Kultūros centro lubų „demontavimas“, sutaupius 2 milijonus

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių kultūros centrą po prieš porą savaičių įvykusio iškilmingo atidarymo krečia ne tik broko, bet ir išsisukinėjimo bei melagysčių skandalai.
Liepos 31 dieną duris lankytojams po renovacijos atvėrusiame Šiaulių kultūros centre žiebiasi kriminalas: vienoje iš įstaigos patalpų nukrito pakabinamos lubos. Ir nors atkakliai laikomasi versijos, kad lubos ne nukrito, o buvo demontuotos dėl nežymaus statybų broko, „Šiaulių kraštui“ gerai informuotas žmogus teigia, kad dvigubos gipso kartono plokštės ant grindų ir patalpoje buvusių baldų visu savo svoriu, maždaug tūkstančiu kilogramų, driokstelėjo ankstyvą praėjusios savaitės penktadienio rytą.
Tokios pat pakabinamos lubos sumontuotos visose, anot Šiaulių mero Artūro Visocko, kur kas pigiau nei palanuota renovuotose Kultūros centro patalpose. „Šiaulių kraštas“ tikisi, kad Šiaulių savivaldybė detaliai išsiaiškins, kodėl „demontuojasi“ ką tik renovuotų rūmų lubos ir kas dėl to kaltas.

Nieko nežino, nieko nematė

Apie incidentą, kuris tik atsitiktinumo dėka nevirto tragedija, „Šiaulių krašte“ rašėme užvakar. Tuomet gautos informacijos apie nukritusias (ar demontuotas) pakabinamas lubas patikslinti nepavyko – Kultūros centro direktorė Deimantė Bačiulė kalbėti apie tai nepanoro (kaip teigė vėliau: nekalbėjo, nes vairavo automobilį).

Po kelių valandų, kai interneto portale buvo paskelbta informacija, Centro socialinėje paskyroje pasirodė komentaras, kad lubos, pastebėjus broką, buvo demontuotos.

17 val., prieš paskelbiant informaciją, Cent­ro di­rek­to­rės papra­šy­ta pakomentuoti situaciją, tačiau ji atsisakė.

Keista: jos vadovaujamoje įstaigoje krenta lubos, o ji, žinodama, jog – tai viso labo – tik demontavimas, to nepasako? Gal dar nebuvo sugalvota pasiteisinimo versija?

Kitą dieną Kultūros centro vadovę pavyko užtikti darbe. Klausimas elementarus: lubos nukrito ar buvo demontuotos?

„Negaliu pakomentuoti, nes nežinau. Mes nesame statybininkai, esame tik šios situacijos įkaitai, patalpų naudotojai. Šito objekto renovacinį projektą vykdė Savivaldybė, o rangovas – UAB „Versina“. Mes priežasties negalime sugalvoti, patys klausiame, kodėl taip įvyko, kodėl lubas teko demontuoti“, – „Šiaulių kraštui“ sakė įstaigos vadovė.

Demontuoti – tai reiškia išardyti tvarkingai, o ne drėbti iš karto visas lubas, laužant medžiagas ir patalpoje buvusius baldus. Apie tai liudija redakcijos visuomenei pateiktos nuotraukos. Tai – nukrito ar demontuotos?

„Jūs norite iš manęs išgauti informaciją, kurios aš natūraliai neturiu. Aišku, kad nefaina, kai tokie brokai lenda. Jei ten būtų buvę žmonių... Patikėkite... Darbuotojai man pasakė, kad buvo įtartinos lubos“.

Direktorės klausta, kas pamatė tikrąjį vaizdelį, atvėrus duris penktadienio rytą?

„Jūs provokuojat? Aš turiu atsiklausti tų darbuotojų, kurie kažką matė. Jie greičiausiai nenorės kalbėti."

Demontavo ir leido lubų konstrucijoms kristi ant grindų bei baldų? Direktorė to atsakyti negali, tegu „komentuoja „Versina“.

D. Bačiulė praeitą savaitę atostogavo, apie incidentą poilsio, konferencijų ir pasitarimų salėje sužinojo telefonu iš darbuotojų.

