Knygą pasitiko tremties ir laisvės žmonės

Knygą pasitiko tremties ir laisvės žmonės

Kny­gą pa­si­ti­ko trem­ties ir lais­vės žmo­nės

Sau­sio 13-osios iš­va­ka­rė­se, ket­vir­ta­die­nio va­ka­rą, Šiau­lių ap­skri­ties Po­vi­lo Vi­šins­kio vie­šo­jo­je bib­lio­te­ko­je vy­ko „Šiau­lių kraš­to“ žur­na­lis­tės Ži­vi­lės Ka­va­liaus­kai­tės kny­gos „Tris­pal­vė Ir­kuts­ko karš­ty­je: Si­bi­ro re­por­ta­žai ir at­gar­siai“ su­tik­tu­vės. Kny­gą pa­si­ti­ko pil­nu­tė­lė bib­lio­te­kos sa­lė trem­ties bro­lių ir se­se­rų, au­to­rės bend­ra­žy­gių, skai­ty­to­jų ir bi­čiu­lių.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Ke­lio­nė į trem­ties vie­tas ir žmo­nių šir­dis

Ž. Ka­va­liaus­kai­tės kny­ga „Tris­pal­vė Ir­kuts­ko karš­ty­je: Si­bi­ro re­por­ta­žai ir at­gar­siai“ pa­ra­šy­ta po 2013 me­tų va­sa­rą vy­ku­sios lie­tu­vių ke­lio­nės į Si­bi­rą – lie­tu­vių trem­ties vie­tas.

Kny­gos su­tik­tu­vė­se da­ly­va­vo gru­pės va­do­vas Vir­gi­ni­jus Ste­po­na­vi­čius, Ed­mun­das Ga­nu­saus­kas, Ze­no­nas Biels­kis, Ra­mu­nė Stun­džai­tė, Va­len­ti­na Skor­bu­vie­nė. Ki­ti bend­ra­žy­giai – Ro­mual­das Sta­šins­kas, Ro­mas Mik­šys, Au­gus­tė Mik­šy­tė bei Vo­kie­ti­jos lie­tu­viai Ro­mas Ed­vin Šil­ler ir Ma­ri­na Kor­ne­lia Al­der ren­gi­ny­je da­ly­vau­ti ne­ga­lė­jo.

Ke­lio­nę or­ga­ni­za­vęs ir jai va­do­va­vęs V. Ste­po­na­vi­čius pa­sa­ko­jo, kad ke­lio­nė bu­vo reng­ta sa­va­ran­kiš­kai, nes jų, no­rė­ju­sių ap­lan­ky­ti trem­ties vie­tas am­žius ne­be­til­po į „Mi­si­ja – Si­bi­ras“ „for­ma­tą": ke­lio­nė­je da­ly­va­vo žmo­nės nuo 18-os iki 71-erių.

Jaut­riais pri­si­mi­ni­mais pa­si­da­li­jo Z. Biels­kis. Pris­ta­ty­me pa­ro­dy­ta fil­muo­ta me­džia­ga, ku­rio­je jis su­si­tin­ka su trem­ty­je li­ku­sia sa­vo že­mie­te, pa­ži­no­ju­sia Z. Biels­kio ar­ti­muo­sius.

E. Ga­nu­saus­kas kny­gos su­tik­tu­vė­se pa­sa­ko­jo iš­gy­ve­ni­mus, kai skren­dant „Boeing“ lėk­tu­vu, po pui­kios va­ka­rie­nės jį per­smel­kęs su­vo­ki­mas: kaip ke­liau­ja jie ir kaip gy­vu­li­niuo­se va­go­nuo­se sa­vai­tė­mis žmo­nės to­lo nuo sa­vo šak­nų, nuo sa­vo že­mės – į ne­ži­nią.

Ke­liau­to­jai Si­bi­re tvar­kė trem­ti­nių ka­pus, lan­kė tau­tie­čius, o žur­na­lis­tė Ž. Ka­va­liaus­kai­tė, nors į ke­lio­nę blok­no­tą ir dik­to­fo­ną įsi­dė­jo tik dėl to – „o gal pri­reiks?“ neiš­ven­gia­mai ta­po ke­lio­nės met­raš­ti­nin­ke.

