Knygyną gelbės „Šiaulių energija“?

Knygyną gelbės „Šiaulių energija“?

Kny­gy­ną gel­bės „Šiau­lių ener­gi­ja“?

Šiau­lių mies­to po­li­ti­kai ant­rą mė­ne­sį spren­džia, ką da­ry­ti su Sa­vi­val­dy­bei pri­klau­san­čiu sko­lo­se skęs­tan­čiu „Ži­bu­rio“ kny­gy­nu. „Išt­rauk­ti“ jį svars­to­ma biu­dže­to ir Sa­vi­val­dy­bės bend­ro­vės „Šiau­lių ener­gi­jos“ pi­ni­gais.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Di­rek­to­rė ren­gė­si bėg­ti

UAB „Ži­bu­rio“ kny­gy­nas vien už kny­gas tie­kė­jams sko­lin­gas 86 tūks­tan­čius eu­rų. Kny­gy­no da­lis jau „at­lais­vin­ta“ nuo kny­gų, len­ty­nos tuš­čios, tie­kė­jai su­stab­dė nau­jų kny­gų tie­ki­mą.

Per praė­ju­sius me­tus bend­ro­vės nuo­sto­liai išau­go dau­giau nei tris kar­tus: 2015 me­tais nuo­sto­liai su­da­rė 7 206 eu­rus, o per­nai – 26 416 eu­rų.

Me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas prieš mė­ne­sį pa­gar­si­no, jog kny­gy­no veik­la pa­ra­ly­žiuo­ta, bet jau pus­me­tį dir­ban­čios nau­jos kny­gy­no di­rek­to­rės Ri­mos Ig­na­ta­vi­čie­nės ne­kal­ti­no. Esą se­no­ji di­rek­to­rė tei­ku­si ne­tei­sin­gus duo­me­nis. Ji bu­vo at­leis­ta dar per­nai bir­že­lį, tik išė­jo iš dar­bo ša­lių su­si­ta­ri­mu ir su išei­ti­ne kom­pen­sa­ci­ja.

Nau­jo­ji kny­gy­no di­rek­to­rė R. Ig­na­ta­vi­čie­nė pa­ti ren­gė­si bėg­ti – bu­vo pa­ra­šiu­si pra­šy­mą at­leis­ti iš dar­bo nuo ko­vo 9 die­nos. „Šiau­lių kraš­to“ ži­nio­mis, net tie­kė­jus apie tai in­for­ma­vo. Bet per­si­gal­vo­jo.

Va­kar bend­ro­vės val­dy­ba jos pra­šy­mo ne­pa­ten­ki­no pa­čios R. Ig­na­ta­vi­čie­nės su­ti­ki­mu.

„Ka­dan­gi įvy­ko konst­ruk­ty­vus po­kal­bis su nau­ja Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos val­džia ir Ta­ry­bos frak­ci­jų se­niū­nais, ir ruo­šia­ma­si im­tis prie­mo­nių iš­sau­go­ti kny­gy­ną, tai su­ti­kau lik­ti“, – sa­kė di­rek­to­rė.

Apie tai in­for­ma­vu­si pen­kis di­džiuo­sius kny­gų tie­kė­jus, pra­šy­da­ma dar pa­lauk­ti Sa­vi­val­dy­bės spren­di­mų. Trys jau su­ti­kę.

„Bu­vo­me ini­ci­ja­vę, kad kny­gas grą­žin­tų, nes sko­los di­de­lės, – sa­kė „Šiau­lių kraš­tui“ vie­nas iš kny­gų tie­kė­jų. – Bet dar su­ti­ko­me lauk­ti, jei­gu Sa­vi­val­dy­bė ne­lin­ku­si kny­gy­no už­da­ry­ti. Gal bend­ro­mis jė­go­mis jį iš­trauk­si­me – ne­si­no­ri ei­ti į teis­mus.“

Jis tik ste­bė­jo­si, jog su at­si­skai­ty­mais ne­bu­vo jo­kių pro­ble­mų, kol ne­pa­si­kei­tė di­rek­to­rės. Esą kai atė­jo nau­ja di­rek­to­rė, „tai kaip ran­ka nu­kir­to“.

„Mes suin­te­re­suo­ti sko­las su­si­grą­žin­ti, tai Sa­vi­val­dy­bės kny­gy­nas ir Sa­vi­val­dy­bė už jį at­sa­kin­ga, – pa­brė­žė ki­tas tie­kė­jas. – Jei­gu kny­gy­nas dirbs, tai la­bai svar­bu, kaip dirbs, nes kny­gų vers­las – sun­kus vers­las, pa­tir­ties rei­kia tu­rė­ti ir dirb­ti ne aš­tuo­nias va­lan­das per die­ną.“

Gel­bė­ji­mo sce­na­ri­jus

Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos pa­reng­tas kny­gy­no gel­bė­ji­mo sce­na­ri­jus ant­ra­die­nį bu­vo pri­sta­ty­tas Ta­ry­bos frak­ci­jos se­niū­nams.

