KGB dokumentas su­kė­lė nuo­mo­nių ir emo­ci­jų ban­gas

KGB dokumentas su­kė­lė nuo­mo­nių ir emo­ci­jų ban­gas

KGB dokumentas su­kė­lė nuo­mo­nių ir emo­ci­jų ban­gas

Šiau­lie­tis skulp­to­rius Gin­tau­tas Lu­ko­šai­tis, Šiau­lių mies­to ta­ry­bos na­rys, Lie­tu­vos par­la­men­to gy­nė­jas, vie­šu laiš­ku rea­ga­vo į sa­vait­ga­lį pa­skelb­tą ži­nią, jog žy­mus mu­zi­kas Sau­lius Son­dec­kis (1928–2016) bu­vęs KGB agen­tų są­ra­še. Šiau­lie­tis ke­lia klau­si­mą, kam nau­din­ga že­min­ti išė­ju­sią žy­mią as­me­ny­bę ir prie­šin­ti kul­tū­ros bend­ruo­me­nę?

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Klau­si­mai be at­sa­ky­mų

„Ver­ti­nant švie­sios at­min­ties šiau­lie­čio Sau­liaus Son­dec­kio as­me­ny­bės Lie­tu­vos kul­tū­rai reikš­mę ši pa­si­ro­džiu­si in­for­ma­ci­ja dėl jo bu­vi­mo KGB agen­tu ke­lia daug klau­si­mų, – ra­šo G. Lu­ko­šai­tis. – Pir­ma: ko­dėl ši in­for­ma­ci­ja pa­si­ro­dė da­bar ne­prik­lau­so­my­bės šimt­me­čio iš­va­ka­rių pro­ga?

Ant­ra: ko­dėl ji pa­si­ro­dė ta­da, kai žmo­gus nė­ra ir jis ne­ga­li ap­si­gin­ti? Tre­čia: ko­dėl ji pa­skelb­ta neiš­siaiš­ki­nus kon­teks­to ir ap­lin­ky­bių ir ar rea­liai bu­vo kam nors pa­da­ry­ta ža­la? Rei­kia ver­tin­ti jo tė­vo Jac­kaus Son­dec­kio veik­lą, ku­ris bu­vo Šiau­lių mies­to bur­mist­ras ir ak­ty­vus ko­vo­to­jas už Lie­tu­vos lais­vę emig­ra­ci­jo­je.

Ket­vir­ta: koks šios in­for­ma­ci­jos ak­tua­lu­mas šian­dien?

Ma­no nuo­mo­ne, šios in­for­ma­ci­jos tiks­las yra pa­že­min­ti bei su­prie­šin­ti Lie­tu­vos kul­tū­ros bend­ruo­me­nę Vals­ty­bės šimt­me­čio šven­tės pro­gą.

Tuo ga­li bū­ti suin­te­re­suo­tos tik Lie­tu­vos Res­pub­li­kai prie­šiš­kos jė­gos.

Ma­nau, jog ins­ti­tu­ci­ja ir jos va­do­vai, ku­rie pa­skel­bė šią be­reikš­mę in­for­ma­ci­ją tu­ri pri­siim­ti at­sa­ko­my­bę.“

„Ne­ga­lė­jau ty­lė­ti“

Šeš­ta­die­nį pa­vie­šin­ta, jog Gy­ven­to­jų ge­no­ci­do ir re­zis­ten­ci­jos ty­ri­mų cent­ras bai­gė skelb­ti vals­ty­bei ne­pri­si­pa­ži­nu­sių KGB bu­vu­sių agen­tų są­ra­šą, ku­ria­me yra dvie­jų žy­mių me­ni­nin­kų pa­var­dės – be S. Son­dec­kio dar ak­to­riaus Do­na­to Ba­nio­nio.

G. Lu­ko­šai­tis pir­ma­sis vie­šo­je erd­vė­je su­rea­ga­vo į in­for­ma­ci­ją apie S. Son­dec­kį. Ko­dėl ry­žo­si iš­sa­ky­ti sa­vo po­zi­ci­ją?

