Kiek (ne)reikia kultūros?

Kiek (ne)reikia kultūros?

Kiek (ne)rei­kia kul­tū­ros?

Šiau­liuo­se vei­kia ke­tu­rios vals­ty­bi­nės kul­tū­ros ir me­no įstai­gos, bet nė vie­na ne­ži­no, ar bus pa­lies­ta kul­tū­ros ir me­no įstai­gų tink­lo per­tvar­kos, ku­rią ren­gia Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­ja. Mu­zie­jai, bib­lio­te­kos, teat­rai, cho­rai ir or­kest­rai – kiek liks kul­tū­ros ir kas ją fi­nan­suos? Ar, už­da­rius mo­kyk­las, ateis lai­kas teat­rams ir bib­lio­te­koms? O gal re­for­mos tiks­las – tik pa­keis­ti va­do­vus?

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Su­si­ki­bo dėl „nie­ko tik­ro“?

Prieš sa­vai­tę LRT te­le­vi­zi­jos fo­ru­me Sei­mo na­rys Vytautas Juo­za­pai­tis mo­ja­vo Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­jos už­sa­ky­mu esą brai­žo­mu nau­jo tink­lo pla­nu. Tuo me­tu kul­tū­ros mi­nist­rė Lia­na Ruo­ky­tė-Jonn­son ka­te­go­riš­kai tei­gė, jog tai „ne­tik­ros ži­nios“. Bet „tik­rų­jų ži­nių“ ne­bu­vo lin­ku­si skleis­ti. Tvir­ti­no, kad jos bus pa­teik­tos me­tų pa­bai­go­je, ta­da esą bus ir dis­ku­si­ja su kul­tū­ros bend­ruo­me­ne. Esą dar at­lie­ka­mas kul­tū­ros lau­ko ty­ri­mas ir ren­gia­ma ga­li­my­bių stu­di­ja. Anks­čiau mi­nist­rė yra tei­gu­si, jog di­de­li po­ky­čiai bū­tų pra­dė­ti įgy­ven­din­ti 2019 me­tų va­sa­rą.

Be­je, in­ter­ne­ti­nė­je erd­vė­je ga­li­ma at­si­vers­ti dar 2014 me­tais Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­jos už­sa­ky­tą di­džiu­lį „kul­tū­ros lau­ko“ ty­ri­mą ir ga­li­my­bių stu­di­ją. Jos ga­lu­ti­nė re­dak­ci­ja bu­vo ko­re­guo­ta 2015 me­tų ko­vą. Vie­na iš tuo­met teik­tų ga­li­my­bių bu­vo steig­ti vie­šą­sias įstai­gas vie­toj vals­ty­bi­nių biu­dže­ti­nių įstai­gų. Bet bu­vo priei­ta iš­va­dos, jog tink­lo ne­rei­kia keis­ti.

V. Juo­za­pai­tis „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė, jog nau­ją ga­li­my­bių stu­di­ją ren­gia nau­jas kon­sul­tan­tas – Všį „Me­ne“. Jis spė­ja, jog stu­di­ja ren­gia­ma, kad pa­grįs­tų tai, kas ka­bi­ne­tuo­se jau su­gal­vo­ta.

Dar ge­gu­žę V. Juo­za­pai­tis bu­vo pa­vie­ši­nęs kul­tū­ros bend­ruo­me­nę šo­ki­ra­vu­sį tink­lo per­tvar­kos ga­li­mą va­rian­tą. Ja­me bu­vo to­kios vi­zi­jos, kaip, pa­vyz­džiui, iš­kel­ti į Šiau­lius Gin­ta­ro Rin­ke­vi­čiaus va­do­vau­ja­mą Vals­ty­bi­nį sim­fo­ni­nį or­kest­rą.

Ta­da pa­gar­sin­tos ir vi­zi­jos, kad vals­ty­bi­nės įstai­gos ga­lė­tų pe­rei­ti ir sa­vi­val­dai.

