
Naujausios
Keleivė ginasi nuo kontrolierių
Šiaulių „Aušros“ muziejaus specialistė susidūrimą su autobusų kontrolieriais, ko gero, prisimins visą gyvenimą: “Girdint kitiems keleiviams, mane išvadino aferiste, melage, netgi mano aprangos detalės užkliuvo... Jaučiausi labai įskaudinta, sunkiai tramdžiau ašaras.“ Šiaulietė dėl tokio kontrolierių elgesio ir pati kreipėsi į policiją. Tokių skundų — jau ne vienas.
Sigita STONKIENĖ
siga@skrastas
Neleido nusipirkti bilieto
Vitos Andrulienės, Šiaulių „Aušros“ muziejaus specialistės istorija jau atrodo tipiška: talonėlio nėra — važiuosi į policiją. “Šiaulių kraštas“ apie tai rašė ne vieną kartą. Konfliktai mūsų autobusuose jautresnius neretai priveda prie ašarų ir sveikatos sutrikimų.
Rugsėjo 1-ą dieną, apie 18 valandą, muziejininkė įlipo į 29-ojo maršruto autobusą. Rankinėje iš karto pradėjusi ieškoti talonėlio, nes buvusi įsitikinusi, kad jų dar turi. Neradusi, ėjo pas vairuotoją nusipirkti.
„Tuo metu, kai kreipiausi į vairuotoją, autobusas stabtelėjo stotelėje ir įlipo kontrolierė. Iš karto pareikalavo parodyti talonėlį. Paaiškinau, kad šiuo metu perku, bet kontrolierė liepė vairuotojui neparduoti. Sutrikau, juolab, kad buvau girdėjusi, jog vairuotojas gali parduoti bilietus tiktai stotelėse, ne vairuodamas.“
Vairuotojas bandęs keleivę ginti, raginęs negadinti šventiškos nuotaikos, tačiau kontrolierė pakeltu balsu reikalavusi parodyti talonėlį arba važiuoti į policiją.
„Priėjo dar viena kontrolierė ir jos abi pradėjo mane žeminti: girdint kitiems keleiviams, išvadino aferiste, melage, netgi mano aprangos detalės užkliuvo... Jaučiausi labai įskaudinta, sunkiai tramdžiau ašaras. Prašiau kontrolierių prisistatyti, parodyti pažymėjimus, bet jos tą daryti atsisakė,“ — pasakojo muziejininkė.
Maršruto gale jau laukė policijos automobilis. Nejaukiai jausdamasi, moteris sakė pasiprašiusi, kad į policiją ją vežtų kontrolierių automobiliu.
„Tačiau įsėdusi patyriau dar vieną pažeminimą: kontrolierės man liepė pasislinkti toliau nuo durų, kad neiššokčiau iš važiuojančio automobilio“, — redakcijoje pasakojo muziejininkė.
Tikrintojų užgauliojimai ir pašaipos, grasinimai antstoliais nesiliovę ir policijos nuovadoje.
„Atsisakiau pasirašyti po melagingu pranešimu. Labai retai naudojuosi viešuoju transportu, bet žinau taisykles ir žymiuosi talonėlius“, — keleivė skundėsi patyrusi didelį stresą bei sveikatos sutrikdymą.
Moteris savo ruožtu parašė prašymą policijai, prašydama ištirti situaciją. Tokį pat prašymą ji pateikė ir bendrovės „Busturas“ generaliniam direktoriui Viliui Laužikui.
Situacija bus tiriama
Muziejininkės prašymas bendrovėje „Busturas“ vakar dar nebuvo nagrinėtas. Pasak V. Laužiko, vairuotojas ir kontrolierius šią savaitę bus apklausti.
„Administracinės bylos nagrinėjimo metu bus išanalizuotos visos aplinkybės“, — “Šiaulių kraštui“ sakė V. Laužikas.
— Kaip vertinate situaciją, kai keleivis tikina norintis įsigyti bilietėlį, bet jam to daryti neleidžiam? — paklausėme generalinio direktoriaus.
— Esame sutarę su kontrolieriais nekibti prie žmogaus, jeigu jis perka bilietą arba jį turi, bet nespėjo pasižymėti. Tegu jis važiuoja toliau. Bet mišką kerti — skiedros lekia.
— Ar keleivių pervežimo taisyklės numato pardavinėti bilietus tiktai stotelėse?
— Keleivių pervežimo taisyklėse apie bilietų pardavimą nėra nė vieno žodžio. Bet mūsų vidaus rekomendacijos pataria bilietus pirkti stotelėse. Kita vertus, jeigu žmogus pasiruošęs pirkti ir leidžia situacija, vairuotojas parduos ir važiuodamas.
— Situacija dar tik bus tiriama. Kodėl keleivė buvo iš karto nuvežta į policiją? Jeigu paaiškėtų, kad jos kaltės nėra, žmogaus orumas vis tiek lieka pažeistas.
