Laiką dar sukiosime trejus metus

Laiką dar sukiosime trejus metus

Lai­ką dar su­kio­si­me tre­jus me­tus

Šį sek­ma­die­nį vėl grįž­ta­me prie va­sa­ros lai­ko – laik­ro­džio ro­dyk­les pa­suk­si­me vie­ną va­lan­dą į prie­kį. Eu­ro­pos Par­la­men­tas va­kar tik pri­ta­rė siū­ly­mui at­šauk­ti lai­ko su­kio­ji­mą, bet pa­sku­ti­nis laik­ro­džio ro­dyk­lių per­su­ki­mas įvyks 2021 me­tais.

Vi­suo­me­nės nuo­mo­nės ty­ri­mas ro­do, jog Le­tu­vo­je links­ta­ma vi­sa­da gy­ven­ti va­sa­ros lai­ku.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Eu­ro­par­la­men­ta­rai – už at­šau­ki­mą

Eu­ro­pos Par­la­men­tas ant­ra­die­nį pri­ta­rė pa­siū­ly­mui leis­ti ša­lims na­rėms at­si­sa­ky­ti lai­ko su­kio­ji­mo pa­va­sa­rį ir ru­de­nį.

Pa­gal pa­siū­ly­tą di­rek­ty­vą, Eu­ro­pos Są­jun­gos (ES) na­rės ga­lės nuo 2021 me­tų pa­čios nu­spręs­ti, ar per­su­ki­nės lai­ką vie­na va­lan­da pa­sku­ti­nį ko­vo ir spa­lio sek­ma­die­nį.

Pa­siū­ly­mą at­si­sa­ky­ti lai­ko su­kio­ji­mo dar per­nai pa­tei­kė Eu­ro­pos Ko­mi­si­ja, rem­da­ma­si 2018 me­tų rugp­jū­tį at­lik­tos vi­suo­me­nės ap­klau­sos re­zul­ta­tais. 4,6 mi­li­jo­no eu­ro­pie­čių da­ly­va­vo ap­klau­so­je, iš jų 84 pro­c. pa­reiš­kė, jog no­rė­tų at­si­sa­ky­ti laik­ro­džių su­kio­ji­mo.

ES ša­lys, ku­rios no­ri vi­sada gy­ven­ti va­sa­ros lai­ku, pa­sku­ti­nį kar­tą laik­ro­džius per­suk­tų 2021 me­tų ko­vą. Vals­ty­bės, ku­rios yra už žie­mos lai­ką, pa­sku­ti­nį kar­tą ro­dyk­les pa­suk­tų 2021-ųjų spa­lį.

ES ša­lys dėl lai­ko su­kio­ji­mo at­šau­ki­mo dar tu­ri su­si­tar­ti. To­dėl par­la­men­ta­rai taip pat rei­ka­lau­ja, jog ša­lys tar­pu­sa­vy­je su­de­rin­tų po­zi­ci­jas, pa­vyz­džiui, kad ne­bū­tų nei­gia­mo po­vei­kio vi­daus rin­kai.

Lie­tu­va links­ta į va­sa­ros lai­ką

Su­si­sie­ki­mo mi­nis­te­ri­jos Ko­mu­ni­ka­ci­jos sky­riaus va­dovė Edi­ta Ba­nie­nė „Šiau­lių kraš­tą“ in­for­ma­vo, jog Bal­ti­jos ša­lys yra su­ta­ru­sios iš­lai­ky­ti bend­rą lai­ko juos­tą, kai ES at­si­sa­kys kas­me­ti­nio laik­ro­džių su­kio­ji­mo.

Lie­tu­va bu­vo vie­na iš ini­cia­to­rių stab­dy­ti lai­ko su­kio­ji­mą.

Ša­ly­je yra at­lik­ta rep­re­zen­ta­ty­vi gy­ven­to­jų nuo­mo­nės ap­klau­sa ir kon­sul­ta­ci­jos dėl va­sa­ros ar žie­mos lai­ko pa­si­rin­ki­mo su suin­te­re­suo­to­mis ins­ti­tu­ci­jo­mis.

Vi­suo­me­nės nuo­mo­nės ty­ri­mas, ku­rį Su­si­sie­ki­mo mi­nis­te­ri­jos už­sa­ky­mu per­nai lapk­ri­čio mė­ne­sį at­li­ko bend­ra Lie­tu­vos ir Di­džio­sios Bri­ta­ni­jos rin­kos ir vi­suo­me­nės nuo­mo­nės ty­ri­mų kom­pa­ni­ja „Bal­ti­jos ty­ri­mai“, pa­ro­dė, kad še­ši iš de­šim­ties (62 pro­c.) suau­gu­sių Lie­tu­vos gy­ven­to­jų bū­tų lin­kę pa­si­rink­ti nuo­la­ti­nį va­sa­ros lai­ką.

