Kitokie lyderiai

Kitokie lyderiai

Kitokie lyderiai

Lietuvos jaunimo lyderiais šiemet pripažinti du šiauliečiai gimnazistai: Arnoldas Dapkus iš Juliaus Janonio gimnazijos ir Edvinas Vitkus iš Didždvario gimnazijos. Vaikinams atsivėrė galimybė dalyvauti projekte, kurio moto: „Jei svajoji — tai gali ir įgyvendinti.“ Svajonei įgyvendinti vaikinai turi patys susirasti rėmėjus — žmones norinčius investuoti į Lietuvos ateitį. Ir tolių yra.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas

Kelionė į JAV, savanorio misija

Praėję konkursą jie tapo kultūros ir verslumo projekto „Lietuvos jaunimo lyderiai“ dalyviais. Sėkmė nusišypsojo iš viso aštuoniems Lietuvos moksleiviams iš 20 dalyvusiųjų atrankoje.

Laimėtojai turi galimybę dviem savaitėms išvykti į JAV, Vašingtono valstiją, apsilankyti garsių kompanijų „Microsoft“, “Boeing“, “Bill & Melinda s Gates fund“ vadovybėse. Svarbi projekto dalis yra dvejų metų savanoriavimas Lietuvoje.

„Man šis projektas — tai išskirtinė galimybė nuvykus į Jungtines Amerikos Valstijas pažinti jas iš vidaus. Tai man duotų daug patirties ir idėjų, kurias parsivežęs į Lietuvą galėčiau įgyvendinti“, — sako Arnoldas.

Arnoldas yra Lietuvos moksleivių parlamento narys, parlamento Savivaldos ir savivaldybių komiteto pirmininkas, Šiaulių berniukų ir jaunuolių choro „Dagilėlis“ choristas.

Edvinas šiemet baigia paruošiamąją tarptautinio bakalaureato klasę. Projektas jį sudomino, nes iš dalyvių reikalaujama veiklos, savanorystės. „Mes turėsime įgyvendinti savo idėjas, inicijuoti ir rengti įvairius renginius.“

Svajoji — tai gali įgyvendinti

Projekto konkurse galėjo dalyvauti 9— 11 klasių mokiniai. Projekto tikslas — auginti Lietuvos lyderius. Konkurse abu vaikinai dalyvavo savo iniciatyva. Turėjo pateikti esė, motyvacinį laišką, pristatyti savo pasiekimus. Reikėjo įrodyti, kaip moki spręsti problemas. Projekto vadovė yra Kristina Bruning iš JAV. Ji — pripažinta viena iš dvidešimt vieno XXI amžiaus pasaulio lyderių.

Projekto rengėjai — organizacija „Across Culture“, kuri nuo 2004 metų rengia verslo ir kultūros mainus tarp Baltijos šalių ir JAV Vašingtono valstijos, ir nevyriausybinė organizacija “Gelbėkit vaikus“. Lyderiai, anot pačių rengėjų, tai sėkmingi moksleiviai, kurie tiki tokiomis sentencijomis, kaip “Jeigu gali apie tai svajoti — tai gali ir įgyvendinti (E.W. Disney)“.

Atitinkama ir pirmoji užduotis — konkurso laimėtojai patys yra atsakingi už projekto finansavimą. „Nė cento negali mokėti iš savo kišenės — mums būtina rasti rėmėjų, kurie sutiktų investuoti į Lietuvos jaunimą“, — sako Arnoldas.

Paramą suteikia vienas iš keturių

Jaunieji lyderiai dabar ieško paramos bendruomenėje savo kelionei į JAV. Iki rugsėjo 1 dienos kiekvienas turi surinkti per 12,3 tūkstančio litų (4800 JAV dolerių).

Ar yra pasiryžusiųjų investuoti į jaunimo lyderius?

„Kalbiesi su potencialiais rėmėjais ir matai, kad įmonių vadovai kitaip žiūri į pinigus, nei paprastas darbuotojas, — sako Arnoldas. — Verslo vadovai žino, kaip sunkiai uždirbami pinigai, ir jiems nėra paprasta pinigus lengvai dalyti. Turi trumpai ir aiškiai išdėstyti, kodėl jie turėtų tave remti. Kartais pavyksta, o kartais ne. “Taip“ pasako vienas iš keturių verslininkų.“

Kritinis žvilgsnis

Vaikinai įžvelgia, jog daugeliui suaugusiųjų dabar svarbiausia yra kova už būvį, už savo verslą. Visuomeniniai reikalai lieka antrame plane.