— Jeigu keleivė būtų turėjusi kokį nors asmens dokumentą, jos nebūtų reikėję vežti į policiją. Asmens duomenys reikalingi protokolui surašyti.
(Po pokalbio su V. Laužiku V. Andrulienė redakciją patikino, kad kontrolierės iš jos nereikalavo parodyti asmens dokumento.)
— Ar kontrolierių atlyginimas, paskatinimai arba premijos priklauso nuo sugautų „zuikių“ skaičiaus?
— Anais laikais pusė baudos eidavo į biudžetą, o pusę atiduodavome kontrolieriams kaip premiją. Dabar — niekaip nepriklauso. Jie jų nemato: visos baudos 100 procentų yra pervedamos į valstybės biudžetą. Pagrindinė kontrolės funkcija kaip tiktai yra siekti, kad būtų kuo mažiau baudų ir „zuikių“.
— Kontrolieriai neretai kaltinami neva baudžia tiktai senukus, moteris ir vaikus, o žaliūkus aplenkia. Apskritai — ar ieškote būdų užkirsti kelią konfliktams?
— Jeigu kilo konfliktas, priežastis viena — kažkas negerai. Ne kiekvienas gali dirbti kontrolieriumi, todėl jie dažnai keičiasi. Aš negaliu pasakyti, ar juos išvaro už kokius nors pažeidimus, ar jie patys išeina, bet kad kaita didelė — faktas. Mes bendraujame su psichologais. Klausiame: ar yra kokie vaistai nuo konfliktų? Kartą per mėnesį kalbamės su kontrolieriais, sakom, jūs neturite pasiduoti emocijoms. Vienareikšmiškai sakau, žmogiškumas tokiose situacijose dar niekada nepakenkė.
Kita vertus, Danijoje, važiuodamas autobusu, mačiau, kaip patikrinimo metu keleiviui, neturinčiam bilieto, iš karto buvo uždėti antrankiai, kad nepabėgtų.
— Kokiu pagrindu „Busturas“ bendradarbiauja su “Dorsimus“?
— Mes „Dorsimus“ bendrovei sutarties pagrindu perleidome kontrolę autobuse, baudos paėmimą vietoje ir administracinio protokolo surašymą. Baudos išieškojimą vykdo “Busturas“.
— Važiuojantiems be bilieto taikomos nustatytos baudos. Kaip baudžiami kontrolieriai, jeigu vis dėlto įrodoma, kad keleivis apkaltintas be pagrindo?
— Kontrolieriams taikomos baudos yra nuo 60 iki 100 litų.
Trūksta kultūros ir tolerancijos
Muziejaus darbuotoja — ne pirmoji, parašiusi prašymą policijai ištirti konfkiltinę situaciją autobuse. Pasak Vinco Urbonavičiaus, Šiaulių policijos viršininko pavaduotojo, keleiviai savo ruožtu irgi kreipiasi į policiją, bet „visada kaltės yra ir iš vienos, ir iš kitos pusės“. Jo žodžiais, emocijoms atslūgus, abi pusės dažniausiai susitaiko. Pavaduotojui neteko girdėti, jog dėl konflikto viešajame transporte būtų kreiptasi į teismą.
„Mano nuomone, pagrindinė konfliktų priežastis — bendrosios kultūros, tolerancijos stoka. Žinoma, ir piliečių, kurie važiuoja be bilietų, būna pakankamai konfliktiškų — nori įrodyti savo tiesą, ieško priežasčių.
Bet aš neteisinčiau kontrolierių, kurie nesuteikia žmogui galimybės pasižymėti bilietėlio.„
Pasak V. Urbonavičiaus, tyrimo metu dar kartą apklausiamas keleivis ir saugos tarnybos atstovai. Jo teigimu, įstatymas numato, jog už pastovius nepagrįstus pažeidimus galima netekti licencijos veiklai vykdyti.
PIKETAS: Praėjusių metų rugpjūtį Šiauliuose Pensininkų sąjūdis surengė piketą prie bendrovės „Dorsimus“ gaudančios “zuikius“ miesto autobusuose. Saugos tarnybos darbuotojus senjorų piketas kaltino nekultūringu elgesiu.
SUSITARIMAS: Vilius Laužikas, bendrovės „Busturas“ generalinis direktorius: “Esame sutarę su kontrolieriais nekibti prie žmogaus, jeigu jis perka bilietą arba jį turi, bet nespėjo pasižymėti. Tegu jis važiuoja toliau.“
STRESAS: Šiaulių „Aušros“ muziejaus restauravimo centro vedėjai Vitai Andrulienei po susidūrimo su kontrolieriais sutriko sveikata.
Jono TAMULIO, redakcijos archyvo nuotr.