
Naujausios
Kraštietė profesorė: „Katalonija taip pat yra okupuota“
Katalonai – itin patriotiška tauta, nuoširdžiai mylinti savo kraštą ir siekianti teisėtų tikslų – atsiskirti nuo Ispanijos. Taip mano Ispanijos Katalonijos regione jau šešerius metus gyvenanti kraštietė, iš Žagarės kilusi ir daug metų Lietuvos edukologijos ir Vilniaus universitetuose dirbusi profesorė Joana LIPEIKIENĖ.
„Šiaulių kraštui“ ji pati pasiūlė pokalbio temą, nes mano, kad Lietuvos žiniasklaidoje buvo pasakyta nemažai netiesos, nušviečiant referendumą ir su juo susijusius įvykius.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Balsadėžes slėpė net kapinių urnų vietose
– Visus sukrėtė įvykiai per referendumą Katalonijoje, kai, pagal pranešimus, buvo sužalota net apie 900 žmonių. O kokia apskritai tvyrojo nuotaika rengiantis referendumui ir jo dieną?
– Referendumas brendo ilgai. Kurį laiką bandyta susitarti su Ispanija dėl jo galimybės. Juk Katalonijoje jau daug metų įvairiomis progomis vyksta milijoniniai mitingai su nepriklausomybės šūkiais. Dainuojamos jaudinančios patriotinės dainos, himnas „Els segadors“. Nešamos Katalonijos vėliavos, kuriose trikampis su žvaigžde reiškia nepriklausomybę.
2014 metų rugsėjo 11-ąją, Katalonijos nacionalinės šventės Diados dieną, minint 300 metų, kai Ispanija galutinai užkariavo Kataloniją, Baltijos valstybių pavyzdžiu žmonės, susikibę rankomis, apjuosė savo šalį ir aiškiai reiškė nepriklausomybės siekį. Su vyru dalyvavome tame kelyje (Via Catalana 2014 – Katalonų kelias), stovėjome prie Kolumbo paminklo Barselonoje, žmonės buvo ryžtingai nusiteikę, aiškiai skandavo „Independencia“.
Šių metų birželio 11 dieną Barselonoje ant Montjuic kalno laiptų vyko „ralis už referendumą“ su maždaug 40 000 dalyvių.
Šiame mitinge garsus futbolo komandos „Barca“ treneris Pep Guardiola, su kuriuo komanda laimėjo visus įmanomus Europos titulus, trimis kalbomis – katalonų, ispanų ir anglų – kvietė palaikyti referendumą: „18 kartų bandėme pasiekti susitarimą dėl referendumo, ir atsakymas visad buvo „Ne“. Neturime kitos galimybės, kaip balsuoti...“
Tačiau arogantiškoji Ispanijos valdžia nuolat tvirtino, kad referendumas nekonstitucinis ir nebus pripažintas, vėliau pradėjo grasinti, kad kiekvienas einantis balsuoti bus laikomas nusikaltėliu. Uždraudė viską, kas susiję su referendumu: Katalonijos leidiniai buvo cenzūruojami, „netinkami” tiesiog konfiskuojami. Leidyklos, žurnalų ir laikraščių redakcijos buvo apsuptos Ispanijos policijos, atliekamos kratos ir išsinešama bet kokia referendumo medžiaga. Užblokuoti visi su referendumu susiję interneto portalai. Ispanų policija plėšė raginančius balsuoti plakatus. Netgi tuos, kuriuose tiesiog užrašyta „Demokratija”. Mitinguose buvo agresyviai tikrinami ne tik kalbas sakančių, bet ir atsitiktinių žmonių dokumentai. Katalonijos prezidentas ir kiti vyriausybės nariai patraukti teisminėn atsakomybėn. Buvo užšaldytos Katalonijos vyriausybės sąskaitos, užimtas telekomunikacijų centras, kad negalima būtų registruoti ir suvesti balsavimo rezultatų.
Tuo tarpu Katalonijos žmonės buvo nusiteikę ryžtingai, bet taikiai. Mokyklose, kuriose turėjo vykti balsavimas, jie rinkosi iš vakaro, buvo organizuojamos įvairios veiklos, varžybos, rudenėlio šventės, kad nebūtų galima, kaip žadėta, mokyklų užimti. Savanoriai budėjo per naktį, žmonės nešė, gamino maistą, nuotaika buvo pakili.
