„Kovidas“ vėl stabdo Šiaulių gyvenimą

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Sparčiai Šiauliuose plintantis COVID-19 ir vėl keičia miesto gyvenimą.
COVID-19 Šiauliuose plinta įžiebdamas vis naujus židinius įvairiose srityse. Miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija keičia švietimo įstaigų darbą, riboja renginius. Pastarosiomis dienomis ir specialistams, ir Šiaulių bendruomenei didžiausią nerimą kelia augančių susirgimų skaičius Respublikinėje Šiaulių ligoninėje ir Greitosios medicinos pagalbos stotyje.

Izoliuotas Neurologijos skyrius, daugėja sunkių ligonių

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro trečiadienio duomenimis, Respublikinėje Šiaulių ligoninėje iš viso buvo nustatyta 14 koronavirusu užsikrėtusių asmenų.

Ligoninės direktorius Remigijus Mažeika spaudos konferencijoje informavo, kad pirmasis ligos faktas buvo patvirtintas pirmadienį. Į ligoninės Neurologijos skyrių guldomai pacientei buvo atliktas PGR testas ir jis buvo neigiamas. Pacientė ligoninėje buvo gydyta 10 dienų ir ruošiama tęsti gydymą slaugos ligoninėje. Pagal visas taisykles PGR testas turėjo būti kartojamas. Jį pakartojus testas parodė teigiamą rezultatą.

„Mums kilo daug klausimų. Pradėjome testuoti visą skyrių. Antradienį COVID-19 jau buvo nustatytas 6 pacientams ir 5 personalo darbuotojams. Visų ligonių būklė yra lengva arba besimptomė, net nebūtume įtarę, kad jie turi virusą“, – pasakojo direktorius.

Vakar paaiškėjo, kad užsikrėtė dar dvi kineziterapeutės, kurios dirbo su Neurologijos skyriaus pacientais.

Kas tapo šio židinio priežastimi, šiandien niekas negali pasakyti. Direktorius neneigia, kad pacientė galėjo užsikrėsti ir ligoninėje, tačiau taip pat galėjo patekti į ligoninę dar inkubaciniame ligos periode, kai tyrimai ligos dar nerodė. R. Mažeika informavo, kad 15 procentų personalo tiriama profilaktiškai, tačiau tirti visus 2 000 ligoninės darbuotojų nėra galimybės.

R. Mažeika informavo, kad Neurologijos skyrius yra dviem savaitėms uždarytas, personalas ir ligoniai izoliuojami. Tiriama per 80 galimų kontaktų.

Ligoninės vadovas apgailestavo, kad liga palietė skyrių, kuriame yra labai svarbus insulto gydymo klasteris. Jis žadėjo, kad paslaugos bus išsaugotos. Nauji neurologiniai ligoniai guldomi į švarias palatas Gastroenterologijos skyriuje. Personalas mobilizuotas iš ambulatorines paslaugas teikusių medikų ir tų, kurie neturėjo kontaktų su susirgusiais.

Vienas nepatogumas pacientams – planinės ambulatorinės konsultacijos bus atidedamos, tačiau būtinoji pagalba, stacionaras neurologiniams ligoniams išsaugomas. Gydymo įstaigos vadovas akcentavo, kad šiuo metu prioritetas teikiamas visų ligoninės teikiamų paslaugų išsaugojimui, kad įstaigai nereikėtų ir vėl užsidaryti.

R. Mažeika teigė, kad COVID-19 židinių sproginėjimas gydymo įstaigose gali būti nulemtas augančio besimptomių atvejų skaičiui.

Vakar Šiaulių ligoninėje buvo gydoma 12 koronavirusu užsikrėtusių ligonių. Penkiems iš jų tiekiamas papildomas deguonis, vienas ligonis perkeltas į reanimaciją.

Serga Greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojai

Viešosios įstaigos Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties direktorė Eugenija Kukaitienė pranešė, kad savaitgalį teigiami COVID-19 testai nustatyti trims karščiuoti pradėjusiems pastotės Lyros gatvėje darbuotojams. Trečiadienį liga diagnozuota iš viso 5 GMP stoties žmonėms. Vienas iš jų jaučiasi blogiau, paguldytas į ligoninę, kiti – gydosi namuose. Pietiniame rajone esančioje pastotėje iš viso dirbo 9 žmonės, kitų tyrimai – neigiami, tačiau jie visi dviem savaitėms izoliuoti.

Trečiadienį mobilioji brigada Greitosios medicinos pagalbos stotyje atliko PGR testą 92 darbuotojams.

E. Kukaitienė informavo, kad greitąją pagalbą žmonėms teikiantys darbuotojai jau buvo testuoti iki 4 kartų. Visų tyrimai būdavo neigiami. Važiuojant pas karščiuojančius ligonius, visada dėvimas pilnas apsaugos komplektas – nuo kaukių iki kombinezonų, naudojamos dezinfekcinės priemonės.

Vadovė aiškino, kad be izoliacijoje likusių darbuotojų išsivers. Pasiūlys kitiems papildomų budėjimų ar net sumažins brigadų skaičių, nes šiuo metu didelio ligonių srauto nėra. Greitoji per parą sulaukia 70–80 iškvietimų.

Mokysis namuose, stoja renginiai

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai situaciją Šiauliuose vadina sudėtinga. COVID-19 skverbiasi ne tik į verslo įmones, prekybos centrus, gydymo įstaigas, bet ir švietimo, kultūros įstaigas. Iš balandžio mėnesio į rugsėjo 23 dieną atkelta Valstybinio Šiaulių dramos teatro naujo spektaklio premjera vakar taip ir neįvyko, nes vienas iš teatralų buvo priverstas saviizoliuotis, kai koronavirusu užsikrėtė darželį lankantis jo sūnus.

Vakar pranešta, kad Šiauliuose laikinai uždaromas aptarnavimo centras „Ignitis“, nes klientų aptarnavimo centre dirbusiai darbuotojai nustatyta COVID-19 infekcija.

Šiaulių miesto savivaldybę susiklosčiusi situacija verčia imtis sprendimų. Vakar posėdžiavusi Šiaulių miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija nutarė, kad visi miesto 6–12 klasių mokiniai dviems savaitėms pereina į nuotolinį ugdymą. Tokiam pat laikotarpiui stabdomas neformalus vaikų ugdymas, išskyrus aukšto meistriškumo sportą. Dvi savaites mieste nevyks renginiai. Tos įstaigos, kurios permainoms pasirengusios, pereis prie jų dar šiandien, kitos – nuo pirmadienio.