Kovojama dėl šilumos pinigų

Kovojama dėl šilumos pinigų

Kovojama dėl šilumos pinigų

Šiauliuose dvi privačios bendrovės bando ateiti į šilumos gamybos rinką, konkuruoti su bendrove „Šiaulių energija“. Bet privatininkų atėjimas miestiečiams šilumos neatpigins. Visuomenininkai ragina rinkos neužleisti. Sukruto ir miesto Taryba, suvokusi, jog gresia stabdyti „Šiaulių energijos“ biojėgainę.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Susirinko visuomenininkai

Vakar Savivaldybėje visuomenės atstovams pakartotinai pristatyta UAB „Klas“ planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo ataskaita.

UAB „Klas“ Daubos gatvėje planuoja statyti 21,8 MW galingumo biokuro katilinę. Pagamintą šilumos energiją parduos bendrovei „Šiaulių energija“, kuri privalo ją supirkti. Šilumą parduotų tik šildymo sezono metu.

Ataskaitą pristatė rengėjas UAB „Pajūrio planai“ direktorius Rolandas Aušra. Bendrovei „Klas“ atstovavo advokato padėjėjas Valentinas Mitrauskas.

Viešame svarstyme dalyvavo 14 visuomenininkų, vėl pateikusių krūvą klausimų ir pastabų. Miesto Tarybos narys Aurimas Nausėda iš anksto raštu buvo pateikęs klausimus, į kuriuos nebuvo atsakyta per pirmąjį pristatymą.

Teršalai – 468 tonos

Šiluma būtų gaminama deginant medienos atliekas. Nenumatoma kuro smulkinti, kad nedidėtų aplinkos tarša kietosiomis dalelėmis. Jis bus vežamas smulkintas, sandėliuojamas. Sandėlyje gali tilpti iki 3 parų kuro rezervas.

Jam vežti reikės 17 krovininių automobilių per dieną. Toks automobilių kiekis, R. Aušros teigimu, nedarys didesnės įtakos transporto intensyvumui, nepadidins transporto triukšmo miesto gatvėse.

Atsisakoma planų deginti durpes, kad nedidėtų pramoninės zonos tarša sieros dioksidu.

Iš viso į aplinką per metus būtų išmetama 468 tonos teršalų, iš jų 420 tonų – anglies monoksido.

„Bet jis sklaidosi ore, – aiškino R. Aušra. – Katilinės kaminas bus 45 metrų aukščio, anglies monoksidas pasklis dideliu atstumu, o ne šalia, žmonių sveikatai įtakos nedarys.“

Tarša kietosiomis dalelėmis sieksianti apie 36 mikrogramus kubiniame metre oro, o norma – 40 mikrogramų.

Kainos aktualija

Bendrovė „Klas“ ketina investuoti 25 milijonus litų. Iš jų 6 milijonus – skolintų lėšų.

Nepriklausomo gamintojo vidutinė metinė šilumos kaina bus 15 procentų mažesnė nei „Šiaulių energijos“. Bet susirinkimo dalyviai taip ir neišgirdo, ar vartotojams kaina mažės.

Susirinkimo dalyviams paaiškinta, kad „jeigu „Šiaulių energija“ ir pirks šilumą pigiau, nereiškia, kad jums kaina mažės – per maži šilumos kiekiai.

„Ateinate ir tik pasiimate pinigus“, – reziumavo vienas iš susirinkimo dalyvių.

Dar viena biojėgainė

Kita privati bendrovė „Geco -taika“ Šiauliuose išsinuomojusi bendrovės „Gliukozė“ katilinę, planuoja ją rekonstruoti. Įrengs biokuru kurenamą 20 MW kogeneracinę jėgainę. Gamins šilumą ir elektrą.

„Šiaulių energijos“ prašo leisti prisijungti prie jos nebenaudojamos šilumos trasos. Pasirengusi ją atnaujinti savo lėšomis, įsigyti ar tartis dėl kitų jos eksploatavimo galimybių.

„Geco- taika“ neduoda „Šiaulių energijai“ garantijos, kad šilumą tieks tik šildymo sezono metu. Atsakė, jog vykdys gamybą pagal įstatymus.

„Šiaulių energija“ tokiu atveju vasarą turės stabdyti savo biojėgainę, nes jos galios visiškai pakanka miesto šilumos poreikiui vasarą.

„Išjungti savo termofikacinę elektrinę – tai jau iš fantastikos srities, – sakė „Šiaulių kraštui“ miesto meras Justinas Sartauskas. – Miestui tai visiškai nenaudinga. „Šiaulių energija“ praras pajamas iš elektros energijos gamybos – 2 milijonus litų. Be to, iš „Šiaulių energijos“ elektra superkama po 30 centų, o iš nepriklausomo gamintojo bus superkama po 33 centus.“

Miesto Taryboje pasiūlyta Savivaldybės administracijai rengti sprendimo projektą dėl biojėgainės statytojų prašymo.

„Šilumos kaina yra reguliuojama, ir savivaldybės turi spręsti, verta ar neverta leisti jungtis nepriklausomiems gamintojams“, – teigia J. Sartauskas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PAJĖGOS: Miesto Tarybos narys Aurimas Nausėda (kairėje) telkia visuomenininkų jėgas priešintis privačių biokatilų statybai, kuri tik didins aplinkos taršą.

POVEIKIS: „Jeigu „Šiaulių energija“ šilumą ir pirks pigiau, tai nereiškia, kad šilumos kaina jums mažės – per maži kiekiai“, – aiškina Rolandas Aušra, biokatilo poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos rengėjos bendrovės „Pajūrio planai“ direktorius.