„Šiau­lių kraš­tui“ jis pa­brė­žė, jog pir­miau­sia dėl to, jog ant ne­be­ga­lin­čio ap­si­gin­ti žy­maus žmo­gaus iš­pil­tas „pa­pla­vų ki­bi­ras“.

„Sau­lius Son­dec­kis yra mu­zi­kos ti­ta­nas, jo nuo­pel­nai Lie­tu­vai yra mil­ži­niš­ki, jis mi­ręs ir nie­ko ne­be­ga­li at­sa­ky­ti, – sa­kė G. Lu­ko­šai­tis. – Aš esu „čiur­lio­niu­kas“, mo­kė­mės kar­tu su Vy­tau­tu Son­dec­kiu (S. Son­dec­kio sū­nus) – mes drau­gai. Sau­lius Son­dec­kis yra Šiau­lių mies­to gar­bės pi­lie­tis, aš esu šiau­lie­tis – to­dėl ne­ga­lė­jau ty­lė­ti, neat­sa­kęs į tą bjau­ras­tį.“

Jo nuo­mo­ne, neat­si­tik­ti­nai ar­tė­jant vals­ty­bės šimt­me­čiui pa­skleis­ta vi­suo­me­nę prie­ši­nan­ti in­for­ma­ci­ja.

„Man at­ro­do, jog čia, kaip pa­reng­ta ak­ci­ja – šeš­ta­die­nį ši ži­nia per vi­sus ka­na­lus ėjo pir­ma ir ka­lė mums į gal­vas, – sa­kė G. Lu­ko­šai­tis. – Ir ma­nau, kad ne po­nios T.B. Bu­raus­kai­tės, Ge­no­ci­do cent­ro va­do­vės, ini­cia­ty­va tai da­ry­ta – tai kaž­kie­no už­sa­ky­mas – te­gu ne­lai­ko mū­sų kvai­liais.“

Kas pa­skelb­ta

Pas­kelb­ta, jog KGB do­ku­men­tuo­se esa­ma in­for­ma­ci­jos, kad S. Son­dec­kis bu­vo už­ver­buo­tas 1962 m. ir agen­tū­ri­nia­me tink­le bu­vo iki 1982-ųjų lie­pos.

„KGB do­mi­no S. Son­dec­kio tė­vas Jac­kus Son­dec­kis, ku­ris bu­vo emig­ra­vęs į JAV ir pri­klau­sė VLIK val­dy­bai ir re­da­ga­vo laik­raš­tį „Ke­lei­vis“ (KGB J. Son­dec­kį įvar­di­jo ob­jek­tu „Ded“).“, – skel­bia kgbveik­la.lt.

Anot do­ku­men­tų, 1967 me­tais KGB ga­vo in­for­ma­ci­jos, kad J. Son­dec­kis no­ri už­megz­ti ry­šius su sū­nu­mi ir nu­spren­dė tuo pa­si­nau­do­ti, siek­ta pa­da­ry­ti įta­ką tė­vui, kad jis at­si­sa­ky­tų nuo an­ti­so­vie­ti­nės veik­los ir at­vyk­tų į Lie­tu­vą, kur ga­li­ma jį bū­tų sek­ti ir iš­nau­do­ti ak­ty­viau. 1968 m. abie­jų su­si­ti­ki­mas bu­vo suor­ga­ni­zuo­tas Ka­na­do­je, kur S. Son­dec­kis ke­lia­vo kon­cer­tuo­ti.

Dis­ku­si­jo­je vie­šo­je erd­vė­je abe­jo­nių kė­lė, jog agen­tų są­ra­šas su­da­ry­tas 1989 me­tais, o me­ni­nin­kų pa­var­dės ran­ka įra­šy­tos.

„Są­ra­šas – KGB su­da­ry­tas“

Is­to­ri­kas, Sei­mo na­rys Ar­vy­das Anu­šaus­kas, „Šiau­lių kraš­tui“ tei­gė, jog pa­skelb­tą in­for­ma­ci­ją rei­kė­tų at­sar­giai ver­tin­ti:

– Nors ži­niask­lai­do­je tei­gia­ma, kad pa­skelb­tas KGB agen­tų są­ra­šas, rei­kia pa­brėž­ti, kad pa­skelb­tas są­ra­šas, ku­rį su­da­rė KGB ir ku­ria­me ši or­ga­ni­za­ci­ja pa­tei­kė sa­vo ver­buo­tus as­me­nis.

