
Naujausios
Krepšinis griūva, kai nėra pamatų
Neseniai 50-metį atšventęs Šiaulių krepšinio akademijos „Saulė“ treneris Egidijus Vasiliauskas turi beveik 30 metų trenerio stažą. Ketverius metus kaip trenerio asistentas dirbo su auksine Lietuvos jaunučių ir jaunimo rinktine, kurioje žaidė Jonas Valančiūnas, Edgaras Ulanovas, Vytenis Čižauskas ir kiti. Šiauliuose treneris pasigenda ne tik nuoseklios krepšinio piramidės, bet ir aukštų žaidėjų.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Aukšti vyrai „nedygsta“
Šiuo metu E. Vasiliauskas treniruoja 2003–2004 metais gimusius vaikus. Pasak trenerio, tai sunkus tarpsnis, berniukai pradeda bręsti, darosi uždaresni. Prastokas pasitaikė ir sezonas – mažai pergalių.
„Žaidžiam pirmame divizione, o ten kur kas fiziškai galingesni vyriukai pasitaikė. Maniškiai šiek tiek vėlyvesnio brendimo, neišaugo į masę, į ūgį, ir truputį sunkiau žaisti prieš labiau subrendusius vaikus. Aišku, būdami 17–18 metų pasivysim“, – sako E. Vasiliauskas.
Šiaulių bėda – aukštų žmonių trūkumas: „Neatsimenu, kada paskutinį kartą čia išaugo aukšti žmonės. Užauga iki 190 centimetrų, bet tikrai aukštų, tvirtų vyrų – vienetai per mano karjerą. Dažniausiai tai buvo iš Joniškio, Kelmės, Tauragės ar dar kažkur, bet šiauliečių aukštų vyrų „nedygsta“ čia. Jie „nuteka“ į Vilnių, Kauną.“
E. Vasiliauskas sako, kad įkūrus krepšinio akademiją „Saulė“, tenka keisti mąstymą ir darbo pobūdį.
„Kažkada man labiausiai rūpėjo komanda – 10–12 žaidžiančių žmonių, asmenybės augdavo ne dirbtinai. Kai susikūrė akademija, buvo iškelti truputį kiti tikslai – reikia auginti aukštesnio lygio krepšininkus. Teko ir man pakeisti savo filosofiją – daugiau dėmesio skirti lyderiams“, – sako treneris.
Ar tai į gera?
„Kažkada buvo masiškumas, atsirado mokesčiai už treniruotes, ir mes nuėjome į komerciją – daugiau vaikų, daugiau pinigų. Susikūrus akademijai, buvo nuspręsta, kad gal geriau turėti mažiau vaikų, bet užauginti drąsesnius, rimtesnius vyrus. Nesvarbu, kad gal trūksta tų centimetrų, bet, kaip matote, Lietuvos rinktinėje ir tų mažų labai trūksta“, – sako treneris.
Dar neseniai treneriai išrikiuodavo vaikus, atėjusius į atranką, ir rinkdavosi, kuris aukštesnis, žiūrėdavo, ar aukšti vaiko tėvai. Dabar juokas ima prisiminus. Kas iš to, kad 7–9 metų vaikas už savo bendraamžius pora centimetrų aukštesnis, bet gal jis tik iki 160 centimetrų teišaugs?
Pasak trenerio, kažkada Lietuva garsėjo aukštais žaidėjais, taip susiklostė, kad būtent aukštiems žaidėjams buvo skiriamas didesnis dėmesys, todėl žemesnio ūgio gerų krepšininkų ir trūksta. Dabar požiūris po truputį keičiasi.
„Turėjau krepšininką, kuris buvo 185 centimetrų ūgio, bet dar būdamas moksleivis laimėjo kokius penkis kamuolio dėjimo į krepšį konkursus“, – prisimena E. Vasiliauskas.
