Ke­lias na­mo

Ke­lias na­mo

Ke­lias na­mo

Iš Ai­ri­jos – į Šiau­lius: emig­ra­ci­ja per­prog­ra­muo­ja mąs­ty­mą

Rugp­jū­tį šiau­lie­tis To­mas Če­pai­tis su žmo­na Vik­to­ri­ja ir dviem duk­re­lė­mis grį­žo iš emig­ra­ci­jos Ai­ri­jo­je į gim­tą­jį mies­tą – Šiau­lius. Su pres­ti­ži­nio uni­ver­si­te­to dip­lo­mu už 30 000 eu­rų, su pu­sant­ros to­nos daik­tų ir neiš­ma­tuo­ja­mu no­ru bū­ti ne „tik emig­ran­tu“, o sa­vu. Emig­ra­ci­ja tu­ri ir tei­gia­mą pu­sę: ji ga­li per­prog­ra­muo­ti mąs­ty­mą ir gal net men­ta­li­te­tą.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Pu­sant­ros to­nos na­mų

Emig­ra­ci­jo­je pra­leis­ta try­li­ka me­tų. Ten gi­mė abi duk­ros. Ten To­mas su­kū­rė dvi in­for­ma­ci­nių tech­no­lo­gi­jų (IT) įmo­nes, ku­rių vie­na už­sii­ma kom­piu­te­rių, in­for­ma­ci­nių sis­te­mų re­mon­tu, prie­žiū­ra, o ki­ta – ser­ve­rių nuo­ma.

Kai ap­si­spren­dė grįž­ti, šei­ma par­da­vė Ai­ri­jo­je tu­rė­tą nuo­sa­vą būs­tą, vie­ną iš vers­lo įmo­nių ir ne­dve­jo­da­mi per­si­kraus­tė į gim­tuo­sius Šiau­lius.

Šei­mos daik­tai, už­gy­ven­ti emig­ra­ci­jo­je ir par­si­ga­ben­ti į Šiau­lius, svė­rė ly­giai pu­sant­ros to­nos – tiek Ai­ri­jos na­mų jie par­si­ve­žė į ku­ria­mus na­mus Šiau­liuo­se.

Par­va­žia­vo la­bai aiš­kiai ži­no­da­mi, kad no­ri gy­ven­ti gim­ta­ja­me mies­te. To­mui – 36-eri. Jis pui­kiai ži­no, kad Ai­ri­ja – pui­ki ša­lis, bet gy­ven­ti ten jis ne­be­no­ri, nors Ai­ri­jo­je pra­leis­tas be­veik vi­sas To­mo sa­va­ran­kiš­kas gy­ve­ni­mas ir dau­giau, nei treč­da­lis vi­so jo gy­ve­ni­mo. Į Ai­ri­ją ne­be­no­ri grįž­ti ir jo šei­ma.

„To­dėl, kad nie­ka­da ten ne­si­jau­ti sa­vas. Jei­gu per 13 me­tų ten gy­ve­ni­mo ne­pa­si­ju­tau sa­vas, tai, ži­nau, jau nie­kas ir ne­be­bū­tų pa­si­kei­tę. Ten – ste­ri­lios są­ly­gos, pa­to­gus gy­ve­ni­mas. Taip, mū­sų ta Lie­tu­vė­lė šiek tiek nu­šiu­ru­si, bet ji – sa­va! Ir aš čia – sa­vas. Ir to man nie­kas ne­ga­li pa­keis­ti“, – at­ve­ria grį­ži­mo prie­žas­tis To­mas.

Šiau­liai. Dėl dau­ge­lio „to­dėl“

To­mas var­di­ja prie­žas­tis, ko­dėl grį­žo gy­ven­ti į Šiau­lius, o ne į, pa­vyz­džiui, Vil­nių, kur vers­lo gy­ve­ni­mas žy­miai ak­ty­ves­nis.

