Keturi grupinio gyvenimo namai už 2,8 milijono

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Toks namukas, skirtas gyventi 8 neįgaliems vaikams, o vėliau – suaugusiems, kainuos Savivaldybei apie 700 tūkstančių eurų.
Šiauliuose keturiose skirtingose miesto vietose dygsta vienaaukščiai namai, kuriuose gyvens proto negalią ar psichikos sutrikimų turintys ir savarankiškai gyventi negalintys miesto gyventojai. Vykdydama šalies politiką – pereiti nuo paslaugų tokiems žmonės dideliuose globos namuose prie jaukaus gyvenimo nedidelėmis grupėmis – Šiaulių savivaldybė pasirinko statyti keturis naujus namus, o ne pirkti ir pritaikyti jau pastatytus. Pinigų poreikis šiam projektui vis auga, o brangstantys socialiniai projektai tampa Savivaldybės tradicija.

Projekto vertė padvigubėjo

Projektą „Bendruomeninių apgyvendinimo bei užimtumo paslaugų asmenims su proto ir psichikos negalia plėtra Šiaulių mieste“ Šiaulių savivaldybė pradėjo įgyvendinti dar 2021 metais. Pagal jį turėjo būti pastatyti 4 grupinio gyvenimo namų pastatai Savivaldybės valdomuose sklypuose, rekonstruotas buvusių Kūdikių namų pastatas, nupirkta reikiama įranga ir baldai. Projekto vertė – kiek daugiau nei 2,5 milijono eurų, o darbų pabaigos laukta šių metų vasarį.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Projektų valdymo skyriaus vedėja Ieva Džiaugienė pakomentavo, kad šis projektas Savivaldybėje buvo išskirtinis, nes investicinį projektą rengė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, o ne pati Savivaldybė. Finansavimas iš ministerijos – šimtaprocentinis, tačiau brangstant statyboms, kai kurioms išlaidoms esant netinkamai suplanuotoms ar dėl kitų priežasčių, lėšų numatytiems tikslams pasiekti vis trūksta ir vis prašoma iš ministerijos papildomų pinigų.

Anot vedėjos, šiuo metu projekto vertė išaugo iki 4,78 milijono eurų, o vien keturiems namams, kurių vieno plotas yra apie 230 kvadratinių metrų, pastatyti prireikė 2,8 milijono eurų. Vidutiniškai vieno namo statybos kaina – 700 tūkstančių eurų.

Namai mažoms neįgaliųjų grupėms

Savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Ramutė Pilypienė informavo, kad projektas pratęstas iki šių metų gruodžio dėl buvusios pandemijos. Vedėja aiškino, kad ministerija investicinį projektą rengė dar 2019 metais, tad suprantama, kad šios dienos kainos pakito, todėl reikia papildomų pinigų.

Savivaldybės atstovė pabrėžė, kad statomi namai – vieno aukšto, nesudėtingi, todėl per metus bus pastatyti. Pernai rudenį buvo parinktas rangovas, jis dar spėjo kai kuriuos sklypus pasiruošti ar net pasirengti pamatus. Statybos vyksta šią vasarą ir tikimasi, kad bus baigtos greičiau nei gruodį, nes dar reikia laiko baldams, įrangai nupirkti, pateikti projekto ataskaitą, nes jam leidžiami Europos Sąjungos pinigai.

Savivaldybė grupinio gyvenimo namus žmonėms, turintiems psichinę ar intelekto negalią, stato skirtinguose miesto rajonuose – Ramunių, Energetikų, Šeduvos ir Gegužių gatvėse. Skaičiuojama, kad į Šiaulius sugrįš kitų apskrities rajonų globos įstaigose gyvenantys neįgalieji, tarp jų ir vaikai. Pereinamuoju laikotarpiu dviejuose namuose gyvens po 8 vaikus, o kituose dviejuose – po 10 suaugusiųjų. Jau skaičiuojama, kad 4–5 tokie vaikai parvažiuos į Šiaulius iš Akmenės rajono.

R. Pilypienė pasakojo, kad vaikams užaugus visuose keturiuose namuose gyvens darbingo amžiaus suaugusieji. Jie lankys socialines dirbtuves, galbūt kai kam pavyks rasti darbą.

Šių namų gyventojams bus teikiama nuolatinė priežiūra. Darbuotojai padės jiems orientuotis, spręsti įvairius klausimus, tačiau jie nebus slaugomi.

„Valstybės politika orientuota į tai, kad paslaugos būtų teikiamos ne institucijose, o bendruomenėse, mažomis grupelėmis, kad nebūtų segregacijos vienoje vietoje“, – aiškino R. Pilypienė.

Privatus užsakovas tokiomis kainomis nestatytų

Skyriaus vedėja pasakojo, kad ne visos projekte dalyvavusios savivaldybės statė naujus namus. Kai kurios pirko jau pastatytus ir rekonstravo. Kodėl šiuo keliu nėjo Šiaulių savivaldybė?

„Kiekvienas objektas turi būti pritaikytas žmonėms, turintiems negalią. Jei namas dviejų aukštų, jame būtina įrengti liftą. Tai kainuos apie 100 tūkstančių. Reikės kelių sanmazgų. Turi būti didelė erdvė, skirta susitikimams. Pertvarkant nelabai ką išloši. Be to, reikalingas energetinis efektyvumas A+ klasės. Neatsisakome tos minties (pirkti namus ateityje – aut. past.). Ministerija analizavo situaciją visos šalies mastu. Atliko situacijos analizę, pagal kaštus ir mūsų miesto Savivaldybei buvo rekomenduota statyti, o ne rekonstruoti. Buvo savivaldybių, kurios pertvarkė pastatytus pastatus“, – komentavo R. Pilypienė.

