Kodėl Naujojoje Akmenėje gražu kaip Šveicarijoje?

Kodėl Naujojoje Akmenėje gražu kaip Šveicarijoje?

Ko­dėl Nau­jo­jo­je Ak­me­nė­je gra­žu kaip Švei­ca­ri­jo­je?

Vie­šo­jo­je erd­vė­je dis­ku­tuo­ja­ma, ko­dėl Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės biu­dže­to lė­šų vis dau­giau plau­kia į Kal­niš­kių kai­me esan­tį di­džiau­sią ra­jo­ne gė­li­nin­kys­tės ūkį.

Sa­vi­val­dy­bės pi­ni­gų gė­li­nin­kų są­skai­to­je pa­dau­gė­jo, kai ūkio sa­vi­nin­kė Edi­ta Stat­kie­nė įsi­dar­bi­no Ak­me­nės ra­jo­no kul­tū­ros cent­ro di­rek­to­re. Pa­va­sa­rį ji vers­lą per­da­vė ma­mai Ge­no­vai­tei Gau­čie­nei.

Vy­tau­tas RUŠ­KYS

vytautas@skrastas.lt

Ro­vė ir so­di­no

Įsi­bė­gė­jus va­sa­rai Nau­jo­jo­je Ak­me­nė­je ir Ven­to­je gė­lė­mis mar­guo­jan­čiuo­se cent­ri­nių gat­vių žie­di­nių san­kry­žų ža­liuo­siuo­se plo­tuo­se bu­vo iš­rau­tos te­be­žy­din­čios gė­lės. Į jų vie­tą pa­so­din­tos ki­to­kių rū­šių.

Žmo­nės in­ter­ne­te ėmė prie­kaiš­tau­ti Sa­vi­val­dy­bei dėl pi­ni­gų švais­ty­mo. Vie­ni siū­lė: pi­giau bū­tų pri­so­din­ti dau­gia­me­čių gė­lių ar ki­to­kių au­ga­lų, o ne tan­kiai pri­kai­šio­ti trum­pai žy­din­čių naš­lai­čių.

Iro­niš­kai opo­nuo­ta: jei so­din­si dau­gia­me­tes gė­les, tai ne­bus kur „pra­plau­ti“ pi­ni­gė­lių.

„Kai ga­li be sai­ko eik­vo­ti pa­skir­tas lė­šas, ži­no­da­mas, jog bus su­mo­kė­ta pa­pil­do­mai – gė­lių au­gin­to­jas ga­li pa­si­steng­ti ir ... „vsio za­kon­no“ (vis­kas tei­sė­ta – ver­ti­mas)“, – ra­šė vie­nas ko­men­ta­to­rius.

Šią min­tį plė­to­ju­si mo­te­ris aiš­ki­no: „Neū­kiš­ku­mas daž­niau­siai gims­ta iš sa­va­nau­diš­kų pa­ska­tų. O „įsi­sa­vin­ti“ pi­ni­gus ge­riau­sia die­nos švie­so­je – ma­žiau įta­ri­mų“.

Žmo­nės ste­bė­jo­si: ar nor­ma­lu, kad se­niū­ni­jos skun­džia­si lė­šų sty­giu­mi žo­lei nu­pjau­ti? Ar nor­ma­lu, kad ir ki­tiems bū­ti­niems po­rei­kiams ne­pa­kan­ka lė­šų?

Val­diš­kas po­rei­kis gė­lėms

Vie­nin­te­lis Ta­ry­bos na­rys Ri­char­das Su­da­ris vie­šai pa­skel­bė, kad pa­pra­šė Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos raš­tu at­sa­ky­ti, kaip per pa­sta­ruo­sius ke­le­rius me­tus bu­vo lei­džia­mos biu­dže­to lė­šos gė­lėms.

Tuo­met R. Su­da­ris in­ter­viu „Šiau­lių kraš­tui“ iš­kė­lė to­kią pi­ni­gų „plo­vi­mo“ ver­si­ją: „Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ja pa­skel­bia vie­šų­jų pir­ki­mų kon­kur­są gė­lėms pirk­ti tre­jų me­tų lai­ko­tar­piui, lai­mė­to­jai lė­šas iš­lei­džia ge­ro­kai grei­čiau, o ki­tą­met vėl skel­bia­mas nau­jas kon­kur­sas, ir vėl gau­na­ma pi­ni­gų“.

Per ke­lias sa­vai­tes di­rek­to­rė Aro­me­da Lau­cie­nė jam pa­ra­šė at­sa­ky­mą.

Šį raš­tą R. Su­da­ris api­bū­di­no trum­pai: „Pa­sit­vir­ti­no, ką ir ma­niau“.