To­dėl, kad gi­mė Šiau­liuo­se.

To­dėl, kad ne­no­rė­tų stum­dy­tis rytą–vakarą po trans­por­to spūstis.

To­dėl, kad Šiau­liuo­se ma­žiau kon­ku­ren­ci­jos vers­lui.

To­dėl, kad čia ma­ži at­stu­mai: na­mai, dar­že­lis, įmo­nė, par­duo­tu­vė ir nuo vie­no mies­to ga­lo ga­li la­bai grei­tai nu­va­žiuo­ti iki ki­to.

To­dėl, kad Šiau­liai – ža­lias mies­tas, dėl to – la­bai gra­žus. Po pil­kų Ai­ri­jos mies­tų ža­lu­mo­je pa­sken­dę Šiau­liai – la­bai mie­li.

O Lie­tu­va prieš Ai­ri­ją lai­mi to­dėl, kad yra, nors ir ne­be to­kie ryš­kiai skir­tin­gi, bet vis tik – ke­tu­ri me­tų lai­kai. Ai­ri­jo­je to be­veik nė­ra.

„Iš­va­žia­vę ato­sto­gaut į Te­ne­ri­fę, su­ti­kom lat­vių po­rą, ten gy­ve­nan­čią pen­ke­rius me­tus. Mes jiems pa­vy­dim – oho, gy­ven­ti Ka­na­ruo­se, o jie ti­ki­na – nu­si­bo­do. Ir bū­tent to­dėl, kad žie­mą apie 10 laips­nių tem­pe­ra­tū­ra že­mes­nė, o va­sa­rą apie 10 – aukš­tes­nė. Jie ne­tu­ri ko lauk­ti iš gam­tos“, – pa­sa­ko­ja To­mas.

Ir pri­du­ria: „Aš tai ver­ti­nu tik da­bar – pa­gy­ve­nęs ten, kur to nė­ra. Bū­čiau neiš­va­žia­vęs, to ne­sup­ras­čiau“.

Dvi­ra­čio sind­ro­mas

To­mas į Lie­tu­vą iš Ai­ri­jos su­grį­žo ir ge­ro­kai pra­tur­tė­jęs – su dar vie­nu uni­ver­si­te­ti­niu dip­lo­mu. Dve­jus me­tus se­niau­sia­me ir gar­siau­sia­me Ai­ri­jos uni­ver­si­te­te – Tri­ni­ty col­le­ge Dub­lin – bu­vo pa­si­rin­kęs vers­lo ad­mi­nist­ra­vi­mo ma­gist­ro stu­di­jas (MBA – Mas­ter of Bu­si­ness Ad­mi­nist­ra­tion). Stu­di­jų kai­na – apie 30 tūks­tan­čių eu­rų.

40 žmo­nių gru­pė­je bu­vo la­bai įvai­raus ly­gio įmo­nių ly­de­riai, va­do­vai, kū­rė­jai. Šiau­lie­tis tvir­tai ži­no, kad tie dve­ji stu­di­jų me­tai bu­vo sun­kiau­si jo gy­ve­ni­me, bet bu­vo ver­ta.

Pir­miau­sia, stu­di­jų me­tu jis įga­vo neį­kai­no­ja­mo pa­si­ti­kė­ji­mo sa­vi­mi.

„Kai pa­ma­tai, kad su­ge­bi ne ką pra­sčiau, nei drau­ge stu­di­juo­jan­tys pa­sie­ki­mų vers­le tu­rin­tys žmo­nės, daug kas pa­si­kei­čia pir­miau­sia ta­vo gal­vo­je. Pa­ga­liau pra­dė­jau su­vok­ti, kas yra vers­las“, – pa­ra­dok­sa­lią si­tua­ci­ją api­bū­di­no dvi sėk­min­gas įmo­nes dar iki stu­di­jų įkū­ręs ir sėk­min­gai val­dęs šiau­lie­tis.

