Kompensacijų už šildymą prašo beveik trigubai daugiau šiauliečių

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Socialinių išmokų ir kompensacijų skyriaus vedėja Aušra Gailiūnienė sakė, kad tokio prašymų kompensacijoms už šildymą gauti srauto kaip šį sezoną dar nėra buvę.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Socialinių išmokų ir kompensacijų skyrius tokio šaltojo sezono dar nėra turėjęs. Apie skyrių užplūdusias paraiškas gauti kompensaciją šildymui, išaugusį socialinių išmokų poreikį spaudos konferencijoje pasakojo vedėja Aušra Gailiūnienė.

 

Jei 2021-2022 metų šildymo sezono metu skyrius gavo 7689 Šiaulių miesto gyventojų prašymus kompensuoti šildymo išlaidas, tai šį sezoną jau užregistruota 17 330 prašymų. 15 164 iš jų jau išnagrinėti ir gyventojai žino, ar jiems priklauso tokios išmokos, ir jau gauna kompensacijas. Kiti prašymai dar laukia savo eilės.

Skyriaus vedėja A. Gailiūnienė pastebėjo, kad ryškiai išaugo ir išlaidos kompensacijoms. Gruodžio, sausio ir vasario mėnesiais išmokėta maždaug po pusę milijono eurų per mėnesį. Anksčiau šie skaičiai buvo gerokai mažesni.

Šiauliuose situacija nėra išskirtinė, išmokos auga visoje Lietuvoje. Kiti miestai su situacija tvarkosi dar sudėtingiau. Anot vedėjos, Vilnius, Klaipėda dar tvarko spalio-lapkričio mėnesį pateiktus prašymus šildymo išlaidoms kompensuoti, Šiauliai jau įkopė į vasarį.

Teigiama, kad išmokų poreikis išaugo dėl objektyvių priežasčių. Kilo valstybės remiamų pajamų dydis, pasikeitė skaičiavimo metodika, be to ypač išaugo energetinių resursų kainos.

Vadovė atkreipė šiauliečių dėmesį, kad teikti prašymus kompensacijoms gauti galima elektroniniu būdu, tačiau akcentavo, kad sistema pateikti prašymo neleidžia, jei pridėti ne visi dokumentai arba neužpildyti būtini priedai. Nesant priedų, prašymai yra atmetami. Kreiptis dėl kompensacijų galima iki pat šildymo sezono paskutinės dienos. Jei teisė į išmokas patvirtinama, kompensaciją žmogus gauna už visą šildymo sezoną.

Norintiems dokumentus kompensacijai gauti pateikti skyriuje išankstinei registracijai balandžio mėnesį laisvų vietų yra. Bet vedėja priminė, kad nebūtina eiti į skyrių, o prašymą geriau teikti elektroniniu būdu, tik reikia žiūrėti, ar jis neatmestas. Toks prašymas laukia savo eilės. Skyriaus specialistai išnagrinėti prašymus vėluoja apie porą mėnesių. Gyventojas gali matyti, kad elektroninis prašymas yra apdorojamas. Jei tokio pranešimo negavo, vadinasi dokumentai nepateikti. Galbūt liko nenuspaustas pateikimo mygtukas.

A. Gailiūnienė viliasi, kad kitais metais žmonės jau turės patirties ir elektroninius prašymus pateikti bus lengviau. Vedėja patvirtino, kad kartais tai padaryti nepavyksta dėl visos šalies elektroninės sistemos sutrikimų, kurių kartais būna net po kelis kartus per dieną.

Išaugo ne tik kompensacijų už šildymą, tačiau visų socialinių išmokų poreikis. Pavyzdžiui pernai skyrius gavo 2721 prašymą išmokoms vaikams, o šįmet tokių prašymų skaičius išaugo iki 3754. Savivaldybės atstovė mano, kad tam įtakos turėjo ir Šiauliuose apsistoję karo pabėgėliai iš Ukrainos. Vaiko išmokas gauna per 990 ukrainiečių vaikų. Vedėja pabrėžė, kad tokios išmokos pratęsiamos automatiškai ir niekur kreiptis nereikia.

Ukrainiečiai, gavę pabėgėlio statusą ir leidimą gyventi gauna visas socialines išmokas, kurios priklauso ir Lietuvos gyventojams. Be to, jiems priklauso vienkartinė įsikūrimo išmoka ir 6 mėnesius nuo atvykimo dengiamos ikimokyklinės įstaigos lankymo išlaidos.