Konkurencija dėl šilumos punktų prasidėjo

Konkurencija dėl šilumos punktų prasidėjo

Konkurencija dėl šilumos punktų prasidėjo

Kaista atmosfera dėl daugiabučių šilumos punktų priežiūros. Šiauliuose savo spynas ant punktų durų kabina nauji prižiūrėtojai, o šilumos tiekėjai – bendrovė „Šiaulių energija“ dėl to kreipėsi į policiją. Gyventojai piktinasi, jog jų nuomonės niekas neklausia.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Gyventojai jaučiasi nustumti

Į „Šiaulių krašto“ redakciją kreipėsi Draugystės prospekto 7 namo gyventojai. Žmonės rūsyje ant šilumos punkto durų pamatė naują spyną ir skelbimą apie naują punkto prižiūrėtoją – UAB „Pastatų priežiūros tarnyba“.

Atsitiktinai tą užrašą aptiko dviratį rūsyje statęs namo gyventojas Romas Prokopavičius, kuris turėjo raktą nuo šilumos punkto senos spynos. Pradėję aiškintis kaimynai pasakojo, kad buvo atėję penki vyrai, rūsyje kažką ilgai kalė: „Tą seną spyną ir nudaužė“.

Iš namo administratorės bendrovės „Šiaulių būstas“ žmonės išgirdo, kad „Šiaulių energija“ nuo liepos 1 dienos atsisakiusi šilumos punktą prižiūrėti, todėl ieškota naujų prižiūrėtojų.

„Namas priklauso mums, o su mūsų turtu elgiasi, kas kaip nori, – piktinosi namo gyventoja Danutė Kuchalskienė. – Gal visi turėjome nutarti, ką daryti su tais šilumos punktais: ar kažkam atiduoti prižiūrėti, ar palikti šilumos tiekėjams? Niekas su mumis nesitarė.“

Po birželio 28 dieną Seimo priimtų Šilumos ūkio įstatymo pataisų šilumos punktus miestuose iki 150 tūkstančių gyventojų gali prižiūrėti ir šilumos tiekėjas. Prezidentė įstatymo pataisas pasirašė liepos 4-ąją.

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vaclovas Vingras „Šiaulių kraštui“ sakė, jog situaciją aiškinsis artimiausiomis dienomis, kai grįš iš atostogų bendrovės „Šiaulių būstas“ vadovas.

Konkurencija

Bendrovės „Šiaulių energija“ komercijos direktorius Gintautas Šablinskas „Šiaulių kraštui“ teigė, jog bendrovės darbuotojai dėl pakeistų spynų nebegali patekti į šilumos punktų patalpas 17-oje daugiabučių namų.

„Dėl neteisėtai užvaldyto turto liepos 16 dieną kreipėmės į raštu į policiją, kad pradėtų ikiteisminį tyrimą“, – sakė G. Šablinskas.

Anot jo, „Šiaulių būstas“ liepos 2 dieną, kai dar nebuvo įsigaliojusios pataisos, informavo, kad jo administruojamų namų šilumos ir karšto vandens sistemas prižiūrės UAB „Pastatų priežiūros tarnyba“. Šilumos tiekėjų paprašė perduoti visą techninę dokumentaciją.

Savo ruožtu „Šiaulių energija“ paprašė pateikti dokumentus, ar gyventojai turėjo galimybę pasirinkti prižiūrėtoją, kaip numato Civilinis kodeksas.

„Nieko mums nepateikė, todėl kai pradėjo kabinti savo spynas, kreipėmės į policiją“, – sakė G. Šablinskas.

„Šiaulių energijai“ miesto daugiabučiuose priklauso 860 šilumos punktų. Apie 470 punktų prižiūri ir reguliuoja patys šilumos tiekėjai, likusius – bendrijos.

Punktus vis tiek prižiūri

Įvykus avarijoms ar sistemoms sugedus, „Šiaulių energija“ keičia visų šilumos punktų detales. Nors šios sąnaudos iš tarifo buvo išbrauktos nuo vasario 1 dienos ir iki šiol neatkurtos. Dėl to bendrovė jau patyrusi 325 tūkstančius litų išlaidų, kurios nepadengiamos iš šilumos mokesčių.

Miesto Taryba šilumos ir karšto vandens sistemų priežiūros naujų tarifų tvirtinimą vis atidėlioja.

Anot G. Šablinsko, jokia kita bendrovė negalinti perimti šilumos punktų, tik patys namo gyventojai. Pagal sudarytas ir galiojančias sutartis šilumos punktus jie galėtų perimti jų likutinei vertei sumažėjus iki 1 lito arba išsipirkti pagal likutinę vertę. Ji dabar sudaro nuo kelių iki keliolikos tūkstančių litų.

Mokesčių žada nedidinti

Bendrovės „Šiaulių būstas“ atstovas Vilius Mackonis „Šiaulių kraštą“ informavo, jog bendrovė prižiūrėtoją privalėjo parinkti:

– Šiauliai iš pradžių pateko pagal Šilumos ūkio įstatymą tarp tų miestų, kuriems galiojo nuostata, kad šilumos tiekėjai negali prižiūrėti šilumos punktų. „Šiaulių energija“ mums atsiuntė oficialų raštą, kad nuo liepos 1 dienos nebeteiks šios paslaugos. Todėl „Šiaulių būstas“ ėmėsi darbų, kurių imtis įpareigoja administratorių nuostatai. Mes negalėjome palikti gyventojų nežinioje.

Administratorius yra atsakingas už namo sistemų priežiūrą ir jo pareiga išrinkti jų prižiūrėtoją. Tai „Šiaulių būstas“ ir padarė: paskelbė apklausą ir išrinko priežiūros bendrovę, kuri turi visus reikiamus atestatus, patyrusius specialistus ir gali teikti kokybišką paslaugą ir įgyvendinti name šilumos taupymo žingsnius.

Nuostata, kad šilumos tiekėjai turi būti atskirti nuo šilumos punktų reguliavimo ir priežiūros, yra gera. Jeigu šilumos tiekėjas ir tiekia šilumą, ir prižiūri punktą, jis gali būti suinteresuotas padidinti savo apyvartą, gali ir daugiau tos šilumos patiekti. O kai prižiūrėtojas nesusijęs su šilumos tiekėju, tokių klausimų nekyla.

Mokesčiai gyventojams nedidės. Už šilumos punktų priežiūrą mokės tiek pat, kiek mokėjo „Šiaulių energijai“ – 10 centų už kvadratinį metrą buto ploto.

Jono TAMULIO nuotr.

NAUJIENA: Romas Prokopavičius buvo apstulbęs, kai rūsyje pamatė pakeistą šilumos punkto spyną ir skelbimą, jog namas turi naują šilumos ir karšto vandens sistemų prižiūrėtoją.

TVARKELĖ: „Namas priklauso mums, o su mūsų turtu mūsų demokratinėje santvarkoje elgiasi kas kaip nori, – sako Danutė Kuchalskienė. – Galėjome visi nutarti, ką daryti.“

KONKURENCIJA: „Šiaulių energijai“ atsirado konkurentas – „Šiaulių būstas“ administruojamiems namams parinko prižiūrėtoją, kuris šilumos punktus prižiūrėtų už tą pačią kainą.