Pakrypimas pastebėtas anksčiau

D. Bačiulės pavaduotoja bendriesiems reikalams Ieva Grinienė „Šiaulių kraštui“ paaiškino, kad dar antradienį darbuotojai pastebėjo, jog poilsio patalpoje „kažkas yra negerai“ – lubos buvo keistai pakrypusios į vieną šoną. Tada pasikvietė rangovo, UAB „Vestina“, atstovus. Šie pripažino, kad dalis lubų prie kairiosios sienos jau išsinėrusios.

Anot I. Grinienės, su rangovais yra sutarta, kad bus atlikta viso renovuoto pastato lubų ekspertizė, įvertintos konstrukcijos, kabinimo metodika.

„Pirmiausia bus įvertintos visų salių, o paskui ir kabinetų lubos. Tiesą sakant, mums neramu, kaip dabar priiminėti žiūrovus“, – sakė pavaduotoja.

Jos žiniomis, lubos poilsio patalpose buvo pakabintos renovacijos pradžioje. Esą kabinant lubas žiūrovų salėse ir kitose patalpose naudoti kitokie lubų sutvirtinimo elementai.

Direktorės pavaduotoja taip pat atkakliai laikosi versijos, kad „lubos nenukrito, o buvo nukabintos“. Nukabintos taip, kad apačioje lūžo baldai?!

Kalčiausias – „Šiaulių kraštas“

Panašu, kad padai dėl incidento svyla ne tik rangovo įmonei, bet ir Šiaulių kultūros centro renovacijos techniniam prižiūrėtojui, Šiaulių miesto savivaldybės Statybos ir renovacijos skyriaus vyr. specialistui Rimantui Gaigalui.

Jam pikta, kad „Šiaulių kraštas“, įžvelgdamas rimtą grėsmę žmonių saugumui, kaišioja nosį ne į savo kiemą.

„Iš kur jūs ištraukėt, kad darbuotojai rado nukritusias lubas, ką čia šneka tas „Šiaulių kraštas“? Baldai sulaužyti? Aš žinau, kas ten buvo, viskas man aišku“, – pakeltas vyr. specialisto tonas kelia klausimą, kodėl savivaldybės „specas“ toks nervingas?

Išgirdome, kad ketvirtadienį pas R. Gaigalą buvo atėję „Versinos“ atstovai ir pranešė apie atkritusias lubas. Esą buvo nuspręsta jas demontuoti.

„Reikia dabar viską išsiaiškinti. Bus tyrimas, kodėl ir dėl kieno kaltės taip nutiko. Lubos sumontuotos gruodžio pabaigoje, pusę metų jos sėkmingai stovėjo, tiksliau kabėjo...,“ – vėliau nuleidęs garą sakė renovacijos prižiūrėtojas.

„Visiems būtų amen“

Nepaisant gausybės pasiaiškinimų, pasiteisinimų, nutylėjimų ir melagysčių, „Šiaulių kraštui“ pavyko rasti liudytoją, kuris penktadienio rytą savo akimis pamatė vaizdą renovuoto Šiaulių kultūros centro darbuotojų poilsiui ir pasitarimams skirtoje maždaug 50 kvadratinių metrų patalpoje.

Žmogus buvo vienas iš tų, kuris žinią, jog „lubos nukrito“, gavo iš rangovo, UAB „Versina“. Nuvykus į vietą, vyro žodžiais, ten buvo tik Kultūros centro ūkvedys ir dar viena darbuotoja. Patalpoje „viskas gulėjo ant žemės, po plokštėmis matėsi suskilę baldai. Jei ten būtų buvę žmonių, visiems būtų „amen“.

„Iš karto sakom: ką darom? Greitai atvyko bent dešimt „Versinos“ darbuotojų, puolė pjaustyti, tvarkyti“, – pasakojo liudytojas.

Anot jo, Centro darbuotojai stebėjosi, kodėl nesuveikė signalizacija. Paskui visi padarė išvadą, kad lubos greičiausiai nukrito po šeštos valandos ryto, kuomet patalpas jau buvo atblokavusi valytoja – todėl signalizacija ir nesuveikė. Aštuntą valandą į darbą atėjus darbuotojams, lubos jau nukritusios.

