Kaštonų kvartalo vaizdas neišryškėjo

Kaštonų kvartalo vaizdas neišryškėjo

Kaš­to­nų kvar­ta­lo vaiz­das neiš­ryš­kė­jo

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė­je vie­ša­me svars­ty­me su vi­suo­me­ne bu­vo pri­sta­ty­tas cent­ri­nio mies­to kvar­ta­lo su Kaš­to­nų alė­ja de­ta­lu­sis pla­nas. Kri­ti­kuo­ta, jog pla­nu tik įtei­si­na­ma esa­ma si­tua­ci­ja, nors šis kvar­ta­las ypač svar­bus mies­to iden­ti­te­tui.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Se­na­mies­čio da­lis

Kvar­ta­lą ri­bo­ja Že­mai­tės, Vil­niaus, Dva­ro gat­vės ir Auš­ros alė­ja. Pla­nuo­ja­ma be­veik 11 hek­ta­rų te­ri­to­ri­ja.

Į ją įei­na mies­to se­na­mies­čio da­lis su kul­tū­ros pa­vel­do ob­jek­tais. Kvar­ta­las ri­bo­ja­si su rep­re­zen­ta­ci­ne mies­to erd­ve – Vil­niaus gat­vės pės­čių­jų bul­va­ru. Čia yra Kaš­to­nų alė­ja – vie­na svar­biau­sių mies­te ža­lių­jų erd­vių.

Pla­nuo­ja­mi 85 skly­pai. Tarp jų do­mi­nuo­ja ko­mer­ci­nės ir vi­suo­me­ni­nės pa­skir­ties skly­pai. For­muo­ja­mos ir dau­gia­bu­čių gy­ve­na­mų­jų pa­sta­tų te­ri­to­ri­jos.

Kvar­ta­lo de­ta­lų­jį pla­ną ren­gė sos­ti­nės UAB „Ata­mis“.

Pla­no pro­jek­to va­do­vė G. R. Skač­kaus­kai­tė pa­brė­žė, jog sau­go­mo­je mies­to se­no­jo­je da­ly­je re­gu­liuo­ja­mas nau­jos sta­ty­bos po­vei­kis esa­mai do­mi­nan­tei – Šv. apaš­ta­lų Pet­ro ir Pau­liaus ka­ted­rai. To­dėl vi­zua­li­nė­je ašy­je su Ka­ted­ra aukš­tin­gu­mas nu­sta­to­mas iki 12 met­rų.

Į šią ašį ne­pa­ten­kan­tys sta­ti­niai ga­lės bū­ti aukš­tes­ni. Lei­džia­mas esa­mų pa­sta­tų aukš­tin­gu­mas (iki 6 aukš­tų) di­di­na­mas vie­nu aukš­tu, bet ne­tu­ri vir­šy­ti 20 met­rų aukš­čio.

Auš­ros alė­jo­je, ku­rio­je daug kul­tū­ros pa­vel­do ob­jek­tų, nu­sta­to­mas aukš­tin­gu­mas iki 12 met­rų.

Ar­chi­tek­tų kri­ti­ka dėl aukš­tin­gu­mo ri­bo­ji­mo Auš­ros alė­jo­je at­rem­ta, jog va­do­vau­ja­ma­si spe­cia­liuo­ju kul­tū­ros pa­vel­do pla­nu, pa­reng­tu Didžd­va­rio dva­ro so­dy­bos te­ri­to­ri­jai.

„Kaip jai vi­zua­liai ga­li kenk­ti už­sta­ty­mas ki­to­je gat­vės pu­sė­je?“ – ste­bė­jo­si svars­ty­mo da­ly­viai.

„Pla­ną ren­gė Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­ja – be mū­sų ži­nios“, – in­for­ma­vo mies­to vy­riau­sio­ji ar­chi­tek­tė Ra­sa Bud­ry­tė.

Eis­mui – Sa­lan­tų gat­vė

Trans­por­to eis­mui iš­sau­go­ma kvar­ta­lo vi­di­nė Sa­lan­tų gat­vė su dvi­pu­siu eis­mu, pla­nuo­ja­mas jos tę­si­nys su žie­du ap­va­žiuo­ti.

Prie Sa­lan­tų gat­vės ir kie­me tarp po­li­ci­jos ir teis­mo pa­sta­tų pla­nuo­ja­mos dau­giaaukš­tės au­to­mo­bi­lių sta­ty­mo aikš­te­lės.

Sa­lan­tų gat­vė­je esan­čių ga­ra­žų skly­pai su­pla­nuo­ti su­lig gat­vės ri­ba. Sa­vi­nin­kai ban­dė pra­šy­ti, kad dėl pri­va­žia­vi­mo iki ga­ra­žų skly­pų ri­bos bū­tų ko­re­guo­ja­mos.

Vers­li­nin­kai pra­šo komp­ro­mi­so

Kaš­to­nų alė­jos skly­pe siū­lo­ma vėl sta­ty­ti me­ni­nius ak­cen­tus.

Ša­lia alė­jos  bu­vu­sios čiuo­žyk­los plo­tuo­se su­for­muo­ti pri­va­čios ir Sa­vi­val­dy­bės val­do­mos vals­ty­bės že­mės ko­mer­ci­nės pa­skir­ties skly­pai.

