
Naujausios
Kvalifikuotas darbas ar ne? Koks užmokestis turi būti mokamas už jį?
Esu studentas ir ketinu per vasarą kaip reikiant padirbėti, bet neturiu jokių ypatingų įgūdžių. Darbdavys sako, kad esu nekvalifikuotas darbuotojas, ir paaiškina, kad mokės minimalų darbo užmokestį. Kaip turėčiau išsiaiškinti, ar jis teisus?
Ši situacija iš tiesų kelia nemažai klausimų. Reikia pasakyti, kad Darbo kodekse nustatyta, jog minimalusis darbo užmokestis – mažiausias leidžiamas atlygis už nekvalifikuotą darbą darbuotojui atitinkamai už vieną valandą ar visą kalendorinio mėnesio darbo laiko normą. O nekvalifikuotu darbu laikomas darbas, kuriam atlikti nekeliami jokie specialūs kvalifikaciniai įgūdžiai ar profesiniai gebėjimai. Dirbant kvalifikuotą darbą, darbdavys turėtų mokėti didesnį nei minimalų atlygį, tačiau dėl konkretaus jo dydžio šalys turi susitarti.
Kad būtų aiškiau, nekvalifikuoti darbai nurodomi Lietuvos profesijų klasifikatoriuje, tačiau tik darbdavys įvertina, ar darbas kvalifikuotas. Pavyzdžiui, jeigu žmogui nereikia jokių apmokymų, tarkim, jis tik kasa duobę, darbas yra nekvalifikuotas. Bet jei dirbama su įranga – tai jau nebus nekvalifikuotas darbas. Dar vienas pavyzdys – valytojo(-os) darbas. Lietuvos profesijų klasifikatoriuje šis darbas priskiriamas prie nekvalifikuotų darbų, bet jei yra dirbama su grindų valymo mašinomis, cheminėmis medžiagomis, kurias naudoti reikia specialių žinių, – tai, be jokios abejonės, jau kvalifikuotas darbas.
Kitas dažnai kylantis klausimas – kiek turi būti didesnis nei minimalusis užmokestis kvalifikuoto darbuotojo atlyginimas? Ar pakaks jį pakelti 1 euru, o gal 10 proc.? Kaip apskaičiuoti? Tokiu atveju siūloma žiūrėti į vyraujantį vidutinį darbo užmokestį, mokamą už tokio pobūdžio kvalifikuotą darbą.
Jei turite daugiau klausimų, kviečiame konsultuotis su Valstybine darbo inspekcija arba įsilieti į socialinį dialogą internete adresu www.socdialogas.lt.
Užs. Nr. 384165