„Dažnai girdime: “Manęs tai neliečia. O kas nuo to pasikeis?“, — sako Edvinas. — Jeigu vienas esi — nepasikeis. Bet šimtas, tūkstantis žmonių su kitokia nuomone ir nuostata gali daug ką pakeisti. Jeigu auginsime aktyvesnę kartą, tai ir Lietuvos vaizdas stipriai keisis.“

Arnoldas mano, jog kiekvienas verslininkas yra lyderis ir nuo jo veiklos daug kas priklauso: „Ne vienas mūsų verslininkas gerais laikais sukūrė savo įmonės varikliuką, matė, kad jis gerai veikia ir užmigo ant laurų. Vakarų šalyse įmonių vadovai nuolat siekia tobulinti ir gerinti savo įmonių veiklas, komandas ir pačią atmosferą“.

Apie šalies politinius lyderius vaikinai taip pat turi savo nuomonę. Arnoldui patinka, „kad jie yra užsidegę, nebijo savo vizijų įgyvendinti“. Nepatinka politikų atotrūkis nuo kitų žmonių.

„Jie kalba kone pagal tarptautinių žodžių žodyną, — sako vaikinas. — Turėtų kalbėti tokiais žodžiais, kuriuos bent pusė tautos suprastų. Svarbiausios lyderio savybės, manau, yra tikslo žinojimas, drausmė, mokėjimas išklausyti, supratimas ir pagarba kitam žmogui.“

Edvino nuomone, mūsų lyderiai „dar tik besivystantys“. Lyderio bruožus galima išsiugdyti bendraujant su žmonėmis, kurie “kuria nors savybe būtų už tave geresni.“

„Pats siekiu rinktis tokius draugus“, — sako Edvinas.

Paklusnumas svarbiau

Ar mokyklų aplinka palanki lyderiams? Vaikinai vienareikšmiškai sako: „Akademiniai dalykai svarbiau nei lyderystė, paklusnumas svarbiau nei iniciatyva.“

Taip yra, nes „kritinio mąstymo neprireikia, kai rengiesi egzaminams“, o “mokytojams svarbiau išmokyti keletą formulių, nei savybių ir įgūdžių, kurių prireiks gyvenime“.

„Bet aurą mokyklose patys susikuriame. Kokie mokiniai — tokia ir mokykla“, — mano Arnoldas.

Abu vaikinai mokslus rinktųsi užsienio šalyse — dėl platesnės pasaulėžiūros ir ryšių. Anot Edvino, „kam reikia užsidaryti tarp sienų, kai jos dabar panaikintos“.

Bet darbo perspektyvas abu sieja tik su Lietuva. Daug Europos šalių su „Dagilėlio“ choru apvažiavęs Arnoldas sako: “Kitur gražu pažiūrėti, galima tobulėti, bet namuose geriausia.“

„Nenorėčiau dirbti jokiai kitai šaliai“, — pritaria Edvinas.

 

„Šimtas, tūkstantis žmonių su kitokia nuomone gali daug ką pakeisti. Jeigu auginsime aktyvesnę kartą, tai ir Lietuvos vaizdas stipriai keisis.“

LYDERIAI: Šiauliečiai moksleiviai Edvinas Vitkus, Didždvario gimnazijos gimnazistas (kairėje), ir Arnoldas Dapkus, Juliaus Janonio gimnazijos gimnazistas, šiemet pripažinti Lietuvos jaunimo lyderiais.

NUOSTATA: Edvinas Dapkus sako, jog tobulėti galima mokantis iš geresnių už save. Pats renkasi draugus, kurie kuria nors savybe lenkia jį patį.

INICIATYVA: Arnoldas Dapkus (pirmas iš dešinės) veda Šiaulių moksleivių agitacinę eiseną — Moksleivių parlamento nariai eitynes inicijavo, kad išjudintų rinkėjus balsuoti Europos Parlamento rinkimuose.

 

Jono TAMULIO nuotr.