Vers­li­nin­kai pa­gei­da­vo, kad kuo ar­čiau Kaš­to­nų alė­jos ga­lė­tų sta­ty­ti sta­ti­nius, ta­čiau tu­rės bū­ti iš­lai­ky­tas 3–3,5 met­ro at­stu­mas.

Pla­no ren­gė­jos žo­džiais, kvar­ta­lo te­ri­to­ri­jos su­tvar­ky­mas pa­gal pa­reng­tą pla­ną ga­li bū­ti lanks­tus – spren­džia­mas tech­ni­niais pro­jek­tais.

Ta­čiau bend­ro­vės „Šiau­lių pre­ky­bos na­mai“ va­do­vas Al­gi­man­tas Jan­kaus­kas ra­gi­no jau da­bar ieš­ko­ti komp­ro­mi­sų. Jis ak­cen­ta­vo, jog pla­nas tu­rės es­mi­nės įta­kos vers­lo in­ves­ti­ci­joms.

No­ri­ma su­tvar­ky­ti Pre­ky­bos na­mų pa­sta­tą ir pra­šy­ta ne­di­di­nant esa­mo skly­po plo­to ko­re­guo­ti ri­bas. Ties Že­mai­tės gat­ve nu­brėž­ti tie­sią li­ni­ją, nes dėl pa­sta­to kam­pų kam­pe­lių da­bar ji „iš­kar­py­ta.“ Bet su­lau­kė at­sa­ky­mo, jog pir­miau­sia rei­kia su­for­muo­ti gat­vės sta­ti­nio skly­pą.

„Tu­ri­me ras­ti komp­ro­mi­są, nes tai bū­tų nau­din­ga ir mies­tui, – sa­kė vers­li­nin­kas. – Da­lį sa­vo pa­sta­to net nu­griau­tu­me ir ati­duo­tu­me tą plo­tą vie­šai erd­vei. Jei­gu klau­si­mo neišsp­rę­si­me, tai su in­ves­ti­ci­niu pro­jek­tu su­sto­si­me vi­siš­kai.“

Neaiš­ku, koks vaiz­das for­muo­ja­mas

Svars­ty­me da­ly­va­vę ar­chi­tek­tai Vy­te­nis Ru­do­kas, Ri­man­tas Stuo­pe­lis pa­si­ge­do erd­vi­nių, tū­ri­nių spren­di­nių, kaip kvar­ta­las tu­rė­tų at­ro­dy­ti.

„La­bai gai­la, kad nė­ra ma­ke­to – ta­da vi­sas vaiz­das pa­si­ma­ty­tų. Anks­čiau joks de­ta­lu­sis be ma­ke­to nė­jo“, – pri­si­mi­nė R. Stuo­pe­lis.

Jis kri­ti­ka­vo Sa­vi­val­dy­bę, kad į pla­no ren­gi­mo są­ly­gas ma­ke­to neį­ra­šė, kad va­do­va­vo­si tik ma­žiau­sia kai­na.

„Ap­si­ri­bo­ja­ma esa­mos si­tua­ci­jos įtei­si­ni­mu, ji tik lo­ka­liai ko­re­guo­ja­ma, – re­ziu­ma­vo per svars­ty­mą V. Ru­do­kas. – Daug idė­jų bu­vo tei­kia­ma, bet jos su­dė­tos į stal­čius, ne­vie­ši­na­mos, ir nie­ko ne­kei­čia­ma.“

„Šiau­lių kraš­tui“ jis tei­gė, jog pra­lei­džia­ma pro­ga duo­ti to­ną, ko­kio kvar­ta­lo vaiz­do sie­kia­ma.

„Ta­da ir vers­li­nin­kas, da­ry­da­mas in­ves­ti­ci­jas, ma­ty­tų, kas jam nau­din­ga ir kaip pa­ts pri­si­de­da prie bend­ro kvar­ta­lo vaiz­do, – sa­kė jis. – Kai gau­sis, kaip gau­sis, kas bus kal­tas? Ar­chi­tek­tai? Sa­vi­val­dy­bės val­di­nin­kai tik­rai ne­pri­siims at­sa­ko­my­bės.“

Jo žo­džiais, da­bar tik kiek­vie­nam skly­pui su­dė­ti rei­ka­la­vi­mai, o kvar­ta­lo lyg­mens reg­la­men­tų pra­ktiš­kai nė­ra.

„Pa­vyz­džiui, ko­kio po­bū­džio už­sta­ty­mas bus pa­lei Kaš­to­nų alė­ją – ar ak­li­na sie­na, vie­nas tū­ris, ar daug ma­žų tū­rių, su­blo­kuo­ti na­mai? Tai la­bai svar­bu alė­jos vaiz­dui, bet pla­ne apie tai nie­ko nė­ra“, – pa­brė­žė ar­chi­tek­tas.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Pla­no svars­ty­mo da­ly­viai ar­chi­tek­tai Vy­te­nis Ru­do­kas (kai­rė­je) ir Ri­man­tas Stuo­pe­lis pa­si­ge­do bend­ro kvar­ta­lo vaiz­do.

Kvar­ta­lo šir­dis – Kaš­to­nų alė­ja. Bet iš pla­no ne­paaiš­kė­jo, ko­kio po­bū­džio už­sta­ty­mas bus pa­lei alė­ją?