„KRETINAS“

Artūro STAPONKAUS nuotr.

(... kretinas todėl, kad kreta...)

 

Kodėl jis – „Kretinas“? Todėl, kad kreta. Atkakliai ir sąžiningai. Nesvarbu, kokios pašalinės jėgos jį kretina – vėjo gūsis, pravažiuojanti mašina ar garsus praeivių juokas.

Menininkų kūriniai dažniausia apdainuoja teigiamas emocijas ar tikslus, o šis metalo plastikos kūrinys yra gana neįprastas ir originalus: jis – neigiamas herojus, savyje talpinantis kelias gana charakteringas dabartinės epochos atmainas, puikiai matomas nekompetentingoje valdininkų terpėje.

Mūsų „Kretinas“ – tai asmuo, savo užpakaliu sočiai sėdintis ant valdiško padėklo, todėl jo profesinė nekompetencija matosi iš visų pusių. Tiek jo kojos, tiek kūnas, užsibaigiantis pasitenkinimu šviečiančia galva – visi kreta, nes pagaminti iš spyruoklių. Juos kretina tiek vėjai, tiek lietėjai, tiek mašinų burzgesys, tiek vaikučių dėmesys (galima pasisupti ant jo kojų). Jo veidą puošia skeptiška šypsena, o pakaušį – šiuolaikinė ir madinga šukuosena su kuodu pakaušyje. Žiūrovas nepastebi, kad net padėklas, ant kurio pritvirtintas kretinas, laikosi ant „Kretino“ išmatų, – tik tokiu būdu jis naudingas tėvynės derlingumui.

„Kretinas“ puikiai, netgi uždegančiai kreta vežamas sunkvežimio ar automobilio priekaboje, jis pritarančiai kretėtų net prie tribūnos, jei šalia kalbantis oratorius delnu jo paprašytų pritarimo. Jis kreta todėl, kad kretėjimas – jo pareiga, todėl neetiška jo klausti nei apie algos dydį, nei apie jo prasmingumą. Tai – konfidenciali informacija, kurią nuo mūsų saugo įstatymai.

Nors kretinų galima sutikti ne tik Kretingoje ar Kretoje, ne tik Vilniuje ar kitose valdininkijos gyvenvietėse, mūsiškis „Kretinas“ užgimė, tiksliau – buvo inspiruotas Šiauliuose anuomet, kai buvo iškilmingai verčiamas „Penktasis kėlinys“, stovėjęs prie „Arenos“. Menu, kaip toks konkretus tipelis buvo atsivežęs klozetą su savimi, jį voliojo šalia vežikų, iš mūsų tikėdamasis konflikto ar ašarų. To nesulaukė net už valdiškus pinigus šalia stovėjęs advokatas.

Šis kretinizmo poelgis inspiravo epochai palikti kūrinį su apačioje įrašytu lotynišku ligos pavadinimu: „cretinus closeticus“. Veide pabandžiau suteikti panašumą anam konkrečiam asmeniui, manęs viešai neatsiprašiusiam, šiandien esančiam miesto taryboje. Neatpažinote?..

„Kretinas“ – tai profesionalus dizainerio erdvinis akcentas. Kūrinį iš dailininko pasiskolino visuomenininkai organizuojamai akcijai, tačiau, jei bus prasminga, „Kretinas“ bus jiems padovanotas neribotam laikui: „Tėvynės labui!“.

Patogu visuomenei aiškinti, kad „Kretinas“, tai – globalaus „meno“ kūrinys, kurio tikslas – vieša diskusija apie meną, bet ne apie politiką.., o jei kūrinys „nemeniškas“ – kaltas vien autorius, neturįs skonio dešrose, moteryse ir mene...

Autorius jį skiria savo tautiečiams, mylintiems gimtinę ir nevaldišką Tėvynę: ir kaip tautinės rezistencijos atmintį (nuo knygrišystės ar Sąjūdžio), ir kaip „Šeimų Maršo“ eisenos-važiuotės dalyvį, ir kaip „socialinę reklamą“, savotišką dabarties simbolį, skirtą „nevaldiškai teritorijai“, gausiai lankomai žmonių...

Skulptūrinio akcento aukštis ~3,2 m, kojų: plotis ~2,5, ilgis ~3,0 m, kaina – pagal vietą: kuo populiaresnė vieta, tuo mažesnė kaina (iki penkių eurų).