„Katės pirkimas maiše“ nuvedė į aklagatvį

Redakcijos archyvo nuotr.
Kol kas Šiaulių rajone, Vinkšnėnų kaime, esančio daugiabučio kieme yra tik vienas šulinys. Artimiausiu metu šulinių gali atsirasti daug daugiau. Nebent gyventojai imtų ir susitartų.
Butą Šiaulių rajone, Vinkšnėnuose esančiame daugiabutyje, prieš kelerius metus įsigijęs jaunas šiaulietis greitai įsitikino, jog name nėra geriamojo vandens tiekimo bei nuotekų tvarkymo infrastruktūros, bet arti nulio ir galimybė tai įrengti. Paradoksalu, tačiau Registrų centro išrašas, kuriuo įsigydamas būstą vadovavosi pirkėjas, liudija, jog vandentiekis ir nuotekų šalinimas name – komunalinis. Šiaulių rajono savivaldybė tikina, kad vandens tiekimas ir nuotekų tvarkymas Akacijų gatvės daugiabutyje yra individualus, paprastai sakant, kiekvieno asmeninis reikalas.
Sandoris, kurį galima pavadinti „katės pirkimu maiše“, atsidūrė aklagatvyje.

Lauko tualetas ir kiti patogumai

Vinkšnėnų kaimo Akacijų gatvės 25 aštuonbutis be jokių komunikacijų – gūdus sovietmečio – 1963 metų – palikimas. Vienintelės „komunikacijos“ šiame minėtais metais pastatytame name yra kibirai: vienas atstoja praustuvą ir klozetą, o kitas – vandeniui iš pustuščio šulinio parsinešti.

Bet sovietmečio nematęs jaunas vyras to laiko „patogumų“ greičiausiai net neįsivaizdavo, juo labiau, kad būsto kaina pasirodė tikrai patraukli, o dar – vos puskilometris nuo Šiaulių miesto ribos. Pirkėjas į pirkinio kokybę labiau nesigilino, pakako 2021 metų rugpjūčio 20 dieną išduoto Nekilnojamojo turto registro duomenų bazės išrašo, kuriame perskaitė juodu ant balto parašyta: komunalinis vandentiekis ir komunalinis nuotekų šalinimas.

Po sandorio greitai buto ptaruklumas dingo. Negana to, netrukus buvo informuotas, kad atsikraustęs negalės naudotis net ir vieninteliu vandens šaltiniu – kiemo šuliniu – keli daug metų šiame name gyvenę kaimynai pareiškė, jog šulinys priklauso jiems ir negali būti net kalbos apie planus į jį įleisti vandens siurblį.

Apie nuotekas tas pats. Paaiškėjo, kad žemės sklypo plane, dešiniojoje ir kairiojoje aštuonbučio pusėje, yra numatytos dvi nuotekų duobės, tačiau jos nevalytos gal net nuo sovietmečio laikų, o senieji gyventojai mieliau kulniuoja į lauko tualetą arba kibirą šliūkšteli tiesiai ant žemės. Taigi – geriamasis vanduo – iš nusekusio užteršto šulinio, o srutos – gale daržo.

Tinklai – tolima ateitis

Bandydamas išsiaiškinti, kas ir kaip, buto pirkėjas raštu kreipėsi į Šiaulių rajono savivaldybę.

Buvo gautas atsakymas, kad „Šiaulių rajono savivaldybės administracija Vinkšnėnuose, Akacijų gatvė 25, jokių pastatų ir kitų inžinerinių statinių nuosavybės teise nevaldo, eksploatuojamų vandentiekio ir buitinių nuotekų tinklų neturi.“

Pasak Savivaldybės Teisės ir personalo skyriaus vedėjos, tuo metu pavadavusios Administracijos direktorių, Jurgitos Mickūnės, „atsižvelgiant į Šiaulių rajono savivaldybės teritorijos bendrąjį planą ir Vandens tiekimo bei nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtros specialųjį planą, šioje teritorijoje numatytas individualus geriamojo vandens tiekimas ir nuotekų tvarkymas, todėl asmenys vandeniu ir nuotekų tvarkymu turi rūpintis individualiai“.

Keliones nuo Aimošiaus pas Kaipošių pradėjęs vyras išsiaiškino, kad Šiaulių rajono savivaldybės taryba dar 2015 metų spalio 29 dieną geriamojo vandens tiekėju ir nuotekų tvarkytoju Vinkšnėnų gyvenvietėje ir kitose rajono gyvenvietėse priskyrė UAB „Kuršėnų vandenys“. Namą administruoja UAB Kuršėnų komunalinis ūkis.

