
Naujausios
Knygų mugė pranoko lūkesčius
Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje šeštadienį vyko Knygų mugė 2016 „Skaityk – būk asmenybė!“ Pirmąkart bibliotekoje vykęs renginys sulaukė išskirtinai didelio susidomėjimo, o norintieji susitikti su knygų autoriais netilpo bibliotekos salėse.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Įvairovė
Knygų mugėje dalyvavo daugiau nei dvi dešimtys leidyklų, per dieną buvo surengta įvairių renginių ir edukacinių užsiėmimų, susitikimų su knygų autoriais.
Renginio iniciatorius bibliotekos direktorius Bronius Maskuliūnas pripažino: „Buvome truputį išsigandę, kai sužinojome, kad tą pačią dieną „Akropolis“ paskelbė „Jamam“. Bet pagalvojome, kad pas mus eis kiti.“
Knygų mugė – tarsi baigiamasis 2016-ųjų Bibliotekų metų akordas.
Aktyvus veiksmas bibliotekoje vyko nuo ryto iki vėlaus vakaro. Vaikų literatūros skyriuje „Šiaulių krašto“ dizaineris Dainius Šukys pristatė savo knygą „Skaniausias vaikas“. Rašytojos Jurgos Ivanauskaitės 55-osioms gimimo metinėms paminėti skirtame renginyje dalyvavo rašytojos sesuo. Dėmesio sulaukė susitikimas su šešių knygų autoriumi, laidų vedėju, publicistu ir žurnalo leidėju Andriumi Užkalniu. Dominavo aštrios mintys, kritiškas požiūris ir humoras.
Vilniaus universiteto dėstytojas, gastronomijos istorikas Rimvydas Laužikas pristatė knygas „Istorinė Lietuvos virtuvė“ ir „Oginskių dvaro virtuvėje“. Susitikimo dalyviai galėjo ne tik gauti žinių apie istorinę virtuvę, bet ir pasimėgauti jos patiekalais.
Kalbėdamas apie gastronomijos istorijos Lietuvoje pradžią, R. Laužikas „Šiaulių kraštui“ akcentavo Mykolą Kleopą Oginskį ir visą Oginskių giminę. Ji gastronomijoje diegė apšvietos epochos suvokimą apie maistą, pavyzdžiui, tai, kad jis nėra marmalas, kad patiekalai turi būti aiškūs, pagaminti iš aiškių ingredientų, kad būtų atsisakoma riebalų, linkstama vartoti daržoves.
„Daugybę dalykų ta giminė darė, ir daugybė inovacijų jų laikmečiu Lietuvoje prigijo“, – sakė R. Laužikas. Jeigu M. K. Oginskis dabar ateitų į mūsų restoranus, ar negautų širdies smūgio? R. Laužiko nuomone, jeigu ne į greito maisto restoraną, tai tikrai negautų. M. K. Oginskis buvo prancūziškos tradicijos žmogus. Kai kurie patiekalai egzistuoja iki mūsų dienų. Pavyzdžiui, trintų morkų sriuba.
„Vytautas Didysis“
Knygų mugėje su skaitytojais susitiko ir daugybės kūrinių autorius Edmundas Malūkas. Jis atvežė dar spaustuvės dažais kvepiantį istorinį romaną „Vytauto žemė“. Autorius šį romaną įvardijo „tikra literatūra“.
„Teisingai sakė Juozas Nekrošius, mano rašymo meistriškumo mokytojas, kad literatūra prasideda tada, kada išprakaituoji savo praeitį, kiek ir ko esi patyręs. Aš jau kaip ir pasiekiau tokį lygmenį, kad viską, kas buvo, išprakaitavau, ir prasidėjo tikroji literatūra.“
Pasak E. Malūko, istorinio romano rašymas sudėtingas kaip lego – renkamas po trupinį ir dėliojamas po kruopą. Taip sumodeliuojami personažai. Ir tai, autoriaus žodžiais, „suėda“ daugiausiai laiko, nes motyvacijos paieškos, kodėl herojus taip ar taip darė, yra pagrindinės.
Anot rašytojo, norint viską sujungti, reikia fantazijos. Bet fantazija turi būti iš to laikmečio būties: šokiai, valgiai, ginklai, papročiai, įstatymai.
Kodėl istorinis romanas? E. Malūko žodžiais, Vytauto vaidmuo Lietuvai – numeris vienas, rašyti apie Vytautą – tema numeris vienas. Kodėl iki šio laiko rašytojai šios temos nelietė? Ogi todėl, kad visi ikišioliniai literatūros kūriniai buvo paremti tik istoriografine medžiaga: Vytautas kariavo, pasiekė ar nepasiekė. Aprašyta šuoliais.
Kodėl iki šiol neturėta nei dramos, nei baleto „Vytautas Didysis“? E. Malūko nuomone, buvo charakterių, dialogų stoka.
„Reikėjo teksto. Tiesą sakant, man tie tekstai nepigiai kainavo, nes labai daug reikėjo skaityti, analizuoti ir aiškintis. Juk vaizdą kuria ne tai, kai pasakoma: žynys kalbėjo. Esmė, kokiais žodžiais žynys kreipėsi į Vytautą“, – „Šiaulių kraštui“ akcentavo rašytojas.
Bus vestuvės ar nebus?
Romanų „Vestuvių nebus“ ir „Vestuvės bus“ autorė, žurnalistė, šiaulietė Ligita Juknevičiūtė po minėtų knygų pristatymo akcentavo, kad romane vestuvės bus.
Pirmiausia L. Juknevičiūtė norėjo parašyti scenarijų. Šiek tiek parašiusi nusiuntė Edvinui Kalėdai (Giedriui Rekešiui), ir jam pasirodė įdomu.
„Audžiu svajonę ir apie televizijos serialą. Tačiau mano „vestuviški“ romanai nebūtų pigus filmas, nes veiksmas vyksta ir Lietuvoje, ir užsienyje, ir jachtoje, ir malūnsparnyje“.
Šiauliuose gimusi ir užaugusi Ligita tik šypsosi paklausta apie gimtą miestą. Labai gražus, ypač bulvaras – jis visada buvo labai gražus.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
Šiaulių knygų mugė – tūkstančiai lankytojų, krūvos knygų ir dešimtys autorių bei leidėjų.
Rašytojas Edmundas Malūkas sako istorinį romaną parašęs, kuomet išprakaitavo visą savo praeitį.
Gastronomijos ekspertas Rimvydas Laužikas ir jo knygos apie istorinę Lietuvos virtuvę.
„Šiaulių krašto“ dizaineris, vaikiškų knygų autorius Dainius Šukys sulaukė išskirtinio ir vaikų, ir suaugusiųjų dėmesio.