mokesčio įmokos kodą, kuris yra 3011.

„Žemės mokestis yra mokamas už gyventojams ir įmonėms nuosavybės teise priklausančią privačią žemę, išskyrus už miško žemę ir žemės ūkio paskirties žemę, kurioje įveistas miškas. Apskaičiuojant žemės mokestį už 2022 metus, apmokestinamas plotas nustatytas atsižvelgiant į Valstybinio miškų kadastro pateiktus duomenis apie jame įregistruotus miškų plotus. VMI tokie duomenys yra pateikti ir už 2021 metus, todėl miško savininkams žemės mokestis už 2021 metus bus perskaičiuotas iki 2022 m. gruodžio mėnesio pradžios“, – situaciją paaiškina Šiaulių AVMI Mokestinių prievolių departamento vyresnioji patarėja Gražina Linkuvienė.

Ji primena, kad nauji žemės savininkai mokestį moka, jei žemę įsigijo pirmąjį pusmetį, o jei antrąjį pusmetį – tuomet žemės mokestis turės būti mokamas nuo kitų metų.

Visos savivaldybės yra patvirtinusios neapmokestinamojo dydžio lengvatas žemės savininkams, kurių šeimose nėra darbingų asmenų ir kurie yra sukakę senatvės pensinį amžių, turintiems ribotą darbingumą ar nepilnamečiams vaikams. Kaip ir kasmet Akmenės rajono savivaldybė patvirtino lengvatas daugiavaikėms šeimoms. Taip pat papildomas lengvatas taiko Joniškio, Radviliškio rajonų savivaldybės. Lyginant su 2021 m. Pakruojo rajono savivaldybė padidino žemės mokesčio tarifą žemės ūkio paskirties sklypų savininkams – iš 0,95 proc. į 1,05 proc.