Kuršėnų aikštės raštai ir džiaugsmo fontanai

Kuršėnų aikštės raštai ir džiaugsmo fontanai

Kur­šė­nų aikš­tės raš­tai ir džiaugs­mo fon­ta­nai

Va­kar re­konst­ruo­ta Kur­šė­nų Lau­ry­no Ivins­kio aikš­tė­je pra­si­dė­jo gy­ve­ni­mas: ati­da­ry­ti cent­ri­nės ra­jo­no aikš­tės su­kvies­ti šim­tai žmo­nių, pa­leis­ti spal­vo­ti fon­ta­nai ir su­teik­ta vil­tis, kad aikš­tė ir jos priei­gos bus pa­trauk­lios ir vers­lui, ir mies­to gy­ven­to­jams. Di­džiau­sią džiaugs­mą šven­tė­je su­tei­kė spal­vo­tie­ji fon­ta­nai, trykš­tan­tys iš li­no au­di­nio raš­tus pri­me­nan­čio grin­di­nio.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Vers­lui ir žmo­nėms

Į aikš­tės ati­da­ry­mą ei­nan­tys žmo­nės džiau­gė­si – ke­le­rius me­tus tvar­ky­ta mies­to šir­dis ati­da­ro­ma. Ap­žiū­ri­nė­ja­mos vi­sos nau­jo­vės – li­no rankš­luos­čio au­di­nį pri­me­nan­tis trin­ke­lių grin­di­nys, suo­liu­kai, fon­ta­nas, ap­ta­ri­nė­ja­mi aikš­tę juos­ti li­kę me­džiai, at­si­vė­rę aikš­tę juo­sian­čių na­mų fa­sa­dai.

Re­konst­ruk­ci­jos ran­go­vo – UAB „Hid­ros­ta­ty­ba“ ge­ne­ra­li­nis di­rek­to­rius Ig­nas Dau­nys ra­jo­no me­rui An­ta­nui Be­za­rui įtei­kė sim­bo­li­nį aikš­tės rak­tą. Me­ras pa­ko­men­ta­vo, kad tai bū­siąs rak­tas at­si­ra­kin­ti du­rims pas ran­go­vus, jei­gu iš­lįs koks sta­ty­bi­nis bro­kas.

Me­ras ak­cen­ta­vo, kad aikš­tė dar kei­sis – ji tu­ri bū­ti pri­tai­ky­ta ir gy­ven­to­jų, ir vers­lo po­rei­kiams. Už­si­mi­nė, kad da­lį aikš­tės pla­nuo­ja­ma ati­duo­ti vers­lui, kad aikš­tė tap­tų trau­kos cent­ru po skė­čiais iš­ger­ti puo­de­lį ka­vos ar ar­ba­tos.

Ma­no­ma, kad čia ga­lės bū­ti su­mon­tuo­ta lai­ki­na ka­vi­nė. Bus re­konst­ruo­ja­mos ir aikš­tės priei­gos. Sa­vi­val­dy­bė ža­dė­jo pa­ro­dy­ti pa­vyz­dį ir pir­mo­ji su­tvar­ky­ti Kon­sul­ta­ci­nės po­lik­li­ni­kos fa­sa­dą, o ta­da bus krei­pia­ma­si į pri­va­ti­nin­kus, kad jų na­mų fa­sa­dai taip pat bū­tų at­nau­jin­ti ir puoš­tų, o ne skur­din­tų mies­to cent­rą.

Re­konst­ruk­ci­jos pro­jek­to va­do­vas ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Tur­to sky­riaus ve­dė­jas Alf­re­das Bud­rys pa­sa­ko­jo, kad aikš­tės re­konst­ruk­ci­jai 85 pro­cen­tus lė­šų – apie pus­sep­tin­to šim­to tūks­tan­čių sky­rė ES, ki­tos lė­šos – ra­jo­no biu­dže­to.

Di­džiau­sias džiaugs­mas – fon­ta­nas

Ker­pant ofi­cia­lią ati­da­ry­mo juos­te­lę, į dan­gų šo­vė spal­vo­to fon­ta­no van­dens purs­lai. Lyg tuo pa­čiu myg­tu­ku, kaip ir pa­jun­giant fon­ta­ną, kaž­kas „įjun­gė“ ir vai­kus – juo­kas, krykš­ta­vi­mai, ma­žie­ji kaip­mat ėmė laks­ty­ti tarp fon­ta­no čiurkš­lių, prau­sė šu­niu­kus.

A. Bud­rys pa­sa­ko­jo, jog fon­ta­nas vei­kia pa­gal spe­cia­lias ins­ta­liuo­tas pro­gra­mas. Kol kas yra ins­ta­liuo­tos ke­tu­rios pro­gra­mos, ta­čiau vė­liau, at­si­ra­dus lė­šų, ga­li bū­ti ins­ta­liuo­ta ir mu­zi­ki­nė pro­gra­ma. Švie­sos yra įmon­tuo­tos ir prie purkš­tu­kų, ir spe­cia­lia­me pro­jek­to­riu­je, ku­ris su­ku­ria ant grin­di­nio pie­ši­nius.