Šios renovacijos subrangovas, teigė šaltinis, iš pradžių buvo kita įmonė. Bet ji bankrutavo. Tada keli asmenys atsiskyrė ir, įkūrę kitą bendrovę, tęsė darbus. Nukritusios lubos – esą dabar jau bankrutavusios įmonės darbas.

Šaltinis teigia, kad visos Šiaulių kultūros centro renovuotų patalpų lubos, neišskiriant ir didžiosios salės, pakabintos analogišku principu, kaip ir sugriuvusioje patalpoje.

„Laikantis karkasas ten padarytas puikiai, tik netinkami kaiščiai buvo nupirkti. Juos ir kitas detales pirko pati „Versina“, ne subrangovas. Subrangovas matė, kad tie kaiščiai netinkami, todėl galiausiai išprašė rangovą, kad nupirktų tinkamus. Juos buvo įsakyta, maišyti su tais netinkamais: tai tuos, tai tuos. Tokiu principu lubos ir buvo pakabintos“, – juodu ant baltu klojo „Šiaulių krašto“ šaltinis.

Jo žodžiais, renovacijos techninę pusę prižiūrėjo Savivaldybės techninis prižiūrėtojas R. Gaigalas. Anot pašnekovo, po to, kas nutiko, pirmiausia turi „kristi šio specialisto galva“.

Pašnekovui pyktį kelia kalbos, kad lubos ne išsinėrė, o buvo demontuotos.

„Neįmanoma 1 000 kilogramų sveriančių lubų tiesiog paimti ir nukabinti“, – sakė pašnekovas. Jis tvirtino tiksliai žinantis ir pirštu galintis durti į tas vietas, kur „užglaistyta“ daugiau šios renovacijos defektų.

Beje, „užglaistymų“ jis žino esant ir projekto popieriuose bei finansiniuose dokumentuose.

Re­to­ri­nis klau­si­mas
„Šiau­lių kraš­tas“ pa­tei­kia sa­vo šal­ti­nio pa­pa­sa­ko­tą įvy­kių ver­si­ją, vi­suo­me­nei reikš­min­gas de­ta­les. Ar tai su­do­mins tas ins­ti­tua­ci­jas, tar­ny­bas, ku­rioms tai tu­rė­tų bū­ti la­bai įdo­mu iš­siaiš­kin­ti?


„Demontavimo“ ar nusikaltimo pėdsakai?

Be pakabinamų lubų likusioje patalpoje antradienį plušėjo gausus Šiaulių kultūros centro renovavimo konkursą laimėjusios bendrovės „Versina“ darbininkų būrys.

Užėjus žurnalistams, visi išsivaikščiojo. Patalpos jau buvo išvalytos – lubų „demontavimo“ pėdsakai pašalinti, laužas išgabentas, apgadinti baldai išnešti.

Patalpos langai vis dar buvo užtamsinti sulūžusiomis gipso kartono plokštėmis, kuriose žiojėjo išsinėrusių kaiščių ir kitų metalinių pakabinimo detalių skylės.

Patalpos pasienyje radome surikiuotą milžinišką krūvą gipso plokščių – iš pasišalinti suskubusių darbininkų pavyko išgauti, kad tai naujos pakabinamos lubos.

Ar tvarkingai, kaip teigiama, demontuotos plokštės nebetinka?

Tragedijos nemato

Telšių bendrovės UAB „Versina“ projekto vadovas Andrius Dulkys incidentą Šiauliuose vadina „žmogiškuoju faktoriumi“.

Anot jo, tvirtinant elementus prie perdangos buvo padaryta klaida. Esmė tokia, kad perdanga yra sudaryta iš plokščių su kiaurymėmis, o viduje yra tuštumos. Taigi tvirtinant kaiščius pataikyta į kiaurymę ir per laiką nuo vibracijos, kuri juntama dėl Aušros alėjos rekonstrukcijos, galėjo sujudėti bei atsikabinti. Iš pradžių atsikabino viena dalis, o galiausiai ir kiti elementai.