Grį­žu­si iš 12 die­nų ke­lio­nės Ir­kuts­ko sri­ty­je ji „Šiau­lių kraš­tui“ pa­ren­gė 13-os da­lių re­por­ta­žų cik­lą. Vos iš­spaus­di­nus pir­muo­sius teks­tus laik­raš­ty­je, pa­si­py­lė skam­bu­čiai, laiš­kai iš at­pa­ži­nu­sių ar­ti­mų­jų ar kai­my­nų ka­pus, var­dus, pa­var­des, gy­ve­nu­sių to­se trem­ties vie­to­se žmo­nių ir jų pa­li­kuo­nių. Skai­ty­to­jai no­rė­jo su­ži­no­ti dau­giau de­ta­lių, pa­si­da­lin­ti sa­vo is­to­ri­jo­mis.

Taip su­si­dė­lio­jo ir kny­gos struk­tū­ra: pir­mo­jo­je da­ly­je spaus­di­na­mi re­por­ta­žai iš ke­lio­nės į Ir­kuts­ko sri­tį, o ant­ro­ji kny­gos da­lis skir­ta Lie­tu­vo­je gy­ve­nan­čių trem­ti­nių is­to­ri­joms. Kny­ga gau­siai iliust­ruo­ta ke­lio­nės nuo­trau­ko­mis.

Pa­ren­gus straips­nių cik­lą, Ž. Ka­va­liaus­kai­tė ėmė­si ir moks­li­nės veik­los – pa­ra­šė pui­kiai moks­li­nin­kų įver­tin­tą ma­gist­ro dar­bą „Trė­mi­mų ref­lek­si­ja at­min­ties ty­ri­muo­se. Sa­vii­den­ti­fi­ka­ci­jos pro­ble­ma“.

Kny­go­je jun­ta­mas ne tik stip­rus is­to­ri­ko, pub­li­cis­to brai­žas. Au­to­rė at­si­sklei­dė ir kaip pui­ki psi­cho­lo­gė, at­pa­ži­nu­si ir iš­ryš­ki­nu­si la­bai jaut­rius trem­tį pa­ty­ru­sių žmo­nių iš­gy­ve­ni­mus. Kny­go­je pa­ste­bė­tos jau­di­nan­čios de­ta­lės, pa­tir­tys, nu­lė­mu­sios trem­ti­nių emo­ci­jas, elg­se­ną, gy­ve­na­mą ap­lin­ką ir biog­ra­fi­jas.

Šal­čiu ne­dvel­kia nei Ir­kuts­ke, nei Lie­tu­vo­je

Tai, kad kny­ga pa­ra­šy­ta la­biau jaut­riai, o re­por­ta­žo žan­ras jai su­tei­kia leng­vu­mo, įtrau­kian­čio skai­ty­to­ją į bend­rą ke­lio­nę, kny­gos pri­sta­ty­me sa­kė ne vie­nas jos he­ro­jus.

Lin­kė­ji­mus vir­tua­liuo­ju bū­du per­da­vė to­li­ma­ja­me Ir­kuts­ke su­tik­ti tau­tie­čiai: at­siun­tė vaiz­do įra­šą, ku­ria­me kny­gos su­tik­tu­ves svei­ki­na Ir­kuts­ko lie­tu­vių kul­tū­ros bend­ri­jos „Švy­tu­rys“ pir­mi­nin­kė Ju­li­ja Ku­dir­kai­tė, jos pa­va­duo­to­ja Liud­mi­la Striž­nio­va ir vi­sa bend­ruo­me­nė. Ir­kuts­ko lie­tu­viams yra nu­siųs­ta Ž. Ka­va­liaus­kai­tės kny­gų, o kny­gos pri­sta­ty­mą bend­ruo­me­nė ren­gia­si or­ga­ni­zuo­ti Va­sa­rio 16-ąją.

Is­to­ri­kas, Šiau­lių uni­ver­si­te­to do­cen­tas dr. Si­mo­nas Strel­co­vas sa­kė, jog ra­do kny­go­je klau­si­mų, ku­riems no­rės ieš­ko­ti at­sa­ky­mų. Moks­li­nin­kas pa­brė­žė, kad ša­lia is­to­ri­ko iš­ma­ny­mo Ž. Ka­va­liaus­kai­tė į kny­gą įdė­jo daug ši­lu­mos.