Kas vyko referendumo dieną, matyti šimtuose vaizdo įrašų, kurių pilnas facebook-as. Mūsų mieste Vic balsavimas praėjo be incidentų.
Praėjus referendumui internete pasirodė daug informacijos apie netgi anekdotiškas situacijas. Pavyzdžiui, nufilmuota, kaip į kaimą Sant Mori, kuriame gyvena 17 žmonių, vidurdienį atvyksta apie 20 Ispanijos policijos vyrų: įžygiuoja, dalis išsirikiuoja, dalis veržiasi į pastatą, o kieme keli senukai ramiai sėdi ir vaišinasi. Pasirodo, visi 17 balsavo 9 ryto, išsiskirstė, o rezultatai perduoti.
Balsadėžes žmonės slėpė. Kai kas šoko su jomis per langą besiveržiant policininkams ir nešė į savo namus. Pasakojama, kad buvo paslėptų kapinių urnų vietose, kurios dar tuščios, nepanaudotos pagal paskirtį.
Atsiskyrimo idėja nemiršta 300 metų
– Padėtis Katalonijoje sukėlė daug diskusijų ir tarp politikų, apžvalgininkų, ir tarp paprastų žmonių. Daug kas bando lyginti Lietuvos ir Katalonijos situaciją, tačiau mūsų valstybė bandė išsivaduoti iš okupacijos jungo, o Katalonija daug metų yra demokratinės valstybės dalis. Kaip jums, ten gyvenančiai, atrodo: ar pagrįstas katalonų noras atsiskirti?
– Situacija vis dėlto panaši į Lietuvos. XII–XVIII amžiais buvusi galinga valstybė dabartinių Katalonijos ir Aragono autonominių regionų teritorijoje su oficialia katalonų kalba 1714 metais buvo galutinai užkariauta Ispanijos, bet nepriklausomybės idėja nemirė.
Taigi, mano nuomone, Katalonija taip pat yra okupuota, o vietos gyventojai patyrė žiauriausių represijų. Tūstančiai jų buvo nužudyti Monjuic kalno rūsiuose F. Franko fašistų.
Daug važinėjame po Kataloniją, daug kur yra žudynių ženklų: paminklų, žuvusiųjų sąrašų, memorialų. 40 metų – iki pat F. Franko mirties – katalonų kalba buvo uždrausta. Jos negalėjo vartoti ne tik mokyklose, bet ir bažnyčiose. O Ispanijos TV komentarai ir aukštų Ispanijos pareigūnų pasisakymai labai primena rusų programą „Vremia“, kai kalbėdavo apie saujelę separatistų ir būtinumą ginti demokratiją Lietuvoje.
– Vietos gyventojai tikriausiai turi rimtų argumentų, kas jiems Ispanijoje nepatinka, kad nori gyventi kaip atskira valstybė. Greičiausiai jums pačiai teko su jais diskutuoti.
– Katalonai įsitikinę, kad jie į Ispanijos biudžetą įneša žymiai daugiau, o skirstant lėšas yra skriaudžiami. Kalbama, kad nuo 2005 metų nebeskelbiama, kiek kuris autonominis regionas prisideda prie bendro biudžeto, nes tais metais visi pamatė, kokia didelė Katalonijos dalis. Daug kartų girdėjau katalonų kalbas apie paniekinamą ispanų požiūrį į juos ir jų kalbą. Štai, įvykus teroristiniams aktams Barselonoje ir Cambrils, kai aukų pagerbti atvyko Ispanijos valdžios delegacija ir karalius, valdžia piktinosi, kad Katalonijos prezidentas viešai kalba kataloniškai. Žmonės komentaruose rašė: kodėl jūs nesipiktinate, kad E. Macron savo šalyje kalba prancūziškai, o A. Merkel vokiškai?..
Girdėjau, kad Katalonijos TV laidos „Polonia”, kuri yra mūsų „Dviračio žynių” analogas, pavadinimas kilęs dėl paniekinamo požiūrio į katalonų kalbą: „Kaip jie ten kalba – lenkiškai?”
