Koks oras buvo 1991 sausio 13-osios įvykių metu

Juozo BINDOKO nuotr.
Prie Šiau­lių sa­vi­val­dy­bės 1991 m. sau­sio 13-ąją.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) primena, kokie orai buvo vienu svarbiausiu mūsų šaliai laikotarpiu – per 1991-ųjų sausio 13-osios įvykius, kai buvo ginama Lietuvos laisvė.

Prisimenama, jog tuo neramiu laikotarpiu ir orai tapo labai permainingi. Regis, net gamta nuo pat sausio pradžios nujautė didžiulias permainas mūsų šalyje, atsiųsdama į Baltijos regioną galingą žemo slėgio sūkurį – Atlanto cikloną. Tai jis kelias savaites iš vakarų nešė gana žiemiškus orus – šlapdribą, sniegą, kurį pustė stiprūs pietvakarių, vakarų vėjai.

Sausio 12-os diena ir 13-os naktis Lietuvoje buvo apniukusi ir vėjuota, tebesitęsė krituliai, daugiausia nedidelis sniegas. Vilniuje sausio 12-os dienos metu aukščiausiai oro temperatūra buvo pakilusi iki 3,3 °C. Sausio 13 -os naktį nors ir nebuvo labai šalta, bet buvo žvarbu, naktį oras atšalo iki -4,0 °C laipsnių šalčio, ir paryčiais vakarų vėją pakeitė šiaurys.

Keista, bet prašviesėjus politinei situacijai, net ir debesys dieną prasiskyrė – slėgis ėmė kilti, vėjas aprimo, sausio 13 d. įdienojus termometrai rodė dar žemą iki 2,4 laipsnių šilumos pakilusią oro temperatūrą. Sausio 14–15 d. Lietuvoje jau įsitvirtino anticiklonas iš vakarų, nors dienos oro temperatūra nepakilo aukščiau 0,0 laipsnių, o naktimis krisdavo žemiau -7 laipsnių šalčio ir buvo šaltoka, pergalės nuotaiką pasveikino pasirodžiusi ilgai laukta saulė.

Primename, kad 1991 metais sausio 13 d. įvyko masinis taikus Lietuvos piliečių pasipriešinimas Sovietų Sąjungos vadovybės bandymui jėga paimti į savo rankas Vilniaus televizijos bokštą, Radijo ir televizijos komiteto pastatą, Parlamento pastatą ir kitus valstybiniam perversmui reikšmingus objektus.