„Šiau­lių kraš­tas“ par­la­men­ta­ro klau­sė, koks va­rian­tas da­bar yra pa­te­kęs į jo ran­kas? Ar mi­ni­mos Šiau­liuo­se vei­kian­čios įstai­gos: Vals­ty­bi­nis Šiau­lių dra­mos teat­ras, „Auš­ros“ mu­zie­jus, kon­cer­ti­nė įstai­ga vals­ty­bi­nis ka­me­ri­nis cho­ras „Po­li­fo­ni­ja“ ir Šiau­lių ap­skri­ties Po­vi­lo Vi­šins­kio vie­šo­ji bib­lio­te­ka?

„Konk­re­čių įstai­gų pa­va­di­ni­mų nė­ra, tik na­cio­na­li­niai ke­li įvar­dy­ti, – sa­kė par­la­men­ta­ras ir iš gau­to „pla­no“ pa­ci­ta­vo, jog „re­gio­ni­nės įstai­gos for­muo­ja­mos tuo me­tu vei­kian­čios mies­to sa­vi­val­dos ir vals­ty­bi­nių įstai­gų pa­grin­du.“

Tą nau­ją op­ti­mi­za­vi­mo pla­ną Sei­mo na­rys ra­dęs sa­vo pa­što dė­žu­tė­je.

„Mi­nist­rė jį nei­gia, bet vie­naip ar ki­taip ka­bi­ne­tuo­se vi­sa tai vyks­ta be bend­ruo­me­nės ži­nios, – tei­gė po­li­ti­kas. – Vi­suo­me­nė apie tai pri­va­lo ži­no­ti. Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­ja – ne Vals­ty­bės sau­gu­mo de­par­ta­men­tas, ji pri­va­lo tar­tis su bend­ruo­me­ne.“

Jis pa­brė­žė, jog re­gio­nams tos vi­zi­jos la­bai ak­tua­lios, nes vals­ty­bi­nes įstai­gas, ku­rios vei­kia pe­ri­fe­ri­jo­je – ne Vil­niu­je, ne Kau­ne – no­ri­ma „per­leis­ti“ sa­vi­val­dy­bėms.

„Ne­sa­kau, kad bū­tent taip ir įvyks, ga­li bū­ti, jog pa­lei­džia an­tį ir žiū­ri, ko­kia bus reak­ci­ja, ar rei­kia at­si­trauk­ti, ar ne, – svars­tė po­li­ti­kas. – Bet su­si­da­ro įspū­dis, kad bus pa­lik­tos ke­lios na­cio­na­li­nės ins­ti­tu­ci­jos, o ki­tos gal­būt bus pu­siau vals­ty­bi­nės, pu­siau mu­ni­ci­pa­li­nės.“

Mu­zie­jų kon­cep­ci­ją pa­ren­gė pa­tys

Rai­mun­das Bal­za, „Auš­ros“ mu­zie­jaus di­rek­to­rius, Lie­tu­vos mu­zie­jų aso­cia­ci­jos pir­mi­nin­kas, sa­ko, jog apie per­tvar­ką jo­kios ofi­cia­lios in­for­ma­ci­jos ne­tu­ri. Tik nuo­gir­das gir­dė­jo.

Bet mu­zie­ji­nin­kai pa­tys pa­ren­gė Lie­tu­vos mu­zie­jų kon­cep­ci­ją. Ją kul­tū­ros mi­nist­rė sa­vo įsa­ky­mu prieš po­rą sa­vai­čių pa­tvir­ti­no ir pa­skel­bė.

„Kon­cep­ci­jo­je nu­ma­tė­me, ką rei­kia pa­da­ry­ti, no­rint ge­res­nio re­zul­ta­to, – sa­kė R. Bal­za. – Nie­ko ne­nai­ki­na­me, vis­ką ban­do­me iš­sau­go­ti – ne­siū­lo­me nie­ko dras­tiš­ko, nes ne­ma­to­me tam pa­grin­do.“

Kon­cep­ci­jo­je yra nu­ma­ty­ta steig­ti tik bend­ras ins­ti­tu­ci­jas, ku­rios rei­ka­lin­gos vi­siems mu­zie­jams: Mu­zie­jų ta­ry­bą prie Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­jos, Mu­zie­jų res­tau­ra­vi­mo cent­rą, Mu­zie­jų skait­me­ni­ni­mo ir in­for­ma­ci­jos cent­rą.