Bet kiek tas ar ki­tas žmo­gus bu­vo su­si­jęs su ta or­ga­ni­za­ci­ja, ga­li at­sa­ky­ti tik pa­pil­do­mas ty­ri­mas.

KGB no­riai įra­šy­da­vo į sa­vo agen­tus žmo­gų, ku­ris su­tik­da­vo ro­dy­ti šiai or­ga­ni­za­ci­jai sa­vo dė­me­sį.

To­kiuo­se są­ra­šuo­se ga­li bū­ti žmo­nių, ku­rie ne­bend­ra­vo su KGB, bet raš­te­lius ga­lė­jo pa­si­ra­šy­ti dėl įvai­riau­sių as­me­ni­nių ap­lin­ky­bių. Vie­nas iš išei­vi­jos vei­kė­jų, pa­vyz­džiui, bu­vo ver­buo­tas, pa­si­trau­kė iš Lie­tu­vos, ta­čiau bu­vo komp­ro­mi­tuo­ja­mas kaip agen­tas.

G. Lu­ko­šai­čio laiš­ką skai­čiau. No­riu pa­brėž­ti, kad są­ra­šo skel­bi­mas vy­ko jau dau­giau kaip pen­ke­rius me­tus. Kiek įma­no­ma bu­vo aiš­ki­na­ma­si, ar yra ati­tik­me­nų ki­tuo­se do­ku­men­tuo­se: jų ir da­lis ras­ta, ir ne­ras­ta – tai il­gas dar­bas. To­dėl aliu­zi­ja, kad šis pa­sku­ti­nis pa­skel­bi­mas pri­tai­ky­tas šiam lai­kui – iš pirš­to lauž­tas.

Pra­dė­tas są­ra­šas pub­li­kuo­ti 2012 me­tų pra­džio­je, kol ga­liau­siai pa­skelb­tos ga­le įra­šy­tos pa­var­dės. Tik jos įra­šy­tos ran­ka, pa­sku­bo­mis, ir ne­ži­nia, ko­dėl tai pa­da­ry­ta, nes vi­sas są­ra­šas yra spaus­din­tas.

Yra klau­si­mų, bet tai ne­reiš­kia, kad KGB do­ku­men­tų skel­bi­mą rei­kia da­ry­ti se­lek­ty­vų. Tik vie­na ne­skel­bi­mo ap­lin­ky­bė yra – jei­gu as­muo pa­ts pri­si­pa­ži­no.

Be to, Ge­no­ci­do ty­ri­mo cent­ras pa­skel­bi­mo pream­bo­lė­je pa­ra­šė, jog tai ne­reiš­kia, kad vi­si šia­me są­ra­še bu­vę as­me­nys dir­bo KGB. Kai ku­rie iš jų at­si­sa­kė bend­ra­dar­biau­ti.

Į tą są­ra­šą tu­ri­me žiū­rė­ti kaip į KGB do­ku­men­tą ir ir at­sar­giai ver­tin­ti.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šiau­lie­tis me­ni­nin­kas Gin­tau­tas Lu­ko­šai­tis, mies­to Ta­ry­bos na­rys, klau­sia, kam nau­din­ga prieš vals­ty­bės šimt­me­tį že­min­ti Lie­tu­vai nu­si­pel­niu­sią žy­mią as­me­ny­bę ir prie­šin­ti bend­ruo­me­nę?

Ge­di­mi­no Bar­tuš­kos (EL­TA) nuo­tr.

Ar­vy­das Anu­šaus­kas, is­to­ri­kas, Sei­mo na­rys, pa­brė­žia, jog į pa­skelb­tą agen­tų są­ra­šą rei­kia žiū­rė­ti, kaip į KGB su­ra­šy­tą do­ku­men­tą ir at­sar­giai ver­tin­ti.