Manau, kad katalonai tikrai nusipelnė turėti savo valstybę ir spręsti visus klausimus. Argi demokratinė valstybė muštų savo piliečius, nes jie susirinko taikiai, ramiai balsuoti?.. O ir rezultatai, kai referendume dalyvavo daugiau kaip 56 procentai Katalonijos gyventojų ir iš jų už nepriklausomybę pasisakė apie 90 procentų (negalutiniais duomenimis) balsavusiųjų – iškalbingi.
Katalonai palaiko lietuvių krepšinio rinktinę
– Kaip jums atrodo, kodėl Ispanijos valdžios reakcija buvo tokia šiurkšti, atrodytų, kad referendumas organizuotas ne Katalonijoje, bet Rusijos užgrobtame Kryme? Dar prieš pokalbį užsiminėte, kad nušviečiant Katalonijos įvykius Lietuvos spaudoje pasirodė nemažai netiesos. Ką turėjote omenyje?
– Man katalonai aiškina, kad dabartinėje Ispanijos valdžioje yra dvi partijos – Partido popular (Liaudies partija PP) ir socialistai. Didelę dalį PP sudaro F. Franko fašistinės diktatūros veikėjų sūnūs ir giminaičiai, tarp kurių esą kalbančių: tam, kad katalonai nurimtų, Barseloną reikia bombarduoti kas 50 metų. Tokie žmonės atėjo su neapykanta – mušė, tempė per žemę, spardė, laužė pirštus. Kaip skyrėsi katalonų policijos elgesys! Prieš žmones jie stovėjo nuleidę galvas, kai kas net verkė, nes tokiose scenose kiekvienas normalus žmogus užjaučia beginklius.
Lietuvos žiniasklaidoje iki referendumo akcentuota, kad jis nelegalus, ko tie katalonai nori, juk Ispanija demokratinė valstybė. Ir tik akivaizdžių smurto vaizdų pažiūrėję referendumo dieną jau kai kas nustebo: oi, kaip negražu, reikia spręsti dialogo keliu, bet gal tuos policininkus kas išprovokavo?..
– Kataloniečiai turi savo kalbą, o jų kultūra, identitetas ar labai skiriasi nuo kitų regionų ispanų?
– Tiesą sakant, pažįstu per mažai ispanų, kad galėčiau apibendrinti. Bet vyraujanti nuomonė, kad ispanai visada vėluoja, sako „ne dabar – rytoj“, mėgsta daugiau šokti ir mažiau dirbti, netinka katalonams. Katalonai – darbštūs, turi stiprų humoro jausmą, yra patyrę daug skriaudų, myli savo žemę ir labai trokšta nepriklausomybės nuo Ispanijos.
Mačiau, kad katalonui Ispanijos krepšinio ar futbolo komandų laimėjimai nėra šventė. Kai Lietuvos krepšinio rinktinė žaidžia su Ispanija, katalonai „serga“ už Lietuvą. Apskritai, jie gerbia lietuvius už atkovotą nepriklausomybę.
Katalonų kalba savarankiška ir skirtinga nuo ispanų (esu lietuviškoj spaudoj skaičiusi, kad tai kaip žemaičių ir lietuvių, bet tikrai netiesa). Yra panašių ir vienodų žodžių, bet tik išimtys. Savos taisyklės, tradicijos, tarimas.
Katalonija dabar yra autonominis Ispanijos regionas, turi savo parlamentą, kuris ir paskelbė referendumą, prezidentą, kitas vyriausybines institucijas. Plotu ji dvigubai mažesnė už Lietuvą, bet gyventojų turi dvigubai daugiau. Tai turtinga, nepaprasto grožio kalnuota šalis, turistų traukos centras.
– Kaip katalonai išreiškia patriotinius jausmus?
– Tai matome iš galingų manifestacijų, kai jie vieningai susiburia, – taikiai, bet labai įsijautę. Aišku, vardan tiesos, galiu paminėti, kad yra ir kitaip manančių, nenorinčių atsiskirti nuo Ispanijos, bet ką tik vykusiame tokiame mitinge Barselonoje tebuvo gal 300 žmonių.
Įspūdingos yra katalonų švenčių tradicijos. Ypač mane žavi per šventes statomi žmonių bokštai, simbolizuojantys katalonų vienybę.