Nuo­gir­dų gir­dė­jęs, jog kai ku­rios įstai­gos ga­lė­tų bū­ti ati­duo­da­mos sa­vi­val­dai.

„Bet tai tik kal­bos, mū­sų nuo­mo­nės nie­kas ne­klau­sia“, – sa­kė mu­zie­jaus va­do­vas. Jis ste­bė­jo­si, kad „keis­to­ka įstai­ga pa­sam­dy­ta“ tink­lo pla­nui ruoš­ti. VšĮ „Me­ne“, jo ži­nio­mis, tik vie­nas žmo­gus dir­ba.

R. Bal­zos tei­gi­mu, jei­gu „Auš­ros“ mu­zie­jaus pa­val­du­mas keis­tų­si – tai bū­tų žings­nis at­gal. Mu­zie­jus per 95 me­tų gy­va­vi­mo is­to­ri­ją vi­so­kius val­dy­mo mo­de­lius iš­ban­dė: ir sa­vi­val­dai, ir net Moks­lų aka­de­mi­jai yra pri­klau­sęs.

„Da­bar esa­me rim­tas vals­ty­bi­nis mu­zie­jus, ir tas va­rian­tas yra op­ti­ma­lus, – pa­brė­žė R. Bal­za. – Dir­ba­me ne tik Šiau­liuo­se, bet vi­sa­me Šiau­rės Lie­tu­vos re­gio­ne ir Že­mai­ti­jo­je, ir mū­sų tarp­tau­ti­nė sklai­da ži­no­ma. Ma­nau, kad kul­tū­ros įstai­gų pa­val­du­mo klau­si­mus rei­kė­tų spręs­ti la­bai at­sar­giai.“

Ten­den­ci­ją ati­duo­ti re­gio­nuo­se vei­kian­čias vals­ty­bi­nes įstai­gas sa­vi­val­dai lai­ko la­bai abe­jo­ti­na.

„Ar Jū­rų mu­zie­jus ga­li bū­ti tik Klai­pė­dos sa­vi­val­dy­bės mu­zie­jus, ar „Auš­ros“ mu­zie­jus – Šiau­lių sa­vi­val­dy­bės? Kau­ne vei­kia daug mu­zie­jų, bet ir jie yra išau­gę sa­vi­val­dos marš­ki­nė­lius, dir­ba Lie­tu­vai ir pa­sau­liui“, – sa­kė R. Bal­za.

Jo nuo­mo­ne, keis­ta bū­tų lai­ky­ti, jog kul­tū­ros įstai­gų yra per daug.

„Man at­ro­do, kad tie, ku­rie ren­gia per­tvar­kas gal­būt ne­sup­ran­ta, kad kul­tū­ra – tai ne ke­li­nin­kų ar du­ji­ni­n­kų pa­slau­gos“, – pa­brė­žė mu­zie­ji­nin­kas.

Ki­ta ver­tus, Es­ti­jo­je, Da­ni­jo­je kul­tū­ros įstai­gų skai­čiai daug di­des­ni.

„Po­rei­kio ma­žin­ti tink­lą tik­rai neįž­vel­giu, o pi­ni­gai, ku­rie yra ski­ria­mi vi­sam kul­tū­ros sek­to­riui, pa­ly­gin­ti la­bai men­ki, – tei­gė R.Bal­za. – Tas per­tvar­kos no­ras gal su­si­jęs su no­ru pa­keis­ti įstai­gų va­do­vus? Ki­tos lo­gi­kos neįž­vel­giu.“

Pa­vo­jaus ne­jau­čia

Ni­jo­lė Sai­mi­nin­kie­nė, kon­cer­ti­nės įstai­gos vals­ty­bi­nio ka­me­ri­nio cho­ro „Po­li­fo­ni­ja“ di­rek­to­rė, da­li­jo­si, jog „pa­vo­jaus ženk­lų“ ne­jau­čia. Ša­ly­je yra tik trys vals­ty­bi­niai cho­rai: Kau­no vals­ty­bi­nis, cho­ras „Vil­nius“ ir „Po­li­fo­ni­ja“.

