
Naujausios
Kryžių kalne – vengrų kryžius iš langų rėmo
Vengrijos tyruose, nuošaliame vienkiemyje, gyvenantis Jozsefas užspringsta. Praradęs sąmonę jis atsiduria ant mistiškos kalvos su kryžiais. Tai – vengrų kuriamo trumpametražio filmo „Agape“ epizodas. Unikalią vietą – Kryžių kalną kūrybinė komanda iš Vengrijos atrado tik Lietuvoje. Ten savaitgalį įkūrė filmavimo aikštelę.
Simona PUŽAITĖ
simona@skrastas.lt
Unikali vieta filmuoti
Vos vieną dieną, nuo 5 valandos ryto iki saulėlydžio, filmavimo komanda Kryžių kalne turėjo užfiksuoti visus filmui reikalingus epizodus.
Pagal filmo scenarijų pagrindinio veikėjo Jozsefo žmona Kati miršta. Kitą dieną vyras bevalgydamas užspringsta ir praranda sąmonę. Haliucinacijos jį nukelia į kalną, apstatytą tūkstančiais kryžių. Jame sutinka žmogų, kuris prisistato kaip kryždirbys.
„Jei esi nepatenkintas savo likimu, išsirink kitą kryžių“, – pasiūlo naujasis pažįstamas. Jozsefas išsirenka kryžių, panašų į prieš žmonos mirtį sukaltą lango rėmą. Abiejų vyrų pokalbis – metafiziškas ir simboliškas.
Kryžių kalnas – filmo sapną vaizduojanti vieta. Pasak režisieriaus padėjėjo Sebastien Praznoczy, ši vieta unikali, atrodo fantastiškai ir mistiškai.
„Čia nuostabu! Niekada gyvenime nesu matęs panašios vietos. Man patinka idėja, kad tai nėra fiksuotas objektas, o nuolat plečiasi ir auga. Nežinia, kokio dydžio kalnas bus po kelių metų. Žinau istoriją, kad Kryžių kalnas – stiprus simbolis prieš diktatūrą“, – sakė S. Praznoczy.
Istorija filmui jau buvo parašyta, o kryžių pilną kalvą kūrėjai atrado vėliau. Perskaitęs scenarijų apie realiai egzistuojančią vietą režisieriui užsiminė operatorius, fotografas Daniel Szandtner. Jis prieš 10 metų dalyvavo studentų mainų programoje Vilniaus pedagoginiame universitete, studentai vyko aplankyti Kryžių kalno kaip turistai.
Filmo režisierius, kinematografas Otto Banovits pats atvyko apžiūrėti Kryžių kalno ir nutarė čia filmuoti.
Vengrai paliko savo kryžių
Filmo pavadinimas „Agape“ – graikiškas žodis, Naujajame Testamente jis reiškia „dievišką meilę“ arba pasiaukojamos, nesavanaudiškos meilės sinonimas.
Filmą finansuoja nacionalinė Vengrijos televizija. Birželio 30 diena – vėliausia, kada planuojama baigti filmą. Jis bus rodomas festivaliuose, vengrų televizijoje. Kūrėjai tikisi, jog filmą pamatys ir lietuviai.
„Galėtų filmo DVD pardavinėti Kryžių kalno informaciniame centre“, – juokėsi režisieriaus asistentas S. Praznoczy.
Filmavimo komanda nedidelė, joje 2 vengrų aktoriai bei 4 asmenų kūrybinė komanda, padėjėjai iš Vilniaus bei Šiaurės Lietuvos kolegijos studentai. „Be šiauliečių studentų pagalbos mes būtume kaip be rankų“, – patikina S. Praznoczy. Studentai atneša reikalingą filmavimui inventorių, reguliuoja turistų srautus Kryžių kalne ir panašiai.
Multimedijos technologiją ir kompiuterinių tinklų administravimą Šiaurės Lietuvos kolegijoje studijuojantis Tomas Kalinauskas sako, jog tai pirmasis filmas, kuriame jis kartu su kolegomis padeda komandai. Savanoriai priklauso medijų centro būreliui. „Esame pilni įspūdžių. Visa filmavimo diena įstrigs ilgai“, – neabejoja studentas.
Filme naudotą vieną iš pagrindinių leitmotyvų – kryžių iš lango rėmo lentų, filmo kūrėjai po filmavimo simboliškai paliko Kryžių kalne.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
KRYŽIUS: Šiaurės Lietuvos kolegijos studento Tomo Kalinausko rankose – kryžius iš lango rėmo lentų, kurį filmavimo komanda simboliškai paliko Kryžių kalne.
PERTRAUKA: Pagrindiniai filmo aktoriai Andor Lukats ir Peter Haumann ilsisi Kryžių kalne per filmavimo pertrauką.
PASIRINKIMAS: Operatorius, fotografas Daniel Szandtner ir režisieriaus padėjėjas Sebastien Praznoczy sako, jog filmavimui Kryžių kalnas pasirinktas dėl savo unikalumo, mistiško vaizdo.
PROCESAS: Trumpametražio filmo „Agape“ filmavimas Kryžių kalne.