
Naujausios
Kurtuvėnuose sukurtas dar vienas traukos centras
Naujajame Kurtuvėnų (Šiaulių rajonas) Universaliajame daugiafunkciame centre, kur po vienu stogu įsikūrusi miestelio mokykla, biblioteka, Kultūros centras bei Bendruomenės centras, jau baigiami įrengti kabinetai, dar daug kur kvepia dažais. Bendruomenė – nuo darželinukų iki senjorų – čia suranda sau vietos užsiėmimams ir poilsiui, o uždarymui rengta mokykla renka vis daugiau vaikų į naujas ir šviesias patalpas.
Julija KYMANTAITĖ
Viskas nauja
Įvažiavus į Kurtuvėnus vietoje buvusios medinės tarpukario laikų statybos mokyklos, kuriai tarybiniais laikais buvo „prilipdytas“ silikatinių plytų priestatas, stovi modernus ir elegantiškas pastatas. Naujasis Universalus daugiafunkcis centras tapo ne tik kultūringais ir šviesiais žmonėmis turtingo miestelio puošmena, bet ir vienu didžiausių bendruomenės traukos centrų, kurio labai reikėjo ne tik miestelio ir apylinkių vaikų mokymui ir lavinimui, bet ir suaugusiųjų bendruomenės susibūrimams, švietimui bei veiklai.
Kurtuvėnų mokyklos – daugiafunkcio centro laikinai einanti direktoriaus pareigas Aušra Adomaitytė sako, kad čia viskas nauja. Nuo sienų, baldų ir modernių informacinių technologijų iki elektros ir kondicionavimo sistemų.
Baigiamam įgyvendinti projektui „Pastato–mokyklos (unikalus Nr. 9192-7004-3019) P. Višinskio g. Nr. 1A, Kurtuvėnų miestelyje, rekonstravimas ir įrengimas, įsteigiant Universalų daugiafunkcį centrą“ reikėjo daugiau nei 2 milijonų litų, Europos Sąjungos indėlis – 1 771 599,1 lito. Projektas remiamas Europos regioninės plėtros fondo, Lietuvos valstybės bei Šiaulių rajono savivaldybės lėšomis.
Ir gyventojams, ir svečiams
Medinė pastato dalis buvo nugriauta ir pastatyta visiškai nauja iš šiuolaikinių medžiagų, o plytų priestatas buvo apšiltintas. Pakeisti visi langai. Jie pasirinkti modernūs, tačiau jų konstrukcija primena senuosius, į kvadratėlius padalytus, langus.
Pastato fasadas kiek atliepia 1930 metų architektūros manierą bei apdailos detales. Taip norėta, kad pastatas būtų seno ir turistų pamėgto miestelio architektūros dalimi, o ne moderniu svetimkūniu, „iškritusiu“ iš miestelio architektūrinio konteksto. Todėl primenančios senąją mokyklą pastato dalies fasadas sukurtas išskirtinėmis kitos spalvos statybinėmis medžiagomis, kad išryškėtų ir vizualiai.
Viduje visiškai kitaip perplanuotas kabinetų išdėstymas, kad jis kuo geriau atitiktų bendruomenės reikmėms.
Įkurta suaugusiųjų mokymo klasė, kuriai nupirktos anglų kalbos ir Verslo apskaitos programos. Čia galės mokytis bendruomenės nariai.
Yra ir sporto salė, kurią ypač pamėgo miestelio jaunimas.
„Jauniems žmonėms labai svarbu turėti, kur rinktis pabendrauti. Mūsų jaunimas jau buriasi naujajame centre, nes žino, kad čia yra laukiami, čia ir jiems viskas skirta“, – džiaugėsi A. Adomaitytė.
Rengiami įvairūs rankdarbių užsiėmimai senjorams ir visiems miestelio ir jo apylinkių gyventojams. Į juos gausiai renkamasi.
Pirmajame aukšte įsikūrusi biblioteka, salė, kultūros centro patalpos, valgykla, bendruomenės centras. O antrajame aukšte – patalpos mokyklai.