Raš­te nu­ro­dy­ta, kad „...ad­mi­nist­ra­ci­ja 2015 m. gė­lių pir­ki­mą at­li­ko ap­klau­sos bū­du“ (teks­tas ne­re­da­guo­tas – re­dak­ci­jos pa­sta­ba). Krei­pė­si į gė­lė­mis pre­kiau­jan­čias įmo­nes UAB „Vent­ri­ga“, E. Stat­kie­nės gė­li­nin­kys­tės ūkį, UAB „Baus­kas“ par­duo­tu­vę „Puokš­tė“. Ir su E. Stat­kie­ne 2015 me­tų ba­lan­džio vi­du­ry­je su­da­rė su­tar­tį per 36 mė­ne­sius įsi­gy­ti pre­kių už 23 tūks­tan­čius eu­rų. Tais pa­čiais me­tais vos per ke­lis mė­ne­sius iš­leis­ta di­des­nio­ji su­mos da­lis – be­veik 14 tūks­tan­čių eu­rų.

Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rės A. Lau­cie­nės tei­gi­mu, 2016 me­tais se­niū­ni­jų po­rei­kis gė­lėms la­biau pa­di­dė­jo – pri­rei­kė apie 19 tūks­tan­čių eu­rų. Tiek ne­be­bu­vo li­kę iš kon­kur­se tre­jiems me­tams lai­mė­tų lė­šų.

Už­tat Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ja 2016 me­tų bir­že­lio 16 die­ną pa­skel­bė at­vi­rą kon­kur­są trūks­ta­mam gė­lių kie­kiui pirk­ti. Už­fik­suo­ta, kad iš dvie­jų tie­kė­jų pa­teik­tų pa­siū­ly­mų pa­si­rink­ta vėl E. Stat­kie­nė, po sa­vai­tės su­da­ry­ta su­tar­tis.

Vėl kon­kur­sas – vėl Kal­niš­kiai

Šie­met skir­ti lė­šų gė­lėms pir­kti iš E. Stat­kie­nės ūkio ne­be­bu­vo jo­kio ju­ri­di­nio pa­grin­do, nes ne­li­kę kon­kur­se lai­mė­tų pi­ni­gų 2015-2017 me­tų se­zo­nui.

To­dėl Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ja to­liau dos­nau­ja – vėl skel­bia kon­kur­są. Pa­siū­ly­mą pa­tei­kia tik vie­nas tie­kė­jas. Bet iš tų pa­čių Kal­niš­kių kai­mo, kur E. Stat­kie­nės ūkį ju­ri­diš­kai įsi­for­mi­no jos ma­ma G. Gau­čie­nė. Ir lai­mi 51 tūks­tan­čio eu­rų ver­tės pir­ki­mą tre­jiems me­tams.

Gal vėl grei­tai ne­be­liks pi­ni­gų, pri­tai­kant su­kaup­tą pa­tir­tį?

„Jei­gu taip at­si­tik­tų, – sun­ku pa­ti­kė­ti, kad mes to­kie tur­tin­gi, gė­lėms iš­leis­da­mi apie 80 tūks­tan­čių eu­rų per tris se­zo­nus“, – ne­ri­mau­ja R. Su­da­ris.

Kaip Švei­ca­ri­jo­je

„Ne vie­nas mies­to sve­čias ste­bi­si, kai mies­to priei­go­se pa­si­tin­ka­mas su ant ap­sau­gi­nių tvo­re­lių pri­tvir­tin­tuo­se va­zo­nuo­se ve­šin­čio­mis gė­lė­mis: kaip Švei­ca­ri­jo­je, – sa­kė R. Su­da­ris. – Bet kai Ak­me­nė­je žmo­nių kas­die­ny­bė – ne kaip švei­ca­rų, tai gal mes ne­ga­li­me pi­ni­gų taš­ky­ti gė­ly­nams“.

Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rė A. Lau­cie­nė raš­te mo­ty­vuo­ja, kad se­niū­ni­jų po­rei­kiai gė­lėms pa­di­dė­jo. Ga­li­ma su­pras­ti, kad ini­cia­ty­va – ne ad­mi­nist­ra­ci­jos.

„Taip, lie­ka mįs­lė, kaip ki­to­se ūki­nės veik­los sri­ty­se se­niū­ni­jos sten­gia­si iš­gy­ven­ti pa­gal iš anks­to skir­tas lė­šas, o be gė­ly­čių – ne“, – iro­ni­za­vo R. Su­da­ris.

Gal gė­lės iš Len­ki­jos?