Dar šventėse jie šoka sardaną, gan lėtą ir mįslingą šokį. Esu mačiusi, kaip tai vyksta: ateina vienas ar du žmonės, susikabina ir susikaupę pradeda šokti. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad žingsniai labai paprasti, bet nėra taip lengva išmokti šį šokį. Prie jų prisideda dar ir dar, susidaro ratas, o jei didelė šventė, šoka daug ratų.
Katalonai tolerantiški imigrantams
– Kaip katalonai žiūri į imigrantus, kaip jie juos priima? Ar vienodas požiūris į europiečius ir atvykstančius iš Sirijos bei kitų musulmoniškų kraštų?
– Mane visą laiką stebina ir žavi katalonų tolerantiškumas. Katalonų kalbos mokymo centre, kur pati mokausi, visada pilna imigrantų. Jau daug metų Katalonija pasipildo gyventojais iš Maroko, kitų musulmoniškų bei Afrikos valstybių, taip pat iš Pietų Amerikos, o pastaraisiais metais labai padaugėjo indų ir pakistaniečių.
Mokymo centras priklauso savivaldybei, mokoma už simbolinį mokestį, bedarbiams taikomos lengvatos. Atvykėliais rūpinamasi, ateina savivaldybės atstovas, paaiškina, kur kreiptis dėl darbo. Centre veikia salė su laisvai prieinamais kompiuteriais, biblioteka, teikiamos konsultacijos, organizuojamos ekskursijos.
Kai susipažįsti arčiau, musulmonai – tokie pat, kaip visi žmonės. Kiek bendravau su bendramokslėmis iš Maroko, visos malonios, draugiškos. Jų vyrai arba prekiauja turguose, arba dirba darbininkais. Arabės vaikšto su skaromis, savo ilgais apsiaustais, bet, žinoma, pasitaiko išimčių. Dažniau pasikalbėdavau su viena jauna netekėjusia arabe iš Maroko, kuri planuoja grįžti į šeimą Maroke. Ji nešiojo džinsus ir vaikščiodavo palaidais plaukais. Mane pamačiusi, sakydavo „Labas“ lietuviškai.
– Kokios suteikiamos galimybės imigrantų vaikams mokytis, suaugusiems susirasti darbą? Ar jie tiesiog gyvena iš pašalpų?
– Patys stengiasi įsikurti. Į mokyklas priimama, net suteikiant pirmenybę. Tarp vaikų dėl tautybės nekyla problemų.
Arabų ir tamsiaodžių afrikiečių šeimos didelės, ne kaip katalonų, kurie retai kada turi tris ar daugiau vaikų, paprastai – vieną du. Tradiciškai žemesnėse klasėse arabų vaikai nedalyvauja neprivalomose šventėse, pavyzdžiui, jei tėvai organizuoja išvykas ar bendrus gimtadienius, bet niekas to neakcentuoja. Vyresni jie jau susidraugauja nepriklausomai nuo tautybės ir bendrauja ne tik mokykloje.
– Pastaraisiais metais ES šalyse vis dažniau įvyksta teroristinių išpuolių ir juos labai plačiai aprašo žiniasklaida. Ar Ispanijoje terorizmo baimė auga, ar yra kažkaip mokomi gyventojai, kaip elgtis? Juk Ispanija taip pat neapsiėjo be išpuolių. Dar šį rugpjūtį automobilis įsirėžė ir sužalojo šešis žmones pajūrio kurorte Kambrilse.
– Pakalbama, padejuojama, policija daro savo darbą, stengdamasi iš anksto užkirsti kelią tokiems išpuoliams, išardyti nustatytus musulmonų radikalizavimo židinius, bet tai sudėtinga. Negirdėjau apie kokias nors žmonėms teikiamas instrukcijas.
Pastarieji išpuoliai Katalonijoje buvo mūsų žinomose lankytose vietose ir netoli mūsų, tad, žinoma, baisu. Bet patys arabai jais piktinasi.
Išpuolius įvykdę teroristai iš išvaizdos niekuo nesiskiria nuo kitų jaunuolių musulmonų, kurių gatvėse pilna. Niekas jais nebesistebi ir nestebi, tai neatsiejama Katalonijos miestų dalis. Parduotuvėse, mokyklose jie juokauja, kalbasi ispaniškai arba kataloniškai, turguose maloniai siūlo prekes, kai kurie turi savo parduotuves. Maldoms jie nuomoja kokias nors dideles erdves, nes mūsų mieste mečetės nėra.