Salė pritaikyta ne tik bendruomenės renginiams, bet ir konferencijoms, mokymams.
Valgykloje maitinasi ne tik mokinukai, bet ir miestelyje dirbantys specialistai, vasaros stovyklų dalyviai. Praėjusią vasarą Maltos ordino organizuotos stovyklos metu valgykloje sugebėta maitinti apie 150 stovyklautojų iš karto. Valgykloje – ne tik nauja įranga, bet ir jauki salė.
Mokykla buvo ant uždarymo ribos
Po devynerių metų Kurtuvėnų mokykla minės 100 metų jubiliejų. 1923 metais Kurtuvėnuose buvo pastatyta medinė mokykla. Tarybiniais laikais mokyklai buvo pastatytas antrasis aukštas, vėliau – mūrinis priestatas. Mokykla įvairiais laikotarpiais buvo pagrindine, aštuonmete, devynmete, dešimtmete, o 2005 metais mokykla buvo reorganizuota į pradinę. Į pastatą perkelta ir miestelio biblioteka.
A. Adomaitytės teigimu, nuo 2005 metų pradėjo formuotis universalaus daugiafunkcio centro apmatai.
Būtent nuo 2005 metų pradėta kalbėti apie mokyklos likimą. Pagrindinei mokyklai nebeužteko vaikų, nes nemažai miestelio vaikų, atsiradus pavėžėjimo paslaugai, rinkosi kitas rajono ar Šiaulių miesto mokyklas. Buvo vis užsimenama, kad mokykla gali būti visai uždaryta nelikus norinčių miestelyje mokytis vaikų.
A. Adomaitytės teigimu, rajono savivaldybėje svarstant rajono mokyklų tinklo pertvarką, trejus metus iš eilės Kurtuvėnų mokykla buvo numatyta įtraukti į naikinamų mokyklų sąrašą, arba taptų kurios nors rajono mokyklos skyriumi.
„Tačiau tėvai pajuto, kad važiavimas į mokyklą už keliolikos kilometrų nėra labai gerai nei vaikų sveikatai, nei mokymuisi. Juk iš miestelio vaikus išveža 7 rytą, o parveža namo apie 16 valandą. Tada atsirado suvokimas, kad reikia išsaugoti miestelyje mokyklą bent jau dėl pačių mažiausių vaikų – pradinukų“, – pasakojo A. Adomaitytė.
Buvo įsteigta ikimokyklinio ugdymo grupė mišraus amžiaus vaikams, iniciatyvos ėmėsi ne tik mokytojai, bet ir miestelio vaikų tėvai.
Ikimokyklinio ugdymo grupėje, kai ugdymas vykdavo 4 valandas, minimalus skaičius gyvuoti tokiai grupei – 5 vaikai. „Po renovacijos jau pradėjome teikti 10,5 valandų ugdymą. Minimalus vaikų skaičius turėjo būti 10 vaikų. O mes šiuo metu turime 18. Tėvai pajuto, kad nėra geriau vaikams didelėse mokyklose. Savo miestelio mokykloje vaikai šalia namų ir tėvų, o ne ištirpę didelių mokyklų koridoriuose“, – sakė A. Adomaitytė.
Idėja
Idėja rengti projektą ir kurti Kurtuvėnuose Universalų daugiafunkcinį centrą kilo, pasak A. Adomaitytės, vienu metu kelioms šalims: bendruomenei, Šiaulių rajono švietimo skyriui, Savivaldybei.
Prie projekto įgyvendinimo, pasak A. Adomaitytės, labai aktyviai prisidėjo ir Kurtuvėnų regioninis parkas, jo vadovas Rimvydas Tamulaitis dalyvavo daugelyje posėdžių, kur reikėjo apginti ar padėti patarimais įgyvendinant šį projektą. Labai aktyviai centro kūrimą palaikė Kurtuvėnų bendruomenė.
