Knygos kelias virsta pelke

Knygos kelias virsta pelke

Knygos kelias virsta pelke

Praėjusiais metais trijuose Joniškio rajono kaimuose neliko Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos filialų, mobilioji biblioteka ant ratų, kelerius metus vežusi knygų į nuošalesnes vietoves, stovi garaže neremontuojama. Kultūros ministerijos lėšų, skiriamų knygoms įsigyti, tenka vos po 66 centus gyventojui, o iš rajono biudžeto neskirta nė lito.

Panaši padėtis ir kitose šalies bibliotekose. Knygos kelias virsta pelke.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Laisvė skaityti dingsta

„Valstybė 80 procentų mažina finansavimą knygoms įsigyti (šia paslauga naudojasi 95 procentai bibliotekų lankytojų), savivaldybės drastiškai karpo viešųjų bibliotekų biudžetus. Tai turės realias pasėkmes paslaugų prieinamumui gyventojams — dalis mažų miestelių ir kaimų gyventojų neteks paskutinių kultūros ir bendruomeninių židinių, o miesto žmonėms bus apribotas laikas, kada jie gali naudotis bibliotekų paslaugomis,“ — peticijoje “Už laisvę skaityti“ rašo Lietuvos bibliotekininkų draugija.

Po šia peticija noriai dėjo ir Joniškio Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos skaitytojai, susirūpinę, kad knygų kelias iki jų gali visai užklimpti. Šią peticiją iki gegužės mėnesio galima rasti ir internete.

„Šiais metais Kultūros ministerija knygoms įsigyti Joniškio rajonui skyrė 19 926 litus arba — po 66 centus vienam gyventojui. 2009-aisiais gavome beveik 27 tūkstančius, o 2008-ieji, palyginus su šiandiena, atrodė rojus. Tada skirti 73,3 tūkstančiai iš ministerijos ir 15 tūkstančių papildomai atseikėjo rajono Savivaldybė. Ką galime įsigyti šiemet, gaudami beveik keturis kartus mažesnę sumą pinigų, kai viena knyga vidutiniškai kainuoja 30 litų, kai Savivaldybė knygoms nedavė nė lito?“ — retoriškai klausia Joniškio Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos direktorė Jovita Šimkevičiūtė.

Rajono bibliotekos filialuose sumažėjo ir periodinių leidinių, jiems užsakyti iš Savivaldybės skirta vos 10,5 tūkstančio litų, 2009-aisiais byrėjo 26 tūkstančiai.

Bibliotekos nuolatiniai skaitytojai praėjusiais metais buvo 9187 žmonės arba — trečdalis Joniškio rajono gyventojų.

Mobilioji biblioteka nebevažiuos

Kai prieš keletą metų artimiausiuose nuo Joniškio kaimuose buvo uždaryti viešosios bibliotekos filialai, kuriam laikui padėjo biblioteka ant ratų.

„Šitas autobusas — vienintelė pramoga kaime, visas mūsų džiaugsmas. Kaime nėra mokyklos, kultūros namų, neliko kadaise gyvavusios stacionarios bibliotekos filialo. Žiemą po valandą prasėdime“, — prieš trejus metus apie mobiliąją po kaimus važinėjusią biblioteką “Šiaulių kraštui“ kalbėjo Jauniūnų kaimo gyventoja Rima Vaineikienė.

Šis autobusas traukdavo ir kaimų vaikams, nes atėjusių laukė ne tik knygos, bet ir įvairūs žaidimai. Suaugusiems atsirasdavo proga išeiti į žmones.

Bučiūnuose Stanislava Kasiulienė, įlipusi į autobusą, prie durų palikdavo batus. Kartą, kai buvo labai šlapia, bibliotekininkei pasidarė nesmagu, kad moteris sušals kojas, permirks kojines. Paėmė kaliošiukus ir padėjo priešais: aukitės.

Šią ilgą žiemą bibliobusas išstovėjo garaže ir jau nebepajuda.

„Nėra lėšų eksploatacijai, remontui. Kurį laiką bandėme važiuoti mažuoju savo reikmėms turimu autobusiuku, tačiau labai nepatogu, kaip “autolavkėje“: žmogus negali įeiti į vidų, ir knygų nedaug telpa, negalime žaidimų vaikams atvežti“, — apgailestavo bibliotekos direktorė.