Vie­nas kny­gos he­ro­jų tau­to­dai­li­nin­kas Al­ber­tas Mar­ti­nai­tis, gi­męs trem­ty­je ir į Lie­tu­vą su­grį­žęs tre­jų me­tu­kų, ypač pa­dė­ko­jo E. Ga­nu­saus­kui, ku­ris pa­pa­sa­ko­jo, kaip tvar­kė ka­pus Zi­mos ka­pi­nė­se. Šio­se ka­pi­nė­se pa­lai­do­ta A. Mar­ti­nai­čio mo­čiu­tė. A. Mar­ti­nai­tis – kank­lių meist­ras, pa­ga­mi­nęs ir kank­les trem­ty­je mi­ru­siam se­ne­liui at­min­ti. Jis su žmo­na Dia­na ir ar­chi­tek­te Ra­sa Bud­ry­te at­li­ko se­no­vi­nę lie­tu­viš­ką dai­ną.

Lie­tu­vos po­li­ti­nių ka­li­nių ir trem­ti­nių są­jun­gos Šiau­lių fi­lia­lo va­do­vė Va­le­ri­ja Jo­ku­baus­kie­nė sa­kė, jog trem­tis jų gy­ve­ni­me liks neiš­dil­do­ma iki pat mir­ties ir dė­ko­jo au­to­rei, jaut­riai ir pro­fe­sio­na­liai ap­ra­šiu­siai tas vie­tas, ku­rio­se gy­ve­no lie­tu­viai.

Po­li­ti­nis ka­li­nys ir trem­ti­nys, bu­vęs nu­teis­tas mir­ties baus­me, Šiau­lių mies­to gar­bės pi­lie­tis pro­fe­so­rius Vy­te­nis Rim­kus trem­tį įver­ti­no kaip im­pe­ri­jos tiks­lą ru­sin­ti ma­žas tau­tas, tarp jų ir lie­tu­vių tau­tą.

Po ren­gi­nio nu­si­drie­kė ei­lė prie kny­gos ir au­to­rės au­tog­ra­fų, nes kny­gy­nuo­se šios kny­gos kol kas skai­ty­to­jai ne­ras – iš­leis­ta 300 eg­zemp­lio­rių. Jos lei­dy­bą fi­nan­sa­vo au­to­rės bend­ra­ke­lei­viai ir jų bend­ra­dar­biai.

Kny­gą iš­lei­du­sios lei­dyk­los „Žu­vėd­ra“ di­rek­to­rius Sta­sys Lips­kis in­for­ma­vo, kad ki­tą mė­ne­sį vyks­tan­čiai Vil­niaus kny­gų mu­gei šią kny­gą pri­sta­tys kaip vie­ną gra­žiau­sių lei­di­nių.

Gied­riaus BARA­NAUS­KO nuo­tr.

Ži­vi­lės Ka­va­liaus­kai­tės au­tog­ra­fų kny­gai „Tris­pal­vė Ir­kuts­ko karš­ty­je: Si­bi­ro re­por­ta­žai ir at­gar­siai“ ei­lė­je lau­kė kny­gos pri­sta­ty­mo da­ly­viai.

Ži­vi­lė Ka­va­liaus­kai­tė sa­kė, kad ke­lio­nė­je la­bai daug „skre­be­no ra­šik­liu“, o iš šių už­ra­šų ir vaiz­do bei gar­so įra­šų ir gi­mė kny­ga. Kny­gą iš­lei­du­sios lei­dyk­los „Žu­vėd­ra“ va­do­vas Sta­sys Lips­kis kny­gos ma­ke­tą pa­va­di­no „grakš­čiai at­lik­tu“. Ma­ke­to tech­ni­nis re­dak­to­rius – „Šiau­lių kraš­to“ in­ži­nie­rius Ar­tū­ras Jau­gė­la, di­zai­ne­rė – Li­na Ka­se­ly­tė-Iva­no­vie­nė.

La­bai re­tas da­ly­kas iš­girs­ti ar­chi­tek­tės Ra­sos Bud­ry­tės kank­lia­vi­mą ir dai­ną drau­ge su tau­to­dai­li­nin­ku Al­ber­tu Mar­ti­nai­čiu ir jo žmo­na Dia­na Mar­ti­nai­tie­ne.

Ke­lio­nės į Ir­kuts­ko sri­tį bend­ra­ke­lei­viai (iš kai­rės): Va­len­ti­na Skor­bu­vie­nė, Ra­mu­nė Stun­džiai­tė, Ze­no­nas Biels­kis, Ed­mun­das Ga­nu­saus­kas, Vir­gi­ni­jus Ste­po­na­vi­čius ir Ži­vi­lė Ka­va­liaus­kai­tė. De­ši­nė­je – va­ka­ro ve­dė­ja Si­gi­ta Vait­kai­ty­tė.