Bus nepriklausoma, laisva ir laiminga
– Kiek metų gyvenate Katalonijoje ir kokie keliai jus ten atvedė? Gal trumpai papasakotumėte apie miestą Vic, kuriame gyvenate?
– Su vyru į Katalonijoje gyvenančios dukros šeimą atvažiavau prieš šešerius metus, išėjusi į pensiją. Prieš tai abu labai daug dirbome, dažnai neturėjome laisvų savaitgalių, kadangi buvome dėstytojai, atsidavę moksliniam darbui (J. Lipeikienė – LEU profesorė, matematikė – aut. past.).
Gyvename kataloniškame daugiau kaip 2000 metų senumo, apie 45000 gyventojų turinčiame mieste Vic, kuriame išlikę trys viduramžių laikų tiltai, aukščiausioje miesto vietoje atstatyta autentiška Romos šventovė, kuri 800 metų buvo nežinoma, slėpėsi po užstatytais rūmais.
Kai arabai IX amžiuje iš pietų keliavo užkariaudami vieną po kito Ispanijos miestus, dauguma jų tiesiog pasidavė nesipriešindami, bet Vic (tuo metu vadintas Ausona) kovojo iki galo. Ausona 826 metais buvo visiškai sugriauta ir tuščia. Kas nežuvo, pasitraukė į kalnus. Ir tik devinto amžiaus pabaigoje jau krikščionių buvo atstatytas vienas miesto rajonas.
Vic turi išlikusią unikalią negrįstą miesto aikštę, kuri garsėja įvairiomis istorijomis. XX amžiaus pradžioje joje stovėjo garsiojo katalonų architekto Antonio Gaudi projektuoti žibintai, kurie dėl nepriežiūros ir dėl to, kad trukdė prekiautojams atsivežti prekių, po 14 metų buvo... nugriauti. Po pilietinio karo, įsigalėjus fašistiniam F. Franko režimui, 1939 metais Vic aikštėje buvo pastatytas didžiulis monumentas „kritusiems už Tėvynę“. 1942 metais – nugriautas. Kaip galėjo taip atsitikti, juk F. Franko buvo pačioje galybėje? Pasirodo, katalonai jį pastatė gipsinį, taigi, neatlaikė vėjų ir lietaus.
– Kokią matote Katalonijos ateitį? Ar ten ir galvojate likti gyventi, ar planuojate grįžti į Lietuvą?
– Mano dukra gyvena čia 17 metų, ištekėjusi už katalono, turi tris vaikus. Dirba Barselonoje gydytoja dietologe. Mano pusiau katalonai anūkai lanko katalonų mokyklą, laisvai kalba ir ispaniškai, ir lietuviškai, tiesa, su akcentu. Kartais jiems pritrūksta žodžių. Pavyzdžiui, 12 metų anūkas gali pasakyti: „Močiute, despertuok mane rytoj septintą valandą“ (kataloniškai ir ispaniškai pažadinti – „despertar“). Gauna sprigtą, o tada primenu žodį.
Apkeliautų vietovių grožis, katalonų savitumas, pasiryžimas, vienybė mane per tuos šešerius metus įtikino, kad Katalonija bus nepriklausoma, laisva ir laiminga. Tikriausiai čia gyvens mano trys anūkai Joana, Markas ir Kristina.
Mes patys, žinoma, sugrįšime į Lietuvą. Mums brangus Vilnius, o dar brangesnė Žagarė – tik joje yra tokia tyla, vaikystės aura, šimtai prisiminimų kiekviename kampelyje. O kol kas šiek tiek padedame dukrai auginti vaikus, daug keliaujame ir, galima sakyti, čia, Katalonijoje, švenčiame senatvę.
Joanos LIPEIKIENĖS asmeninės nuotr.
Šešerius metus Katalonijoje gyvenanti kraštietė Joana Lipeikienė pritaria katalonų norui atsiskirti nuo Ispanijos.
Joana Lipeikienė su anūke – senovinėje negrįstoje Vic miesto, kuriame gyvena, aikštėje.
Manifestacija už Katalonijos atsiskyrimą vyko ir 45 tūkstančius gyventojų turinčiame Vic mieste.