Kuršėnuose ruošiamasi statyti strateginės reikšmės gamyklą: ko gali tikėtis gyventojai?

Buvęs cukraus fabrikas Pavenčiuose.
Kuršėnuose jau beveik du dešimtmečius stūkso nebeveikiantis Pavenčių cukraus fabrikas. Dar Smetonos laikus menantys pastatai nebėra tinkami aktyviai pramoninei veiklai. "Agrokoncerno" įmonių grupė pasiryžo investuoti ir prikelti šią vietą naujam gyvenimui. Nebeveikiančio cukraus fabriko teritorijoje yra planuojama statyti vieną moderniausių Europoje giluminio grūdų perdirbimo gamyklą.

Tikslas – suteikti miestui daugiau galimybių

Kaip ir įgyvendinant bet kokius pokyčius, kyla įvairių klausimų bei iššūkių tiek projekto vystytojams, tiek aplinkiniams gyventojams. Dėl šios priežasties už gamyklos statybas atsakingos įmonės "Agrokoncernas GDP" atstovai bei pats "Agrokoncerno" įmonių grupės savininkas Ramūnas Karbauskis reaguoja į bendruomenės užklausas, dalyvauja iniciatyvinės grupės rengiamuose susitikimuose.

"Esame atviri bendruomenei, dalijamės informacija ir planais. Mūsų pagrindinis tikslas yra suteikti gyventojams daugiau galimybių, atgaivinti pramonę ir padaryti šį miestą patraukliu jauniems specialistams, kurie čia galėtų kuris su savo šeimomis bei įkvėpti šiam regionui gyvybės", – po susitikimo su bendruomene kalbėjo R. Karbauskis.

Pasak jo, kai buvo svarstoma dėl vietos gamyklai, "Agrokoncerno" įmonių grupė turi ir dar vieną potencialią teritoriją gamyklos statyboms Plungės rajone, tačiau Kuršėnai buvo pasirinkti žvelgiant į platesnes perspektyvas.
"Žmonės, ypač jauni, kelias į tuos regionus ir kuriasi ten, yra darbo, kur mato daugiau galimybių. Planuojame, kad gamyklai aptarnauti bus sukurta iki 300 darbo vietų, iš kurių maždaug pusė bus skirta aukštos kvalifikacijos darbuotojams. Tai reiškia, kad atsiras didesnis poreikis ir aptarnavimo paslaugoms, turės plėstis infrastruktūra ir visa miesto ekosistema", – sako verslininkas.

Susitikime su bendruomene dalyvavęs ir "Agrokoncernas GDP" direktorės pavaduotojas Imantas Motiejūnas skaičiuoja, kad įgyvendinus šį projektą gamykla kasmet galėtų generuoti apie 300 milijonų eurų apyvartos, o darbuotojų darbo užmokesčiui skirtas fondas kasmet sudarytų iki 10 milijonų eurų. Tai reiškia, kad šiame regione kiltų ne tik pragyvenimo lygis, bet ir vyktų paties Kuršėnų miesto plėtra.

Buvęs cukraus fabrikas Pavenčiuose.

 

Strateginės reikšmės gamyklai taikomi itin griežti reikalavimai

Susitikimą iniciavusius bendruomenės narius labiausiai neramina klausimas, kaip gamykla pakeis jų kasdienybę ir gyvenimo kokybę. Ar bus užtikrintas triukšmo reguliavimas bei oro kokybė ar kaimynystėje įsikūrusi gamykla neturės neigiamos įtakos nekilnojamojo turto kainoms – šios temos gyventojus domina labiausiai.

Pasak I. Motiejūno, teritorija, kurioje planuojama statyti gamyklą yra pramoninės paskirties, todėl visiems joje statomiems objektams yra keliami specialūs reikalavimai. Į gamyklos projektavimo darbus yra įtrauktas išsamus ir įstatymų aktais reglamentuotas Poveikio aplinkai vertinimas (PAV). Būtent šiame etape privalo būti nustatytos ir įvertintos visos aplinkybės ir sąlygos. Tai reiškia, kad visi gamybos procesai turės pilnai atitikti šiuo metu įstatymais įtvirtintus Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimus.