„Su Sa­vi­val­dy­bės spe­cia­lis­tais su­ge­ne­ra­vo­me tris veiks­mų kryp­tis“, – sa­kė „Šiau­lių kraš­tui“ nau­ja­sis Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius An­ta­nas Bar­tu­lis.

Pir­ma – įsta­ti­nio ka­pi­ta­lo di­di­ni­mas api­brė­žiant lė­šų pa­nau­do­ji­mo tiks­li­nę pa­skir­tį – ne sko­loms, nes tam ne­ga­li­ma nau­do­ti biu­dže­to lė­šų.

„Vien už­siim­da­ma kny­gų par­da­vi­mu bend­ro­vė ne­ga­li sta­bi­lios veik­los už­si­tik­rin­ti. Įs­ta­ti­nio ka­pi­ta­lo di­di­ni­mas su­teik­tų ga­li­my­bę įgy­ven­din­ti so­cia­li­nius, kul­tū­ri­nius pro­jek­tus, svar­bius mies­to bend­ruo­me­nei, – ar­gu­men­ta­vo di­rek­to­rius. – Skai­čiuo­ja­me, ko­kios su­mos rei­kė­tų veik­lai be kny­gų par­da­vi­mo iš­plės­ti.“

Ant­ra – par­duo­ti kny­gy­nui pri­klau­san­tį, bet veik­lai ne­nau­do­ja­mą pa­sta­tą Že­mai­tės gat­vė­je. Jis da­bar yra iš­nuo­mo­tas. Gau­tos lė­šos bū­tų pa­nau­do­tos įsi­pa­rei­go­ji­mams deng­ti.

„Po­li­ti­kai tam pri­ta­rė, – in­for­ma­vo Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius A. Bar­tu­lis. – Nei­gia­mas veik­los re­zul­ta­tas tu­ri sa­vo kai­ną, o kre­di­to­riai yra gerb­ti­ni. Ne­rei­ka­lin­go tur­to par­da­vi­mas bū­tų pa­spir­tis de­šim­ti­mis tūks­tan­čių eu­rų.“

„Tre­čia kryp­tis – da­ry­ti fi­nan­si­nę in­jek­ci­ją, ku­ri leis­tų kuo grei­čiau at­si­skai­ty­ti su tie­kė­jais ir nu­ra­min­ti rin­ką, nes pa­sta­to par­da­vi­mas už­truks, – įvar­di­jo A. Bar­tu­lis. – Pa­ro­dy­tu­me, kad sa­vi­nin­kas ima­si veiks­mų iš­sau­go­ti įmo­nės veik­lą ne tik kaip ūki­nį vie­ne­tą, bet ir bend­ruo­me­nės reik­mėms.“

In­jek­ci­ja bū­tų da­ro­ma ne iš biu­dže­to – dai­ro­ma­si į „Šiau­lių ener­gi­ją“.

„Šiau­lių ener­gi­ja“ ga­lė­tų su­teik­ti pa­sko­lą iš lais­vų apy­var­ti­nių lė­šų ir už­dirb­tų pa­lū­ka­nų, ka­dan­gi biu­dže­to pi­ni­gų tam ne­ga­li­me pa­nau­do­ti“, – sa­kė di­rek­to­rius.

Jis pa­brė­žė, jog to­kį inst­ru­men­tą tai­ko Vy­riau­sy­bė. Su­si­sie­ki­mo mi­nis­te­ri­ja taip lei­do „Lie­tu­vos ge­le­žin­ke­liams“ teik­ti pa­sko­lą ki­tai vals­ty­bės įmo­nei.

„Tai kla­si­ka – ne Šiau­lių iš­ra­di­mas, – tei­gė A. Bar­tu­lis. – Ak­ci­nių bend­ro­vių įsta­ty­mas to ne­drau­džia, ana­li­zuo­ja­me, kaip jį tai­ky­ti.“

Ly­giag­re­čiai bus at­lie­ka­mas bend­ro­vės ak­ci­jų ir tur­to ver­ti­ni­mas ver­tei ko­re­guo­ti. Iš nau­jo įver­ti­nus tur­tą, keis­tų­si ir kny­gy­no mo­ku­mo si­tua­ci­ja.