To­mas pa­sa­ko­jo, kad iki stu­di­jų jam vers­le se­kė­si ne­blo­gai, bet iš tie­sų jis tar­si eks­pe­ri­men­ta­vo, „už­sii­mi­nė­jo kū­ry­ba“.

„Stu­di­jų me­tu rea­liai pa­ma­tai, kad to­je sri­ty­je – dvi­ra­tis iš­ras­tas, vi­sa struk­tū­ra iš­ras­ta ir nie­ko iš­ra­di­nė­ti ne­rei­kia. Pra­de­di su­pras­ti, kur ta­vo spra­gos, aiš­kiai pa­ma­tai, kad rei­kia ne kur­ti struk­tū­rą – ji jau eg­zis­tuo­ja, o ga­li orien­tuo­tis į vi­sai ki­tos pa­ko­pos spren­di­mus – ver­tės kū­ri­mą, nau­jus pro­duk­tus, plėt­rą, au­gi­mą“, – pa­sa­ko­jo T. Če­pai­tis.

Lai­ku su­vok­tas lai­kas

Stu­di­jos pres­ti­ži­nia­me Ai­ri­jos uni­ver­si­te­te, pa­sak To­mo, pir­miau­sia at­si­ra­do iš no­ro to­bu­lė­ti.

„Di­džiau­sias žmo­gaus mo­ty­va­to­rius – pro­gre­sas. Kai tryp­čio­ju vie­to­je aš jau­čiuo­si tar­si švais­ty­čiau sa­vo lai­ką“, – pa­sa­ko­jo To­mas.

Jis į uni­ver­si­te­tą sto­jo no­rė­da­mas aug­ti, kaip įmo­nės va­do­vas, kaip vers­li­nin­kas, o baig­da­mas stu­di­jas su­pra­to, kad – rei­kia veik­ti. Taip jis ap­si­spren­dė grįž­ti į Lie­tu­vą ir vys­ty­ti vers­lą čia.

„Stu­di­jos pri­ver­tė su­si­mąs­ty­ti apie gy­ve­ni­mą, nes tai nė­ra tik stu­di­jos apie vers­lą, bet ir apie žmo­gų, apie ly­de­rys­tę, dva­si­nius da­ly­kus. Stu­di­juo­da­mas su­vo­ki, kad tu­ri da­ry­ti tai, ką no­ri. O aš no­rė­jau grįž­ti į Lie­tu­vą“, – pri­si­mi­nė To­mas.

Su ži­nio­mis, ku­rias ga­vo Dub­li­no uni­ver­si­te­te, ir vi­sai nau­ju su­vo­ki­mu To­mas pra­dė­jo vys­ty­ti Šiau­liuo­se esan­čią, dir­ban­čią su įvai­rių pa­sau­lio ša­lių klien­tais sa­vo įmo­nę.

Kaip sa­vo įmo­nę Šiau­liuo­se įsi­vaiz­duo­ja dar po 10 me­tų?

„Ką aš įsi­vaiz­duo­ju – per drą­su pa­sa­ko­ti, – juo­kia­si To­mas. – Ara­bai kaž­ko­dėl su­ge­ba dirb­ti­nes sa­las pa­sta­ty­ti ir pal­mes jo­se au­gin­ti, o lie­tu­viai kaž­ko­dėl dau­ge­lio da­ly­kų ne­drįs­ta, – už­ten­ka ma­žo dar­žiu­ko svo­gū­nams. Ko­dėl, pa­vyz­džiui, lie­tu­viai ar­ba šiau­lie­čiai ne­ga­li su­kur­ti mi­li­jar­di­nės ver­tės vers­lo, dau­gy­bės dar­bo vie­tų, ku­rios pa­keis­tų mies­tą, at­si­ras­tų gy­vy­bi­nės vib­ra­ci­jos? Spė­ju, kad dėl sa­vo men­ta­li­te­to mes ne­lei­džia­me sau sva­jo­ti pla­čiai, o pa­si­ten­ki­na­me ma­žu pa­sau­liu­ku“.