A. Adomaitytės teigimu, kuo galėjo visada pagelbėjo Bubių seniūnija, kurios sudėtyje yra Kurtuvėnų miestelis.
„Visi matė, kad Universalaus daugiafunkcio centro poreikis Kurtuvėnų miestelyje yra didžiulis“, – sakė A. Adomaitytė.
Projektą ėmėsi rengti Šiaulių rajono savivaldybė. Gautas finansavimas.
Projektas pradėtas įgyvendinti 2011 metais.
„Universalus daugiafunkcinis centras teikia ir švietimo, ir socialines, ir kultūrines paslaugas, todėl poreikiai įvairūs ir juos pavyko sujungti į darnią aplinką visiems“, – sakė A. Adomaitytė.
Bendruomenės džiaugsmui
Kurtuvėnų bendruomenės narė, centro direktoriaus pavaduotoja administracijai ir ūkiui, valgyklos vedėja Birutė Rubikienė neslepia džiaugsmo dėl naujojo centro.
„Žmonės labai noriai renkasi, buriasi į klubus, užsiėmimus“, – džiaugėsi B. Rubikienė. Ji pasakojo, kad net vyriausieji bendruomenės nariai atrado sau užsiėmimų nišą. Vienas įsimintiniausių renginių – kalėdinių bandelių ir sausainių kepimas. Per Kalėdas, po mišių Kurtuvėnų bažnyčioje klebonas visus pakvietė arbatėlės ir vaišino miestelio gyventojus senjorų iškeptais skanėstais.
„Žmonės labai patenkinti, turi progos pabendrauti ir prisidėti prie bendruomenės gyvenimo paįvairinimo, kūrimo. Gyvenimas Kurtuvėnuose verda ir visi dalyvauja bendruomenės gyvenime ne iš reikalo, o iš didelio noro. Varu varyti ir imituoti veiklą mums jau nebereikia“, – sakė B. Rubikienė.
Kurtuvėnų medicinos punkto darbuotoja Valerija Stanaitienė neslėpė džiaugsmo: „Kurtuvėnams labai reikėjo bendruomenę jungiančio centro. Visi – ir maži, ir dideli turime kur susieiti, pabūti, pabendrauti, pasportuoti. Daug veiklos ir noras burtis atsiranda. Sunku įsivaizduoti dabar, kaip mes tokio centro neturėjome anksčiau“.
Biblioteka – vienas lankomiausių miestelio vietų. „Lankosi ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Darbą pradedame nuo 10 valandos, o į duris žmonės paskaityti laikraščių, pasikeisti knygų beldžiasi jau nuo 9 valandos. Prie naujų knygų susidaro eilė“, – džiaugėsi, kad miestelio žmonės noriai šviečiasi, bibliotekos vadovė Aurelija Kniurienė.
Kurtuvėnų bendruomenės ilgametis pirmininkas Jonas Jankevičius, net ir išsirinkus bendruomenei naują vadovą, džiaugiasi, kad toks centras įsikūrė ir bendruomenė turi puikias patalpas.
„Žmonės noriai ir gausiai renkasi į renginius ir nori dar daugiau renginių. Tai labai didelis pliusas ne tik miestelio dabarčiai, bet ir ateičiai“, – sakė J. Jankevičius.
Užs. Nr. 206262
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PATSTATAS: Kurtuvėnų mokyklos – daugiafunkcinio centro pastatas – miestelio puošmena.
BŪTINYBĖ: Kurtuvėnų mokyklos – daugiafunkcinio centro laikinai einanti direktoriaus pareigas Aušra Adomaitytė sako, kad toks daugiafunkcinis centras – būtinybė miesteliui.
UGDYMAS; Kuriant centrą buvo įsteigta ikimokyklinio ugdymo grupė mišraus amžiaus vaikams. Mažieji rengiasi spausti šviežias sultis.
MOKYKLA: Kurtuvėniškiai labai patenkinti, kad miestelio pradinukai turi savo mokyklą.