Po­li­ti­kų reak­ci­ja skir­tin­ga

„Esa­me už tai, kad kny­gy­nas iš­lik­tų, – sa­kė „Šiau­lių kraš­tui“ So­cial­de­mok­ra­tų frak­ci­jos se­niū­nas Jus­ti­nas Sar­taus­kas. – Spy­ną už­ka­bin­ti – ne išei­tis, sko­las vis tiek rei­kia ati­duo­ti.“

Jis pri­tar­tų siū­ly­mui, kad pa­sko­lą kny­gy­nui teik­tų ku­ri di­džio­ji bend­ro­vė – „Šiau­lių ener­gi­ja“ ar Pa­ba­lių tur­gus. Taip pat min­čiai, jog kny­gy­nas tu­rė­tų plė­to­ti kul­tū­ri­nę, so­cia­li­nę veik­lą.

„Bet ban­dy­mui siū­ly­ti kaž­ko­kią ka­vi­nę ati­da­ry­ti – tik­rai ne­pri­tar­siu, – pa­brė­žė so­cial­de­mok­ra­tas. – Po pus­me­čio rei­kė­tų žiū­rė­ti, ar veik­la da­ro­si pel­nin­ga, jei­gu ne – bend­ro­vę pri­va­ti­zuo­ti – par­duo­ti ak­ci­jas“.

Li­be­ra­lų są­jū­džio frak­ci­jos na­rys Arū­nas Rim­kus pri­mi­nė, jog li­be­ra­lai dar po rin­ki­mų su­da­ry­tai koa­li­ci­jai siū­lė kny­gy­ną pri­va­ti­zuo­ti.

„No­ri­ma kny­gy­ną iš­lai­ky­ti kaip sim­bo­lį, bet tas sim­bo­lis de­gi­na vie­šuo­sius pi­ni­gus, ir nė­ra ga­ran­ti­jos, kad dirbs pel­nin­gai, – pa­brė­žė li­be­ra­las. – Nep­ri­va­ti­za­vi­mas pri­ve­dė prie to, kad su­de­gin­ta 87 tūks­tan­čiai eu­rų. Sa­ko, jog dar 40 tūks­tan­čių rei­kės įsta­ti­niam ka­pi­ta­lui di­din­ti. Klau­siau, ar ne­su­degs ir tie pi­ni­gai? Nie­kas ne­ga­lė­jo at­sa­ky­ti“.

Jei­gu kal­ba­ma apie kul­tū­ri­nę kny­gy­no veik­lą, ar neat­si­ras dar vie­na kul­tū­ros įstai­ga, iš­lai­ko­ma iš biu­dže­to?

„Kny­gy­nui ski­riant pi­ni­gus, juos iš kaž­ko rei­kės atim­ti“, – sa­kė A. Rim­kus.

Kon­ser­va­to­rių frak­ci­jos se­niū­nas To­mas Pet­rei­kis ma­no, jog kny­gy­ną rei­kia „iš­trauk­ti“ biu­dže­to ir „Šiau­lių ener­gi­jos“ pi­ni­gais.

„Jei­gu tu­ri­me pi­ni­gų, ne­gi ei­si­me im­ti var­to­ji­mo pa­sko­lą, – pa­ly­gi­no jis. – Tai iš sa­vų – di­di­na­me įsta­ti­nį ka­pi­ta­lą, iš „Šiau­lių ener­gi­jos“ sko­li­na­me – iš­sau­go­me kny­gy­ną, nes jis tu­ri kul­tū­ros ni­šą.“

Jo nuo­mo­ne, to­kia in­ves­ti­ci­ja pa­si­tei­sins ar bent ne­pra­žus. Jei­gu ne­pa­vyks veik­los iš­vys­ty­ti, kny­gy­no pa­sta­tą bul­va­re ga­li­ma bus bran­giai par­duo­ti.

Jo­nas Bart­kus, Ta­ry­bos Fi­nan­sų ir eko­no­mi­kos ko­mi­te­to pir­mi­nin­kas, ne­sku­ba op­ti­mis­tiš­kai ver­tin­ti gel­bė­ji­mo sce­na­ri­jaus.

„Keis­ta, kad gel­bės kny­gy­ną „Šiau­lių ener­gi­ja“, – ste­bi­si jis. – Pir­miau­sia rei­kia iš di­rek­to­rės su­lauk­ti vers­lo pla­no, bet jo ne­ma­to­me, nors se­niai ko­mi­te­te pra­šo­me.“

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Pa­reng­tas sce­na­ri­jus gel­bė­ti „Ži­bu­rio“ kny­gy­ną kaip kul­tū­ros sim­bo­lį.

Vie­ša­ja­me sek­to­riu­je ir sa­vo vers­le dir­bu­si Ri­ma Ig­na­ta­vi­čie­nė per­nai rug­sė­jį ta­po „Ži­bu­rio“ kny­gy­no di­rek­to­re. Ban­dė išei­ti, bet per­si­gal­vo­jo.

Kny­gų len­ty­nos tuš­čios – esą ren­gia erd­ves ren­gi­niams ir at­si­kra­to „ma­ku­la­tū­ros“.