Jo įkur­ta in­for­ma­ci­nių tech­no­lo­gi­jų įmo­nė Šiau­liuo­se dir­ba su klien­tais iš 14-os pa­sau­lio ša­lių. Ser­ve­rių nuo­mos vers­le dings­ta ir ri­bos, ir at­stu­mai. To­mas ne­be­bi­jo klau­si­mų, o ko­dėl dir­ba „tik“ su 14-os, o ne su 50-ies pa­sau­lio ša­lių klien­tais.

„Pi­ni­gai – ne mo­ty­va­ci­ja, nes rea­liai pi­ni­gų rei­kia tik tiek, kad iš­lai­ky­tum šei­mą. Vers­las – la­bo­ra­to­ri­ja, kur vyks­ta dau­gy­bė eks­pe­ri­men­tų. Mi­li­jo­nas – ne tiks­las, o eta­pas“, – sa­ko To­mas.

Rūš­ka­nų vei­dų ko­das

Gre­ta di­džiu­lio no­ro gy­ven­ti čia, ne­sle­pia – grį­žęs pa­ste­bė­jo ki­to­kios, nei Ai­ri­jo­je, žmo­nių elg­se­nos, vei­do iš­raiš­kų. Dėl to bu­vo pa­ty­ręs „šio­kį to­kį šo­ką“.

„Stab­te­lė­jau ir su­si­mąs­čiau, ar tik ne­pa­da­riau klai­dos grįž­da­mas?... Gy­ve­ndamas ten iš­gy­ve­ni di­džiu­lį il­ge­sį – no­ri grįž­ti. Kai grįž­ti – eu­fo­ri­ja praei­na, pra­de­di skai­čiuo­ti ir šiek tiek su­pa­ni­kuo­ji“, – at­vi­rau­ja To­mas.

Per pu­sę me­tų sto­vė­ju­si vie­to­je T. Če­pai­čio IT vers­lo įmo­nė „Vhost Li­mi­ted“, nuo­mo­jan­ti ser­ve­rius įmo­nėms vi­sa­me pa­sau­ly­je, pra­dė­jo kil­ti aukš­tyn.

„Rea­liai pa­ma­čiau, kad ir čia gy­ve­nant ga­li­ma už­dirb­ti. Ta­čiau, kai pa­ma­čiau, kaip bai­siai ky­la kai­nos Lie­tu­vo­je, aiš­kiai su­pra­tau, ko­dėl ne­ma­žai žmo­nių čia gy­ve­na to­kiais rūš­ka­nais vei­dais. Iš­gy­ven­da­mas ne­pri­tek­lius žmo­gus ne­ga­li jaus­tis lai­min­gas“, – įspū­džius apie gim­ti­nę pa­sa­ko­jo T. Če­pai­tis.

Jį la­biau­siai šo­ki­ra­vu­sios smar­kiai išau­gu­sios sta­ty­bų, pa­slau­gų kai­nos. To­mas skai­čiuo­ja: Ai­ri­jo­je jis kirp­da­vo­si už 12 eu­rų. Šiau­liuo­se kar­tais už tą pa­tį neį­mant­rų vy­riš­ką kir­pi­mą pa­pra­šo ir 13 eu­rų. Di­džiu­lis pra­gy­ve­ni­mo ly­gio skir­tu­mas, o kai­nos – to­kios pat.

Dar jam keis­tai at­ro­do nee­fek­ty­vus, ne­sklan­dus dar­bas.

