Koalicija sutarė dėl dietos — badaus eiliniai

Koalicija sutarė dėl dietos —  badaus eiliniai

Koalicija sutarė dėl dietos — badaus eiliniai

Šiaulių miesto valdančioji koalicija pagaliau pasirašė taupymo programą. Politikai įsipareigojo priimti žiaurius sprendimus, bet jų našta užkraunama įstaigų vadovams. Kai kurie jau verčia darbuotojus sutikti su kone perpus mažinamu atlyginimu arba grasina atleidimu iš darbo.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Socdemų seniūnas — nuošalėje

Pirmadienį vakare valdančiosios koalicijos frakcijos baigė rinkti parašus po taupymo programa. Iš 29 Tarybos narių pasirašė 26. Vakar apie tai spaudos konferencijoje informavo meras Justinas Sartauskas, paviešinęs ir patį susitarimą. Anot mero, tai „moralinė deklaracija“, politikų įsipareigojimas imtis „nepopuliarių ir skausmingų“ sprendimų, atitinkančių realijas.

Parašų nepadėjo trys Socialdemokratų frakcijos atstovai: frakcijos seniūnas Arvydas Mockus, Denis Michalenko ir Evaldas Vaineikis. Kai kurie politikai pasirašę „su išlygomis“, bet jos neviešinamos.

Iš esmės nuo taupymo programos ir koalicijos įsipareigojimų „nusiplovė“ tik A. Mockus, besirengiantis Seimo rinkimams. D. Michalenko yra išvykęs į užsienį, tikimasi, dar pasirašys. E. Vaineikis, kuris yra atsidūręs teisėsaugos akiratyje, suspenduotas partijoje ir frakcijoje, todėl nebelaikomas ir koalicijos nariu.

Vis tiek skolintųsi

J. Sartauskas 2012 metų biudžeto subalansavimo priemones įvardijo „skausmingomis, nepopuliariomis ir žiauriomis“.

Meras neslepia, jog taupymas iš esmės palies darbo užmokesčio fondą, kuris sudaro 80 procentų biudžeto lėšų. Poreikius reikia mažinti nuo 146 milijonų litų iki 108 milijonų litų (tokios 2012 metų biudžeto išlaidos planuojamos be valstybės dotacijų). Paskolų Savivaldybė turi apie 80 milijonų litų, o iš viso kreditorinių įsiskolinimų — 130 milijonų litų.

Taupymo programa išlaidas padės sumažinti tik 15— 17 milijonų litų. Būtent 15 milijonų litų kitais metais reikės Savivaldybės skoloms aptarnauti. Bet biudžeto skylė ir toliau būtų lopoma paskolomis. Tikimasi, kad Seimas savivaldybėms skolinimosi limitą padidins iki 70 procentų biudžeto pajamų (be valstybės dotacijų).

10 milijonų litų planuojama skolintis investiciniams projektams. Bet dėl jų koalicija, anot mero, dar tarsis atskirai.

Našta — ant įstaigų vadovų pečių

Susitarta iš principo dėl visų jau anksčiau viešintų taupymo priemonių. Tarp jų — mokyklų jungimo, tik pritarta jo „mažajam variantui“.

Jungiamos ar prijungiamos bus ne visos pradinės mokyklos: tik Aukštabalio — prie „Rasos“ progimnazijos, Centro — prie „Jovaro“, Dainų — prie Dainų progimnazijos. Išliko „mažinimo“ programoje dar Dubijos pagrindinės prijungimas prie Salduvės progimnazijos. Iki kitų metų vasario įsipareigota parengti mokyklų tinklo pertvarkos bendrąjį planą 2012— 2015 metams.

Politikai „nuleidžia“ biudžetinėms įstaigoms mažinimo procentus. Neišskiriant Savivaldybės administracijos ir politinio pasitikėjimo pareigūnų. 30 procentų mažės kanceliarinės išmokos Tarybos nariams, atsisakoma dviejų mero patarėjų. Priemokos prie algų mažėtų 20 procentų.

Savivaldybės administracijai lėšos mažinamos 25 procentais, nuo 2012 metų liepos 1 dienos valdininkų turėtų sumažėti iki 240 (šiuo metu maksimalus etatų skaičius 276).

Kultūros, socialinėms įstaigoms asignavimai mažėtų 25 procentais, sporto įstaigoms — 30. Ikimokyklinio ugdymo įstaigoms — 25, kitoms švietimo įstaigoms — 30 procentų.

Savivaldybės įstaigų teikiamų paslaugų tarifai didėtų įvertinant paslaugų savikainą, o lengvatos būtų taikomos tik tos, kurias numato įstatymai.

Jau vykdoma

J. Sartausko teigimu, jeigu dėl „žiaurių priemonių“ įstaigos „objektyviai neišgyvens“, bus sprendžiama, ką daryti.

„Žiaurios priemonės“ jau įgyvendinamos. Mokesčiai tėvams už vaikų išlaikymą darželiuose didinami, už neformalų ugdymą sporto mokyklose — taip pat. Pietūs mokyklose taip pat brangtų, nes įgyvendinama nuostata, kad „tėvai turi išlaikyti virėjas“. Neišlaikys, mokyklos pačios spręs, ar išlaikyti mokyklų virtuves, ar vaikų maitinimą atiduoti į privačias rankas.

Įstaigose darbuotojai verčiami sutikti su atlyginimu mažinimu ir įspėjami, jog kitaip bus atleisti.

Pavydžiui, Jaunųjų technikų centre (JTC), darbuotojams pasiūlyta sutikti su daugiau nei 46 procentais mažinamu atlyginimu arba bus atleisti.

„Mes visi atsisakėme“, — teigė „Šiaulių kraštui“ Vytautas Steponavičius, JTC aviamodeliuotojų būrelio vadovas, kuriam „pasiūlytas“ 775 litais sumažintas atlyginimas — iki 905 litų „popieriuje“.

„Kadangi nepasirašėme, kontora turėtų būti naikinama, geras pastatas liktų miesto centre — štai kur dovana Menų fabrikui“, — ironizavo V. Steponavičius.

Jis neslepia, jog labiausiai piktina ne taupymas, o valdžios požiūris: „Miestas nustekentas, o fabriką statys. Griauna, kas jau sukurta. Griaunamas neformalus ugdymas — vaikai gatvėse — jiems maža bėda.“

PARTNERIAI: Koalicijos susitarimą pagarsino meras Justinas Sartauskas (viduryje), o sprendimus rengs Savivaldybės administracijos vadovai — direktoriaus pavaduotojai Vaclovas Vingras (kairėje) ir Viktoras Strups.

 

POLITIKA: Politikų susitarimo iniciatorius meras Justinas Sartauskas švenčia pirmąją pergalę: „Norėjome pasitikrinti, kiek stipri yra koalicija priimti sprendimus, atitinkančius realijas.“

Jono TAMULIO nuotr.