To­kį pa­si­rin­ki­mą la­biau­siai pa­lai­ko vy­res­ni nei 50 me­tų žmo­nės, ra­jo­nų cent­rų ar ma­žes­nių mies­tų gy­ven­to­jai. Žie­mos lai­kui san­ty­ki­nai la­biau pri­ta­ria did­mies­čių gy­ven­to­jai.

Kas de­šim­tas suau­gęs ša­lies gy­ven­to­jas at­sa­kė, kad jam tai ne­svar­bu, neak­tua­lu ar­ba ne­tu­ri aiš­kios nuo­mo­nės, ku­rį va­rian­tą pa­si­rink­ti.

Šiuo me­tu vi­so­je ES du­kart per me­tus lai­kas pa­kei­čia­mas vie­na va­lan­da, sie­kiant ge­riau panau­do­ti die­nos švie­są.

Va­sa­ros lai­kas įve­da­mas pa­sku­ti­nį ko­vo sek­ma­die­nį ir at­šau­kia­mas pa­sku­ti­nį spa­lio sek­ma­die­nį.

Koks po­vei­kis svei­ka­tai?

Hi­gie­nos ins­ti­tu­to Vi­suo­me­nės svei­ka­tos tech­no­lo­gi­jų cent­ro va­do­vė dr. Ro­lan­da Va­lin­tė­lie­nė „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė, jog Lie­tu­vo­je ty­ri­mas dėl lai­ko su­kio­ji­mo po­vei­kio žmo­gaus svei­ka­tai nė­ra at­lik­tas.

2016 me­tais ins­ti­tu­to spe­cia­lis­tų bu­vo at­lik­ta tik pa­sau­lio moks­li­nių pub­li­ka­ci­jų apie va­sa­ros lai­ko įvedimo/atšaukimo po­vei­kį žmo­nių svei­ka­tai ap­žval­ga.

Eu­ro­po­je, JAV ir Ka­na­do­je at­lik­tų ty­ri­mų duo­me­ni­mis, va­sa­ros lai­ko įve­di­mas nei­gia­mai vei­kia žmo­gaus mie­go truk­mę ir ko­ky­bę, nes prie nau­jo so­cia­li­nio lai­ko pri­si­tai­ko­ma ne iš kar­to ir ne be pa­sek­mių: ga­li su­ma­žė­ti mie­go efek­ty­vu­mas, pa­si­reikš­ti mie­guis­tu­mas ir pa­na­šiai.

Ta­čiau ty­ri­mų re­zul­ta­tai apie po­vei­kį ser­ga­mu­mui šir­dies ir krau­ja­gys­lių li­go­mis, ne­lai­min­giems at­si­ti­ki­mams ke­liuo­se ir dar­be, psi­chi­kos svei­ka­tai yra prieš­ta­rin­gi, o da­lis jų dėl me­to­do­lo­gi­nių trū­ku­mų ne­pa­ti­ki­mi.

„Api­bend­ri­nus moks­li­nių ty­ri­mų re­zul­ta­tus ne­bu­vo ga­li­ma pa­teik­ti vie­na­reikš­miš­ko at­sa­ky­mo, ko­kį po­vei­kį va­sa­ros lai­kas da­ro žmo­nių svei­ka­tai, nes jo po­vei­kis nė­ra pa­kan­ka­mai iš­tir­tas“, – sa­kė R. Va­lin­tė­lie­nė.

Nau­jau­sias Suo­mi­jos Tur­ku uni­ver­si­te­to moks­li­nin­kų ty­ri­mas pa­ro­dė, kad po va­sa­ros lai­ko įve­di­mo pir­mą­sias dvi die­nas di­dė­ja iše­mi­nio in­sul­to ri­zi­ka – bu­vo 8 pro­cen­tais di­des­nė, paly­gi­nti su ki­tais lai­ko­tar­piais. Ri­zi­ka pa­tir­ti iše­mi­nį in­sul­tą ser­gan­tiems vė­žiu ir vy­res­nio am­žiaus as­me­nims bu­vo ati­tin­ka­mai 25 pro­c. ir 20 pro­c. di­des­nė iš kar­to po va­sa­ros lai­ko įve­di­mo, paly­gi­nti su ki­tais lai­ko­tar­piais.

Tad moks­li­nin­kai priė­jo iš­va­dos, kad, nors api­bend­ri­nus vi­sos sa­vai­tės po va­sa­ros lai­ko įve­di­mo hos­pi­ta­li­za­ci­jos at­ve­jus po­ky­čių ne­bu­vo nu­sta­ty­ta, vis dėl­to per pir­mą­sias dvi die­nas ste­bė­tas pa­di­dė­jęs hos­pi­ta­li­za­ci­jų dėl iše­mi­nio in­sul­to skai­čius, ga­li­mai su­si­jęs su lai­ko pa­si­kei­ti­mu.

