Kelmės meras teisiamųjų suole. Bylos medžiaga bus išslaptinta

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Tiesioginiuose rinkimuose Kelmės rajono žmonių išrinktas V. Andrulis mero krėslą pakeitė į teisiamųjų suolą.
Praėjusį ketvirtadienį Šiaulių apylinkės teismo Kelmės rūmuose įvyko pirmasis teismo posėdis, kuriame tikėtasi pradėti nagrinėti kyšininkavimu kaltinamo Kelmės rajono mero Vaclovo Andrulio bylą. Tačiau posėdis truko vos pusvalandį. Merą ginantis advokatas Mindaugas Bliujus paprašė išslaptinti bylos medžiagą, o įrodymų nagrinėjimą pradėti nuo pagrindinio liudytojo Petro Račkausko ir keturių savivaldybės darbuotojų apklausos.

Tikisi teisingumo

Kelmės rajono merui V. Andruliui baudžiamoji byla iškelta po to, kai šių metų gegužės 19 dieną Kelmėje, Raseinių gatvėje, prie Kražantės tilto esančioje aikštelėje, buvo sulaikytas STT pareigūnų.

Prieš tai STT pareigūnai turėjo informacijos apie mero reikalaujamą 10 tūkstančių eurų kyšį iš viešąsias erdves Tytuvėnuose tvarkančios bendrovės. Darbus atliko „Račkausko Agrotech“ ir subrangovai. Pas STT pareigūnų sulaikytą merą rasti 5 tūkstančiai eurų, kurie galimai buvo reikalauto kyšio dalis.

Nušalinimų nepareikšta

Bylą nagrinėjanti teisėja Laima Borkovskienė proceso dalyvius informavo, jog 1988 metais yra dirbusi Pašilės tarybiniame ūkyje, kurio direktoriumi tuo metu buvo teisiamasis V. Andrulis. Be to, teisėja yra dirbusi juriste Kelmės rajono savivaldybėje. Tačiau tuo metu teisiamasis dar nedirbo meru.

Teisėja tvirtino, jog nuo to laiko, kai dirbo Pašilėje, su V. Andruliu neturėjo jokių dalykinių ryšių. Jį laiko tik pažįstamu kaip ir daugelį kelmiškių. Todėl mano nesanti šališka jo atžvilgiu. Jei proceso dalyviai turi kitą nuomonę, tegu ją išsako.

Tačiau nei teisiamasis, nei prokuroras, nei advokatas nušalinimų nepareiškė.

Advokatas siūlė viską pradėti nuo pradžių

„Susipažinau su bylos medžiaga ir matau būtinybę kviesti liudytojus. Įrodymų tyrimą reikėtų pradėti nuo pagrindinio liudytojo Petro Račkausko apklausos“, – į teisėją kreipėsi V. Andrulio advokatas M. Bliujus.

Advokatas prašė kaip liudytojus į posėdį pakviesti ir su Tytuvėnuose vykdomu viešųjų erdvių sutvarkymo projektu susijusius Savivaldybės specialistus Dalią Skardžiuvienę, Laimą Tyliūtę, Vytautą Sakalauską ir Mantą Ralį, kurie apklausti ikiteisminio tyrimo metu ir tvirtino, jog meras vykdant projektą Tytuvėnuose, nedarė jokio poveikio ir neatliko kitų nederamų veiksmų.

Be to, advokatas siūlė labai atsargiai žiūrėti į kriminalinės žvalgybos veiksmus, apie kuriuos žinojo tik viena pusė. P. Račkauskas apklaustas tris kartus, tačiau nė vienoje iš apklausų, pasak advokato, nėra užsiminęs, jog dar anksčiau iki nusikalstamos veikos imitavimo veiksmų buvo susitikęs su kaltinamuoju.

Neaišku, kokiu būdu P. Račkauskas atsidūrė STT akiratyje. Kaip atsirado STT pareigūnų teikimas, kuriuo prokuroras sankcijonavo nusikalstamos veikos imitavimo veiksmus? Todėl gynėjas prašė išslaptinti bylos medžiagą.

Prokuroras sakė gerbiąs teisę į gynybą ir neprieštaravo advokato M. Bliujaus reikalavimams. Teismas tenkino gynėjo prašymą.

Kadangi į šį posėdį liudytojai nebuvo pakviesti, bylos nagrinėjimas atidėtas. Numatyti dar du posėdžiai: pirmasis spalio 13 dieną 9 valandą 30 minučių, antrasis – lapkričio 4 dieną, taip pat pusė dešimtos.