Krizė neįveikė kūrėjų premijų

Krizė neįveikė kūrėjų premijų

Krizė neįveikė kūrėjų premijų

Šiaulių „Saulės“ koncertų salėje trečiadienio vakarą kultūros darbuotojų sueigoje pasveikinti šių metų kultūros ir meno premijų laureatai. Premijos įteiktos žinomiems menininkams ir jauniesiems kūrėjams. Kultūros žmonėms padovanotas Nedos ir Šiaulių bigbendo koncertas.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Nuo atsiprašymo „už krizę“

Iškilmių vakaras prasidėjo mero Justino Sartausko atsiprašymu: „Atsiprašau už užklupusią pasaulinę krizę, Seimo miestui sumažintas lėšas ir už tai, kad Savivaldybei tenka jas mažinti kultūrai“.

Bet krizė neįveikė tradicijos pagerbti ir materialiai paskatinti kūrėjus. Išdalytos keturios kultūros ir meno premijos (po 5000 litų) ir keturios premijos-stipendijos (vieneriems metams — kas mėnesį po 400 litų) jauniesiems menininkams.

Prieš teikiant premijas padėkota Jolantai Trušienei, Kultūros centro direktoriaus pavaduotojai, daugelio miesto renginių režisierei ir organizatorei. „Kultūros darbininke“ kolegų įvardyta Jolanta palydėta sveikinimais už 45 metų veiklą.

Jaunųjų sumanymai — miestui

Plojimų lydimi į sceną kilo laureatai. Kiekvienam iš jų atsistojęs salėje plojo miesto Kultūros tarybos, rinkusios premijos laureatus, pirmininkas Antanas Venckus.

Jaunųjų kūrėjų premijos laureatais tapo fotomenininkas Martynas Juras, mušamųjų instrumentų atlikėjas Arūnas Banys, akordeonistė Eglė Bartkevičiūtė ir grafikė Emilė Pociūtė.

Jauniausioji iš jų — Sauliaus Sondeckio menų mokyklos devintokė E. Bartkevičiūtė. Laurus tarptautiniuose festivaliuose Italijoje, Rusijoje ir kitose šalyse pelniusi jaunoji atlikėja publiką pradžiugino meistriškai grodama akordeonu.

Visi jaunieji laureatai „Šiaulių kraštui“ sakė, jog premijos — paskata kurti. Atsidėkodami miestui jie surengs autorines parodas, koncertus.

Eglė, grojanti įvairiausiais instrumentais, pradžiugintų armonikos, liaudies instrumentų koncertais.

„Svarbu, kad esi pastebėtas mieste, kuriame studijuoji, — sakė grafikė E. Pociūtė, iš Klaipėdos krašto kilusi Šiaulių universiteto Menų fakulteto trečiojo kurso studentė. — Šiauliai klestės, nes čia yra daug žmonių, investuojančių į kūrybą.“

Ji yra sumaniusi skatinti žmones domėtis menu, todėl iškels savo kūrinius į gatves ir kitas miesto erdves.

M. Juras, kurį yra paviliojusi „fotografijos archeologija“, senoji fotografijos technika ir technologijos, miestiečiams rengia projektą „40x40“. Projektas pavadintas pagal tokių matmenų senąjį fotoaparatą, kuriuo menininkas fotografuos miesto gatvėse.

Arūnas Banys, Šiaulių pirmosios muzikos mokyklos mokytojas, subūręs „Lietuvos talentuose“ išgarsėjusį savo auklėtinių ansamblį „Ritmas kitaip“, džiaugiasi, jog pavyks ne tik surengti autorinį koncertą. Netradiciniais instrumentais ritmus mušančiam ansambliui pirks retą Lietuvoje afrikietišką intrumentą — steelpan ("plieninę keptuvę").

„Seniai to norėjau, juo galima groti nuo klasikos iki džiazo“, — džiaugiasi A. Banys.

Kuria ir be įvertinimo

Kultūros ir meno premija įteikta skulptoriams Birutei ir Kaziui Kasperavičiams. Jie pagerbti už miesto viešųjų erdvių estetinį formavimą meno kūriniais, skulptūros meno puoselėjimą ir ilgametę pedagoginę veiklą. Šiaulių simboliais yra tapę šių menininkų kūriniai Vilniaus gatvės bulvare, kitose erdvėse.

„Atrodo, didelių, modernių darbų nepadarėme, — sakė B. Kasperavičienė. — Kūrėme tokius, kurie šauliečiams būtų malonūs, nepiktintų, kad jie galėtų nusišypsoti praeidami pro šalį. O miestas be skulptūrų — kaip kambarys be baldų.“

Tapytojas Ričardas Garbačiauskas, įvertintas už nuoseklaus, savito, figūratyvinės tapybos braižo puoselėjimą, teigė: „Kiekvienam menininkui labai svarbus ir moralinis, ir materialinis įvertinimas. Bet jeigu ir nebūtų tokio įvertinimo, menininkai nenustotų kurti.“

45 metus tautodailės veiklą puoselėjantis premijos laureatas — Šiaulių krašto tautodailininkų kolektyvas — scenoje nebūtų tilpęs. „Ačiū, kad esame kartu“, — dėkojo bendražygiams tautodailininkų vadovė Laima Kelmelienė, atsiėmusi premiją.

Laureatų vakarą muzikavimu vainikavo kamerinis ansamblis „Ars Vivo“ ir jo meno vadovas Sigitas Vaičiulionis. Premija jiems skirta už kamerinio dainavimo, senosios muzikos populiarinimą ir entuziazmą kurti profesionaliosios muzikos tradicijas.

S. Vaičiulionis, senosios muzikos tradicijų populiarinimo pradininkas Šiauliuose pakvietė: „32 metus Šiauliuose pasitinkant Naujuosius metus skambės senoji muzika — gruodžio 28 dieną, Ch. Frenkelio rūmuose, ateikite.“

 

KOLEKTYVAS: Premijos laureatas — Šiaulių krašto tautodailininkų kolektyvas, savo kūryba žmones džiuginantis jau 45 metus.  

KŪRYBA: Jaunieji kūrėjai grafikė Emilė Pociūtė ir fotomenininkas Martynas Juras yra sumanę kūrybos procesu sudominti žmones gatvėse.

PADĖKA: Jolantai Trušienei, renginių organizatorei ir režisierei, Kultūros centro direktoriaus pavaduotojai, padėkota už 45 metų veiklą miesto kultūros baruose.

 

ATLIKĖJA: Jauniausioji premijos laureatė Eglė Bartkevičiūtė pelnė plojimų ir už meistrišką muzikavimą akordeonu.

 

RITMAS: Arūnas Banys, jaunas muzikos mokytojas, netradiciniais instrumentais grojančio ansamblio „Ritmas kitaip“ vadovas, iš premijos pirks afrikietišką instrumentą, vadinamąją „plieninę keptuvę“.

 

TRADICIJA: Maestro Sigitas Vaičiulionis (kairėje) ir jo vadovaujamas kamerinis ansamblis „Ars Vivo“ — senosios muzikos puoselėtojai ir naujų tradicijų kūrėjai.

 

ĮVERTINIMAS: Tapytojas Ričardas Garbačiauskas: „Įvertinimas — džiugu, bet jeigu jo ir nebus, menininkai nenustos kurti.“

 

SKULPTORIAI: Birutė ir Kazys Kasperavičiai, premijos laureatai, miesto erdves puošia skulptūromis. Anot ponios Birutės, „miestas be skulptūrų — lyg kambarys be baldų.“

Jono TAMULIO nuotr.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.