Jis at­krei­pė dė­me­sį, kad gė­lių par­da­vė­jas ne­bū­ti­nai yra jų au­gin­to­jas. Sun­ku įsi­vaiz­duo­ti, kad vie­nu me­tu Kal­niš­kiuo­se ga­li­ma užau­gin­ti iki 25 tūks­tan­čių vie­ne­tų gė­lių. Be­lie­ka per­pirk­ti iš Len­ki­jos, kur daug kas ge­ro­kai pi­giau, ir at­si­vež­ti.

R. Su­da­ris įžvel­gė ga­li­mas vers­lo gud­ry­bes:

„Kai sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos vi­daus au­di­to sky­rius at­li­ko ty­ri­mą ra­jo­no Kul­tū­ros cent­re, at­krei­pė dė­me­sį, ko­dėl į kai ku­riuos ren­gi­nius to­li­mes­niuo­se mies­tuo­se nuo­mo­ja­mi di­džiau­si au­to­bu­sai, nors nė­ra bū­ti­ni. Žmo­nės šne­ka, kad tuo­met vež­ta gė­lių“.

To pa­klau­sė­me ir Ad­mi­nist­ra­ci­jos Cent­ra­li­zuo­to sa­vi­val­dy­bės vi­daus au­di­to sky­riaus ve­dė­jos Ire­nos Jaz­bu­tie­nės, ta­čiau ve­dė­ja pa­no­ro at­sa­ki­nė­ti tik į raš­tu pa­teik­tus klau­si­mus.

R. Su­da­rio ma­ny­mu, Kal­niš­kiuo­se esan­čio gė­li­nin­kys­tės ūkio šei­mi­nin­kai tu­rė­jo pra­na­šu­mą prieš ki­tus kon­kur­so da­ly­vius.

„Ka­dan­gi ži­no­jo apie gė­lių po­rei­kį, – sa­kė R. Su­da­ris. – Są­ly­go­se ga­li bū­ti nu­ro­do­ma ap­ta­kiai, pa­vyz­džiui, par­duo­ti nuo 100 iki 25 tūks­tan­čių vie­ne­tų, o pa­pra­šo­ma konk­re­čiai kiek rei­kia. Tad kas ži­no, kiek rei­kės, drą­siai da­ly­vau­ja ir lai­mi. Ki­ti bi­jo ri­zi­kuo­ti, nei­na į kon­kur­są. Kai nė­ra kon­ku­ren­ci­jos, ka­žin ar nu­pirk­ta už op­ti­ma­lią kai­ną?“

Ta­po di­rek­to­re – pa­di­dė­jo gė­lių po­rei­kis

Apie Ak­me­nės ra­jo­ne su­kles­tė­ju­sį žy­din­tį vers­lą „Šiau­lių kraš­tas“ pa­klau­sė ir E. Stat­kie­nės. Pa­sak jos, Sa­vi­val­dy­bė tiek daug ne­so­di­no gė­lių vie­šo­se erd­vė­se, kol ji ne­dir­bo Kul­tū­ros cent­ro di­rek­to­re. Anuo­met ji ne­ma­žai gė­lių tiek­da­vo Ma­žei­kių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bei.

„Gal prieš ko­kius sep­ty­ne­rius me­tus pra­dė­jau par­da­vi­nė­ti gė­les ir Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės įstai­goms, ta­čiau su­mų ne­pri­si­me­nu, ne­su­si­da­ry­da­vo di­de­lės“, – sa­kė E. Stat­kie­nė.

Ko­kios tai su­mos, ne­ga­lė­jo pa­sa­ky­ti ir Sa­vi­val­dy­bės eko­lo­gas Sva­jū­nas Vil­kas, nes iki 2015 me­tų gė­lės ne­bu­vo per­ka­mos cent­ra­li­zuo­tai. Tuo­met kiek­vie­na se­niū­ni­ja jų įsi­gy­da­vo pa­gal iš­ga­les.

„Pro­tek­ci­jų Sa­vi­val­dy­bė­je ne­bu­vo, kad ga­lė­čiau par­da­vi­nė­ti jai gė­les, vi­si san­dė­riai įvy­ko, lai­mė­jus kon­kur­sus“, – sa­kė E. Stat­kie­nė.

Dėl dis­ku­si­jų – pa­reiš­ki­mas po­li­ci­jai

„Šiau­lių kraš­to“ pub­li­ka­ci­jo­je „Kul­tū­ros cent­ro di­rek­to­rė vėl „per­len­kė laz­dą“ (2017 07 25) ra­šy­ta, kaip ji įsi­žei­du­si dėl in­ter­ne­te pa­si­ro­džiu­sių ko­men­ta­rų. Ta­da į tei­sėt­var­kos aki­ra­tį bu­vo pa­kliu­vęs ir ra­jo­no bu­vęs me­ras Ani­ce­tas Lu­pei­ka.