Lai­ko žirk­lės

Šiau­lių vie­tos lai­ką ro­do sau­lės laik­ro­dis ant Ka­ted­ros sie­nos. Ga­li­ma vie­tos lai­ką pa­si­tik­rin­ti ir Sau­lės Laik­ro­džio aikš­tė­je. Aikš­tė­je še­šė­lis nuo Šau­lio ko­lo­nos, kai sau­lė bū­na aukš­čiau­siame taš­ke – vie­tos lai­ku 12 va­lan­dą – krin­ta tie­siai ant ta­ko link kop­ly­tė­lės.

Abu šie sau­lės laik­ro­džiai ro­do, kad žie­mos lai­kas, ku­riuo dar šią sa­vai­tę gy­ve­na­me, ir vie­tos lai­kas ski­ria­si apie 40 mi­nu­čių. Per­su­kus laik­ro­džio ro­dyk­les va­lan­dą pir­myn į va­sa­ros lai­ką tas skir­tu­mas pa­di­dės iki 1 va­lan­dos 40 mi­nu­čių.

Lie­tu­va pri­klau­so ant­rai lai­ko juos­tai, tik ne­di­de­lė da­lis (Klai­pė­da, Klai­pė­dos kraš­tas) – pir­mai lai­ko juos­tai. Ant­rai lai­ko juos­tai pri­klau­so ir Lat­vi­ja, ir Es­ti­ja.

„Mums ar­ti­mes­nis bū­tų žie­mos lai­kas, – sa­ko Va­cys Jan­kus, Šiau­lių uni­ver­si­te­to gimnazijos mokytojas, moks­li­nin­kas, ast­ro­no­mas. – Bet daug kur ša­ly­se jis yra pa­ko­re­guo­tas. So­viet­me­čiu pas mus jau bu­vo įves­tas va­di­na­ma­sis dek­re­ti­nis lai­kas – va­lan­dą į prie­kį pa­suk­ta laik­ro­džio ro­dyk­lė. Jei­gu da­bar vi­sa­da lik­tu­me prie va­sa­ros lai­ko, tai gy­ven­tu­me kaip tre­čio­je lai­ko juos­to­je.“

Tre­čiai lai­ko juos­tai pri­klau­so to­kios ša­lys, kaip Uk­rai­na, Bal­ta­ru­si­ja, da­lis eu­ro­pi­nės Ru­si­jos. Len­ki­ja lai­ko­si pir­mos lai­ko juos­tos, nors da­lis jos te­ri­to­ri­jos yra ant­ro­je lai­ko juos­to­je.

„Aš pa­ts la­bai sun­kiai pri­si­tai­kau prie lai­ko su­kio­ji­mo, ypač, kai įve­da­mas va­sa­ros lai­kas, – sa­ko V. Jan­kus. – Bet ma­nau, kad mums op­ti­ma­liau­sia bū­tų lik­ti prie va­sa­ros lai­ko.“

Jis svars­to, jei­gu lik­si­me prie žie­mos lai­ko, o va­sa­rą sau­lė anks­ti te­ka, tuo­met rei­kė­tų keis­ti dar­bo va­lan­das – va­sa­rą anks­čiau pra­dė­ti dar­bą.

„Vėl rei­kė­tų kaž­ką kai­ta­lio­ti, kad ry­tais ne­pra­mie­go­tu­me švie­sos, – tei­gia moks­li­nin­kas. – Sau­lė vis­ką re­gu­liuo­ja – į ją tu­rė­tu­me orien­tuo­tis, kaip paukš­čiai, gy­vū­nai orien­tuo­ja­si. Prie va­sa­ros lai­ko, nors jis ir pu­sant­ros va­lan­dos ski­ria­si nuo vie­tos lai­ko, dau­giau švie­sos tu­rė­tu­me ak­ty­viu pa­ros me­tu.“

„Iš tie­sų kaip pri­pran­ti, taip yra ge­rai, la­biau­siai var­gi­na pa­ts lai­ko kai­ta­lio­ji­mas, – sa­ko V. Jan­kus. – Man, pa­vyz­džiui, neuž­ten­ka sa­vai­tės pri­si­tai­ky­ti prie nau­jo lai­ko.“

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Ast­ro­no­mas Va­cys Jan­kus, Šiau­lių uni­ver­si­te­to gimnazijos mokytojas, sa­ko, jog la­biau­siai var­gi­na lai­ko kai­ta­lio­ji­mas: „Op­ti­ma­liau­sia mums bū­tų lik­ti prie va­sa­ros lai­ko.“

Šv. Pet­ro ir Pau­liaus ka­ted­ros sau­lės laik­ro­dis ro­do 12 va­lan­dų 40 mi­nu­čių.

Pa­ly­gi­ni­mui: tuo pat me­tu ko­le­gos laik­ro­dis ro­do 13 va­lan­dų 23 mi­nu­tes – skir­tu­mas apie 40 mi­nu­čių.

Sau­lės Laik­ro­džio aikš­tės ko­lo­nos še­šė­lis ro­do va­lan­das vie­tos lai­ku.