Ji ne­ma­no, kad „Po­li­fo­ni­ja“ ga­li bū­ti pa­lies­ta, nes kon­cer­ti­nės įstai­gos ba­zė yra tik stip­ri­na­ma.

„Pa­kan­ka­mai ge­rai bu­vo ver­ti­na­ma mū­sų na­cio­na­li­nė pro­gra­ma, ku­rią tei­kė­me ir fi­nan­sa­vi­mą ga­vo­me, – sa­kė N. Sai­mi­nin­kie­nė. – Da­bar ti­ki­mės vals­ty­bės in­ves­ti­ci­jų pa­sta­tui tvar­ky­ti, iki ko­vo mė­ne­sio tu­ri­me pa­teik­ti pa­raiš­ką. Per­nai jau bu­vo skir­tos lė­šos, gri­mo kam­ba­rius re­mon­ta­vo­me, lan­gus kei­tė­me. Jei­gu rengtų mums ko­kią per­tvar­ką, tai vals­ty­bė į mus nein­ves­tuo­tų, o da­bar ruo­šia­si tą da­ry­ti.“

Jos žo­džiais, jo­kia nau­jie­na, kad kal­ba­ma apie dvie­jų ly­gių (vals­ty­bės ir sa­vi­val­dos) fi­nan­sa­vi­mą. Kol bu­vo ap­skri­tys, tai ir apie tris ly­gius kal­bė­ta.

„Tai ne šios val­džios iš­ra­di­mas, – sa­kė N.Sai­mi­nin­kie­nė. – Bet jei­gu pra­dės pul­ti cho­rus, tai ban­dy­si­me gin­tis. Šian­dien „Po­li­fo­ni­ja“ lai­ko vi­są pro­fe­sio­na­lios mu­zi­kos me­no fron­tą – vi­sa­me Šiau­rės Lie­tu­vos re­gio­ne nuo pat Pa­ne­vė­žio iki Lat­vi­jos sie­nos.“

Bro­nius Mas­ku­liū­nas, Šiau­lių ap­skri­ties Po­vi­lo Vi­šins­kio vie­šo­sios bib­lio­te­kos di­rek­to­rius, apie kul­tū­ros įstai­gų tink­lo per­tvar­ką taip pat nie­ko konk­re­taus ne­ži­no­jo.

„Ti­ki­mės, kad iki me­tų pa­bai­gos kaž­kas bus ofi­cia­liai pa­sa­ky­ta,– sa­kė jis. – Te­le­vi­zi­jos fo­ru­me tar­si bu­vo už­si­min­ta, kad ren­gia­mas kaž­koks do­ku­men­tas, tink­lo op­ti­mi­za­vi­mo sche­ma. Lie­tu­vos ap­skri­čių bib­lio­te­kų aso­cia­ci­jai pri­klau­so­me, bet nie­kas ne­pra­šė mū­sų pa­siū­ly­mų: ne­sa­me bu­vę kvies­ti apie tai kal­bė­tis.“

Yra gir­dė­jęs pa­svars­ty­mų, kad gal­būt ap­skri­čių bib­lio­te­kos per­duo­tų skai­ty­to­jų ap­tar­na­vi­mą sa­vi­val­dy­bių bib­lio­te­koms.

Da­bar ša­ly­je yra li­ku­sios tik 5 ap­skri­čių bib­lio­te­kos. P. Vi­šins­kio vie­šo­ji bib­lio­te­ka yra Šiau­lių ir Tel­šių ap­skri­čių 11 bib­lio­te­kų koor­di­na­to­rius.

„Esa­me to­se dvie­jo­se ap­skri­ty­se bib­liog­ra­fi­jos, me­to­di­kos, kva­li­fi­ka­ci­jos kė­li­mo cent­ras, – sa­kė B. Mas­ku­liū­nas. – Mo­ky­mus vyk­do­me iš pro­jek­ti­nės veik­los – at­ski­ro fi­nan­sa­vi­mo tam nė nė­ra.“

Ar rei­kė­tų bib­lio­te­kų tink­lą kar­py­ti?