Paaiš­kė­jo, kad so­cia­li­nia­me tink­le ko­men­tuo­ta, dis­ku­tuo­ta gė­lių iš Kal­niš­kių te­ma. Po­li­ci­ja at­si­sa­kė pra­dė­ti iki­teis­mi­nį ty­ri­mą ir di­rek­to­rei sa­vo gar­bę ir oru­mą pa­siū­lė gin­ti teis­me. Re­dak­ci­jai E. Stat­kie­nė tei­gė ne­si­kreip­sian­ti į teis­mą.

Iš­gar­sė­jo skan­da­lais

E. Stat­kie­nė Kul­tū­ros cent­rui pra­dė­jo va­do­vau­ti 2014 me­tų va­sa­rą.

Iki tol dau­giau kaip dve­jus me­tus dir­bo Ak­me­nės ra­jo­no so­cia­li­nių pa­slau­gų na­mų di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja ūkio rei­ka­lams, dar anks­čiau maž­daug tiek pat lai­ko – Ven­tos so­cia­li­nės glo­bos na­mų so­cia­li­ne pe­da­go­ge.

Tuo pačiu me­tu plė­to­jo ir sa­vo gė­li­nin­kys­tės ūkį.

2007 me­tais po tęs­ti­nių stu­di­jų Šiau­lių uni­ver­si­te­te įgi­jo so­cia­li­nio pe­da­go­go ir psi­cho­lo­gi­jos spe­cia­lis­to dip­lo­mą, o 2011 me­tais ta­me pa­čia­me uni­ver­si­te­te bai­gė švie­ti­mo va­dy­bos ir vers­lo ad­mi­nist­ra­vi­mo ma­gist­ran­tū­ros stu­di­jas.

Pir­mai­siais dar­bo me­tais Kul­tū­ros cent­re ji „iš­gar­sė­jo“ skan­da­lais. Iš įstai­gos ėmė bėg­ti me­no mė­gė­jų ko­lek­ty­vų va­do­vai, mo­ty­vuo­da­mi, kad nau­jo­ji va­do­vė ne­su­da­ro tin­ka­mų dar­bo są­ly­gų, ke­lia psi­cho­lo­gi­nę įtam­pą. Sa­vi­val­dy­bei siųs­ta pe­ti­ci­ja pa­keis­ti di­rek­to­rę.

Kai šis klau­si­mas bu­vo svars­to­mas Kul­tū­ros cent­ro dar­buo­to­jų, me­no mė­gė­jų su­si­rin­ki­me, jo da­ly­viai įvar­di­jo, kad už E. Stat­kie­nę „mū­ru sto­ja ra­jo­no me­ras“. Įvar­dy­ta ir vie­na to­kios po­zi­ci­jos prie­žas­tis – po­li­ti­nė. V. Mit­ro­fa­no­vas ir E. Stat­kie­nė yra so­cial­de­mok­ra­tai. Par­ti­ja dau­giau­siai vie­tų tu­ri Ta­ry­bo­je, be­veik vi­si jo­je esan­tys so­cial­de­mok­ra­tai atė­jo į su­si­rin­ki­mą, dau­ge­lis gy­nė E. Stat­kie­nės dar­bo sti­lių.

Au­to­riaus nuo­tr.

Ak­me­nės ra­jo­ne pik­ti­na­ma­si ne gė­ly­nų gau­sa, o kam iš­raus­to­mi te­be­žy­din­tys.

Ak­me­nės ra­jo­no kul­tū­ros cent­ro di­rek­to­rė Edi­ta Stat­kie­nė tei­gia, kad šios pa­rei­gos ne­pa­dė­jo su­kles­tė­ti jos šei­mos vers­lui.

Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės di­rek­to­rė Aro­me­da Lau­cie­nė raš­te dėl gė­lių pir­ki­mo nu­ro­dė: „Gė­lių po­rei­kis di­dė­ja dėl nau­jai su­tvar­ky­tų vie­šų­jų erd­vių įgy­ven­di­nus in­ves­ti­ci­nius pro­jek­tus“ (teks­tas ne­re­da­guo­tas – re­dak­ci­jos pa­sta­ba).

Ak­me­nės ra­jo­no ta­ry­bos na­rys R. Su­da­ris gir­dė­jo nuo­mo­nių, kad no­ri­ma kuo grei­čiau iš­leis­ti gė­lėms skir­tus pi­ni­gus, to­dėl dar te­be­žy­din­čios rau­na­mos lauk.