Griūties nebuvo? Kodėl tada demontavimas vyko neišnešus baldų, nenukabinus roletų?

„Roletas nuplėštas, nes buvo pritvirtintas prie lubų. Supraskite vieną dalyką. Kai tu pradedi demontuoti, tai lubų neina nukabinti po vieną elementą. O spintų mes negalėjome išardyti. Čia ne mūsų turtas, mes ką galėjome, tą apsaugojome“, – sakė A. Dulkys.

Ar nėra pavojaus, kad kristų ir kitų Centro erdvių lubos?

„Nu matot, mes visas patalpas apžiūrėjome. Ir nepastebėjome matomų deformacijų. Kiek esame apžiūrėję, dabar grėsmės nėra. Matot, tos lubos nėra laikančioji konstrukcija, jos yra apdailos elementas. Čia tas pats, kaip kad šuo nuverstų vazoną, kuris yra interjero apdailos dalis. Gi tragedijos nėra. Šiuo atveju tas pats – padaryta klaida.“

Naujas lubas pakabinti „Versina“ žada dar šią savaitę.

A. Visocko kalba

Šiaulių kultūros centro statybos užbaigimo aktą valstybinė komisija pasirašė šių metų balandžio 28 dieną.

Duris lankytojams įstaiga pompastišku renginiu atvėrė liepos 31 dieną. Scenoje stovėjo Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, Kultūros centro direktorė D. Bačiulė, UAB „Versina“ vadovas Vytautas Banys, Seimo nariai. Garbi kompanija iškilmingai sukarpė simbolinę raudoną patalpų atidarymo juostą.

Šiaulių miesto meras tąkart negailėjo panegirikos Kultūros centro rangovui UAB „Versina“.

„Man sakė: niekam tikęs rangovas, neprasidėk su Vytautu iš „Versinos“ – jis tave išmaudys, paliks, tau bus „amen“. Taip man buvo pasakyta. Mano pirma pažintis su Vytautu, kai ką aš jam ruošiuosi padovanoti po pusantrų metų, jeigu dar vieną darbą padarys, susipažinau 2015 metais. Tuomet buvo labai prasta psichologinė būsena tarp Savivaldybės ir rangovo, buvo statomi Senelių namai. Tačiau mes tada pakalbėjome, pakako valandos, ir mes dabar turime vienus gražiausių Senelių namų – pastatyti tvarkingai, laiku ir kokybiškai. Tas pats ir čia: pakako valandos. Nebereikėjo bastytis, tiesiog meras pasikalbėjo, išsiaiškinom ir padarė. O ką padarė? Padarė eilinę efektyvią statybą Lietuvai. Ne Šiauliams, Lietuvai. Sąmatinė šitos statybos vertė yra 6,3 milijono eurų, statyba realizuota už 4,5 milijono. Vienas objektas Lietuvai taupo du milijonus, jeigu tu tą darai teisingai. Ir tokios statybos Šiauliuose – jau įprastinė praktika. Kuomet ministrai norės lenkti pirštus ir sakyti, ar galima padaryti efektyvias statybas, jie būtinai galvos apie Šiaulius. Bačiūnų gatvė – tipinis pavyzdys. Sporto gimnazija. Kas nesigaudo skaičiuose, pasakysiu, tokie objektai Lietuvoje statosi už 6 milijonus eurų, Šiauliuose pasistatė už 3. Čia 2 milijonai, ten 3, jau 5 milijonai. Už tai jau galima pastatyti naujus kultūros namus kažkuriame mieste."

Po praėjusios savaitės incidento Šiaulių miesto mero pavaduotojas Domas Griškevičius „Šiaulių kraštui“ pasakė kitokią kalbą.

„Viskas gerai, kas gerai baigiasi. Startas neįkvepia. Darbai turi būti atlikti teisingai. Žinom, kas atliko darbus – objekto rangovas yra „Versina“. Aišku, kad kaltininkai bus nustatyti ir jiems reikės ištaisyti defektus.“