"Poveikio aplinkai vertinimas apima labai plačius ir išsamius tokio tipo gamykloms taikomus reikalavimus. Garsai, kvapai, oro kokybė, transporto srautai, gamybos procesų saugumas, draugiškumas aplinkai bei žmonėms – visa yra vertinama ir bus pateikta išvadose. Planuojama gamykla yra strateginės reikšmės objektas, todėl visi procesai yra ypač skaidrūs ir reglamentuoti", – sako "Agrokoncernas GDP" direktorės pavaduotojas.

I. Motiejūno teigimu, tai bus viena moderniausių gamyklų Europoje. Jos veikla bus paremta žiedinės ekonomikos principu, tai reiškia, kad gamykloje bus dirbama be atliekų. "Agrokoncerno GDP" komanda neseniai lankėsi Vienoje, kur apžiūrėjo panašaus tipo gamyklą, iš arti stebėjo vykstančius procesus, bendravo su jos savininku ir kitas komandos nariais.

"Planuojamos statyti gamyklos neįmanoma palyginti su dar tarpukariu veiklą pradėjusi ir šioje teritorijoje veikusiu cukraus fabriku, nes tiek technologiniai, tiek gamybiniai sprendimai yra visiškai kiti. Šiuolaikinės technologijos ir įrengimai leidžia ženkliai sumažinti poveikį aplinkai ir žmonių gerovei", – atkreipia dėmesį jis.

Buvęs cukraus fabrikas Pavenčiuose.

 

Naujoji gamykla išjudintų miesto ekonomiką

Buvusio Pavenčių fabriko teritorijoje jau ne vieną kartą lankėsi ne tik Lietuvos, bet ir specialistai iš užsienio. Apžiūrėję ir įvertinę infrastruktūrą jie pateikė išvadas, kad senieji pastatai nebėra tinkami naudoti, kai kurie iš jų kelia grėsmę ir žmonių saugumui, todėl didžioji dalis jų bus nugriauta, o gamykla bus statoma naujai.

"Didelė buvusios gamyklos teritorija yra apleista, kai kurios vietos yra paverstos šiukšlynais. Prieš pradedant statybų darbus laukia dar vienas didelis iššūkis sutvarkyti tai, kas buvo palikta senųjų šeimininkų ir neatsakingų aplinkos teršėjų. Sieksime, kad ši vieta nedarkytų bendro Kuršėnų miesto veido, kaip kad yra dabar", – sako I. Motiejūnas.

Susitikime dalyvavę gyventojai piktinosi, kad jų netenkina ir šiuo metu teritorijoje veikiantis "Agrokoncerno" įmonių grupei priklausantis elevatorius, kuris, pasak jų, kaimynystėje įsikūrusiems žmonėms kelia nepatogumų. R. Karbauskis atkreipė dėmesį, kad "Agrokoncerno" įmonių grupės filialai yra vieni iš pagrindinių Kuršėnuose likusių verslo subjektų, kurie padeda palaikyti miesto ekonomiką.

"Galime nieko nedaryti ir numarinti miestą. Aš matau, kas vyksta provincijoje. Naisiuose buvo uždaryta mokykla, nes paprasčiausiai nebėra vaikų, kurie ją lankytų. Galima į viską žiūrėti labai siaurai, tačiau aš neabejoju, kad regionui tokia gamykla galėtų suteikti žymiai daugiau galimybių augti, plėstis ir klestėti, nes situacija, kuri yra šiuo metu, tikrai nėra pati geriausia", – pastebi verslininkas.

Istoriškai gyvenamasis rajonas, kurio gyventojus labiausiai ir neramina naujoji kaimynystė, kūrėsi kartu su tuo metu veikusiu Pavenčių cukraus fabriku. Tuo metu buvo poreikis apgyvendinti arti darbo vienos norėjusius gyventi darbuotojus. Taigi, šis rajonas visada buvo pramoninės paskirties, todėl gamyklos statybos nepakeistų jo statuso.

"Nežinau ar gyventi prie pastatų vaiduoklių ir šiukšlynų yra tikrai geriau, nei prie veikiančios, miesto ekonomiką palaikančios gamyklos su sutvarkyta teritorija, reglamentuotais ir prižiūrimais procesais. Aš suprantu, kad pokyčiai gąsdina ir tai yra žmogiška, tačiau galiu užtikrinti, kad visi gamyklos statybos procesai bus vykdomi skaidriai, laikantis visų reikalavimų, diegiant naujausias technologijas ir užtikrinant saugią kaimynystę", – reziumavo R. Karbauskis.

Užs. Nr. 530142