Brangios nedidelių namų socialinėms paslaugoms statybos glumina ne tik kai kuriuos kalbintus politikus, bet ir nekilnojamojo turto brokerius.

Įmonės „Rebest“ brokeris Vaidotas Misius stebėjosi Savivaldybės statybos namų kainomis ir tikino, kad privatus užsakovas tuščią (be baldų ir įrangos) vieno aukšto 230 kvadratinių metrų namą už 700 tūkstančių eurų nestatytų.

„Neįsivaizduoju tokio varianto, koks turi būti namas, kokios medžiagos. Tai labai gera kaina pardavėjui, bet ne užsakovui“, – sakė brokeris.

Jis tikino, kad pasiūla parduodamų didelių namų, kuriuose gyvena po 2 šeimas, yra. Juos kartais perka dėl trumpalaikės nuomos. Brokeris teigė, kad gal sunkiau tokių namų rasti miesto centre, tačiau pakraščiuose yra. Parduodant senesnės statybos didesnio ploto namus, 1 kvadratinio metro naudingo ploto kaina gali būti apie 800 eurų, o bendro svyruoja svyruoja tarp 300–400 eurų, tačiau kainą lemia daug namo dedamųjų – vieta, sklypo dydis, namo energetinis efektyvumas ir panašiai.

Tuo tarpu Savivaldybės užsakymu statomų namų 1 kvadratinio metro kaina – apie 3 000 eurų.

Naujų statybų žada nepradėti

Pagal minėtą projektą rekonstruojamas buvusių Kūdikių namų pastatas Vilniaus gatvėje. Viename jo korpuse bus apgyvendinami pensinio amžiaus sunkią proto negalią turintys šiauliečiai, kuriems reikalinga nuolatinė globa, o kitame bus įrengtos socialinės dirbtuvės. Ketinama įrengti 30 vietų slaugomiems asmenims, tačiau kol kas bus užimta tik 15. Liktų laisvų vietų, kad atsiradus poreikiui būtų ką pasiūlyti.

R. Pilypienė tvirtina, kad perspektyvoje gali reikėti ir daugiau tokių namų, todėl visuose dokumentuose rašo „pastatą statyti/įsigyti/rekonstruoti“. Jei bus nebeleidžiama į globos namus priimti naujų žmonių, išskyrus turinčius sunkią negalią ir slaugomus, turės juos įkurdinti tokiuose mažuose grupinio gyvenimo namuose. Vedėja sakė, kad šiuo metu yra bendras apsisprendimas naujų statybų nepradėti, pripažįstant, kad šiandieninė ekonominė situacija labai padidino statybų kainas. Tačiau dviejų grupinio gyvenimo namų miestui dar reikėtų.

Namo pirkimas Administracijos direktoriui nepatiko

Priminsime, kad dar 2019 metais Šiaulių miesto savivaldybė ketino už 150 tūkstančių eurų miesto centre Trakų gatvėje pirkti gyvenamąjį 400 kvadratinių metrų 1990 metų statybos gyvenamąjį namą su 6 arų žemės sklypu ir įkurti grupinio gyvenimo namus iki 10 psichinę negalią turinčių žmonių. Pirkimas jau buvo įvykęs, tačiau pastebėti jo organizavimo pažeidimai. Dėl šio pirkimo tuometinei skyriaus vedėjai Editai Čičelienei teko palikti pareigas.

Procesą sustabdė Administracijos direktorius Antanas Bartulis. Jo nurodymu atlikus apklausą buvo nustatyta, kad miesto poreikio tokioms paslaugoms grupinio gyvenimo namuose nėra.

„Tuo momentu, kai pirkome, atrodė vienaip, dabar atrodo, kad ir pigiau galim nupirkti. Tokie dideli namai, kuriuose būtų 4–5 miegamieji, yra nepatrauklūs rinkoje. Tikimės, kad po metų pavyks nupirkti pigiau“, – tada komentavo A. Bartulis.

O dabar aiškėja, kad tais pačiais metais bendradarbiaujant su savivaldybėmis ministerijoje buvo rengiamas investicinis projektas „Bendruomeninių apgyvendinimo bei užimtumo paslaugų asmenims su proto ir psichikos negalia plėtra Šiaulių mieste“, kuriame numatyta, kad Šiaulių savivaldybė statys keturis naujus namus.

Valdiškais milijonais apauga ir kiti socialiniai projektai

Tai ne pirmas socialinis projektas, apaugantis valdiškais milijonais. Primename, kad 2018 metais Savivaldybė nusprendė įrengti nakvynės namus buvusiame mokyklos pastate Tiesos gatvėje. Iš pradžių buvo kalbama, kad tai ekonomiškas variantas, nes rekonstrukcija kainuos 700–800 tūkstančių eurų. Po metų prireikė 1,2 milijono, o 2020 metais paaiškėjo, kad pastato pritaikymas nakvynės namams kainavo 2,3 milijono eurų – apie 1,3 tūkstančio eurų vienam kvadratiniam metrui.