„Žmo­nių rei­kė­tų apie tai klaus­ti, – ma­no B. Mas­ku­liū­nas. – Ką jie gal­vo­ja, ar jiems bib­lio­te­kų veik­los rei­kia? Bet iš to, kiek lan­ky­to­jų tu­ri­me, iš tų ren­gi­nių, ku­riuos da­ro­me ir į ku­riuos žmo­nės ei­na, at­ro­dy­tų, kad esa­me rei­ka­lin­gi.“

Ar ko­mer­ci­jos, ar kul­tū­ros no­ri­me?

„Nie­kas su ma­ni­mi apie jo­kias per­tvar­kas ne­kal­bė­jo, – sa­kė ir Au­ri­mas Žvi­nys, Vals­ty­bi­nio Šiau­lių dra­mos teat­ro di­rek­to­rius. – Ne ma­no kom­pe­ten­ci­ja apie mi­nis­te­ri­jos rei­ka­lus kal­bė­ti, bet jos bend­ra­vi­mas su vi­suo­me­ne tu­rė­tų bū­ti aiš­kes­nis.“

Jis svars­to, jog per­tvar­kos ima­ma­si dėl to, kad „vals­ty­bi­niai teat­rai sa­vo esy­be, struk­tū­ra yra ne­pa­ki­tę nuo ne­prik­lau­so­my­bės at­ga­vi­mo lai­kų“.

Pa­ly­gi­no, jog, pa­vyz­džiui, švie­ti­mo, gy­dy­mo įstai­gos per­tvar­kos eta­pus se­niai praė­jo.

„Teat­rų sis­te­mo­je yra šio­kių to­kių pro­ble­mų, jas spręs­ti rei­kia, – sa­kė A. Žvi­nys. – Bet kad ne­bū­tų taip, kaip to­je pa­tar­lė­je – iš du­bens su van­de­niu neiš­pil­tu­me ir vai­ko.“

Jo nuo­mo­ne, per­tvar­kos ne­ga­li bū­ti tiek ra­di­ka­lios, kad virs­tų teat­rų už­da­ry­mu.

Jei­gu teat­ras bū­tų ati­duo­tas sa­vi­val­dy­bei, vis­kas keis­tų­si. Jis pa­brė­žia, jog kul­tū­ros po­li­ti­ką na­cio­na­li­niu lyg­me­niu da­ro Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­ja per sa­vo val­do­mas įstai­gas, o sa­vi­val­da – kul­tū­rą for­muo­ja lo­ka­liu lyg­me­niu, dau­giau orien­tuo­tų į mė­gė­jiš­ką me­ną.

Ži­nąs pa­vyz­džių, kai sa­vi­val­da pui­kiai tvar­ko­si su pro­fe­sio­na­liais teat­rais. Bet daž­niau­siai to­kie teat­rai, kad iš­si­lai­ky­tų, nuei­na į ko­mer­ci­ją. Aukš­tą me­ni­nį ly­gį iš­lai­ky­ti sun­ku, nes tai nė­ra ren­ta­bi­lu.

„Jei­gu man rei­kia už­dirb­ti tam tik­rą kie­kį pi­ni­gų, tai orien­tuo­siuo­si į var­to­to­ją, į var­to­to­jo po­rei­kius. Ne pa­skui sa­ve ve­siu var­to­to­ją, o pa­ts bėg­siu pa­skui jį. Jei­gu to­kia už­duo­tis teat­rams bū­tų for­muo­ja­ma, tai keis­tų­si vis­kas, – pa­brė­žė teat­ro va­do­vas. – Ga­li­mas gal­būt hib­ri­di­nis mo­de­lis, kai yra du šei­mi­nin­kai – vals­ty­bė ir sa­vi­val­dy­bė, bet ta­da rei­kė­tų ap­si­spręs­ti, ku­ris iš jų puo­dą mai­šo, o ku­ris drus­ką be­ria.“

Pa­gal įsta­ty­mus ir da­bar teat­rai ga­li rest­ruk­tū­ri­zuo­tis į vie­šą­sias įstai­gas. Bet dar nė vie­nas tam ne­si­ry­žo. Dėl la­bai pa­pras­tos prie­žas­ties, bai­mi­na­si, kad ne­pa­kan­ka­mai gaus lė­šų ir bank­ru­tuos.