A. Sireikos pamokos
E. Vasiliausko treneris buvo Antanas Sireika. Iš jo išgirdo daug įdomių ir naudingų minčių, kurias dabar stengiasi perduoti savo auklėtiniams.
„Antanas Sireika mokė, kad vaiką pirmiausiai reikia padaryti fanatiką, kad jis gyventų krepšiniu. Jeigu negyvens tuo, tikimybė, kad iš jo kažkas bus, yra labai maža. Mes, treneriai, turime sudominti ir priversti vaiką ne tik treniruotėje dirbti, bet ir savarankiškai. Jeigu nedirbs savarankiškai, jeigu neturės motyvacijos, maža tikimybė, kad iš jo užaugs geras krepšininkas“, – sako treneris.
Kaip įskiepyti meilę krepšiniui?
„Šiuolaikinio jaunimo meilė krepšiniui apsiriboja tuo, kad jie žino visus NBA žaidėjus, kiek jie įmetė ir panašiai. Tai amerikonizmas, lygis – žinoti statistiką. Bet kas iš to? Mūsų karta mokėsi kopijuodama – nusižiūrėdavom iš žvaigždžių kažkokį apgaulingą judesį, įdomų prasiveržimą, metimo techniką. Stengiuosi akcentuoti vaikams, kad atkreiptų dėmesį, kaip žaidėjas meta, kaip išsilaiko ore, kaip nežiūrėdamas atlieka perdavimą. Tai yra svarbu, o ne statistika“, – sako treneris.
E. Vasiliauskas daug kalbasi ir su auklėtinių tėvais, kad jie domėtųsi vaikais, kartu sportuotų.
„Nemažai šiuolaikinio jaunimo tokio „spaudimo“ neatlaiko. Ir randa, kur yra lengviau“, – šypteli treneris.
E. Vasiliausko įsitikinimu, treneris pirmiausiai turi pastebėti trūkumus, atkreipti žaidėjo dėmesį į juos ir padėti ištaisyti. Treneris pats daug ir atsakingai dirba, todėl ir iš savo auklėtinių to paties reikalauja, netoleruoja tinginystės ir aplaidaus požiūrio į darbą.
Darbas su rinktine – vienas malonumas
Ketverius metus (2007, 2008, 2011 ir 2012 metais) E. Vasiliauskas trenerio Kazio Maksvyčio asistento pareigose dirbo su Lietuvos jaunučių ir jaunimo rinktine. Ši rinktinė, kuriai atstovavo Jonas Valančiūnas, Edgaras Ulanovas, Vytenis Čižauskas ir kiti, vadinama auksine. Ji keturis kartus tapo Europos ir pasaulio čempione.
Ar nesunku buvo dirbti su žvaigždėmis?
„Labai lengvas darbas, kai ateina motyvuoti vaikai ir nereikia jų agituoti. O į rinktinę sueina talentai, geriausi, stipriausi, ir dirbti su jais yra vienas malonumas. Klausdavo mūsų, trenerių, ar nebuvo kokių pažeidimų, išėjimų į miestą ir negrįžimų per naktį. Keistas klausimas. Jiems net minčių tokių nebuvo. Dėl tokio požiūrio ir rezultatai buvo tokie“, – sako E. Vasiliauskas.
2011 metais Lietuvos jaunimo rinktinei tapus pasaulio čempione, Prezidentė Dalia Grybauskaitė E. Vasiliauską apdovanojo ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“.
Griuvo ne viena piramidė
Nuo 1994 metų E. Vasiliauskas keletą metų buvo Šiaulių vyrų komandos „Policija-Gubernija“, rungtyniavusios Lietuvos krepšinio A lygoje (dabar – Nacionalinė krepšinio lyga), treneris. Šioje komandoje savo sportinę karjerą pradėjo Donatas Slanina, Artūras Javtokas, Audrius Danusevičius.
Treneris prisimena, kad komanda turėjo stiprius rėmėjus ir buvo vienintelė A lygos komanda, kurios rungtynes transliuodavo televizija.
