Konservatorių respiratoriai nebuvo papirkimas, bet įstatymą pažeidė

Mariaus MORKEVIČIAUS (ELTA) nuotr.
Gabrieliui Landsbergiui, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderiui, teks administracinė atsakomybė už Lietuvos medikų sąjūdžiui dovanotus respiratorius.
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nusprendė, kad Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) sprendimas 2 170 respiratorių padovanoti Lietuvos medikų sąjūdžiui pažeidė Politinių partijų įstatymą, nors ir nebuvo rinkėjų papirkimas. Posėdžio metu nutarta taikyti administracinę atsakomybę TS-LKD pirmininkui Gabrieliui Landsbergiui.

VRK taip pat nusprendė surinktą medžiagą perduoti Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) įvertinti, ar TS-LKD suteikta parama Lietuvos medikų sąjūdžiui atitinka labdaros ir paramos teikimą reglamentuojančius teisės aktų reikalavimus.

Konservatorių atstovė VRK Gitana Matiekuvienė posėdžio metu akcentavo, kad vertinant šią situaciją reikia atsižvelgti, kad sprendimą paaukoti apsaugos priemones TS-LKD priėmė ekstremalios situacijos šalyje metu, balandžio 7 dieną, kai apsaugos priemonių medikams ypač trūko.

„Svarstome situaciją, kuri vyko ekstremalios situacijos šalyje metu. Buvo pats pandemijos pikas ir susidūrėme su dideliais iššūkiais, kuriuos reikėjo spręsti būtent tada. Todėl vertinant šios organizacijos suteiktą paramą medikams, kurios tuo metu labai reikėjo, pati medikų bendruomenė taip pat pritarė, kad ta parama buvo reikalinga ir labai laukiama, aš nemanau, kad turėtų nuvesti į finansinės veiklos pažeidimo pripažinimą“, – sakė G. Matiekuvienė.

„Organizacija kaukes įsigijo savo lėšomis ir savo narių lėšomis, iš to nepatyrė jokios naudos, taip pat nebuvo padaryta žala nei valstybei, nei visuomenei. Todėl tikrai kviesčiau vertinti šią situaciją kaip išskirtinių sąlygų situaciją“, – dar prieš balsavimą VRK narius ragino ji.

TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis teigia, kad VRK jo vadovaujamą partiją nubaudė už pilietiškumą. 

„VRK nubaudė už pilietiškumą. Valstybėje dėl valdžios netoliaregiškumo medikams masiškai trūkus apsaugos priemonių, iš organizacijos ir asmeninių narių lėšų nupirkome to, ko labiausiai reikėjo – medicinines kaukes. Jas perdavėme medikų bendruomenei. Užuot naudoję tas lėšas rinkimų kampanijai, pasielgėme pilietiškai. Todėl toks sprendimas nubausti partiją už pilietišką veiksmą nėra adekvatus“, – Eltai atsiųstame pranešime teigia G. Landsbergis.

TS-LKD pirmininkas piktinasi, kad VRK neskyrė dėmesio Vyriausybei, pasak jo, rinkimų kampanijos metu norinčiai reklamuotis už šimtus tūkstančių eurų biudžeto lėšų, tačiau nusprendė prikibti prie jo vadovaujamos partijos solidarumo medikams.

„VRK neskyrė dėmesio Vyriausybei, kuri už šimtus tūkstančių biudžeto viešinimo lėšų nori reklamuotis rinkimų kampanijos metu, kaip naudoja administracinius resursus savireklamai, o pasirinko kabinėtis prie opozicinių partijų solidarumą ir pagalbą medikams reikalingiausiu metu suteikusios pilietinės iniciatyvos. Baudą sumokėsiu, bet jeigu medikams reikėtų būtiniausių priemonių, jausčiau pareigą elgtis taip pat“ , – rašo G. Landsbergis.

ELTA primena, kad balandžio mėnesį, koronaviruso krizės laikotarpiu, TS-LKD Lietuvos medikų sąjūdžio atstovams nupirko ir padovanojo 2 170 respiratorių. Respiratorius medikai išdalino karščiavimo klinikoms bei mažųjų ligoninių atstovams.