„Ai­ri­jo­je neat­si­me­nu, kad man bū­tų rei­kė­ję kur nors va­žiuo­ti pa­si­ra­šy­ti po­pie­ri­nio do­ku­men­to... O čia pa­si­ra­šy­ti su ko­mu­na­li­nių pa­slau­gų įmo­ne su­tar­tį tu­rė­jau va­žiuo­ti į įmo­nę ir dar su žmo­na!.. Sa­kiau, kad mums su­dė­tin­ga abiem vie­nu me­tu iš­va­žiuo­ti iš na­mų – vai­kai ma­ži. Tu­rė­jom pra­šy­ti, kad kas pri­žiū­rė­tų vai­kus, o mes iš­vy­ko­me... pa­si­ra­šy­ti. Keis­tai at­ro­do, kai yra elekt­ro­ni­nės pa­slau­gos“, – ste­bė­jo­si T. Če­pai­tis.

Rei­kia tik­ro ly­de­rio ir tik­ros vi­zi­jos

To­mo ai­riš­ko­jo pe­rio­do so­cia­li­nio tink­lo pa­sky­ro­je gau­su nuo­trau­kų, ku­rio­se – po­li­ti­kų vi­zi­tai prieš rin­ki­mus pas emig­ra­ci­jo­je gy­ve­nan­čius rin­kė­jus. Nuot­rau­ko­se įvai­rių par­ti­jų ly­de­riai, nau­ji ir pa­ty­rę po­li­ti­kai.

Į klau­si­mą, kaip jis ver­ti­na šian­die­ni­nę Lie­tu­vos po­li­ti­nę kul­tū­rą, To­mas per­klau­sia: „Kul­tū­rą? Po­li­ti­ko­je – kul­tū­rą?“.

„Kaž­ko­kie pin­ti – per­pin­ti as­me­ni­niai in­te­re­sai ir žai­di­mai. Esu įsi­ti­ki­nęs, kad ir žmo­gui, ir įmo­nei, ir Lie­tu­vai rei­ka­lin­ga vi­zi­ja, ku­rios mū­sų ša­lis ne­tu­ri. Lie­tu­va nei ly­de­rio nor­ma­laus ne­tu­ri, nei vi­zi­jos“, – ne­vy­nio­ja žo­džių į va­tą.

Ai­ri­jo­je prieš rin­ki­mus vy­ko emig­ran­tams skir­tos kon­fe­ren­ci­jos su po­li­ti­kais, de­ba­tai po­kal­biai. To­mas ste­bė­jo­si, kad į mik­ro­fo­nus po­li­ti­kai kal­ba vie­ną, o juos iš­jun­gus – vi­sai ką ki­tą.

„Pa­sa­ko­ja, kaip di­dins at­ly­gi­ni­mus. Neiš­ken­čiau – kas iš to men­ko di­di­ni­mo, jei­gu kai­nos vis tiek len­kia at­ly­gi­ni­mą. Pa­si­py­lė po­li­ti­kų aiš­ki­ni­mai į mik­ro­fo­nus, kad kai­nos ne taip ir ki­lo, nes ro­dik­liai to ne­ro­do! Iš­jun­gė ka­me­ras – kal­ba at­virkš­čiai: pa­bran­go, blo­gai. Pa­ma­niau, kad jei­gu taip veid­mai­niau­ja­ma – nie­ka­da nie­ko bend­ro Lie­tu­vo­je ne­no­rė­čiau tu­rė­ti su po­li­ti­ka“, – įsi­ti­ki­nęs šiau­lie­tis.

To­mas pa­ly­gi­na Ai­ri­jos ir Lie­tu­vos po­li­ti­kus.

„Ai­ri­jo­je jie tur­būt šį tą ir sau pa­si­da­ro, bet prio­ri­te­tas yra vals­ty­bė, vi­suo­me­nė, nes tai ma­to­si ir iš ke­lių, ir iš at­ly­gi­ni­mų, iš gy­dy­mo įstai­gų, iš mo­kyk­lų ir dar­že­lių in­ter­je­ro ir dar­bo su vai­kais – iš vis­ko. O čia, toks jaus­mas, kad sau sau sau, o vi­suo­me­nei – kas li­ko nuo jų sta­lo“, – ap­gai­les­tau­ja šiau­lie­tis.