Ką tvarkyti ir ką administruoti, jeigu nėra infrastruktūros?

Vietinė infrastruktūra, pasakyta, galėtų būti įrengta, panaudojant namo kaupiamąsias lėšas, bet tam turi pritarti dauguma aštuonbučio gyventojų.

Panašu, kad daryti kažką bendrai – misija neįmanoma, nes gyventojų, pritariančių tokiai daugiabučio „modernizacijai“, atsirado tik vienas kitas, kiti pareiškė „kaip vaikščiojo į lauko tualetą, taip vaikščios“.

Bandant ieškoti išeities, sužinota, kad kai kurie rajono kaimai, tarp kurių ir Vinkšnėnų kaimas, kuris padalytas į priemiestinę ir kaimiškąją dalis, vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo tinklus turės. Esą tai gali būti padaryta iki 2032 metų. Priemiestinei daliai priklauso ir minėta Akacijų gatvė iki 19-ojo namo, kaimiškajai – tolesni šios gatvės namai, taigi ir 25-uoju numeriu pažymėtas aštuonbutis.

Šiaulių rajono savivaldybės Turto valdybos skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Poviliūnaitė-Petrauskė „Šiaulių kraštui“ sakė, jog šiuo metu jau vykdomi prioritetinės priemiestinės dalies tinklų projektavimo darbai. Kada prasidės jų statyba, atsakymo nėra. Kaip nėra atsakymo, kad pajudės kaimiškosios Vinkšnėnų pusės, kurioje stovi minėtas aštuonbutis, inžinerinių tinklų projektavimo ir įrengimo reikalai. A. Poviliūnaitės-Petrauskės žodžiais, tai „tolima ateitis“ – viskas priklauso nuo finansavimo.

„Suprantu šitą žmogų. Manau, vienintelis būdas išspręsti problemą – nuo kitų daugiabučio gyventojų oficialiai atsidalyti žemės sklypą teisiniu būdu ir įsirengti individualų vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo tinklą“, – sakė Savivaldybės atstovė.

Kol sklypas, kuriame ir stovi daugiabutis, oficialiai nepasidalytas, jis priklauso visiems gyventojams bendrai ir, norint ką nors jame daryti, reikia gauti kiekvieno sutikimą.

Naujakuriui individualaus vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo tinklo versija kelia šypseną: juk tuomet aplink namą galėtų atsirasti aštuoni šuliniai ir aštuoni vandens valymo įrenginiai!

Iš „komunalinio“ liko tik įrašas

Nekilnojamojo turto registro duomenų bazės išrašas, kurį savo rankose turi būstą įsigijęs vyras, parašyta, jog vandentiekis name – komunalinis, nuotekų šalinimas – irgi. Kyla klausimas, kaip atsirado toks įrašas, jeigu nieko panašaus aštuonbutyje nėra.

Namą, jau minėta, administruoja UAB Kuršėnų komunalinis ūkis. Šios bendrovės Butų ūkio padalinio vadovo Ričardo Vitkevičiaus išrašai Nekilnojamojo turto registro duomenų bazėje nestebina, esą duomenys greičiausiai seni, užfiksuoti gal net daugiabučio statybos metais, ir niekada vėliau nekeisti.

Ir tai gali būti tiesa – Akacijų gatvės aštuonbutis kolūkio laikais buvo prijungtas prie vandens bokšto, gal tai ir reiškia, kad „komunalinis“.

„Neliko kolūkio, neliko bokšto, bet įrašas liko. Tokia situacija nėra reta. Būna, ateiname ir matome – nėra nei vandentiekio, nei nuotekų šalinimo tinklo, o rašo 'komunalinis“. Registrų netikslumai“, – sakė R. Vitkevičius.

Jo žodžiais, net ir tokiame name, koks yra minėtas aštuonbutis, galima įrengti visas modernias vietines komunikacijas. Bet tam reikalingas visų namo gyventojų sutikimas.

„Namo daugumos valia vadovaujamės. Jei bus susitarimas, viską galime padaryti dokumentaliai tvarkingai. Bet kol bus gyventojų nesusikalbėjimas, reikalai nepajudės“, – sakė Butų ūkio padalinio vadovas.