Mies­to se­niū­nas Vy­tau­tas Ged­mon­tas ir Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius Gi­pol­das Kark­le­lis sa­kė, kad dar bus ta­ria­ma­si, kas šį fon­ta­ną eksp­loa­tuos ir kiek lė­šų tam rei­kės iš Sa­vi­val­dy­bės biu­dže­to. G. Kark­le­lio tei­gi­mu, dar bus ta­ria­ma­si dėl tiks­laus lai­ko, bet šil­tuo­ju se­zo­nu fon­ta­nas tu­rė­tų veik­ti maž­daug nuo po­pie­čio iki 22 va­lan­dos, nes tik tems­tant, tam­so­je pa­si­ma­tys švie­sos efek­tai.

Aikš­tės at­gi­mi­mas

Re­konst­ruo­ta ir at­nau­jin­ta cent­ri­nė Kur­šė­nų aikš­tė is­to­ri­jos tėk­mė­je tar­na­vo mies­to žmo­nėms įvai­rio­mis pa­skir­ti­mis.

Iki 1948-ųjų – šio­je vie­to­je bu­vo mies­to tur­gaus aikš­te, kai į Kur­šė­nų jo­mar­kus su­va­žiuo­da­vo ūki­nin­kai ir ama­ti­nin­kai su sa­vo pro­duk­ci­ja. Kai mies­to tur­gus bu­vo iš­kel­tas į da­bar­ti­nę vie­tą T. Til­vy­čio gat­vė­je, aikš­tė mies­to cent­re li­ko žmo­nių trau­kos cent­ru.

Aikš­tės pa­skir­tį ir vei­dą la­bai pa­kei­tė mies­to žmo­nių darbš­tu­mas. 1957 me­tais už mies­to tvar­ky­mą Kur­šė­nams skir­ta pir­mo­ji vie­ta res­pub­li­ko­je, pe­rei­na­mo­ji rau­do­no­ji vė­lia­va ir 30 000 rub­lių pre­mi­ja. Treč­da­lis pi­ni­gų iš­da­lin­ta nu­si­pel­niu­sių žmo­nių pre­mi­joms, o li­ku­sie­ji – pa­skir­ti pa­mink­lui sta­ty­ti.

Pre­ten­den­tai įam­žin­ti pa­mink­lu bu­vo du – re­vo­liu­cio­nie­rius Pra­nas Zi­ber­tas ir švie­tė­jas, pir­mo­ji lie­tu­viš­ko ka­len­do­riaus lei­dė­jas Lau­ry­nas Ivins­kis (1810–1881).

1960 me­tais lei­dus Kur­šė­nų mies­to dar­bo žmo­nių de­pu­ta­tų ta­ry­bos vyk­do­ma­jam ko­mi­te­tui cent­ri­nė­je Kur­šė­nų aikš­tė­je ati­deng­tas pa­mink­las L. Ivins­kiui. Pa­mink­lo au­to­riai – skulp­to­rius Pet­ras Alek­sand­ra­vi­čius ir ar­chi­tek­tas Si­mo­nas Ra­mu­nis.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Vai­kų džiaugs­mas „įsi­jun­gė“ drau­ge su fon­ta­nu.

Į re­konst­ruo­tą aikš­tę su­si­rin­ko šim­tai žmo­nių.

Šiau­lių ra­jo­no me­rui An­ta­nui Be­za­rui (kai­rė­je) ran­go­vas – UAB „Hid­ros­ta­ty­ba“ ge­ne­ra­li­nis di­rek­to­rius Ig­nas Dau­nys įtei­kė sim­bo­li­nį rak­tą, ku­rį me­ras sa­kė nau­dos, jei­gu iš­lįs sta­ty­bi­nis bro­kas. Vi­du­ry­je – pro­jek­to va­do­vas Sa­vi­val­dy­bės Tur­to sky­riaus ve­dė­jas Alf­re­das Bud­rys.

Šven­tės šo­kė­jos pa­si­puo­šu­sios įspū­din­gai.

Fon­ta­nas vei­kia ke­lio­mis pro­gra­mo­mis, spal­vos ge­riau­siai iš­ryš­kė­ja tam­so­je.

Tra­di­ci­nę juos­tą kir­po (iš kai­rės) Šiau­lių ra­jo­no me­ras An­ta­nas Be­za­ras, UAB „Hid­ros­ta­ty­ba“ ge­ne­ra­li­nis di­rek­to­rius Ig­nas Dau­nys, pro­jek­to va­do­vas Alf­re­das Bud­rys, Kur­šė­nų kle­bo­nas mon­sin­jo­ras Vy­tau­tas Ka­dys ir Kur­šė­nų se­niū­nas Vy­tau­tas Ged­mon­tas.