Perp­rog­ra­muo­tas men­ta­li­te­tas

To­mas pa­sa­ko­ja, kad Ai­ri­ja jam pa­da­rė di­de­lį po­vei­kį – pe­rins­ta­lia­vo jo mąs­ty­mą, ma­ty­mą, gal net ir men­ta­li­te­tą.

Pa­sa­ko­jo sa­vo kai­liu pa­ju­tęs keis­tą da­ly­ką. Jis ir anks­čiau bu­vo gir­dė­jęs pa­sa­ko­ji­mų, kai, pa­vyz­džiui, po mo­kyk­los bai­gi­mo vie­nas kie­mo drau­gas iš­va­žiuo­ja stu­di­juo­ti į ki­tą mies­tą ar ša­lį, o ki­tas lie­ka dirb­ti sa­vo mies­te. Kai abu po ku­rio lai­ko su­si­tin­ka, ima ne­be­sup­ras­ti vie­nas ki­to, nes at­si­ran­da ato­trū­kis – ži­nių, pa­tir­čių, mąs­ty­mo.

„Ly­giai tas pa­ts at­si­tin­ka su emig­ran­tais. Kai iš­va­žiuo­ji, pa­gy­ve­ni ki­tur, grį­žęs la­bai aki­vaiz­džiai ma­tai skir­tu­mus ir tam tik­ras prie­žas­tis, ko­dėl čia gy­ve­na­ma taip, o ne ki­taip, ko­dėl se­ka­si, ar ne­si­se­ka“, – pa­sa­ko­jo To­mas.

To­mas sa­ko, kad jam la­biau­siai gai­la tų Lie­tu­vos žmo­nių, ku­rie ne pa­tys kaž­ką da­ro, o lau­kia me­si­jo, ku­ris duos ko­man­dą ir jie dirbs už tai, kiek jiems mo­ka, dir­ba tiek, kiek lie­pia.

„Aš net no­rė­čiau, kad jie iš­va­žiuo­tų, pa­ma­ty­tų pa­sau­lio, kad pa­jus­tų, kaip tvar­ko­si ki­tos ša­lys, kaip ga­li­ma pa­to­giai, be di­de­lių ne­pri­tek­lių gy­ven­ti. La­bai ge­rai, kad Lie­tu­vo­je da­ro­si ma­din­ga po mo­kyk­los iš­va­žiuo­ti į ki­tą ša­lį, pa­dirb­ti, pa­si­mo­ky­ti. Ti­kiuo­si, kad nu­lems tė­vų, drau­gų il­ge­sys ir jie vis tiek grįš į Lie­tu­vą, bet jų men­ta­li­te­tas jau bus per­prog­ra­muo­tas. Kai pa­si­kei­čia žmo­gaus mąs­ty­mas, su­pra­ti­mas, jis ima keis­ti ir sa­vo ap­lin­ką. Ti­kė­ki­mės, kad ir Lie­tu­va to su­lauks!..“, – vi­lia­si Šiau­lius į sa­vo gy­ve­ni­mą su­si­grą­ži­nęs bu­vęs emig­ran­tas.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Į Šiau­lius iš Ai­ri­jos grį­žęs gy­ven­ti ir vys­ty­ti sa­vo vers­lo To­mas Če­pai­tis ži­no, kad ir emig­ra­ci­ja ga­li tu­rė­ti tei­gia­mų bruo­žų – žmo­nės aiš­kiau pa­ma­to, kas jų pa­lik­to­je ša­ly­je yra ne­ge­rai.

To­mas Če­pai­tis ap­gai­les­tau­ja, kad Lie­tu­va kol kas ne­tu­ri nei ly­de­rio, nei vi­zi­jos – bū­ti­nų są­ly­gų, kad ša­ly­je pra­si­dė­tų tei­gia­mi po­ky­čiai.