Peržvelgus 25 procentais mažesnį nei pernai įstaigai skirtą biudžetą paaiškėjo, kad ir mažasis autobusiukas — jau per brangus.

Knygos — kaip duona ir vanduo

„Tai autobusas nebevažiuos? Dievuliau, ką dabar reikės daryti?“ — “Šiaulių krašto“ pakalbinta skaudžiai atsiduso prisiekusi bibliobuso lankytoja Zita Juzeliūnienė, tikėjusi, kad po žiemos nutirpus sniegui mobilioji biblioteka vėl užsuks į Pošupių kaimą.

Moteris ateidavo iš už poros kilometrų, iš gretimo Giminėnų kaimelio pamiškės sodybos. Vasarą mindavo dviračiu, žiemą — pėsčia. Kartą beeidama apledėjusiu keliu nugriuvo ir stipriai susidaužė kelį. Bet noras skaityti buvo didesnis nei skausmas. Atsikėlusi ėjo toliau. Moteris gabendavo po 15— 18 knygų. Kaip duonos reikėdavo, kaip vandens.

„ Per šią ilgą žiemą trečią kartą perskaičiau turimus romanus. Geresniais laikais po kiekvienos algos nusipirkdavau po dvi tris knygas. Čia gyventi atsikėliau prieš dešimtį metų, turbūt nuo 2005-ųjų pradėjau lankytis bibliobuse. Kol jo nebuvo, su tokia pagyvenusia moteriške Pošupėse pasikeisdavome knygomis. Visada laukdavau dienos, kai biblioteka atvažiuos“, — pasakojo Zita Juzeliūnienė.

Į Joniškio biblioteką dabar vyksta ir prieš kelerius metus aktyviai prieš Kalnelio bibliotekos filialo uždarymą kovojosi Virgita Tuminienė. Ji sako, kad kaimas liko be kultūros židinio, be „pasižmonėjimo“ vietos.

„Seniau žmonės rinkdavosi į pieno supirkimo punktus arba biblioteką: ten pasikalbėdavo, naujienų sužinodavo, galų gale ir savo protą galėjo palavinti skaitydami“, — teigia Virgita Tuminienė.

Bibliotekininkė norėjo dirbti be algos

Praėjusiais metais Joniškio rajone užsidarė Darginių, Lieporų, Daukšių bibliotekos filialai. Prieš paskutiniojo uždarymą parašus rinko Daukšių kaimo žmonės.

Buvusi vietos bibliotekininkė į pensiją išėjusi Teresė Rakštienė siūlėsi dirbti be algos, labdarai, tegul tik filialas lieka. Daukšiuose kaip išlyga liko knygų išdavimo punktas, atsidarantis kartą per savaitę.

Lėšų trūksta visoje šalyje

Dar nenuverstas kultūros ministras Remigijus Vilkaitis 60-iai šalies bibliotekų šiemet paskirstė 2 milijonus 140 tūkstančių 500 litų leidiniams. Pernai bibliotekoms skirti 8,7 milijonai litų, tačiau vėliau, karpant numatytas išlaidas, pinigai ištirpo iki mažiau nei 3 milijonų. Lietuvos bibliotekininkų draugijos nariams, nuogąstaujantiems, kad bibliotekų fondai suprastės, ministras siūlė skaityti senas knygas.

Autorės nuotr.

ENTUZIAZMAS: Zita Juzeliūnienė į mobiliąją biblioteką ateidavo iš nuošalaus Giminėnų kaimo ir pasiimdavo po 15— 18 knygų.

LENTYNA: Joniškio Jono Avyžiaus bibliotekoje jau kurį laiką stovi ši lentyna, į kurią knygas suneša iš savo namų patys skaitytojai. Vėliau, kas nori, tas jas pasiima paskaityti.

PALYGINIMAS: Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos direktorė Jovita Šimkevičiūtė sako, kad 2008-ieji metai, palyginus su 2010-aisiais pagal lėšas, skirtas leidiniams įsigyti, atrodė tiesiog rojus: tada gauta maždaug keturiskart daugiau pinigų.

PASIKEITIMAS: Daukšių kaime vietoje bibliotekos filialo šiame pastate liko tik knygų išdavimo punktas.

Redakcijos archyvo nuotr.

BIBLIOBUSE: Prieš trejus metus mobiliojoje bibliotekoje Jauniūnų kaime linskami šurmuliavo iš mokyklos grįžę vaikai.