„Na­cio­na­li­nio dra­mos teat­ro va­do­vas te­le­vi­zi­jos fo­ru­me sa­kė, jog teat­ras ga­li už­dirb­ti tik 15–20 pro­cen­tų rei­ka­lin­go biu­dže­to, o mes ge­riau­siu at­ve­ju už­si­dir­ba­me tik 10 pro­cen­tų rei­ka­lin­go krep­še­lio – 100 tūks­tan­čių eu­rų ar­ba vie­no mė­ne­sio at­ly­gi­ni­mams“, – pa­ly­gi­no Šiau­lių teat­ro va­do­vas.

Jo žo­džiais, „kul­tū­ros įstai­gos su­kur­tos ne pi­ni­gams ge­ne­ruo­ti, o tam tik­rai kul­tū­ri­nei po­li­ti­kai įgy­ven­din­ti". Kaip mo­kyk­lų tiks­las nė­ra už­dirb­ti pi­ni­gų, o mo­ky­ti vai­kus.

Iš mi­nis­te­ri­jos vie­nu me­tu skli­dęs no­ras, jog kiek­vie­na įstai­ga ras­tų sa­vo iden­ti­te­tą, iš­skir­ti­nį brai­žą – „kad ne­bū­tų tri­jų vie­no­dų teat­rų“.

„Jei­gu vie­ni teat­rai bū­tų tik mo­der­nūs, ki­ti tik kla­si­ka už­siim­tų ar sta­ty­tų vien lie­tu­vių dra­ma­tur­gi­ją, tie­siog kvai­la bū­tų, – svars­tė A.Žvi­nys. – Vil­niu­je gal­būt tai įma­no­ma, nes yra daug teat­rų, bet ne Šiau­liuo­se. Šiau­liuo­se esa­me vie­nin­te­lis teat­ras ir op­ti­mi­zuo­ti nė­ra ko: ak­to­rių tru­pė ma­žiau­sia iš vi­sų ša­lies teat­rų.“

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Rai­mun­das Bal­za, „Auš­ros“ mu­zie­jaus di­rek­to­rius, Lie­tu­vos mu­zie­jų aso­cia­ci­jos pir­mi­nin­kas, pa­brė­žia, jog nė­ra jo­kios lo­gi­kos kar­py­ti kul­tū­ros įstai­gų tink­lo, nes Lie­tu­vo­je jis ir taip ne­di­de­lis.

Re­dak­ci­jos nuo­tr.

NI­jo­lė Sai­mi­nin­kie­nė, kon­cer­ti­nės įstai­gos vals­ty­bi­nio ka­me­ri­nio cho­ro „Po­li­fo­ni­ja“ di­rek­to­rė, sa­ko, jog vals­ty­bi­nių cho­rų tik trys ir tė­ra per vi­są ša­lį: „Jei­gu cho­rus pul­tų, gin­tu­mė­mės, bet kol kas jo­kių pa­vo­jaus ženk­lų nė­ra.“

Bro­nius Mas­ku­liū­nas, Šiau­lių ap­skri­ties Po­vi­lo Vi­šins­kio vie­šo­sios bib­lio­te­kos di­rek­to­rius, ti­ki­si, kad iki me­tų pa­bai­gos apie per­tvar­ką gal su­lauks konk­re­tes­nės in­for­ma­ci­jos.

Ma­riaus MOR­KE­VI­ČIAUS (EL­TA) nuo­tr.

Sei­mo na­rys Vy­tau­tas Juo­za­pai­tis sa­ko, jog Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­ja pri­va­lo tar­tis su bend­ruo­me­ne dėl kul­tū­ros tink­lo per­tvar­kos, o ne slėp­ti ir neig­ti tai, kas „iš­len­da“ į vie­šu­mą iš stal­čių.