Knygyną likviduoja, bet knygynas gyvuoja!

Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.
Naujojo Kelmės knygyno savininkė Aistė Zaurė jaučiasi savo stichijoje.
Praėjusių metų pabaigoje rajono taryba nusprendė likviduoti Kelmės knygyną. Motyvuota tuo, kad prekyba nėra savivaldybės funkcija.

Tačiau knygyno direktorė Aistė Zaurė nusprendė išsaugoti ir rajonui dar reikalingą knygyno veiklą, ir darbo vietas. Ji įkūrė įmonę. Išsinuomavo patalpas naujame moderniame pastate Raseinių gatvėje. Sutarė su tiekėjais. Balandžio pradžioje Kelmėje vėl atsirado knygynas. Tik dar gražesnėje ir malonesnėje aplinkoje.

Per dvejones į tikslą

Šiuo metu buvusi savivaldybės įmonės „Kelmės knygynas“ direktorė Aistė Zaurė atlieka likvidatorės pareigas. Knygyno likvidavimui skirta laiko iki rugpjūčio 31 dienos. Reikalų likviduojant įmonę daug. Reikėjo atleisti darbuotojas, išmokėti išeitines kompensacijas, grąžinti leidinius tiekėjams, suvenyrus gamintojams, kūrinius jų autoriams, sutvarkyti formalumus su bankais. Atsiskaityti už tai, kas parduota.

A. Zaurė tikisi, jog likvidavimo procesas baigsis greičiau negu numatyta. Dauguma procedūrų jau atlikta. Beliko dar šiek tiek formalumų.

Knygyno likvidavimo reikalų verpete įsukta likvidatorė vasario 23-iąją įregistravo savo įmonę. Nuo balandžio 9-osios Raseinių gatvėje, moderniame, vos prieš kelis mėnesius iškilusiame pastate jau veikia naujas knygynas.

„Apie knygyno likvidavimą jau buvo kalbama keleri metai, – mintimis dalijasi ponia Aistė. – Todėl ir pradėjau austi mintį, jog steigsiu savo knygyną. Norėjosi išlaikyti darbo vietas. Be to, ir pati šioje sferoje gerai jaučiuosi. Mėgstu bendrauti su žmonėmis. Susiklostė geri santykiai su daugeliu tiekėjų. Be to, kai būsiu nepriklausoma, pati galėsiu priimti sprendimus.“

Tačiau tuomet, kai įregistravo įmonę, kilo karas Ukrainoje. Tuomet, moteris neslepia, atsirado daug baimių, dvejonių. Pradėti veiklą – nemažai reikalų. Ne kiekvienas tiekėjas pasitiki nauja įmone. Turėjo praeiti kiek laiko, kad būtų suformuotas reikiamas asortimentas. Teko investuoti nemažai savo asmeninių lėšų.

Didelio pelno nesitiki

Kai savivaldybės įmonei Kelmės knygynas vadovavo A. Zaurė, skirtingai nei kitos savivaldybės įmonės knygynas dažniausiai dirbo pelningai ir neprašė savivaldybės dotacijų.

Tik COVID-19 pandemija atliko savo juodą darbą. Pirmuosius jos metus knygynas atlaikė. Mat, gavo valstybės subsidijas. Antraisiais tvarka pasikeitė. Savivaldybės įmonėms subsidijos neskirtos, nors pirkėjų srautus pandemija veikė lygiai taip pat kaip ir kituose verslo subjektuose. Todėl 2021-ieji metai jau baigti su nuostoliu. Tuomet abipusiu knygyno ir savivaldybės sutarimu nuspręsta įmonę likviduoti.

„Ir tuomet, kai dirbome pelningai, pelnas nebuvo didelis, – pasakoja Aistė Zaurė. – Dabar taip pat nesitikime didelių pelnų. Bet svarbu, kad turime darbo vietas, galime išsimokėti atlyginimus. Jeigu dar šiek tiek liks pelno, bus labai gerai. Džiaugiuosi naujomis šviesiomis patalpomis, erdvia prekybos sale, palyginti normalia nuomos kaina, vėl atgaivintais ryšiais su leidyklomis ir kitais tiekėjais. Tikiuosi, kad tą jaukumą, kuriuo džiaugiamės mes, atras ir klientai.“

Gal būt ne visi kelmiškiai dar žino, kur yra naujasis knygynas. Senasis buvo beveik miesto centre, pagrindinėje gatvėje. Raseinių gatvė, kur įsikūrė naujasis knygynas, taip pat galima sakyti centre, šalia kelio į Tytuvėnus ir Raseinius. Be to, čia pat J. Graičiūno gimnazija, „Ąžuoliuko“ darželis, už puskilometrio ir „Kražantės“ progimnazija. Pašonėje esantis daugiabučių kvartalas – taip pat privalumas.

Knygyno savininkė sako, jog pirkėjų srautai – panašūs kaip ir senajame knygyne.

Didžiulis pastatas atsirado vietoj sovietiniais laikais buvusios žuvies, paskui daržovių parduotuvės. Kelmiškis verslininkas nupirko šį nediduką statinį, jį nugriovė ir toje vietoje pastatė didžiulį modernų pastatą.

Čia išnuomotos patalpos privačiai šeimos klinikai, odontologijos klinikai, grožio salonui ir knygynui.

A. Zaurė džiaugiasi, jog į knygyną dažnai pasmalsauti užsuka ir kitų čia įsikūrusių įstaigų klientai. Pasmalsauja – ir būtinai ką nors nuperka.

Pagrindinis asortimentas, pasak knygyno savininkės, panašus kaip ir senajame knygyne. Tik čia šiek tiek įvairesnis, nes atsirado naujų tiekėjų. Dominuoja grožinė ir kitokio pobūdžio literatūra, kanceliarijos prekės, suvenyrai, įvairūs mokykliniai reikmenys.

Kelmiškių labiausiai perkamos ir mėgstamos knygos apie žinomus žmones. Perkami ir romanai bei kitokia literatūra.

Ypač paklausios gražiai iliustruotos knygos vaikams. Knygynas siūlo įvairių dėlionių, užduočių knygelių, žaidimų, konstruktorių.

Laikomasi taisyklės – mažiau prekių sandėlyje, daugiau prekybos salėje.

Kad skaitytojams būtų patrauklesnės leidinių kainos, knygynas mielai dalyvauja leidyklų pasiūlytose nuolaidų akcijose. Darbo tokiu atveju daugiau, tačiau klientai – patenkinti, gali pigiau nusipirkti norimą leidinį.