Nuo 2004 iki 2007 metų treniravo „Saulės-ABRO“ komandą, rungtyniavusią iš pradžių Regionų krepšinio lygoje, vėliau perėjusią į aukštesnę – Nacionalinę krepšinio lygą.
E. Vasiliauskas įsitikinęs, kad Šiauliai turėtų turėti komandas ir Regionų, ir Nacionalinėje lygoje, bet dabar, kai griūna stipriausia miesto komanda „Šiauliai“, pirmiausiai bus gelbėjama ji, o ne galvojama apie kitų komandų kūrimą.
Kaip šiauliečiui, miesto patriotui, E. Vasiliauskui liūdna dėl „Šiaulių“, bet mato ir nemažai klubo klaidų.
„Aišku, buvome įpratę prie medalių, prie gerų rezultatų, bet kažkur buvo spragos, nedirbama su jaunimu. Jaunimo perėjimas pas vyrus yra opiausia problema Lietuvoje. Yra labai gerų, jaunų, perspektyvių žmonių, bet jie prapuola, nes nėra sistemos, kaip juos įtraukti į vyrų krepšinį. Jeigu juos paima į vyrų krepšinį, pasodina ant suolo ir laukia, kol subręs. Bet čia ne vynas! Jaunimui reikia žaisti, reikia praktikos, reikia suteikti daugiau pasitikėjimo“, – sako treneris.
Praktikos jaunimas gali įgauti Regionų, Nacionalinėje lygoje.
„Vyrai, kažkada lošę aukštame lygyje, yra gudrūs. Jie tave gali apžaisti net pėsčiomis. Štai iš tų gudrių žmonių reikia mokytis“, – sako treneris.
E. Vasiliauskas prisimena, kad tris kartus Šiauliuose buvo bandoma statyti krepšinio piramidę: turėti komandas Moksleivių lygoje, Regionų, Nacionalinėje ir LKL. Tačiau galiausiai visas dėmesys ir finansai likdavo aukščiausioje lygoje žaidžiančiai komandai.
„Reikia dalintis tais trupiniais su jaunimu, o dabar – kad tik medaliai būtų, jaunimas paaukojamas. Buvo toks mąstymas – norės prasimušti, prasimuš. Gyvenimas priverčia padėti sportinius batus ir išvažiuoti dirbti į statybas. Ne vienas mano auklėtinis dabar norvegijose, anglijose“, – sako treneris.
E. Vasiliauskas įsitikinęs, kad daugelis supranta tai, bet prioritetas vis tiek lieka vyrų krepšinis. Šalia vyrų komandos turėti dublerių komandą nereikia didelių finansų – nuvežti į varžybas, sumokėti starto mokestį ir už teisėjavimą. O nauda didelė – jaunimas dirba su vyrais, o ne „verda savo sultyse“ Moksleivių lygoje.
„Buvo dideli pakilimai ne vien „Šiaulių“ klubo, bet ir „Saulės-ABRO“. Į tą reikalą reikėjo rimčiau pažiūrėti, neleisti sugriūti, bet per daug laisvai leidžiame didelį įdirbį, žmonių pasiaukojimą paleisti vėjais. Mąstoma: ai, praeis keletas metų, ateis kitas entuziastas. Bet dabar nebesimato tų entuziastų, ypač Šiaulių regione“, – sako treneris.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių krepšinio akademijos „Saulė“ treneris Egidijus Vasiliauskas sako, kad geri, jauni, perspektyvūs žaidėjai „pradingsta“, nes Lietuvoje nėra sistemos, kaip juos įtraukti į vyrų krepšinį.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
50-mečio proga Egidijų Vasiliauską (antras iš dešinės) prieš rungtynes su Vilniaus „Lietuvos rytu“ pasveikino „Šiaulių“ klubo atstovai (iš kairės): treneriai Robertas Giedraitis ir Vaidas Pauliukėnas bei klubo prezidentas Mindaugas Žukauskas.